Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 03:59
 
Ata’nın Malatya’ya gelişinin 89’uncu yıldönümü kutlanıyor
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Son Dakka… Sıcak haber… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Malatya’ya ilk gelişinin 89. yıl dönümü 13 Şubat Perşembe günü kutlanacak.
Kültür Haberi
Ata’nın Malatya’ya gelişinin 89’uncu yıldönümü kutlanıyor

Ata’nın Malatya’ya gelişinin;

89’uncu yıldönümü kutlanıyor...
Ata’nın Malatya’ya gelişinin 89’ncu yıl dönümü nedeniyle ilk tören saat 10.00’da Atatürk Anıtında gerçekleştirilecek.
ATA’NIN MALATYA’YA GELİŞİ YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI ŞÖYLE:
“A-Çelenk Sunma töreni Saat:10.00
1. 13 Şubat 2020 Perşembe günü saat 10.00’da Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni yapılacaktır.
2. Atatürk Anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri sunulacaktır. Siyasi Partiler, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşları Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 2. maddesinin 6. fıkrası çerçevesinde çelenklerini sunabileceklerdir.

atatürk malatya'ya gelişi ile ilgili görsel sonucu
3. Çelenklerin sunulmasından sonra tören sunucusunun daveti üzerine saygı duruşu yapılacaktır. Saygı duruşunu müteakip askeri bando eşliğinde öğrenciler ve törende hazır bulunanlar tarafından İstiklâl Marşı söylenecek bu esnada şanlı bayrağımız göndere çekilecektir.
4. Valilik Protokol Şube Müdürlüğü’nce hazır edilecek Anıt Şeref Defteri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin GÜRKAN tarafından yazılacaktır.
B- ATATÜRK EVİ’NİN ZİYARETİ: Saat:10.15
1. Çelenk sunma törenini müteakip Atatürk Evi ziyaret edilecektir.
C-BATTALGAZİ HALK EĞİTİM MERKEZİ SALONUNDAKİ TÖREN
(Atatürk Evi Yanı) Saat:10.30
1. Günün Anlam ve Önemine dair; Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin GÜRKAN’ın konuşmaları,
2. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Belirlenen 1 öğrenci tarafından şiir okunması,
3. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen bir öğretmen tarafından “Malatya ve Atatürk “ konulu sunumun yapılması.”
MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ’UN ATA’NIN GELİŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
Malatya Valisi Aydın Baruş, Atatürk’ün Malatya ziyaretinin 89. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj aynen şöyle:“Atatürk’ün 89 yıl önce Malatya’yı ziyaretlerine vesile olan demiryolunun Malatya’ya ulaştırılması olmuştur. 13 Şubat 1931 tarihinde Malatya’nın kadirşinas insanı hem Atatürk’ü ağırlamış hem de demiryoluyla ilk kez tanışmıştır.
Demiryolu ağına son derece kıymet veren Atatürk, demiryollarının memleket için toptan ve tüfekten daha mühim bir unsur olduğunu vurgulamış, “Türk Milleti’nin servet, refah, medeniyet yollarında yürümesi ve Türkiye’de iktisat hayatının yüksek inkişafları bu demir yollarda olacaktır” ifadesinde bulunmuştur.

vali aydın baruş ile ilgili görsel sonucu
Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ziyareti kapsamında, bugün Atatürk Evi Müzesi olarak varlığını idame ettiren dönemin Türk Ocağı binasında halk temsilcilerini kabul etmiş, onlarla Malatya’nın üretim, ihracat ve genel iktisadi faaliyetleri hakkında istişarede bulunmuş, ilin eğitimine ve Millet Mekteplerine dair Vali ve Milli Eğitim Müdüründen bilgiler almıştır. 13 Şubat akşamını Malatya’da geçiren Gazi, ertesi gün yine trenle Malatya’dan ayrılmıştır. 13 Şubat tarihi bu sebeple Malatya için bu kadar anlamlı ve önemli bir gündür.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Atatürk’ün işaret ettiği istikamette hızla büyümesi ve dünyanın lider ülkelerinden biri haline gelmesiyle birlikte Malatya da büyümekte, gelişmekte ve her geçen gün değerine değer katmaktadır. Atatürk’ün “önemli ve feyizli şehir” diye tanımladığı Malatya, Ata’sının bu iltifatına layık olacak şekilde kültür, turizm, sağlık, eğitim, sanayi gibi pek çok alanda ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamakta, Türkiye’nin gücüne güç katmaktadır. İlimizin büyümesi ve gelişmesinden muhterem Malatya Halkı ne kadar gurur duysa haklıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve şükran duygularımla yâd ediyor, O’na ve Kahraman Silah Arkadaşlarına, geçmişten günümüze bedenini ve ruhunu bu kutlu topraklara ve aziz Milletimize adayan aziz Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden Şanlı Gazilerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, Malatyalı Vatandaşlarımıza en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

CUMA GÜNÜNE ERTELENDİ…

Yoğun Kar Yağışı Nedeniyle Atatürk’ün Malatya’ya Gelişinin 89. Yıldönümü Programı 14 Şubat 2020 Cuma gününe  ertelendi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Ata’nın, Malatya’ya, gelişinin, 89’uncu, yıldönümü, kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı