Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 03:40
 
Bakan Bülent Tüfenkci; Türk ve Alman iş adamlarıyla bir araya geldi
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’da Türk ve Alman iş adamlarıyla buluştu. Bakan Tüfenkci; Rhein Neckar bölgesi Alman iş adamları ile görüştü. Bakan Tüfenkci'yi Almanya'da Malatyalılar yalnız bırakmadı.
Ekonomi Haberi


Malatyalı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’da iş adamlarıyla bir araya geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) ve Rhein-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası (İHK) tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikte, Türk ve Alman iş adamlarıyla bir araya geldi. 
Söz konusu etkinliğe IHK Rhein-Neckar Başkan Yardımcısı Jürgen Lindenberg, TİD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan ve Türkiye'nin Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol'un yanı sıra ilgili şirket yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 
Burada "Günümüzde Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler ve bakış açıları" konulu bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci, Almanya’nın Türkiye için her zaman önem arz eden ve gerek ekonomik gerek sosyal yönden yoğun ilişkilerin yürütüldüğü en önemli müttefiklerinden olduğunu söyledi. 
Türkiye ile Almanya arasında güçlü ilişkiler bulunduğuna dikkati çeken Tüfenkci, "Almanya ile ülkemizde başta siyaset, ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim alanlarında olmak üzere çok boyutlu ilişkiler, karşılıklı gerçekleştirilen ziyaretler ve 2013 yılında tesis edilen Stratejik Diyalog Mekanizması çerçevesinde her alanda devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türk ve Alman iş adamlarıyla buluşan Bakan Tüfenkci, Türk vatandaşlarına Avrupa’ya vize muafiyeti hakkı kazandırılması noktasında Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını ve çalışmaları büyük oranda tamamladığını dile getirdi.

 

İki ülke arasındaki ilişkiler

İki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinen Tüfenkci, şöyle devam etti:
"İki ülke arasında itici gücü oluşturan ticaret hacmine bakıldığında, Almanya ile ticaret hacmimiz 2014 yılında 37,5 milyar dolar, 2015’te 34,7 milyar dolar civarında seyretti. Bu rakamların önümüzdeki dönemler içinde daha da artırılmasını istemekte ve hedeflemekteyiz. Yatırım açısından bakıldığında, Almanya’da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 300 civarında yatırımcı firmamızın toplamda 749 yatırımı bulunmaktadır. Bu anlamıyla da Manhheim’da irili ufaklı birçok Türk yatırımcı da bulunmakta. Bu da bizim ilişkilerimizi daha da yoğunlaştırmamız ve daha da büyük hedefler ortaya koymamız için itici bir güç oluşturmaktadır."
Almanya’nın Türkiye’ye olan yartırımlarına ilişkin de bilgi veren Tüfenkci, 2002-2016 yılları arasında Almanya’nın Türkiye’de 8,5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırımı bulunduğunu ve Türkiye’de doğrudan yatırım gerçekleştiren ülkelerin başında geldiğini dile getirdi.
“Türk ve Alman girişimcilerinin birlikte çalışarak yeni yatırımlar yapmasını hedefliyoruz”
Gelecek dönem için yeni yatırımların hedeflendiğini belirten Tüfenkci“Özellikle hedefimiz önümüzdeki dönem içerisinde hem Türk girişimcilerin hem de Alman girişimcilerinin gerek birlikte gerekse üçüncü ülkelere birlikte çalışarak yeni yatırımlar yapmasıdır. Bizim bu anlamda bakanlık olarak görevimiz hem Türkiye hem de bölge ülkeleriyle ticaret yapmak isteyen yatırımcılar için güvenli ve cazip bir ortam sunmaktır.” dedi.
Ayrıca son dönemde yapılan reformlarla birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapması için uygun yasal altyapının da oluşturulduğunu aktaran Tüfenkci, şunları söyledi: 
“Şu an meclise sevk ettiğimiz yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik birtakım düzenlemelerle beraber Türkiye’de kolay iş yapabilme ya da daha kolay ticaret yapabilmenin önünü açmış bulunmaktayız. Bakanlık olarak hedefimiz ülkemizi ticaretin en kolay ve güvenilir yapıldığı ülke konumuna getirmektir."
AB Komisyonunun vize kararı
Bakan Tüfenkci, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen tavsiye kararı almasını değerlendirdi.
Bundan sonraki süreçte Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin vizelerin kaldırılması konusunda olumlu karar vermesini beklediklerini aktaran Tüfenkci, şunları kaydetti:
"Çünkü biz daha önceki görüşmelerde belirlenen 72 kriterin 67’sini yerine getirdik. Komisyonun da belirttiği gibi diğer 5 madde de mecliste tasarı halinde beklemektedir. Onu da yakın zamanda çıkarırız diye düşünüyorum. Bu gerek Avrupa’daki gerekse Türkiye’deki Türk girişimcilere bir anlamıyla moral ve motivasyon sağlayacaktır. Var olan ticaret hacmimizi de artırma yönünde daha güzel girişimlerde bulunmamızı sağlayacaktır."
Bakan Tüfenkci, özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun Alman toplumuyla entegre olarak ve çifte vatandaşlığı alarak karar mekanizmalarının içerisinde olmalarının da önemli olduğunu vurguladı.
Bakanlık olarak yurt dışındaki iş adamlarının karşılaştığı sorunları çözme noktasında bütün bürokratların yardımcı olacağını dile getiren Tüfenkci, "Buradaki amacımız Türkiye’de iş yapan Türk ve yabancı tüm girişimcilere kolaylık sağlamak, fırsat eşitliği oluşturmak ve Türkiye’nin ticaretin güvenli ve kolay yapılabilir bir ülke olduğunu gösterebilmektir." şeklinde konuştu.
“Her türlü yatırım imkanını sunmaya hazırız”
"Günümüz ticaret dünyasında siz değerli yatırımcılarımızın zorlu koşullar altında önemli işler başardığının farkındayız ve bizler de sizlere bakanlık olarak yardımcı olmak zorundayız." diyen Tüfenkci, sözlerini şöyle tamamladı:
"Buradaki teknik tecrübeleri de ülkemizde uygulayabiliriz. Bu noktada karşılıklı diyaloglar ve iletişim olumlu gelişmelere yol açacak. Bu tür ilişkiler hem burada yaşayan insanlarımızın sosyal dokuya daha çabuk uyum sağlaması hem de daha demokratik ve özgürlükçü ortam içerisinde iş dünyasının gelişmesini sağlayacaktır. Bizler özellikle Mannheim’daki orta ve yüksek teknolojik yatırımların Türkiye’de de bir bölümünün hayata geçmesini istiyoruz. Bunu buradaki Türk iş adamları, Alman iş adamlarıyla ortak olarak da gerçekleştirebilirler sadece kendi güçleriyle de gerçekleştirebilirler. Biz bu noktada her türlü yatırım imkanını kendilerine sunarız."
Vize muafiyetinin Türk girişimcilerin daha kolay ticaret yapmasının yolunu açacağını belirten Tüfenkci, şöyle devam etti:
“Sadece vize muafiyetinin kalkması bize ekonomik anlamda çok şey kazandırmaz. Takip ettiğimiz ve önemsediğimiz ABD ile AB arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına dahil olmak için mücadele ediyoruz. Buna Türkiye taraf olmazsa bildiğiniz gibi Avrupa ile yaklaşık 20 yıl önce Gümrük Birliği Anlaşması yapmıştık. Ama ikili anlaşmalarla bu anlamda sistematik sorunlar ortaya çıkmaya başladı. 2017 başında da Gümrük Birliği Anlaşması’nın uyumlu hale getirilmesi noktasında hem hükümetimizin hem de AB’nin kararı var. Bunları da birleştirdiğimizde bizim Avrupa ile olan ticari ilişkilerimizin önümüzdeki yıllarda daha da önem arz edeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok.”


Bakan Tüfenkci, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 
Yaz sezonuyla birlikte gümrük kapılarındaki yoğunluğu önlemek amacıyla yoğun çalışmalar yapıldığını dile getiren Tüfenkci, “Tek Pencere Sistemi'ne geçeceğiz. Tek Pencere Sistemi ile kapılardaki beklemeyi azaltma adına özellikle farklı farklı kurumlardan ihracatçımızın ve ithalatçımızın kapı kapı dolaşması yerine elektronik ortamda bir yerden başvurup ve işlemi de bir yerden sonlandırılabilmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.


Tüfenkci, söz konusu sistemle ilgili bütün protokollerin yapıldığını ve haziran ayı itibariyle uygulamaya konulacağını ifade etti. 
Gümrük kapılarından geçmek isteyen vatandaşlar için ise Tek Durak Projesi'nin hayata geçirileceğini aktaranTüfenkci, "Tek Durak Projesi'ndeki amacımız işlemlerin tek bir yerden başlayıp tek bir yerden bitirilerek hızlı bir şekilde kapılardan içeri girilmesi veya çıkılması." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Bakan, Bülent, Tüfenkci;, Türk, ve, Alman, iş, adamlarıyla, bir, araya, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
6
3
17
26
2
Medipol Başakşehir
53
0
5
5
16
26
3
Beşiktaş
50
0
4
8
14
26
4
Fenerbahçe
48
0
4
9
13
26
5
Trabzonspor
42
0
6
9
11
26
6
Kayserispor
41
0
7
8
11
26
7
Göztepe
40
0
8
7
11
26
8
Sivasspor
38
0
10
5
11
26
9
Yeni Malatyaspor
34
0
10
7
9
26
10
Akhisarspor
34
0
10
7
9
26
11
Bursaspor
33
0
11
6
9
26
12
Kasımpaşa
31
0
11
7
8
26
13
Alanyaspor
28
0
14
4
8
26
14
Antalyaspor
28
0
12
7
7
26
15
Osmanlıspor FK
27
0
13
6
7
26
16
Gençlerbirliği
27
0
11
9
6
26
17
Atiker Konyaspor
24
0
14
6
6
26
18
Kardemir Karabükspor
12
0
20
3
3
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv