Abdullah Çatlı’nın kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlı; Babamızı özlemle anıyoruz
Haber
03 Kasım 2020 - Salı 16:38
 
Abdullah Çatlı’nın kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlı; Babamızı özlemle anıyoruz
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Abdullah Çatlı’nın kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlı “Babamızı sonsuz özlemle, sevgiyle ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun. ”dedi.
Yaşam Haberi
Abdullah Çatlı’nın kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlı; Babamızı özlemle anıyoruz

Abdullah Çatlı’nın kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlı;

Babamızı özlemle anıyoruz...

Abdullah Çatlı, 3 Kasım 1996 yılında Balıkesir'in Susurluk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 40 yaşında hayatını kaybetti.

Çatlı ailesi adına Doç. Dr. Kızı Gökçen Çatlı şunları söyledi.

ABDULLAH ÇATLI’NIN KIZI DOÇ.DR. GÖKÇEN ÇATLI “RUHU ŞAD OLSUN…”

Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı; başını hiçbir zaman eğmeyeceksin

Susurluk’ta hayatını 24 yıl önce kaybeden Abdullah Çatlı’nın kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlı aynen şunları söyledi:

“Aramızda ayrılışının 24. Sene-i devriyesinde babamızı sonsuz özlemle, sevgiyle ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

Tüm şehitlerimize rahmet dileriz.”

ABDULLAH ÇATLI KİMDİR?

Abdullah Çatlı, 1956 yılında Nevşehir'de doğdu. 1977'de Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığına, 25 Mayıs 1978'te de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı'na seçildi. 11 Temmuz 1978'de Ankara'da Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömert'in öldürülmesi olayının faili olarak Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkında gıyabi tevkif kararı verildi. 23 Ağustos 1978'de Sakarya'da yakalandı ve gözaltına alındı. Abdullah Çatlı'nın, 9 Ekim 1978'de de Ankara ili Bahçelievler semtindeki 7 TİP'linin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu iddialarına ilişkin tutuklama kararı olayın üzerinden 4 yıl, 4 ay geçmesinden sonra gerçekleştirilebildi. Çatlı, 12 Eylül Darbesi'ni izleyen aylarda yurt dışına çıktı. Bulgaristan ve Viyana'da bir süre kaldı. 22 Şubat 1982'de, İsviçre'de Mehmet Özbay adına düzenlenmiş pasaport ile yakalandı, ancak serbest bırakıldı. 22 Ekim 1983'de Paris'te MİT ile ilişkiye geçtiği ve ASALA'ya karşı 5 eylemde kullanıldığı MİT resmi belgelerinde yer aldı. 22 Ekim 1984'de Paris'te yakalandığında üzerinde Hasan Kurtoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport vardı. Çatlı, Fransa'da 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 16 Eylül 1985'de Papa Suikasti davasında tanık olarak konuştu. Oral Çelik'in suikast ile ilgisi olmadığını, Mehmet Ali Ağca'nın Bulgar ajanı olabileceğini iddia etti. Çatlı, kısa bir süre sonra Fransa tarafından 7 yıl ceza aldığı İsviçre'ye iade edildi.

Resim

21 Mart 1990'da Bostadel Cezaevi'nden kaçtı. 1993'te Türkiye'ye gelen ve taşıdığı Şahin Ekli adına düzenlenmiş pasaport ile gözaltına alınan Çatlı, aynı tarihte serbest bırakıldı. Çatlı'nın 26 Nisan 1996'da Ömer Lütfü Topal ile aynı uçakta Kıbrıs'a gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 Mayıs 1996'da geri döndüğü de kayıtlardan ortaya çıktı. Abdullah Çatlı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde yargılanmamış ve herhangi bir hüküm giymemiştir. 3 Kasım 1996'da Balıkesir'in Susurluk ilçesi yakınlarında tarihe Susurluk kazası olarak geçen trafik kazasında öldü. Kaza sırasında Çatlı'nın yanında, arka sol tarafta oturan Gonca Us ve arabayı kullanan İstanbul eski emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Kocadağ da ölmüştür. Aracın içindeki dört kişiden yalnızca dönemin DYP milletvekili Sedat Edip Bucak kurtulabilmiştir. Nevşehir'de yapılan cenaze törenine, 4500 kişilik bir topluluk katıldı. Türk bayrağına sarılı tabutu Nevşehir Kaldırım Mezarlığına defnedildi. Ölümü hakkında komplo teorileri mevcuttur. Kaza yapan aracın fren sisteminin bozulması ve kazadan sonra boynu kırılarak öldürüldüğünü bunların başında gelmektedir.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Abdullah, Çatlı’nın, kızı, Doç., Dr., Gökçen, Çatlı;, Babamızı, özlemle, anıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı