Haber Detayı
07 Aralık 2015 - Pazartesi 01:25
 
4.5G Türkiye’nin teknoloji yolculuğunda önemli bir kilometre taşı
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Türk Telekom Saha Şefi Can Kandemir "Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Ağustos ayında Türk Telekom Grubu olarak 4.5G ihalesini başarıyla tamamladık. Sonuçlarından hepimizin gurur duyduğu bu ihale, iletişim sektörü için bir dönüm noktası ve Türkiye’nin teknoloji yolculuğunda önemli bir kilometre taşı."dedi.
Teknoloji Haberi
4.5G Türkiye’nin teknoloji yolculuğunda önemli bir kilometre taşı

Türk Telekom Saha Şefi Can Kandemir, 'in açıklaması aynen şöyle :

Müşterilerimize hem sabit hem mobilde en yüksek kalitede iletişim hizmeti sunma vizyonumuza hizmet edecek kazanımlarımızı kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum:

  •        Gerçekleşen frekans dağıtımıyla birlikte operatörlerin eşit şartlarda rekabet edebilmesi için uygun bir zemin ve tüm operatörler için adil ve rekabetçi bir ortam oluştu.
  •        İhalede en geniş 900 MHz bandını biz aldık. Uzun yıllar boyunca bu banttaki varlıklarımızın yetersizliğinden dolayı sektörde dezavantajlı olarak rekabet ettiğimiz düşünüldüğünde bu çok önemli bir gelişme. Artık rakiplerimizle eşit şartlarda rekabet edebileceğiz. Bu durum piyasa dinamiklerinde bizim lehimize olacak büyük değişimlere yol açacak.
  •        800 MHz bandında, 700 MHz bandına en yakın, en temiz paketi elde ettik. Bu, 5G de dâhil olmak üzere gelecek nesil teknolojiler için önemli bir avantaj sunacak.
  •        1800 MHz bandında mevcut 15 MHz’e ilave olarak elde ettiğimiz 20 MHz paketi sayesinde toplamda 35 MHz ile en yüksek 1800 MHz bandına sahip operatör olduk. Bu bant, şebekemizin kapasite ve kapsama gereksinimlerinin optimize edilmesi açısından eşsiz bir avantaj sağlayacak.
  •        2 GHz üzerindeki frekanslar arasında üstün sabit/Wi-Fi altyapımızı en iyi şekilde tamamlayan 2600 MHz frekansında optimum bandı aldık.

Türk Telekom Grubu olarak şu anda toplam spektrumun %32’sine sahibiz. En yüksek hızın yanı sıra, piyasada müşteri başına açık ara en yüksek kapasiteyi sunabilecek şekilde konumlandık.

Türkiye’de bugüne kadar ödenen toplam spektrum ücretinin %59’unu şirketimiz ödedi.  2005 yılından bu yana devam ettirdiğimiz yatırımlarımız yılsonu itibarıyla 20 milyar TL’ye ulaştı. Bu büyük yatırım sayesinde, Türkiye’de fiber erişim oranı şu anda Avrupa Birliği ülkelerinin ve ABD’nin de ilerisinde. 206 bin kilometrelik yaygın fiber altyapımız 4.5G kurulumunun en hızlı şekilde yapılması ve Türkiye’de 4.5G fiber penetrasyonunun artmasında kilit rol oynayacak.

Telekomünikasyon sektöründe oyun şimdi başlıyor. Oyunu tersine çevirerek 4.5G ile sektörde değişimin öncüsü olacağız. Hepimizi zorlu ancak çok heyecan verici bir dönem bekliyor.

Bu gece (1 Aralık) oyunun kurallarını değiştirecek en önemli adımlardan birini atıyoruz: 900 MHz bandında aldığımız yeni frekanslar ile etkin kapasite kullanımı ve geniş kapsama alanı sağlayarak müşterilerimize en iyi mobil deneyimi sunmaya başlayacağız ve bina içi kapsama, çağrıların kesilmesi gibi sorunlar tarihe karışacak.

Milyonlarca kişiyi sevdikleriyle buluşturmak büyük bir sorumluluk. Türkiye’nin tek tam entegre operatörü olan olarak, sonsuz fırsatlarla dolu geleceğe artık çok daha güçlü bir şekilde bakıyoruz.

Bu başarıyı mümkün kıldığınız için her birinize teşekkür ederim. Ümraniye’deki teknoloji binası ve Türkiye’nin her yerindeki ofislerimizden yükselen alkışlar ve heyecan dalgası ihale sürecinde bizim en büyük motivasyon kaynağımız oldu. Yaptığımız her işte sektöre liderlik etmek için, bu coşkuyu eşsiz takım ruhumuzla ticari başarılara dönüştürerek en iyi sonuçları elde edeceğimize gönülden inanıyorum.^"

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: 4.5G, Türkiye’nin, teknoloji, yolculuğunda, önemli, bir, kilometre, taşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı