Arslantepe Buluşması Birleşmiş Milletler toplantısı gibi¸10 ülke de katılım
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 17:54
 
Arslantepe Buluşması Birleşmiş Milletler toplantısı gibi¸10 ülke de katılım
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe BNuluşması Birleşmiş Milletler toplantısı gibi…
Dünya Haberi
Arslantepe Buluşması Birleşmiş Milletler toplantısı gibi¸10 ülke de katılım

Arslantepe Buluşması;

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'Anadolu'yu Anayurt yapah Anadolu'yu Anayurt yapan Destan Sehri Destan Şeh MOLASTARAY Anadolu'yu Anayurt yapah Destan Şeh Destan Şeh ATAGAT AT AT' görseli olabilir

Birleşmiş Milletler toplantısı gibi...10 ülke de katılım

Malatya’da gerçekleştirilen Arslantepe Buluşmasına 10 ülke de katılım var. Yabancı konuklar Malatya’ya hayran kaldı.

Resim

BÜYÜKELÇİLERDEN OLUŞAN HEYET VALİ BARUŞ’U ZİYARET ETTİ

Resim

Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri kapsamında ilimize gelen farklı ülkelerden büyükelçi, ateşe ve müsteşarlardan oluşan heyet Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret ettiler.

Bir 8 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

İran Büyükelçisi, Brunei Büyükelçisi, Bangladeş Büyükelçisi, Filistin Büyükelçisi ve Güney Sudan Büyükelçisi, ateşe ve müsteşarlar Malatya ve Arslantepe Höyüğünü merak ettiklerini, kültürel motifleri görmek arzusunda olduklarını dile getirdiler. Kendilerini bu sıcak kabulünden ötürü Vali Aydın Baruş’a teşekkür ettiler.

Resim

Vali Aydın Baruş da heyete Malatya’nın tarihi, kültürel ve turistik güzelliklerini anlatarak Malatya hakkında bilgiler verdi. “Sizleri burada ağırlamaktan onur duyuyorum” diyerek misafirlere Arslantepe ile ilgili motiflerin yer aldığı hediyeler takdim etti.

Resim

Valilik ziyaretinin ardından Vali Aydın Baruş ve beraberindeki heyet, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında oluşturulan Arslantepe Tanıtım Sergisi’nin açılışını yaptı.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'ği Anadolu'yu Anayurt yapan Destan Şehri Anadolu'yu Anayurt yapan Destan ş 5 Anadolu'yu Anayurt yapan LAT LA Destan Şe C*' görseli olabilir

Arslantepe yoğunluklu olmak üzere tüm ilçelerimizin de katkı verdiği ve ilçelerimize özgü kültürel, turistik tanıtımların yer aldığı stantları gezen heyet; Malatya’nın çok çeşit barındıran kültürel güzelliklerinin ilgi çekici olduğunu söyleyip hayran kaldıklarını ifade ettiler.

YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLERİNDEN BAŞKAN GÜRKAN’A ZİYARET

Resim

Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları etkinliklerine katılmak amacıyla ilimize gelen İran, Bangladeş, Filistin, Güney Sudan Büyükelçisi ile Belize İstanbul Fahri Konsolosu, Paraguay Büyükelçi Ateşesi, Kadadağ Büyükelçi Müsteşarı, Arjantin Büyükelçi Müsteşarı, Kazakistan Müsteşarı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Resim

Çok güzel bir programa katıldıklarını ifade eden İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Malatya’yı tarımı ve kayısısıyla tanıyoruz. Malatya kayısının başkentidir. Bugün ayrıca Malatya’nın uygarlığın da merkezi olduğunu öğrendim. İnsanlık medeniyetinin Malatya da başladığını UNESCO’da teyit etti. Malatya insanı çok kibar ve nazik. Meslektaşlarım adına bizlere gösterdiğini ilgiye ve cömertliğe teşekkür ediyorum” dedi.

Resim

Güney Sudan Büyükelçisi Majokguandong Theıp ise, “Bugün en eski ve en güzel Şehrin Belediye Başkanı olduğunuzu gördük. Türkiye halkına ve Cumhurbaşkanınıza sizin şahsınızda teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’yi mükemmel bir ülke haline getirdiniz. Liderliğini övüyor ve takdir ediyoruz” şeklinde konuştu.

Resim

Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa’da, “Meslektaşlarım gibi bende sizlere teşekkür ediyorum. Hepimizin burada bulunması bizim için bir onur, gurur. Malatya’ya ilk gelişim ama şehri anladık. Malatya hastahaneleri ile Filistin’de bulunan hastahaneler arasında tıbbi işbirliği var. Ayrıca ticari yönden de işbirliği içerisindeyiz. Bu ziyaretimden sonra Filistin’deki kurumlarla görüşerek onları Malatya’ya gelmelerini teşvik edeceğim” dedi.

Resim

Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan’da ziyarette yaptığı konuşmada, “Mübarek Cuma gününde güzel bir vesile ile güzel ve tarihi bir şehirde buluşmuş olduk. Malatya Türkiye’nin en eski şehirlerinden biri olarak tarihte özel bir rol oynuyor” şeklinde konuştu.

Resim

Son olarak konuşan Gerard Ntahorwaroye Bikebako ise, “Bölgenizi ziyaret etme şansını bize sağladığınız için teşekkür ediyorum.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'Ins Anadolu'yu Anayurt yapan Destan Şehri Anadolu'yu Anayurt yapan DestanŞ inse Anadolu'yu Ana Destan yapan hri Anadolu'yı Anayurt yapah Destan Şebri' görseli olabilir

Malatya’nın çok zengin olduğunu gördüm. Güzel bir tarihi var. Bölge hakkında daha fazla bilgi edineceğim. Tekrar şehrinize geleceğim” dedi.

Resim

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Arslantepe, Buluşması, Birleşmiş, Milletler, toplantısı, gibi¸10, ülke, de, katılım,
Yorumlar
Haber Yazılımı