Haber Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 02:08
 
Ak Parti’de Malatya Büyükşehir belediye başkanlığı için eğilim yoklaması
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya'de heyecanlı bir gün vardı. Malatya Büyükşehir belediye başkanlığını belirlemek için bugün Ak Parti'de eğilim yoklaması vardı.
Siyaset Haberi
Ak Parti’de Malatya Büyükşehir belediye başkanlığı için eğilim yoklaması

Ak Parti’de Malatya Büyükşehir belediye başkanlığı için eğilim yoklaması
Malatya Büyükşehir belediye başkanlığı için eğilim yoklamasına katılan isimler:
Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekilleri Şefik Şengün 
ve 
Hasan Göğüs
Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 
Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser,
Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat,
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, 
İle
Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk 

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, Süleyman Eser dahil, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan
Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in görevli olduğu eğilim yoklamasında Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, İl Ana Kademe Yönetim Kurulu, İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu, İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu, İlçe Başkanları, İlçe Kadın Kolları Başkanları, İl Gençlik Kolları Başkanları ve Belediye Başkanları  olmak üzere yaklaşık 200 partili katıldı.
Eğilimde ilk 4 sırayı alan isimler parti Genel Merkezinde değerlendirilecek ve en geç Çarşamba günü isim belli olacak.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, iç mekan
Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, başkan dışında 41’i AKP’li, 7’si CHP’li, 1’i de MHP’li olmak üzere 49 üyeden oluşuyor.
Oylama yapılacak.
En geç Cuma günü Meclis oylaması yapılacak ve  Malatya Büyükşehir belediye başkanı ismi seçilmiş olacak. Yeni seçilen isim seçime kadar görev yapacak.
Bugün yapılan eğilimde 8  isim vardı. Ancak sıralama açıklanmadı.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

İŞTE O SÜREÇ VE KANUN BAKIN NE DİYOR ?

Belediye başkanının istifası durumunda yerine gelecek ismin nasıl belirleneceği Belediyeler Kanunu’nun 45 ve 46’ncı maddelerinde düzenleniyor. Söz konusu maddeye göre, Topbaş’ın yerine gelecek isim şöyle belirlenecek:

Malatya Büyükşehir yeni belediye başkanı meclis üyeleri arasından gizli oyla seçilecek. İlk oylamada üye tam sayısının üçte ikisinin oyu gerekiyor. Başkan iki oylamada seçilemezse, bir sonraki oylamada salt çoğunluk aranacak. Bu oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa en çok oy alan iki aday için dördüncü tur oylama yapılacak ve en fazla oy olan belediye başkanı olacak.

KANUN MADDELERİNİN TAM METNİ

Belediyeler Kanunu’nun söz konusu maddeleri şöyle:

MADDE 45.- Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması durumunda, vali tarafından belediye meclisinin on gün içinde toplanması sağlanır. Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak;
a) Belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan,
b) Başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklama cezası alması durumunda bir başkan vekili,
Seçer.
Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur’a çekilir.
Birinci fıkranın (b) bendi uyarınca başkan vekili seçildikten sonra, belediye başkanlığının (a) bendinde belirtilen nedenlerle boşalması durumunda bu maddeye göre belediye başkanı seçilir.
Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlıdır. Başkan vekili, yeni başkan seçilinceye veya görevden uzaklaştırılmış ya da tutuklanmış olan başkan göreve dönünceye kadar görev yapar.
Belediye başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür.
Belediye başkanı veya başkan vekili seçimi en geç onbeş gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanır.
Belediye başkanı görevlendirilmesi
MADDE 46.- Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar, belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttı

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Ak, Parti’de, Malatya, Büyükşehir, belediye, başkanlığı, için, eğilim, yoklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı