Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 17:10
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 16 Aralık 1977 tarihinde kabul edilmiştir. ABD'de başlayan Kadınlar Günü kutlamaları zamanla dünyaya yayılmıştır. Bugün dünyanın dört bir yanında ayrımcılığa, haksızlığa, zorbalığa, şiddete maruz kalan kadınların hayatında değişiklik yapabilmek için milyonlarca aktivist mücadele ediyor.
Yaşam Haberi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

DARENDE BELEDİYE BAŞKANI KADINLAR GÜNÜ İÇİN NE DEDİ?

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve açık hava

Darende belediye başkanı Dr. Süleyman Eser "Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını htiğimiz, bizi biz yapan değerli KADINLARIMIZIN 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun."dedi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve açık hava

Dünya binlerce yıldır kadınların zorluklarla mücadelesine şahitlik ediyor. Günümüz teknolojisi sayesinde kadınların katlandığı güçlüklere dikkat çekmek artık daha kolay ve daha etkili. Birçok dernek veya topluluk kadınlar için çeşitli çalışmalar yürütüyor. 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Süleyman Eser dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Süleyman Eser dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, sakal ve açık hava

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: 8, Mart, Dünya, Kadınlar, Günü,, çeşitli, etkinliklerle, kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı