Haber Detayı
14 Temmuz 2016 - Perşembe 12:46
 
Bakan Tüfenkci; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı ve heyetini kabul etti
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret bakanı Bülent Tüfenkci güne kabulle başladı. Yoğun bir tempo ile çalışan Bakan Tüfenkci gece canlı takip ettiği operasyonun ardından bugün sabah Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu heyetini makamında kabul etti. Bakan Tüfenkci heyetle bir süre görüştü.
Ekonomi Haberi


BAKAN TÜFENKCİ HEYETİ KABUL ETTİ...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bugün sabah üstü Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve heyetini kabul etti.

Bakan Tüfenkci heyetle bir süre görüştü ve çalışmalarında başarılar diledi.

KANAL 24

Bakan Tüfenkci saat 13.00 itibarı ile de Kanal 24'ün Canlı yayın konuğu.

HABERİN FOTOĞRAFLARI:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, küçük işletmelerin ve KOBİ’lerin taşınırlarını rehin göstererek kredi alabilmesini kolaylaştıracak Ticari Taşınırların Rehnine ilişkin Kanun Tasarısı Taslağını Başbakanlığa sevk ettiklerini söyledi.
Bakan Tüfenkci, Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyet ile Bakanlık toplantı salonunda bir araya geldi. Görüşmede iş adamları, sanayiciler ve konsey başkanlarından oluşan heyetin sektöre ilişkin önerilerini dinleyen Bakan Tüfenkci, Bakanlık faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Bakan Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak iç ticareti kontrol edip düzenlediklerini bunun yanı sıra gümrüklerdeki iş akışlarını hızlandırarak dış ticarete de destek verdiklerini söyledi.
İç ticarette yatırım ortamının iyileştirilmesi, özellikle küçük işletmelerin ve KOBİ’lerin finansmana erişimi konusunda yeni enstrümanlar geliştirdiklerini belirten Bakan Tüfenkci,  Ticari Taşınırların Rehnine İlişkin Kanun Tasarısı Taslağını hazırladıklarını kaydetti.
Söz konusu kanun tasarısı ile, KOBİ’lerin her türlü taşınırlarını rehin göstererek finansmana daha kolay erişebileceğine işaret eden Bakan Tüfenkci, “Avrupa’da sıkça kullanılan ancak Türkiye’de olmayan bir uygulamaydı. Bankalar Birliği ile de görüşüyoruz, onların da görüşleri doğrultusunda küçük işletmelerin ve KOBİ’lerin ticari taşınırlarını teminat gösterebilmesi uygulamasını getiriyoruz. Kredi ihtiyacı olduğunda bankalar, ev, arsa gibi gayrimenkul getirilmesini istiyorlar. Bu durumda olan küçük işletmelerimiz artık makinalarını da kredi teminatı olarak gösterebilecek. Türkiye’de makinaların sicili olmadığı için bankalar teminat olarak makinaları kabul etmiyordu. Yalnızca makinalar değil, hammadde, patent, buluş, yarı mamul ve mamul stoklar, yetişmemiş mahsuller, işletmenin sermayesi ile kıymetli evrak, fon ve bunun gibi şeyler de teminat olarak gösterebilecek. Bu çalışmamızı Başbakanlığa sevk ettik.” açıklamasında bulundu.
Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin lojistik bir üs olması gerektiğini de vurgulayarak, “Türkiye’yi büyük firmaların dağıtım üssü haline getirebiliriz. Lojistik üs kurulması konusunda çalışıyoruz.  İhtiyaç olan her alanda düzenleme konusunda gayretkar olacağız. Biz bazı hedefleri koyuyorsak sizinle birlikte koyuyoruz” diye konuştu.
Bakan Tüfenkci, tüm kararları sektörle içi içe almaya özen gösterdiklerine dikkati çekerek, “Tüm bakanlıklar sizlere ve bu millete hizmet için kurulmuş bakanlıklardır. Bizler sizlerin önünü tıkayan değil önünü açan kuruluşlar olmak zorundayız. Bizler bürokratik engelleri kaldırma noktasında insiyatif almalıyız. 8 aylık süre içerisinde ben bu şiar üzerinden hareket etmeye çalıştım” dedi.  

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Bakan, Tüfenkci;, Dış, Ekonomik, İlişkiler, Kurulu, Başkanı, ve, heyetini, kabul, etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv