Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 17:22
 
Ahmet Özal ANAP’lılarla bir araya geldi; Parti mi kuruluyor?
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Günün haberi… Ahmet Özal’ın son dönem çıkışları, eski Anavatan Parti’lilerle buluşmaları gazetecilere açıklamaları akıllara şu soruyu getirdi.
Siyaset Haberi
Ahmet Özal ANAP’lılarla bir araya geldi; Parti mi kuruluyor?

Ahmet Özal ANAP’lılarla bir araya geldi;

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar

Parti mi kuruluyor...?
Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu 21.Dönem Malatya Milletvekili Ahmet Özal siyasi parti mi kuruyor? 
Son dönem açıklamaları ve ANAP’lı 23 isimle buluşup bazı görüşmeler yapan Ahmet Özal’ın yakın çevresi de hummalı çalışma içerisine girdiği dikkatlerde kaçmıyor.
Ahmet Özal’ın bir siyasi partinin Genel Başkanı ile yaptığı görüşme de siyasi arena da geniş yankı uyandırdı.
AHMET ÖZAL KİMDİR?
Tevfik Ahmet Özal, 1955 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Ankara Çankaya İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu ve liseyi Yükseliş Koleji ve Amerika’da okudu. ABD North Carolina State Üniversitesi’ni bitirdi.
ÇALIŞMA HAYATI

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
1979 yılında iş hayatına atıldı. Mezuniyetinin arından mastır yaptığı bölümün de etkisiyle New York American Express Bankası'nda, Uluslararası Bankacılık yaptı. Londra, Frankfurt, Zürih ve İstanbul’da bu görevine devam etti.
Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) üç yıl görev yaptı. Babası Turgut Özal'ın ilk kabinesini kurduğu 1983-1984 yıllarında Türkiye'ye döndü.
1989'da Magic Box adında Türkiye’nin ilk özel kanalını kurdu. 1990-1992 yılları arasında Cem Uzan'la ortak olmasıyla bu kanal “Star 1” adıyla değiştirildi. Özal, ortaklığın bitirmesiyle “Kanal 6”yı, “Kanal Market” adlı ilk alışveriş kanalını ve “Radyo Tek” adlı bir ulusal radyo kanalını kurdu.
1995 yılında ise iş adamı Mehmet Ali Ilıcak ortaklığı yaptı. 1992-1998 yılları arasında yayın yapan Kanal 6’yı Korkmaz Yiğit'e sattı. Aynı kanalı 2004-2007 yıllarındaki sahibi Hayyam Garipoğlu’ndan satın aldı, daha sonra Mehmet Kurt'a sattı.
Halen Özal Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
SİYASİ KARİYERİ

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Burhan Kılıc ve Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde 21. dönem Malatya Bağımsız Milletvekili olarak meclise girdi. Mesut Yılmaz’la aralarındaki buzlar eriyince Anavatan Partisi’ne katıldı. Ancak bir süre sonra siyasetten uzaklaştı.
2009 yılındaki seçimlerde Anavatan Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.  Ayrıca Demokrat Parti Genel Başkan Vekili olarak da görev yaptı.
19 Aralık 2014 tarihinde tekrar siyasete dönen Özal, “ANA Parti” adında bir siyasi parti kurdu. Parti, 7 Haziran seçimleri için Hak ve Adalet Partisi ile 18 Şubat 2015’te birleşerek “Hak ve Adalet Ana Parti” adını aldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Ahmet, Özal, ANAP’lılarla, bir, araya, geldi;, Parti, mi, kuruluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı