Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 12:52
 
Bakan Tüfenkci, Bloomberg HT’nin canlı yayın konuğu oldu
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Bakan Tüfenkci, Bloomberg HT canlı yayınında Ali Çağatay’ın sorularını yanıtladı. Programda faiz oranlarından, esnaf ve sanatkâra sağlanan kredilere, çekte karekod uygulamasından taşınır rehnine, yetkilendirilmiş yükümlüden kapılardaki yenilemelere birçok konu konuşuldu
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci, Bloomberg HT’nin canlı yayın konuğu oldu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamalarda, "kredi maliyetlerinin mutlaka düşürülmesi lazım" ifadesini kullandı. 
Tasarruf oranlarının artması ve bankaların mevduat yarışına girmemesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, reel sektörün beklentilerinin karşılanması ve Türkiye'de üretimin artması için faizlerin aşağı çekilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
Tüfenkci, faiz hedefinin, serbest piyasa ekonomisi içerisinde, bankacılık sektörünün kendisinin belirlemesi gerektiğini söyledi.
Karekodlu çek karşılıksız çeki yüzde 31 azalttı
Karekodlu çek sisteminin karşılıksız çek oranını yüzde 31 oranında azalttığını belirten Bakan Tüfenkci“2017 yılının Ocak ayından itibaren, bankalarca; toplam 298 bin 381 çek hesabı sahibine 558 bin 798 adet karekodlu çek ihtiva eden koçan verilmiştir. Belirtilen tarihten itibaren bankalarca verilen ve şu anda çek hesabı sahibinin elinde olan veya piyasada dolaşan karekodlu çek sayısı ise 12 milyon 297 bin 815’tir.” dedi.
Taşınır rehni ile 124 milyarın üzerinde finansman sağlandı
Bakan Tüfenkci, Ocak 2017’de yürürlüğe giren Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu kapsamında 5 bine yakın başvuru yapıldığını belirterek, “Rehinli Taşınır Sicili’ne tescil edilen 3.638 rehin sözleşmesi karşılığında ticari aktörlere 96 milyar Türk Lirası, 7,3 milyar Dolar ile 624 milyon Avro finansman imkânı sağlanmıştır. Bu veriler, kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, bugüne kadar 124 milyar liranın üzerinde bir finansman imkânının sağlandığını göstermektedir.” diye konuştu.


112 firma yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne sahip
Yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasın ilişkin de bilgi veren Bakan Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:
“Yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması 5 yıl önce başlamış, ancak başvuran firma sayısı çok düşük olduğu için proje bir türlü hayata geçirilememiş. Son bir yılda bu konudaki kararlılığımız ve desteklerimizle firma sayısını üçe katladık. Nisan 2016’da sertifika sahibi firma sayısı 32 iken şu anda 112 firma yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne sahip ve hali hazırda da 100’ün üzerinde başvuru var. Yetkilendirilmiş yükümlüler, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, düzenli kayıt tutan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalardır. Bu statü, başta AB üyesi ülkeler ve ABD olmak üzere dünyada 70’e yakın ülkede kullanılıyor. Bu statüye sahip firmalar güvenli sayıldığından uluslararası ticarette daha çok tercih ediliyor ve rakiplerinden öne çıkıyor".

ÜRÜN İHTİSAS BORSASI YÖNETMELİĞİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, lisanslı depolarda depolanan tarım ürünlerini temsil eden elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) işlem göreceği Ürün İhtisas Borsası’na ilişkin hususları düzenleyen Ürün İhtisas Borsasının Kuruluş, Faaliyet, İşleyiş ve Denetim Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in 10/08/2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin kuruluşuna 6 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile izin verildiğini kaydeden TÜFENKCİ, yürürlüğe konulan Yönetmelikle Ürün İhtisas Borsasının kuruluş, faaliyete geçme ve işleyiş süreçlerinin düzenlendiğini belirtti.

bakan tüfenkci ile ilgili görsel sonucu

Bakan TÜFENKCİ; “Türkiye Ürün İhtisas Borsası elektronik ürün senetlerinin işlem göreceği, uluslararası düzeyde faaliyet gösterecek bir borsa olacaktır. Merkezi Ankara’da olmak üzere 100 milyon TL sermaye ile kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası için Ülkemizin tarım ürünleri piyasalarının ve sermaye piyasalarının önde gelen kurum ve kuruluşları ile bankaları güçlerini birleştirmiştir.” dedi.

Ürün İhtisas Borsasının kurulmasının, Ülkemizin tarım ürünleri piyasası için devrim niteliğinde bir gelişme olduğunu ifade eden TÜFENKCİ; “Ürün İhtisas Borsasının faaliyete geçmesiyle birlikte elektronik ürün senetlerinin alım ve satımı tamamen elektronik ortamda hızlı ve güvenilir biçimde tek bir platformda yapılacaktır. Çok sayıda alıcı ve satıcının bulunduğu gelişmiş bir tarım ürünleri piyasası oluşacak ve tarımsal piyasalar ile finansal piyasaların entegre olması sağlanacaktır. Tarım ürünleri piyasamızın daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesiyle birlikte Ülkemiz tarım ürünleri ticaretinin merkezi haline gelecek ve tarım ürünleri piyasasında Dünyanın lider ülkelerinden biri olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bakan TÜFENKCİ ayrıca; Ürün İhtisas Borsasının faaliyete geçmesiyle birlikte üreticiler, tacirler, sanayiciler ve bu kişilerin yanı sıra bu piyasada işlem yapmak isteyen herkesin, zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın bu borsada elektronik ürün senedi alım satımı yapabileceğini ve elektronik ürün senetlerinin, altın, döviz, hisse senedi gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğini kaydetti.

bakan tüfenkci ile ilgili görsel sonucu

Lisanslı depoculuk sisteminin geldiği aşama ile ilgili de bilgiler veren TÜFENKCİ; “Lisanslı depoculuk sistemi Ülkemizde hızla gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Bu güne kadar toplam 91 adet şirkete Bakanlığımızca lisanslı depo işletmesi kuruluş izni verildi ve kuruluş izni alan şirketlerden 32 adedine de lisans vererek faaliyete geçirdik. Gelinen aşamada lisanslı depo kapasitemiz 1.363.300 tona ulaştı. Son bir yılda şirket sayısında ve depo kapasitesinde %100’ün üzerinde artış sağladık. İnşallah Ürün İhtisas Borsasının da faaliyete geçmesiyle lisanslı depoculuk sistemi daha da büyük bir hızla gelişecektir.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci,, Bloomberg, HT’nin, canlı, yayın, konuğu, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı