Haber Detayı
27 Ocak 2018 - Cumartesi 22:02
 
Afrin’de 2 askerimiz şehit, 11 askerimiz yaralandı. 447 terörist etkisiz hale getirildi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada Zeytin Dalı Harekatı'nda bugün 2 askerimiz şehit oldu, 11 askerimiz de yaralandı.
Dünya Haberi
Afrin’de 2 askerimiz şehit, 11 askerimiz yaralandı. 447 terörist etkisiz hale getirildi

Afrin’de 2 askerimiz şehit, 11 askerimiz yaralandı. 447 terörist etkisiz hale getirildi

TSK’nın açıklaması aynen şöyle:
“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

undefined
Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.
Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

undefined
Hava Kuvvetleri tarafından gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 42 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 22 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir.
Harekât kapsamında, 27 Ocak 2018 tarihinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinden iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, hayati tehlikesi olmayacak şekilde 11 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.


Türk Silahlı Kuvvetlerince desteklenen iki Özgür Suriye Ordusu mensubu şehit olmuş, hayati tehlikesi olmayacak şekilde dört Özgür Suriye Ordusu mensubu yaralanmıştır.
“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre gün içerisinde 53 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 447 olmuştur.
“Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

undefined

GENEL KURMAY BAŞKANI AKAR BÖLGEDE

Genel Kurmay Başkanı Akar bölgede denetimlerini sürdürüyor.

Yapılan açıklama şöyle: "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar; beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte, 27 Ocak 2018 tarihinde Şanlıurfa, Kilis ve Hatay bölgelerinde bulunan birliklerde inceleme ve denetlemelerine devam etmektedir.

Bu kapsamda Orgeneral Akar;

- Müşterek Özel Görev Kuvveti Komutanlığı-Havuzlubahçe/Kilis,

- 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı/Kilis,

- 3’üncü Hudut Tabur Komutanlığı-Gülbaba/Kilis,

- 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı Taktik Komuta Yeri-Gülbaba/Kilis,

- 2’nci Komando Tugay Komutanlığı Esas Komuta Yeri-Reyhanlı/Hatay’da inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

undefined

Birliklere ait komuta yerlerinde birlik komutanları ve personel ile bir araya gelen Orgeneral Akar, burada başarıyla sürdürülen “Zeytin Dalı Harekâtı” hakkında bilgi almış, değerlendirmelerde bulunmuştur. Orgeneral Akar denetlemeler sırasında;

- “Zeytin Dalı Harekâtı”nın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştirildiğini,

undefined

- TSK’nın faaliyetlerini, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” ve BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda yürüttüğünü,

- Harekât esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğunu, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterilmekte olduğunu,

- Harekâtın bir maksadının da dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğunu,

- Faaliyetlerin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak ve en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar yürütüleceğini,

undefined

- Harekâtın başarısıyla hudutlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanmış olacağını bir kez daha vurgulamıştır.

Orgeneral AKAR bilahare personeli harekât kapsamında göstermiş olduğu kahramanlık ve fedakârlıklardan dolayı kutlamış ve kendilerine başarılar dilemiştir.

Ayrıca Orgeneral AKAR Kilis’te, 24 Ocak 2018 tarihinde PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütü tarafından gerçekleştirilen roketli saldırıda isabet alan tarihi Çalık Camiini ziyaret etmiş, yetkililerden bilgi almıştır. Müteakiben hain terör örgütü tarafından Kilis şehir merkezine bugün gerçekleştirilen roketli saldırının hemen ardından olay mahalline giderek incelemelerde bulunmuştur. Burada halkla sohbet eden Orgeneral AKAR, Kilis halkına geçmiş olsun dileklerini iletmiştir.

undefined

Kilis’e yapılan saldırı sonrasında hedef tespit vasıtaları ile mevkileri belirlenen PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütüne ait hedefler, Fırtına obüsleri ile ateş altına alınmıştır. Orgeneral Akar, atışları bizzat 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı Taktik Komuta Yerinden izlemiştir.

undefined

Orgeneral Akar, Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin ve Kilis Valisi Sayın Dr. Mehmet Tekinarslan’a da makamlarında birer ziyaret gerçekleştirmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

undefined

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Afrin’de, 2, askerimiz, şehit,, 11, askerimiz, yaralandı., 447, terörist, etkisiz, hale, getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı