Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 12:47
 
Acı kayısı çekirdeği bir mucize mi? Aysun Hocam çok genç ve heyecanlı bir bilim insanı
Sevilay Yılman…:Haber Türk…:Malatya Olay…: Son Dakika... Günün Gündemi… Haber Türk Gazetesinin köşe yazarı Malatyalı Sevilay Yılman’ın kaleminden Acı kayısı çekirdeği bir mucize mi? Aysun Hocam çok genç ve heyecanlı bir bilim insanı.
- Haberi
Acı kayısı çekirdeği bir mucize mi? Aysun Hocam çok genç ve heyecanlı bir bilim insanı

Acı kayısı çekirdeği bir mucize mi?

Aysun Hocam çok genç ve heyecanlı bir bilim insanı...
Haber Türk Gazetesinin köşe yazarı Malatyalı Sevilay Yılman’ın bugün yayınlanan işte o yazısı…
Geçen gün Twiter’da bir takipçim; “Sürekli memleketin Malatya ile ilgili bir şeyler yazmak zorunda mısın? Sürekli Malatya’dan bahsetmek zorunda mısın!” diyerek atar yapıyordu bendenize.
İşte bu yazıyı ona ve onun gibi düşünenlere ithaf ediyorum.
Lütfen iyi okusunlar. Çünkü yine bir Malatya yazısı huzurlarında. 
Ama bu defa gerçekten çok ciddi ve kritik bir ayrıntıyı paylaşıyorum.
Acı Kayısı Çekirdeğinin mucizesini…


Geçtiğimiz yıl, Malatya’nın tek ve köklü üniversitesi olan İnönü Üniversitesi’nden ayrılarak kurulan Turgut Özal Üniversitesi’nden bu konuda müthiş bir çalışma yapılmış…
Ben de Rektör Aysun Bay Karabulut’un öncülüğünde geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen bir toplantıda haberdar oldum.
Çocukluğumda büyüklerimden acı kayısı çekirdeğinin şifalı bir şey olduğunu duyardım hep. Hatta kayısıyı yedikten sonra çekirdeğini mutlaka bir kenara koymamız konusunda da sıkı sıkı tembih edilirdik. O tembihi öyle bir terbiye almışız ki, hala bugün bile o çekirdeği muhafaza etmek için bir kenara koyma alışkanlığımı devam ettiriyorum. 
Ancak neye yalan söyleyeyim… Bu şifa işinin kulaktan dolma efsanelerden biri olduğunu düşünürdüm. Hatta denilirdi ki bize; “Bir nevi antibiyotik gibi bir şeydir acı çekirdek. O yüzden çok da yemeyin. Zararı dokunur!”  
O nedenle yerken aşırıya kaçmamaya da özen gösterirdim. 
Tabii bunlar bana göre kocakarı lafları gibi geldirdi. 
Meğer değilmiş…Ciddi ciddi acı kayısı çekirdeği şifa veren olağanüstü bir mucizeymiş. 
Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Hoca tarafından başlatılan ve sonlandırılan çalışmalar acı kayısı çekirdeğinin kanseri önleyici ve uzun dönemde tedavi edici etkilerinin olduğu kanıtlanmış. 
Tarım Bakanlığından izni alınmış olan Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi ile ilgili yayınlanmış birçok uluslararası bilimsel çalışmalar bulunmakta. 


Bu arada çocukken büyüklerin; “Çok yemeyin zararı dokunur!” demeleri de boşa değilmiş. 
Çünkü acı kayısı çekirdeği bir siyanür deposuymuş adeta. 
İçerisindeki siyanür nedeniyle zehirli olmasına karşı, toz çalışması yapılmış doza göre ayarlama yapılıp siyanürsüzleştirilerek probiyotikle sindirimi kolaylaştırılarak ürüne dönüştürülmüş. 
Yani Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi, üretimi ve kullanımı tamamen bilimsel çalışmaların ışığında gerçekleşmiş. 
Rektör Karabulut’un bizlere anlattığına göre “KANSER” üzerine etkileri konusunda şimdiden uluslararası bilim camiasında dikkat çekmeye başlamış bile. Hatta birçok uluslararası firma acı kayısı çekirdeği ürününü üretmek için ikili işbirliği tekliflerinde bile bulunuyormuş. 
Bu arada tabii sordum Aysun Hoca’ya… Ellerinde bu iddialarını doğrulayacak bir bulgu olup olmadığını. 
O da varmış tabii. 
Böbrek tümörü vakası nedeniyle tedavi gören bir hastanın tümörünü yok etmek amaçlı olarak, 2011 yılında o dönem Türkiye’de bulunamadığından Almanya’dan acı kayısı çekirdeği ekstresi temin edilmiş.
Hasta doz miktarları ayarlanarak kullanmış acı kayısı çekirdeği ilacını ve şu anda da sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürüyormuş.  
Bir vaka daha var. 
2015 yılında meme kanseri olan bir kadın hastaya, kanser tedavisi sürecinde acı kayısı ekstresi kullanımını tavsiye edilmiş. Ancak o dönemde de acı kayısı ekstresi ülkemizde olmadığından yurt dışından tanesi yaklaşık 100 Euro olan 4 tane acı kayısı ekstresi getirilmiş ve o dönem yürümekte bile zorlanan, yaşam kalitesi düşen o hasta şu anda hayatına sağlıklı bir şekilde devam ediyormuş. 
Uzattım konuyu biliyorum ama sebebi var. 
Aysun Hocam çok genç ve heyecanlı bir bilim insanı. 

habertürk sevilay ile ilgili görsel sonucu
Bu işe en ufacık bir çıkar gözetmeden gönül vermiş. 
“Mucize” dediği bu inanılmaz gönül vermiş ve Tarım Bakanlığı’ndan izni alınan Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi’nin tüm haklarını da üniversitesinin vakfı olan MATÖV’e hibe etmiş. 
Kayısı ağacının dibinde doğmuş ve 7/24 kayısı ile beslenmiş bir insan olarak ben çok inandırıcı buldum acı kayısı çekirdeği ile ilgili anlatılanları. 
Diyeceğim şu ki; Bu bilimsel çalışma devlet olanakları ile mutlaka desteklenmeli. 
Lafta kalmamalı ama bu destek. 
Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde bu konuda yapılan tüm çalışmalara en yüksek düzeyde katkı sunulmalı. 
Belki de gerçekten de tüm dünyanın başına bela olan kanser illetinin tek çaresi bizim Malatya da ki acı kayısı çekirdeğindedir...
Olamaz mı?

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Acı, kayısı, çekirdeği, bir, mucize, mi?, Aysun, Hocam, çok, genç, ve, heyecanlı, bir, bilim, insanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı