Aşure gününde birlik ve beraberlik mesajları
Haber
17 Kasım 2013 - Pazar 04:32
 
Aşure gününde birlik ve beraberlik mesajları
Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı tarafından geleneksel aşure programı düzenlendi
Kültür Haberi
Aşure gününde birlik ve beraberlik mesajları

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI

Aşure Programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlendi.Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Aşure etkinliğinin açış konuşmasında şunları söyledi:“Türkiye’mizin bugün milli birlik ve beraberliğe fevkalade ihtiyacı var. Irak, Suriye, Mısır ve daha önce Libya. Her iki taraf birbirini öldürüyor, ‘Tekbir, Allahü Ekber’ diyor. O zaman hangisi günahkar, hangisi mazlum, hangisi masum? Bakın, buna ancak, affınıza sığınıyorum kargalar bile güler. Yüce İslam dinini ne hale getirdiler?”
Müftü Hacı Yusuf Gül konuşmasında, Kerbela olayında herkese düşen vazifenin onu doğru okumak ve doğru anlamak olduğunu aktarıp "Kerbela'yı anlamanın yolu Hz. Hüseyin'i doğru anlamak ve Hüseyince yaşamaktır.
Bugün bize düşen böylesi müessif bir hadiseyi kin, nefret, ayrılık-gayrılığa değil, birlik, beraberlik, sevgi, saygı, muhabbet ve hoşgörüye dönüştürmektir. Hüseyni olanların tarafı bellidir. Biz Hz. Hüseyin’in tarafındayız. Ancak üzülerek şahit oluyoruz ki, son yıllarda yaşanan olaylar mezhebi, meşrebi ne olursa olsun İslam toplumunun Kerbela’yı, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının onurlu mücadelesini hâla doğru okumadığını ve doğru anlamadığını ortaya koymaktadır. Onun içindir ki, bugün etrafımızda nice Kerbelalar yaşanıyor. Yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dile ihtiyacımız var."
Belediye Başkanı Ahmet Çakır 'da yaptığı konuşmada şunları belirtti : "Neticede hepimiz Alevi olsun, Sünni olsun, bir Alevi ne kadar Kerbela da yaşanan olaydan acı duyuyorsa, bir Sünni de aynı acıyı hissediyor. Yezit’e karşı kin, bir Alevi’de neyse, bir Sünni’de de odur. Yine Peygamberimize ve onun Ehli Beytine sevgi neyse, bu hepimizin ortak sevgisidir. Yezit hiçbir Müslümanın ailesinde bugüne kadar olmamıştır. Ama Ali’ler, Fatmalar, Hasanlar, Hüseyinler hepimizin ailesinde var. Bunlar bizim ortak paydamızdır.Suriye’de ne yaşanıyorsa, Irak’da ne yaşanıyorsa, dünyanın hangi noktasında olursa olsun İslam coğrafyasına baktığımız zaman, çok çabuk tefrikaya düşebiliyoruz. İşte bunu ortadan kaldırmamız gerekiyor."
Vali Vasip Şahin ise aşure etkinliğinde şu konuşmayı yaptı:“Biz, Hz. Ali efendimizi, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan efendimizi sevmede ortağız. Çünkü onlar Peygamberimizin bu ümmete emanetleridir. Ehli Beyt sevgisi noktasında mümin olan herkes ittifak halinde olmak durumundadır. Aksi takdirde müminlik sıfatı hususunda bir takım tereddütler ortaya çıkar. Zaman zaman birtakım Kerbela olayı gibi acı veren, acıtıcı bir takım olaylar olmuştur, ama zamanın insanlarına ya da o zamanın suçlularına aittir. Bir kesimin yanlışı olarak asla ele alınmamalı."
Yapılan konuşmalar sonrasında davetlilere aşure ikram edildi. Programa yoğun katılım oldu.

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Hacı, Bektaş, Veli, Kültür, Merkezi, Vakfı, tarafından, geleneksel, aşu
Yorumlar
Haber Yazılımı