Haber Detayı
30 Ağustos 2017 - Çarşamba 00:54
 
30 Ağustos Zafer Bayramını milletçe Coşkuyla kutluyoruz
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Şanlı tarihimizin en önemli zaferlerinden biri olan Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda düşman kuvvetleri bozguna uğratıldı. Bu destansı zafer her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında Türk topraklarını işgal etmek isteyen Yunan askerlerine karşı 30 Ağustos 1922'deki Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde alınan zaferle Türk milleti destan yazdı.
Gündem Haberi
30 Ağustos Zafer Bayramını milletçe Coşkuyla kutluyoruz

30 Ağustos Zafer Bayramını milletçe Coşkuyla kutluyoruz...
30 Ağustos 1922 tarihi, Türk milletini esir etmek isteyen yayılmacı, istilacı güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür. 

zafer bayramı ile ilgili görsel sonucu
Her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır. 
MALATYA’DA KUTLAMALAR:

malatya'da 30 ağustos kutlaması ile ilgili görsel sonucu
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95.Yıldönümü, nedeniyle Malatya bayraklarla donatıldı.
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama törenleri Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayacak. 
Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu saat 09.00’da yapılacak ve burada Vali Ali Kaban tarafından Anıt Şeref defteri imzalanacak. 
Valilikte tebriklerin kabul töreni ise 09.30’da başlayacak. 
Kutlama töreni ise saat 10.15’de törene katılanların bayramlarını kutlanmasıyla başlayacak ve günün anlamını içeren konuşmalar yapılıp şiir okunacak ve geçit töreni yapılacak.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

cumhurbaşkanı erdoğan ile ilgili görsel sonucu
Cumhurbaşkanı Erdoğan “30 Ağustos Zaferi, Milletimizin Bağımsız Yaşama İradesinin Tüm Dünyaya İlanıdır”
30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle tarihe yön vermiş, emperyalistlere karşı istiklal savaşı yürüten birçok mazlum halka ilham ve umut kaynağı olmuştur. Türkiye, tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi, ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tehditleri, saldırıları ve sabotaj girişimlerini bertaraf etme konusunda aynı kararlılığını muhafaza etmektedir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Bugün, aziz milletimizle ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizle beraber Büyük Zafer’in 95. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Türkiye ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yürekten kutluyorum” ifadelerine yer verdi.
“30 AĞUSTOS ZAFERİ, BİRÇOK MAZLUM HALKA İLHAM VE UMUT KAYNAĞI OLDU”
Ülkemizin bu gurur gününde heyecanımızı paylaşan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarını sunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajını şöyle sürdürdü: “Türk milletinin 1919 yılında Samsun’da Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde başlattığı istiklal mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere taşınmıştır. 30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle tarihe yön vermiş, emperyalistlere karşı istiklal savaşı yürüten birçok mazlum halka ilham ve umut kaynağı olmuştur.”

İlgili resim
“ÜLKEMİZİN BEKASINA YÖNELEN TEHDİTLER KAYNAĞINDA ETKİSİZ HÂLE GETİRİLECEK”
Türkiye’nin tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi, ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tehditleri, saldırıları ve sabotaj girişimlerini bertaraf etme konusunda aynı kararlılığını muhafaza ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ, DEAŞ, PKK, PYD gibi eli kanlı terör örgütlerine karşı hukuk, adalet ve demokrasiden taviz vermeden sürdürdüğümüz amansız mücadele, bu konudaki hassasiyetimizin en bariz örneğidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajını şöyle sürdürdü: “Türkiye, bu mücadelesiyle hem kendi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamakta, hem de küresel güvenliğe ciddi katkıda bulunmaktadır. Ülkemiz, önümüzdeki dönemde de bekasına yönelen tehditleri kaynağında etkisiz hâle getirmeye devam edecektir. Şüphesiz bu zorlu süreçte en büyük güç kaynağımız “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet” ilkeleri etrafında bütünleşen milletimizin birlik ve beraberliği ile dost ülkelerin desteğidir.”
“TÜRK MİLLETİ, 15 TEMMUZ GECESİ ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP ÇIKTI”

cumhurbaşkanı erdoğan ile ilgili görsel sonucu
Aziz Türk milletinin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında sergilediği destansı direnişle, “Ya İstiklal Ya Ölüm” tercihiyle baş başa bırakıldığında neleri göze alabileceğini gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında “Türk Milleti, o gece 250 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına sadece darbe teşebbüsünü bertaraf etmemiş, aynı zamanda ülkesine, demokrasisine ve özgürlüğüne sahip çıkma iradesini de ortaya koymuştur. Çanakkale’yi geçilmez kılan, Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan, son olarak da 15 Temmuz gecesi tüm ülke sathında ayağa kalkan bu iradeyle ülkemiz, her türlü zorluğun üstesinden gelecek güç ve kapasiteye sahiptir” ifadelerine yer verdi.
“Nitekim darbe girişimi ve terör saldırıları başta olmak üzere yaşadığımız onca badireye rağmen, son bir yılda ekonomide, yatırımlarda ve ileri demokrasi yolunda elde ettiğimiz başarılar, bunun en açık ispatıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajını şu cümlelerle tamamladı: “Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin banisi, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve dava arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”
GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR:
Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 30 Ağustos mesahı:
“Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kahraman ve Fedakâr Mensupları,

hulusi akar ile ilgili görsel sonucu
Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri haline getiren asil milletimizin, hiçbir güçlük karşısında boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini bilen Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde giriştiği destansı mücadelenin ve kazandığı Büyük Zafer’in 95’inci yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.
Ata yurdundan Anadolu'ya, şanlı ve destansı bir yolculukla ulaşan, 2226 yıllık geleneği ile ordu millet kaynaşmasının en güzide örneğini ortaya koyan, gücünü Asil Türk Milletinin güveni ve desteğinden alan Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri; Büyük Zafer’in kararlılığı ile milletin güvenliği, devletin bekası ve aydınlık geleceğimiz için geçmişte olduğu gibi bugün de var gücüyle çalışmaktadır.
"Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât, Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur." şeklinde ATATÜRK’ün özetlediği bu zafer; aziz milletimiz ve onun bağrından çıkan ordumuzun ilham kaynağı ve iftihar abidesi olmaya devam edecektir.

30 ağustos ile ilgili görsel sonucu
Türk Silahlı Kuvvetleri; jandarma, polis ve güvenlik korucularımızla omuz omuza millî birliğimize ve bölünmez bütünlüğümüze kasteden tüm terör örgütlerine karşı, vatan topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya kadar ve masum hiçbir insanımızın kılına dahi zarar vermeden mücadele etme ve başarma kararlılığındadır.
Milletimizin peygamber ocağı olarak da adlandırdığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin fedakâr mensupları; şanlı tarihimiz boyunca olduğu gibi, bugün ve gelecekte de vazife uğruna "ölürsem şehit, kalırsam gazi" inancıyla görev yapmaya, görevinin başında ve milletinin emrinde olmaya devam edecektir.
Her yönüyle millî bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, üstün niteliklere sahip kahraman ve fedakâr personeli ve yerli kaynaklarla her geçen gün daha da geliştirilmekte olan imkân ve kabiliyetleri ile etkin, caydırıcı ve saygın bir silahlı kuvvet olarak; ülkemizde, bölgemizde ve dünyada güvenlik, barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürecektir.
30 Ağustos günleri, aynı zamanda “Türk Silahlı Kuvvetleri Günü” olması vesilesiyle Silahlı Kuvvetlerimizin mensupları için; bir yandan bir üst rütbeye terfi etmenin heyecanının, diğer yandan da görevi tamamlamanın huzuru içinde emekli olmanın gururunun yaşandığı özel ve müstesna günler arasında yer almaktadır.
Bu vesileyle, terfi eden tüm personelimize yeni rütbelerinin hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle görevlerinde başarılar diliyor; Silahlı Kuvvetlerimizdeki görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılan mensuplarımıza da verdikleri değerli hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor; aileleri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat sürmelerini temenni ediyorum.
Başta, büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bayraklaşan kutsal vatan toprağının bütünlüğü ve şanlı al bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin her kademesinde üstün bir vazife anlayışı ve fedakârlık içinde görev yapan general/amiral, subay, astsubay, devlet memuru, uzman jandarma, uzman erbaş, erbaş ve erlerimiz, güvenlik korucularımız, işçilerimiz ve tüm askerî öğrencilerimiz ile yıllarını bu orduya vermiş emekli personelimizin Zafer Bayramı’nı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü kutluyor; kendilerine, değerli aile mensuplarıyla birlikte başarı, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ:

tüfenkci ile ilgili görsel sonucu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yayınladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı:
“95 yıl önce bugün, Türk ordusu şanlı bir destana imza atarak Kurtuluş Savaşımızın en büyük zaferini kazanmıştır.
Malazgirt Savaşı ile Anadolu’nun kapılarını açan ecdadımız, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile de Anadolu’nun sonsuza dek Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya göstermiştir. İstiklal harbimiz bu muharebede verilen mücadele ile taçlanmış, düşman ordusu çok kısa bir sürede vatan topraklarından yok edilmiştir.
Şanlı zaferlerle dolu tarihimizden ders almayarak istiklalimiz ve istikbalimiz üzerinde türlü oyunlarını sürdürmeye devam eden şer odakları, aynı hezimeti yaşamaya mahkûmdurlar. 95 yıl önce olduğu gibi 15 Temmuz gecesinde de milletimizin göstermiş olduğu mücadele ve irade bizi geleceğe taşıyacak en büyük güvencemizdir. Herkes bilmelidir ki vatanımız ve birliğimiz üzerinde hain emeller peşinde olanlar, karşılarında her zaman tüm kudreti ve heybeti ile devletimizi bulacaklardır.
Aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan vatanımızı canımız pahasına korumaya ve büyütmeye devam edecek, Gazi Mustafa Kemal’in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız. 2023 hedeflerimizi gerçekleştirme kararlılığımızın önünde hiçbir yapı, örgüt, güç duramayacaktır. Bilinmelidir ki önümüze konulan her engel, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmekte bizleri ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ idealine daha da yaklaştırmaktadır.
Bu duygularla 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, bu emsalsiz zaferin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, inançla zafere yürüyen tüm şehitlerimizi bir kez daha minnetle ve rahmetle yâd ediyorum.”
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZNUR ÇALIK:

öznur çalık ile ilgili görsel sonucu
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın mesajı:
“Ülkemizin kuruluşunda büyük önem ifa eden 30 Ağustos, bir milletin yeniden varoluşunun adıdır. 26 Ağustos 1922’de başlayan ve 30 Ağustos’ta taçlanan istiklal ve istikbal mücadelesi bugünün Türkiye’sinin yeşermesinde atılan tohumdur.
26 Ağustos, nice zaferlerin takvimlerde yer edindiği bir tarihtir. 946 yıl önce Sultan Alparslan, Anadolu’nun kapılarını Türkler’e açmış, Anadolu Toprakları’nı nasıl vatan kılmışsa, 95 yıl önce de aziz milletimiz bu kutsal toprakları canı pahasına müdaafa etmekten kat’iyen kendini esirgememiştir. Bunun neticesinde düşman denize dökülmüş, milletimizin şanlı zaferi 30 Ağustos’ta vuku bulmuştur. 30 Ağustos’ta milletimiz, dünya siyasetine yön vermiş, insanlık tarihinin yeniden şekillenmesine vesile olmuştur.
30 Ağustos, ‘Nasıl millet olunur, vatan, sancak için göğüsler nasıl siper edilir?’ suallerine en güzel cevap teşkil etmektedir. Öyle ki Büyük Taarruz, aziz milletimizin bağımsızlığı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağının, her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğinin en somut göstergesidir. Bu zaferle ortaya çıkan sonuç, Anadolu topraklarının ilelebet milletimizde kalacağının nihai ispatıdır.
Milletimizin varoluş mücadelesinde ortaya koyduğu tavır, dünyada eşine rastlanır bir durum değildir. Anadolu’yu vatan kılmak uğruna şimdiye kadarki verilen bedeller, mazimizden aldığımız güç, milletimizin azim ve inancı Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir. 2023 hedefimize; Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile emin adımlarla ilerlediğimiz şu günlerde, 2053 ve 2071 hedeflerine giden yolda da Asım’ın Pür-i Pak neslinin göstereceği mücadeleye inancım sonsuzdur. Tarihin birçok kez akışını değiştiren milletimiz, 1071’de, 1453’te, 18 Mart’ta, 30 Ağustos’ta, 15 Temmuz’da olduğu gibi yine tarihe bir not düşmekten asla geri kalmayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; zaferlerle dolu Ağustos ayının daima zaferlerle anılmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyor, Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, Şanlı Türk Ordusu’nun daima muzaffer ve muvaffak olmasını temenni ediyorum. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”
MALATYA VALİSİ ALİ KABAN:

vali ali kaban ile ilgili görsel sonucu
Malatya Valisi Ali Kaban’ın mesajı:
“Aziz Türk Milleti’nin, kendisini esarete mahkûm etmek isteyen işgal güçlerine karşı kıyama kalkarak 19 Mayıs 1919’da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin 30Ağustos 1922’de şan ve şeref dolu bir zaferle nihayete erdiği kutlu günün 95. yıldönümünü yurdumuzun her köşesinde idrak etmenin sevincini yaşamaktayız.
Kurtuluş Savaşı’mız, Türk Milleti’nin hürriyet aşkını ve ruhunu kuşatan bağımsızlık duygusunu bayraklaştırarak Milli İradesini şan ve şeref dolu mazisinden aldığı güçle bütün dünyaya ilan edişidir.
Tarihin tanıklık ettiği en büyük zaferlerden birisi ile neticelenen Milli Mücadele sürecinde Aziz Milletimiz bedelini kanıyla, canıyla ödeyerek milli ve manevi değerlerini çiğnenmekten, Cennet Yurdumuzu parçalanmaktan kurtarmış ve Türk’ün asla esir edilemeyeceğini silinmez harflerle tarihe not düşmüştür.
Türk Milleti ve Türk Vatanı üzerinde hesap yapanlar dün Haçlı Seferleri ve Sevr dayatması ile sabrımızı zorlayıp tarihi bir ders aldıklarını unutmuş gibi kara gün 15 Temmuz 2016’da yine aynı senaryolarla harekete geçmişlerse de Türk’ün çelikten iradesi karşısında yine hezimete uğramışlardır.
Çünkü Türk Milleti 1040’da, 1071’de, 1453’de ve 1923’de sahip olduğu iman, azim, cesaret ve kararlılığı hâlâ muhafaza etmektedir ve bu hasletlerini son nefer, son nefes ve son damla kana kadar da muhafaza edecektir.
Bu vesileyle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hürriyet ve istiklalimizin bina edilmesinde canlarını ve kanlarını hiç düşünmeden feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden Şanlı Gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyor, Aziz Milletimizin Zafer Bayramı’nı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.”
MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR:

ahmet çakır ile ilgili görsel sonucu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın mesajı aynen şöyle:
“Tarih boyunca özgür yaşayan milletimizin hürriyetine vurulmak istenen prangalardan kurtulmak için 20. yüzyılın başlarında büyük bir mücadele verilmiştir. Bütün dünyanın örnek aldığı bu şerefli mücadele sonunda milletimize biçilen esaret kefeni yırtılarak, özgürlük elbisesi yeniden giyilmiştir.
Tarih sahnesinde var olduğu günden beri bağımsızlığı ile tüm dünyaya örnek olan milletimizin tarihi zafer ve kahramanlıklarla doludur. Malazgirt Zaferi, İstanbul’un Fethi, Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi gibi Yunanlılara karşı kazanılan 30 Ağustos Zaferi de milletimizin şanlı zaferlerinden biridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan bu büyük zaferin 95. yıl dönümünü kutlamanın millet olarak onur ve gururunu yaşıyoruz.
Türk bayrağı altında yaşayan bu şanlı millet; mevzu vatan olduğunda 95 yıl önce gösterdiği ordu-millet, kadın-erkek, genç-ihtiyar birliktelik ve dayanışmasını, yine geçtiğimiz yıl hain FETÖ kalkışmasında 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ile tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.
Büyük Zafer’le düşmanı yurdumuzdan temizleyen bu millet, ilelebet düşmanlarını temizlemeye ve ezmeye devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyor, bütün şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: 30, Ağustos, Zafer, Bayramını, milletçe, Coşkuyla, kutluyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı