Haber Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 20:58
 
Irak ve Suriye’de Tespit Ettiğimiz Tüm Terör Kamplarını Yerle Bir Edeceğiz
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Erdoğan, “Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabi hakkımızdır. Irak ve Suriye’nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditleri bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız,"
Siyaset Haberi
Irak ve Suriye’de Tespit Ettiğimiz Tüm Terör Kamplarını Yerle Bir Edeceğiz

“Irak ve Suriye’de Tespit Ettiğimiz Tüm Terör Kamplarını Yerle Bir Edeceğiz”...

Manisa’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek, bizim en tabii hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye’nin pek çok yeri, birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditleri, sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek zorundayız, birilerinden izin almak durumunda da değiliz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı.


Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

16 Nisan halk oylamasında Manisa’dan yüzde 46 oranında ‘evet’ çıktığını hatırlatan ve teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Manisa’nın hakkı bu değildir, demek ki sizlere kendimizi yeteri kadar ifade edemedik, demek ki yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizlere yeteri kadar anlatamadık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu eksiklerimizi gidererek Manisalı kardeşlerimizin gönlünde çok daha fazla yer edineceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“SON İKİ GÜNDE 55 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ”

Bölücü terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışma sonucu Şemdinli’de şehit düşen askerler ve güvenlik korucuları ile Diyarbakır’da bugün şehit olan Manisalı Özel Harekât Polisi Ahmet Alp Taşdemir için Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlerin kanlarını yerde bırakmadıklarını söyledi.

Son iki günde 55 teröristin etkisiz hâle getirildiğini ve güvenlik güçlerinin operasyonlarına devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının bölgede olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkisiz hâle getirilen terörist sayısının daha da artacağını belirterek, “Çünkü şehidimizin kanını yerde koymayacağız dedik ve terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Biz tek bir askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, güvenlik korucumuzun, vatandaşımızın tırnağını dahi teröristlerin topuna birden değişmeyiz” dedi.

“TERÖR TEHDİTLERİNİ KAYNAĞINDA BERTARAF EDECEĞİZ”

“Irak ve Suriye’de Tespit Ettiğimiz Tüm Terör Kamplarını Yerle Bir Edeceğiz”

Son yıllarda hizmete sokulan silahlı-silahsız insansız hava araçları ve yüksek teknoloji ürünü silahlarla, terörle mücadele yöntemini değiştirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik güçlerinin teröristlerle karşı karşıya gelmesini en aza indirdiklerini belirterek, terör örgütünün tarihinin en kötü günlerini yaşadığını ifade etti.

Kendileri için Türkiye’nin ve milletin bekasından daha önemli hiçbir şeyin olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabi hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye’nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditleri sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız, birilerinden izin almak durumunda da değiliz. Kandil’deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar’daki sorunu bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse, biz buraları yerle bir ederiz. Suriye’de, Cizre’den Yayladağı’na kadar olan 911 kilometrelik sınır hattımızda nerede bir terör oluşumu varsa onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekâtı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helaldir” dedi.

“BÜTÜN TERÖR BATAKLIKLARINI KURUTMAKTA KARARLIYIZ”

Irak’ta ve Suriye’de tespit ettikleri tüm terör kamplarını yerle bir edeceklerinin bilinmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus, El-Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız İdlib’de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz” açıklamasında bulundu.

Masum insanların kanlarını dökmüş teröristleri yargısıyla, polisiyle bir olup yıllarca Avrupa’da saklayanların nasır tutmuş vicdanlarının, Türkiye’nin hassasiyetlerini anlayamayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece son iki yılda şehit verdiğimiz binin üzerindeki güvenlik görevlimiz ile 400’e yakın sivil vatandaşımız karşısında üç maymunu oynamasından artık gına geldi. Bizim için başkalarının ne dediği değil kendi bekamız için neye ihtiyacımız olduğu önemlidir. Terör örgütlerinin gönüllü savunucusu kesilenleri önce kendi ayıplarıyla yüzleşmeye davet ediyorum” dedi.

“AVRUPA ÜLKELERİ TERÖRİSTLERİ KORUMADA ÇOK MAHARETLİ”

Avrupa’ya, “Sen PKK’ya, PYD’ye, FETÖ’ye, DEAŞ’a destek vermeyi bırak da önce, daha güvenli bir gelecek kurma hayaliyle Avrupa’ya geldikten sonra kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece Almanya’da 1 Temmuz 2016 tarihine kadar, 8 bin 991 mülteci çocuğun akıbetinin bilinmediğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çoğunluğu Suriyeli, Afganistanlı ve Afrikalı olan bu çocukların çoğunun suç şebekelerinin kurbanı olduğunun tahmin edildiğini kaydederek, “Sınırları içindeki çocukların güvenliğini sağlayamayan Avrupa ülkeleri, maşallah teröristleri ve onların destekçilerini koruma konusunda çok maharetliler. Kayıp çocuklar konusunda dişe dokunur hiçbir çalışma yapamayanlar terör örgütü yandaşlarının gösterilerini polis korumasına almak suretiyle güya demokrasiye hizmet ediyorlar; hâle bak” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’lıların, Fransa’da devlet televizyonunun binasına terör örgütü liderinin posterini astığını, Almanya’da polis koruması altında örgütün paçavrası ve elebaşının posteriyle yürüyüş yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani Avrupa Birliği’nde bunlar terör örgütü olarak ilan edilmişti, ne oldu? İnsan hakları deyince, demokrasi deyince, özgürlükler deyince mangalda kül bırakmayanlar, sıra bu çocukların hesabını vermeye gelince bir anda sus-pus oluyorlar” diye ekledi.

“İNSANİ VE AHLAKİ TEMELİ ÇÖKEN BATI AYAKTA KALAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Türkiye’deki 3 milyon sığınmacıya 3 milyar avro yardımını çok gören Avrupa, anlaşılan o ki kendi topraklarındaki mülteci çocukları da zaman ve kaynak harcamaya değer bulmuyor. Kardeşlerim, bu zihniyetteki bir anlayıştan, ırkçılığı hortlatmasından, yabancı düşmanlığını yaygınlaştırmasından, riyakârlığa sarılmasından başka ne beklenebilir? İnsani ve ahlaki temeli çöken Batının sadece ekonomik zenginlikle uzun süre ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Biz asla onlar gibi olmayacağız. Refah uğruna insanlığımızdan, inancımızdan vazgeçmeyeceğiz. Zenginlik uğruna tarihimize, ecdadımıza sırtımızı dönmeyeceğiz” dedi.

Ekonomide sevindirici haberlerin üst üste geldiğine dikkat çekerek, borsanın 113 bini geçİP yeni bir rekor daha kırdığını, ihracatta Ekim ayında yüzde 15,6’lık artış oranıyla son 10 yılın rekorunun kırıldığını, yıllık ihracatın 154 milyar doları aştığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası döviz rezervinin 117 milyar dolar seviyesine ulaştığını, büyümede yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir başarı elde edildiğini, istihdamda sadece bu yıl 1 milyon 300 bine yakın ilave istihdam sağlandığını sözlerine ekledi.

“ATTIĞIMIZ HER ADIMLA SORUNLARIMIZI BİRER BİRER GERİDE BIRAKACAĞIZ”

Türkiye’nin dünyanın en büyük projelerini hayata geçiren ülkelerin başında geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 hedeflerimiz doğrultusunda attığımız her adımla büyümeden istihdama tüm sorunlarımızı birer birer geride bırakacağız” dedi.

Resmî olarak açılışı yapılan hizmet ve tesisler arasında özel sektör yatırımlarının da olduğuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların arasında iki ayrı jeotermal elektrik santrali ve Doğuş Holding tarafından Soma’da hayatını kaybeden 301 şehit madenci için yaptırılan ve anahtarları teslim edilecek olan 301 konutun bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yitirilen canların geri getirilemeyeceğini; ancak şehit madencilerin emanetleri olan ailelerine sahip çıkmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve yapmayı sürdürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimi aşırı sol örgütlerin bu kazayı istismar ederek, şehit madencilerin ailelerini tahrik ettiğini söyledi. Bunların kim olduklarını gayet iyi bildiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu oyunu şehit ailelerimizin bozması lazım, çünkü bu şahadet bu oyuna gelmez” ifadelerini kullandı.

“2019 SEÇİMLERİ ÜLKEMİZİN YARIM ASRINI BİÇİMLENDİRECEK ÖNEME SAHİP”

Manisa’yı bugüne kadar yapılan yatırımların yanında hâlen devam eden projelerle 2023’ün Türkiye’sine hazırladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’dan geçecek olan ve önümüzdeki yıl hizmete girecek olan İstanbul-İzmir otoyolu ile şehrin çehresinin değişeceğini kaydetti. Ankara-Manisa arasını 3 saatte düşürecek hızlı tren hattının inşasının da devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2019 seçimleri bu bakımdan ülkemizin gelecek çeyrek asrını, yarım asrını biçimlendirecek öneme sahiptir. Manisa’nın 2019’da tercihini büyük ve güçlü Türkiye’den yana kullanacağına inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, törene katılan bakan ve milletvekilleri ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile birlikte Soma maden şehitlerinin aileleri için yaptırılan konutların anahtarlarını da hak sahiplerine teslim etti.

İldeki programı kapsamında Valiliği de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'den şehirde yürütülen çalışmalar ve hizmetlerle ilgili bilgi de aldı.

“Geçtiğimiz 15 Yılda Şirketlerimiz Sınırları Aşarak, Küresel Vizyon Kazandı”

“Geçtiğimiz 15 Yılda Şirketlerimiz Sınırları Aşarak, Küresel Vizyon Kazandı”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’da Vestel Fabrikası’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz 15 yıl ülkemiz ve milletimizle birlikte, ekonomimizin lokomotifleri konumundaki şirketlerimizin de kabuk değiştirdiği, sınırlarımızı aşarak küresel bir vizyon kazandığı dönem olmuştur. G-20 ülkelerinden bir tanesiyiz, Avrupa’da altıncıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'da Vestel Venüs Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası ile Zorlu Meta Nikel Kobalt Tesisi’nin açılışı için düzenlenen törene katıldı ve bir konuşma yaptı.


Zorlu Grubu’nun dün Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek girişim gurubunda yer aldığına, bugün de Manisa’da bedeli 600 milyon lira olan bir yatırımı gerçekleştirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımın ülke için önemli bir adım olduğunu ve Türkiye’nin önünde yeni ufukların açılmasına vesile olacağına inandığını belirtti.

“ELEKTRİKLİ OTOMOBİL BATARYASI ÜRETİMİNDE AVANTAJLI KONUMA GEÇEBİLİRİZ”

Açılışını yaptığı Zorlu Meta Nikel Kobalt Tesisi’nin ilk fazı üretime girerken, 2023’ü hedefleyen ikinci fazı için çalışmalara başlandığını görmekten memnun olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobil üretmek için atılan ilk adımın heyecanının yaşandığı gün böyle bir tesisin açılışını yapmanın kendisi için anlamlı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobillerin bataryalarında kullanılan iki ana maddeden biri olan kobaltın üretiminde Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyüğü olduğuna dikkat çekerek, “Gerektiğinde mevcut kapasitemizi kat be kat artıracak imkânlara da sahibiz. Dolayısıyla elektrikli otomobillerin bataryalarının üretiminde rekabet konusunda oldukça avantajlı bir konuma sahip olabiliriz. Zorlu’nun bu tesisini ülkemizin geleceğine yapılmış önemli bir yatırım olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

“YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİYLE ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATACAĞIZ”

Her iki yatırımın Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçenleri ve Türkiye’nin otomobili projesinde yer alan Zorlu Grubu’nu tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi otomobilimizle birlikte daha önce defalarca kaçırdığımız dünyadaki o sıçrama dönemlerinden sonuncusunu yakalama imkânı elde edeceğiz. Teknolojiye dayalı bu tür yatırımların çok geniş bir etki alanı olduğu biliniyor. Yerli otomobil girişimimizin de bu şekilde sonuçlanacağına ben yürekten inanıyorum. Böylece Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline gelme iddiasını hayata geçirme yolunda önemli bir adım atmış olacaktır” dedi.

“İHRACAT; 36 MİLYAR DOLARDAN 154,5 MİLYAR DOLARA ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Geçtiğimiz 15 yıl, ülkemiz ve milletimizle birlikte ekonomimizin lokomotifleri konumundaki şirketlerimizin de kabuk değiştirdiği, sınırlarımızı aşarak küresel bir vizyon kazandığı dönem olmuştur. Artık bunu dünya söylüyor ve işte şimdi biz G-20 ülkelerinden bir tanesiyiz. Avrupa’da altıncıyız; böyle bir konuma sahibiz” dedi.

2002 yılında Türkiye’de satılan otomobil sayısı 91 bin iken geçen yıl bu rakamın 757 bin olduğunu ve aradaki farkın refah düzeyini gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu ve özel yatırımlarının 70 milyardan 765 milyara, ihracatın 36 milyar dolardan 154,5 milyar dolara çıktığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi 2023 hedeflerimizin ışığında ülkemizi dördüncü bir hamle dönemine hazırlıyoruz. Tıpkı küresel düzeydeki ‘endüstri 4.0’ atılımı gibi Türkiye de ‘kalkınma 4.0’ını başlatmıştır” şeklinde konuştu.

“ANA MUHALEFETİN ÜLKEDE DİKİLİ AĞACI YOK”

Açılışını yaptıkları tesis ve fabrikayı, bu yeni dönemin işareti olarak değerlendirdiğini, Türkiye’nin gerçek gündeminin bu konuların olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisinden bir milletvekilinin kendisi ile ilgili ifadelerine atıfta bulunarak, “Şahsıma bu lafı eden kişi, affedersiniz kendisini vurdular ve ben geçmiş olsun diye kendisini arıyorum. Düşünebiliyor musunuz, ‘diktatör’ kalkıp da seni arar mı be? Ben seni arıyorum, bu bir insaniliktir, bu bir merhamettir, rahmet duygusudur; ama yok, bunlarda bu yok. Bunların bu ülkede dikili ağacı yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetçilerin, iş dünyasının, akademisyenlerin, medyanın, ülkeye ve millete söyleyecek sözü olan herkesin fikir üretip proje ortaya koyması gerektiğini vurguladı. Ana muhalefet partisi liderinin, görevlerinden istifa eden bazı AK Partili belediye başkanları ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen kendi partinin içine bak. Yani bizim partimizin kendi içindeki şu anda uygulamış olduğu strateji, taktik, bunların hiçbirisi seni ilgilendirmez, sen kendine bak, Bunca yıldır partinin başındasın, kazandığın bir tane seçim var mı, önce onu söyle. Batı’da adam bir seçim kaybettiği zaman çekip gidiyor, sen 9 tane seçim kaybettin hâlâ oradasın. Ha biz mutluyuz, niye mutluyuz? Böyle başarısız, aşırı derecede gol yiyen bir kaleci olduğu zaman zaten önemli değil. Onun için biz yolumuza devam ediyoruz, çalışacağız” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Ülkemiz geçmişte kısır çekişmelerin, vizyonsuz devlet ve siyaset yönetiminin, hesapsız, kitapsız atılan adımların bedelini ağır bir şekilde ödemiştir. Artık hiç kimsenin milletimizin karşısına böyle bir üslup ve tutumla çıkmaması gerekiyor. Biz sorumluluklarımızın farkındayız, işte burada olduğu gibi iş dünyamız da sorumluluklarının farkında. Milletimiz bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de o eşsiz irfanıyla doğruları, yanlışları, eksikleri, fazlaları değerlendirecek, kararını verecektir. Ne terör örgütlerinin alçak saldırıları, ne de ülkemizi köşeye sıkıştırmaya yönelik dış baskılar hedeflerimize ulaşmamızı engellemeyecektir.”

“ŞEHİTLERİMİZİN KANINI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ”

Şemdinli’de güvenlik güçlerinin bölücü terör örgütüyle girdiği çatışmada verilen 9 şehidi anarak, Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; 55 teröristin etkisiz hâle getirildiğini, teröristlere yönelik operasyonların sürdüğünü aktardı ve terör örgütüne yönelik mücadelede çok daha farklı müjdelerin geleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnlerine kadar takip edeceğiz ve o inlerde bile onları yakalayacak, gereğini yapacağız. Kandil’se Kandil, Sincar’sa Sincar devam edeceğiz; niye? Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda tesislerin hayırlı olmasını dileyen ve Zorlu Ailesini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zorlu gibi örneklerin ülkemde artması Rabbimden en büyük niyazımdır. Bunlar ne kadar artarsa, inanıyorum ki ülkemin dört bir yanı da o kadar huzur içinde, refah içinde olacak ve istihdamda da tek haneliyle inşallah inmiş olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından törende hazır bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile birlikte açılış kurdelesini kesti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Irak, ve, Suriye’de, Tespit, Ettiğimiz, Tüm, Terör, Kamplarını, Yerle, Bir, Edeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı