Haber Detayı
02 Şubat 2017 - Perşembe 16:04
 
Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. İki lider görüşmenin ardından açıklama yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Almanya'daki teröristlerin iadesiyle ilgili soruda zor anlar yaşadı. .
Dünya Haberi


Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinin ardından bir açıklama yaptı. Erdoğan, "İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir" dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Şansölye Merkel ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "İki NATO üyesi olarak Almanya'nın terörle mücadelede bizimle dayanışması önem arz ediyor. Bu seyahatin Türkiye ile Almanya arasında önemli bir yeri olacaktır." dedi..

 
 
 

 

 

Resmi ziyaret için Türkiye'yede bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la başabaş bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme ardından kameraların karşına geçen Erdoğan ve Merkel, ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi ele aldık. Ege'deki gelişmeleri de değerlendirdik. Ağırlıklı olarak Suriye ve Irak'ı görüştük. Terörle mücadelede neler yapacağımızı konuştuk.

"NİHAİ KARARI VERECEK OLAN MİLLETTİR"

Alman gazetecinin Türkiye'deki referandumla ilgili sorusu üzerine Erdoğan, "Muhalefetin güçler ayrımıyla ilgili ortaya koyduğu tezin, şu anda yapılmakta olan cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik, ki bugün yarın parlamentodan bu metin bana ulaşacak ama ben tartışmalardan yola çıkarak bunu söylüyorum, en ufak hakikat payı yoktur. Yasama, yürütme, yargı yine aynı şekilde var. Güçler ayrılığı noktasında bunların yok edilmesi diye bir şey söz konusu değil. Burada bütün mesele şudur: Yürütme çok daha seri çalışma imkanı verilmiş. Yargı burada işlevini aynı şekilde yürütecektir. Muhalefetin bu konuyla ilgili hedef saptırmaya yönelik attığı adımlardan başka bir şey değildir. Zaten yapılan müzakereler sonucunda da Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu kararı verdi, nihai kararı verecek olan millettir." dedi.

"BEN ŞAHSEN BİR MÜSLÜMAN OLARAK, BUNU ASLA KABUL EDEMEM"

Özellikle bir şeyi vurgulamam lazım. İslamist terör diye bir ifade var. İslam'ın kelime anlamı barıştır. İslam kelimesini terörle yan yana getirirsek o dinin mensuplarını üzer. Bunu lütfen kullanmayalım, çünkü kullanıldığı sürece biz bunun karşısında durmak durumundayız. Sessiz kalırsa, bu kabul olur. Ben şahsen bir Müslüman olarak, bunu asla kabul edemem.

"DÜNYADA DEAŞ'A KARŞI BİZİM VERDİĞİMİZ MÜCADELEYİ VEREN BİR 2. ÜLKE YOK"

Erdoğan, şöyle devam etti:
Seri kararlar alıp neticeye varırsak isabetli olur
Şu anda dünyada DEAŞ'a karşı bizim verdiğimiz mücadeleyi veren bir ikinci ülke yoktur. Herkes işin lafında. Ama biz ise mücadelede kararlılığımızı sürdürüyoruz. Aynı şekilde FETÖ'cü terör örgütüyle alakalı da PKK neyse, DEAŞ neyse FETÖ odur. Benim ülkemde devlete darbe yapacak ve bu darbe yapan eğer kalkıp Almanya'ya kaçıyorsa, Almanya'da barınıyorsa, buna karşı Alman yönetiminin de seri kararlar almak suretiyle geciken adalet adalet değildir anlayışı ile mesafe almalıyız diye düşünüyorum.

MERKEL: DARBEYE NEDEN OLANLAR CEZALANDIRILMALI

Almanya Başbakanı Merkel'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şu şekilde;

"Bu benim darbe girişiminden sonra ilk ziyaretim. 15 Temmuz'a neden olanların cezalandırılması gerektiğini ifade ettim.

İlişkiler iyi fakat ekonomik ilişkiler daha da iyi olabilir. İki tarafında önemsediği bölgesel konulara değindik. Mülteci konusu özellikle Türkiye için çok önemli bir konu. Aynı zamanda Almanya ve Avrupa Birliği için de önemli. Burada tekrar Türkiye'nin olağanüstü çabalar harcadığını belirttim. AB'nin finans desteğinin en kısa zamanda akması gerektiğini ifade ettim.

TÜRKİYE'DEKİ REFERANDUM SÜRECİ

Türk halkının Temmuz ayında savunduğu demokratik ilkelerin sağlanması gerektiğinin yeni sistemde de önemli olduğunu belirttim.

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

FETÖ'CÜLERİN İADESİ SÜRECİ

Biz, terörle mücadele konusunda ve bu suçlara karşı mücadele konusunda kararlıyız diyen Merkel, "fakat bizim adım atmamız için elimizde kanıtların olması gerekiyor. Mahkemeler bu kanıtları değerlendiriyor. Almanya'da bazı kararlar var, bazı koşullarda iadelerin yapılamayacağı yönünde. Fakat mahkemelerin ve bağımsız incelemelerin sonucuna tabii ki saygı duymalıyız." dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Almanya, Federal, Cumhuriyeti, Şansölyesi, Merkel, Cumhurbaşkanlığı, Külliyesinde,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv