Haber Detayı
30 Ağustos 2017 - Çarşamba 11:58
 
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıl dönümü kutlamaları coşkusu
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...:
Gündem Haberi
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıl dönümü kutlamaları coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de Düzenlenen Törene Katıldı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de Düzenlenen Törene Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törende hazır bulunan devlet erkânı, daha sonra Misak-ı Millî Kulesi'ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel deftere şu satırları yazdı:

"Aziz Atatürk; Büyük Zafer’in 95. yıl dönümünü bir kez daha iftiharla kutluyoruz. Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşmasının müjdecisi olan bu tarihi zaferi, Malazgirt’ten günümüze uzanan zorlu mücadele zincirinin çok önemli bir halkası olarak görüyoruz. 30 Ağustos’ta kazandığımız zaferden aldığımız güçle Cumhuriyetimizi kurarken hedefimizi ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak’ olarak belirlemiştik. Türkiye çizdiğiniz hedefler doğrultusunda yoluna devam etmektedir. 15 Temmuz gecesi sergilenen destansı direniş, ülkemizin ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tüm saldırıları bertaraf etme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Sizin, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin bizlere emaneti olan bu vatana canımız pahasına sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Ruhunuz şad olsun.”

30 Ağustos törenlerinde Erdoğan-Bahçeli samimiyeti...

30 Ağustos Zafer Bayramı için kutlamaları için Anıtkabir'e gelen devlet erkanı içinde MHP lideri Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın samimiyeti dikkat çekti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi törenin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki heyet ile kısa bir süre sohbet etti..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Tebrikleri Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Tebrikleri Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yabancı misyon şefleri ve devlet erkânının tebriklerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, davetlilerle tek tek tokalaştı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Malatya'da da coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 95.yılı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da törenlerle coşkuyla kutlandı.

Malatya Valisi Ali Kaban, Garnizon Komutanı ve 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır anıta çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Vali Ali Kaban Anıt şeref defterini yazdı.

Vali Kaban, anıt şeref defterine şunları yazdı :“Kutlu Vatanımızı işgale yeltenen yedi düvele karşı önderliğinizde verilmiş olan İstiklal Mücadelesinin 30 Ağustos 1922’deki zaferle taçlandığı günün 95. Yıl dönümünde, Türk Milleti olarak o günkü inanç, azim ve kararlılıkla manevi huzurlarınızda bir araya gelmiş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Ortak düşüncesi Ulusal Egemenlik ve tam bağımsızlık olan Türk Milleti, bu zaferle, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen güçlere asla unutamayacakları bir ders vermiş ve hürriyet aşkını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Aziz Atatürk, bir milletin dirilişine kadim zamanın şahit olduğu bu büyük zaferle, Necip Milletimiz şanlı mazisinden edindiği mukaddes değerlerini ayakaltı edilmekten ve Şehitler Yurdu Anadolu’yu parçalanmaktan kurtarmış, esaret altında yaşayan bütün milletlere de benzersiz bir örnek teşkil etmiştir.

Bugün, Zat-ı Aliniz başta olmak üzere, güçlü ve bağımsız bir devlet çatısı altında yaşamamıza vesile olan, 1071’den bugüne bedenlerini bu topraklara katık eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Şanlı Gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükran duygularımızla yad ediyoruz. Ruhlarınız şad olsun”

Valilik makamında, Vali Ali Kaban askeri ve mülki erkanın bayram tebriklerini kabul etti.

Tören programı kapsamında son olarak ise İnönü Caddesi Abdullah Gül Parkı önündeki resmi geçiş törenine geçildi. Buradaki kutlama programı Vali Süleyman Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Ak Parti genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, askeri ve mülki erkan katıldı.

Daha sonra Vli Kaban halkı selamladı.

istiklal marşı okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türk Silahlı Kuvvetleri adına 2. Ordu İstihkam Yarbay Mehmet Ünsal yaptı:

Ünsal şunları söyledi: “Bu büyük zaferle Türk milleti, tarih sahnesinde yeniden doğmuş; bağımsız, çağdaş, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma imkanına kavuşmuştur. 30 Ağustos Zaferi Türk milletinin ve onun kahraman ordusunun milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yurdumuzu işgal eden düşman karşısında ümitsizliğe kapılmak yerine ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek, kanının son damlasına kadar ve onu korumak adına gösterdiği eşsiz bir mücadelenin sonucudur. Bu zafer, Türk yurdunun bağrına dayanan hançerin milletçe sökülerek, özgürlük ve bağımsızlığı yok etmek isteyen düşmanın dize getirilişinin destanıdır. Türk ve dünya tarihine yön veren bu unutulmaz zafer, milletin bağrından çıkan dünü, bugünü şanla, şerefle dolu, canını vatanına adamış, o günün zor şartları altında yürekleri, canları ve kanlarıyla yazdıkları bir kahramanlık destanıdır.


15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişiminde bize şunu bir daha göstermiştir ki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisine sızmış hainler ile vatanımız üzerinde çirkin emelleri olan unsurlar içeride ve dışarıda şer ittifakları oluşturmuşlardır. Milli birlik ve beraberliğimize kast etmişlerdir. Bu tuzağı bozan Türk milleti ve onun emrindeki Türk Silahlı Kuvvetleri, yaşanan darbe girişimine rağmen Fırat Kalkanı Harekatı’nı başarıyla icra etmiş, teröristlere büyük kayıplar verdirmiştir. Teröristle mücadelede harekatına kararlılıkla devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki gelişmelere ve tehditlere süratle cevap verebilecek azim ve iradedir” 

"Arakan'da Zulüm Gören Mazlumları Yalnız Bırakamayız"...

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde verilen resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, vicdanımızı, adalet duygumuzu, hakkaniyet ölçülerimize bir kenara bırakarak sadece kendi menfaatlerimiz için önümüze çıkan her şeyi ezip geçerek hareket edemeyiz. Bunun için Suriye, Irak, Balkanlar, Kafkaslar ve Kuzey Afrika'daki kardeşlerimize yüreğimizi açtığımız gibi Arakan'da zulüm gören mazlumları da yalnız bırakamayız” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir resepsiyon verdi. Şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra siyaset, iş, sanat ve spor camiasından çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyonda; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın da kendisine eşlik ettiği resepsiyonda bir konuşma yaptı.

Resepsiyonu teşriflerinden dolayı şehit yakınları, gaziler ve davetlilere teşekkür ederek, misafirlerin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu büyük zaferi 95 yıl önce bizlere yaşatan ordularımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ordumuzun tüm mensuplarını, milletimiz adına bu mücadeleyi yürüten Gazi Meclis’imizin tüm üyelerini, bin yıldır bizlere bu toprakları vatan yapmak için canlarını veren tüm şehitlerimizi, özellikle son yıllarda terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitlerimizi, rahmetle, şükranla yâd ediyorum. Rabbim hepsinin de makamını cennet eylesin” temennisinde bulundu ve yaşayan gazilere sağlık ve afiyet diledi.

“KARANLIK GÜÇLERİN SALDIRILARI KARŞISINDA, DEĞERLERİMİZDEN TAVİZ VERMEDEN YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

"Arakan'da Zulüm Gören Mazlumları Yalnız Bırakamayız"

Türk Milletinin, istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda, sadece askerleriyle değil, erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla tüm fertleriyle birer cesaret ve kahramanlık abidesi olduğunu ve tarihten buna sayısız örnek gösterilebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 15 Temmuz’da, sokaklara dökülen milyonlarca kişiyle bu hakikatin bir kez deha görülüp yaşandığını belirtti.

Terör örgütlerinin ve onları bu milletin üzerine salan güçlerin, hain emellerine asla ulaşamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesiyle, bağımsızlık bizim milletimizin karakteridir. Ülkemizi işgale kalkışanlar için söylenmiş ‘ya istiklal, ya ölüm’ parolası, aslında özgürce yaşama irademizin beyanıdır” diye konuştu.

Bugün de aynı anlayışla, Türkiye’nin sınırları içinde ve dışında yoğun bir mücadele verdiklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızdaki karanlık güçlerin kural ve ahlak tanımaz saldırıları karşısında, biz tarihimizden ve medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz değerlerimizden taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Biz, onlar gibi olamayız. Biz, vicdanımızı, adalet duygumuzu, hakkaniyet ölçülerimizi bir kenara bırakarak, sadece kendi menfaatlerimiz için önümüze çıkan her şeyi ezip geçerek hareket edemeyiz” dedi.

“TARİHİN HER DÖNEMİNDE GÜÇLÜNÜN DEĞİL MAZLUMUN YANINDAYDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin; Suriye, Irak, Balkanlar, Kafkaslar ve Kuzey Afrika’daki kardeşlerine yüreğini açtığı gibi Arakan’da zulüm gören mazlumları da yalnız bırakamayacağını dile getirdi ve “Çünkü biz, dünyada gördüğümüz kötülükleri mümkünse elimizle düzeltmekle, buna gücümüz yetmezse dilimizle ifade etmekle, o da olmazsa kalbimizle buğz etmekle mükellefiz” ifadelerini kullandı.

Atalarımızın, tarihin her döneminde güçlünün değil mazlumun yanında yer aldığına dair sayısız örnek ve sayısız anekdot olduğuna işaret ederek, “Türk milletinin gücü ve itibarı, kendisiyle birlikte tüm kardeşleri ve dostları için de mücadele ediyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bugün de, eğer dünyanın neresine gidersek gidelim, ‘Türkiye’ dendiğinde insanların gözleri muhabbetle parıldıyorsa, aynı anlayışla hareket ediyor olmamız sebebiyledir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim bizleri, başımızı öne eğdirecek hatalardan muhafaza buyursun. Rabbim, milletimizi ve ordumuzu her daim muzaffer eylesin” temennisinde bulundu.

“TÜM DÜNYADA ZULÜM SONA ERENE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizleri tıpkı; geçtiğimiz günlerde 946. yılını kutladığımız Malazgirt Zaferi gibi, 718. yıl dönümüne ulaştığımız Osmanlı Devletinin kuruluşu gibi, 564. yıl dönümüne ulaştığımız İstanbul’un Fethi gibi, 102. yıl dönümünü idrak ettiğimiz Çanakkale Zaferi gibi ve işte bugün kutlaması vesilesiyle bir araya geldiğimiz Dumlupınar Zaferi gibi başarılarla yüceltsin, yükseltsin. Biz hem Alparslan’ların, Ertuğrul’ların, Yavuz’ların, hem de Yunus’ların, Mevlana’ların, Hacı Bektaş’ların torunlarıyız. Gerektiğinde yüreğimiz ve bileğimizle, gerektiğinde gönlümüz ve sözümüzle mücadele etmesini çok iyi biliyoruz. Bölgemizde ve tüm dünyada zulmü tamamen sona erdirene, huzuru ve refahı tesis edene kadar da mücadelemiz sürecektir.”

Bugünün dünyasında askeri, siyasi ve ekonomik mücadelelerin iç içe yürüdüğüne dikkat çekerek, 15 yıldır, bu alanların hepsinde de Türkiye’nin gücünü ve itibarını sürekli artırmanın çabası içinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin savunma sanayi alanında ulaştığı seviyenin, henüz yeterli olmadığını; ancak çak önemli olduğunu söyledi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ KULLANILARAK OYNANAN OYUNLARI VE DAYATMALARI KABUL ETMİYORUZ”

Türkiye’nin, tamamen kendi kararıyla başlattığı Kıbrıs çıkarması sırasında yaşadığı hadiselerin, kendi savunma sanayini kurmadan bağımsızlığını korumasının mümkün olmadığını tüm açıklığıyla ortaya koyduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna rağmen savunma sanayinde, ancak rahmetli Özal döneminde kayda değer adımlar atılmaya başlanmış, onlar da koalisyon hükûmetleri sebebiyle hedeflerin çok gerisinde kalmıştır. Bugün Türkiye, hem terörle mücadelesini, hem sınır ötesi operasyonlarını eğer başarıyla yürütüyorsa, bunda savunma sanayinde son 15 yılda attığımız adımların çok büyük payı vardır” şeklinde konuştu.

“Maruz kaldığımız örtülü ambargolara, ülkemize ve ordumuza FETÖ eliyle vurulan darbeye, müttefiklerimizle yaşadığımız sorunlara rağmen, planlarımızda, projelerimizde, operasyonlarımızda herhangi bir gerileme yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’ta, milletin ve Türkiye’nin kardeşlerinin geleceğini ilgilendiren hiçbir konuda geri adım atmayacaklarını açıkladı ve “Bölgedeki gelişmelerle ilgili tüm seçenekler, her an önümüzdedir. Terör örgütleri kullanılarak bölgede oynanan oyunların asıl yüzünü görüyoruz ve dayatmaları kabul etmiyoruz” sözlerine yer verdi.

“SINIRIMIZDAKİ TEHDİTLERE KARŞI HER TÜRLÜ TEDBİRİMİZİ ALDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Türkiye’yi terör örgütleri üzerinden köşeye sıkıştırmak isteyenler bir süre sonra ellerinde bu pimi çekilmiş bombalarla baş başa kalacaklardır. ‘Hedef DEAŞ’; işte buyurun şu anda ne yazık ki müttefikimizin silahları DEAŞ’ın elinden çıkıyor. Bu nasıl ittifak, bu nasıl NATO’da beraber olmak? Ve bumerang gibi bunlar dönüp zamanı gelecek onları da vuracak. Bilginin, paranın, teknolojinin, mal ve hizmetlerin küreselleştiği bir dünyada terörü Orta Doğu coğrafyasına hapsedebileceklerini sananlar yanıldıklarını göreceklerdir. Bu sözlerimiz bir temenni veya tehdit değil, objektif bir durum tespitidir. Zira bu bölgede biz yaşıyoruz, onlar değil. 911 kilometre Suriye sınırı, 394 kilometre Irak sınırında biz yaşıyoruz, onlar değil. Dolayısıyla her an bir tehdit olacaksa bize olacaktır, onlara değil. Dolayısıyla biz de buna göre her türlü tedbirimizi aldık, hazır durumdayız ve şunu bilecekler ki; Fırat Kalkanı’nda ne yaptıysak bundan sonraki süreçte de aynı şekilde bizler bu görevi ifade etmenin hazırlığı içerisindeyiz.”

“Herkes emin olunsun ki, biz bu badireden de çıkarız, çünkü biz Türkiye’yiz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin arkasında 80 milyon vatandaşın gücünün, 100 milyonlarca kardeşinin duasının ve binlerce yılık bir tarihî geçmişinin olduğunun altını çizdi ve “Ama uzun zamandır varlıklarını kendi topraklarını suni bir refah ve güven çemberi içinde tutmaya borçlu olanlar aynı başarıyı gösterebilir mi bilmiyoruz” diye ekledi.

“TÜRKİYE, EKONOMİ KONUSUNDA DA SIKIŞTIRILMAYA ÇALIŞILDIĞI CENDEREYİ PARÇALADI”

Sadece savunma sanayi alanında değil, ekonomi konusunda da içinde Türkiye’nin sıkıştırılmaya çalışıldığı cendereyi parçalayıp çıktığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dört yıldır ardı arkası kesilmeden yapılan saldırılara, kurulan kumpaslara, takılan çelmelere rağmen, Türkiye ekonomisinin yeniden yükselişe geçtiğini vurguladı.

İhracatın geçtiğimiz yılsonu itibarıyla yeniden 150 milyar doları aştığını, turizmde yılın ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın tamamına denk bir gerçekleşmenin yakalandığını, yılın ikinci çeyreği için yüzde 7’lik bir büyüme beklediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ağustos ayı ekonomik güven endeksi son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Uluslararası yatırımlar kesintisiz bir şekilde sürüyor, bu çok ciddi bir güven endeksidir. Artık Türkiye bir güvenli limandır. Bütün bunlar rağmen, hâlâ bizimle siyasi ve ekonomik olarak uğraşan kimi ülkeler olduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“DOSTLUK ELİMİZİ TUTAN HİÇ KİMSE PİŞMAN OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, dostlarına sadece faydası dokunmuş, kendisine husumet besleyenleri ise hep hayal kırıklığına uğratmış bir ülkedir. Bizim amacımız, dostlarımızın sayısını artırmaktır, tüm samimiyetimizle dostluk elimizi uzatıyoruz. Bu eli tutan hiç kimse bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da pişman olmayacaktır” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda ülkenin güvenliği, milletin geleceği için Türkiye sınırları içinde ve dışında görev yapmakta olan tüm askerlere selam ve sevgilerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyona katılan şehit yakınlarına teşekkürlerini yineledi ve “Rabbim inanıyorum cennetinde inşallah bizleri buluşturacaktır” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: 30, Ağustos, Zafer, Bayramı’nın, 95., yıl, dönümü, kutlamaları, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı