Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 14:33
 
Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş Malatya’da
Alli Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da Adalet Bakanlığı tarafından bugün “Sahtecilik ve dolandırıcılık suçları meslek içi eğitim semineri” düzenlendi.
Eğitim Haberi
Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş Malatya’da

Adalet Bakanı Yardımcısı;

Selahaddin Menteş Malatya’da... 
Bugün başlayan seminerde Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş önemli mesajlar verdi.

Malatya’da düzenlenen seminerine Hakim ve Savcılar katıldı.

ADALET BAKAN YARDIMCISI SELAHADDİN MENTEŞ “FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARI…”

Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, seminerde şu konuşmayı yaptı:

“Ülkemizde son yıllarda yaşadığımız hadiseler, özellikle de FETÖ terör örgütü mensuplarının TSK, MİT, emniyet ve yargıya sızmaları, kamu görevlisi olmalarına rağmen terör örgütüne olan aidiyetlerinin devlete olan bağlılıktan önce gelmesi, hakim ve savcıların devlete olan bağlılığı ile insani ve ahlaki kalitesinin en az hukuk bilgisi ve tecrübesi kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Mensubu bulunduğumuz yargının en temel görevi, toplumsal barışı sağlamak ve kamu düzenini korumaktır. Hukuk ve yargılama faaliyeti, hayatımızın her alanını kuşatan bir süreçtir. Yargılama neticesinde bireyi, aileyi ve bütün toplumu derinden etkileyen kararlar verilmektedir. Bu nedenle etkin ve verimli bir yargılama süreci sonunda verilmiş adil kararlarla, toplumsal barışı sağlamak ve kamu düzenini korumak, yargının en temel, başta gelen görevlerinden biridir. Yargının en temel kriterlerinden birisi, hakimlerin niteliği, yani kalitesidir. Çünkü, hızlı ve adil bir yargılama; ancak nitelikli hakimler eliyle yapılabilir. Ülkemizde son yıllarda yaşadığımız hadiseler, özellikle de FETÖ terör örgütü mensuplarının TSK, MİT, emniyet ve yargıya sızmaları, kamu görevlisi olmalarına rağmen terör örgütüne olan aidiyetlerinin devlete olan bağlılıktan önce gelmesi, hakim ve savcıların devlete olan bağlılığı ile insani ve ahlaki kalitesinin en az hukuk bilgisi ve tecrübesi kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bugün, her zamankinden daha çok bir yere ya da bir kesime bağlı olmayan, devleti ve milletiyle problemi olmayan, tam tersine ülkesine ve milletine hizmet etmek isteyen, hukuk ilkelerine bağlı, vatansever, adil ve güzel ahlak sahibi hakim ve savcılara ihtiyacımız vardır. Bu nedenle hem meslek öncesi eğitim, hem de meslek içi eğitim hayati derecede öneme sahiptir. Zira, ideal hakimlik ve savcılık için gerekli nitelikler, ancak iyi bir mesleki eğitimle sağlanabilir.

Hukuk fakültelerinden mezun olan adayların, meslek öncesi eğitimleri; zaman içinde yürürlüğe giren yeni yasaların, bilimsel alandaki yeni görüşlerin ve gelişmelerin takip edilebilmesi amacıyla mutlaka meslek içi eğitimler ile desteklenmesi gerekmektedir. Hakim ve Savcı Eğitim Merkezinin büyük hedefi de; bu destek kapsamında ülkemizin ihtiyaç duyduğu hakim ve savcıları mesleğe hazırlamak ve sisteme kazandırmaktır. Nitelikli hakim ve savcılar eliyle yapılabileceğini belirttiğimiz adil ve hızlı yargılamanın gerçekleşmesi için, hukuk fakültelerinden teorik bilgilerle mezun olan adayların meslek öncesi eğitimleri, göreve başlayan hakim ve savcıların da meslek içi eğitimleri ile bilgi, birikim ve yeteneklerinin geliştirilmesinde bakanlığımızca gereken hassasiyet gösterilmektedir. Hepimizin malumu olduğu üzere, ‘sahtecilik ve dolandırıcılık suçları’ ceza hukuku sistemimizde önemli bir yer tutmaktadır. Bu meslek içi eğitim semineri ile; iş bölümü gereği sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarına bakmakla görevli Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı ve üyeleri, Ceza Mahkemesi hakimleri ve Cumhuriyet savcıları ile Yargıtay üyelerini buluşturarak, yargılamaların adil ve hızlı bir şekilde yapılması ve uygulama birliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Yargılamada yaşanan somut problemlerden yola çıkılarak düzenlenen bu seminerin hakim ve Cumhuriyet savcılarımıza büyük katkılar sunacağına inanıyorum.”

CUMHURİYET BAŞSAVCISI MUHAMMET SARVAN "KÜRSÜDEKİ HER HAKİM..."

Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"“Her şeyin çok hızlı değiştiği ve geliştiği günümüz koşullarında mevzuat bilgisine ulaşmak ne kadar kolay olsa da uygulamayla ilgili vasata ulaşmak maalesef çok da kolay olmuyor. Kürsüdeki her hakim, bilgi ve birikimi ölçüsünde farklı bakış açılarıyla farklı kararlar ortaya koyabiliyor. Uygulama birliğinin sağlanması konusunda bu tür etkinliklerin yapılması çok önemli. Zira yerel mahkemelerde hüküm veren hakimler ile bu kararları yargısal olarak denetleyen yüksek yargı mensuplarının aynı amaçla bir arada olması çözüm adına çok değerli bir adım” diye konuştu.

2 ARALIK’TA SON…

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları’ konulu meslek içi eğitim semineri 2 Aralık’ta son erecek.

VALİ BARUŞ'A ZİYARET...

Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, Vali Aydın Baruş’u ziyaret etti.

MENTEŞ'İN MALATYA'DA ZİYARETLERİ...

Adalet Bakanı Yardımsıcı Selahaddin Menteş, Malatya Büyükşehir belediye başkan adayı Selahattin Gürkan'ı Başsavcı ile ziyaret ett.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Adalet, Bakanı, Yardımcısı, Selahaddin, Menteş, Malatya’da, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı