Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 14:42
 
Bakan Tüfenkci: Nefes Kredisi ekonomimize canlılık katacak
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Bakan Tüfenkci, KOBİ'lerin krediye erişim noktasında zorluk çektiklerini belirterek, "Nefes Kredisi'nin KOBİ'lerimize sağladığı destek ile ekonomimize canlılık katacağına inanıyor ve piyasalara yeni bir heyecan getireceğini düşünüyorum." dedi.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci: Nefes Kredisi ekonomimize canlılık katacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TüfenkciTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, DenizBank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ortaklığında hayata geçirilen KOBİ'lere Nefes Kredisi Projesi'nin tanıtım törenine katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın himayelerinde gerçekleştirilen tanıtım töreninde konuşan Bakan Tüfenkci, birlik ve beraberlik içinde Türkiye'nin daha çok üreteceğini vurgulayarak iç ve dış piyasalarda oluşturulmaya çalışılan ekonomi dedikodularına rağmen Türkiye ekonomisinin sağlam duruşunu devam ettirdiğini söyledi.
Tüfenkci, piyasalarda gelişen olayları, dalgalanmaları yakından takip ettiklerini vurgulayarak, yakalanan istikrarla beraber daha çok üretim ve daha çok satış yapılacağını, reel sektörle beraber ihracat odaklı yüksek teknolojili ürünlerle büyümeyi sağlayacaklarını ifade etti. 
İşletmelerin dünya piyasalarında oluşan fırsatlardan daha fazla istifade etmeleri için de gerekli çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Tüfenkci, dünya ekonomilerinde olduğu gibi Türkiye'de de küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ekonomideki rolünün her geçen gün arttığını belirtti. 

Tüfenkci, 2015'te 64 bin 752 ihracat yapan girişimcinin yüzde 95'ini KOBİ'lerin oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: 
"İhracatın yaklaşık yüzde 55'ini KOBİ'ler gerçekleştirmektedir, ithalattaki payı da yüzde 38'dir. KOBİ'lerin kullandıkları kredilerde takibe düşme oranı da yüzde 4,1 ile bankacıların kabul ettiği bir seviyededir. KOBİ'lerin istikrarlı büyümelerine devam etmelerine rağmen baktığımızda krediye erişim noktasında zorluk çektiklerini görüyoruz. KOBİ'lerimiz güçlendikçe ekonomimizin daha da büyüyeceği açıktır. Nefes Kredisi ile ilk defa reel sektörü temsil eden TOBB ile finans kesimini temsil eden bankalar bu kadar büyük bir finansman projesinde ortaklık yapıyorlar. Nefes Kredisi'nin KOBİ'lerimize sağladığı destek ile ekonomimize canlılık katacağına inanıyor ve piyasalara yeni bir heyecan getireceğini düşünüyorum."
- KOBİ'lere yıllık yüzde 9,90 faizle kredi


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da devrim niteliğinde bir iş için bir araya geldiklerini ifade ederek, bugüne kadar yapılamayan bir işi hayata geçirdiklerini ve reel sektör ile finans sektörü olarak el ele verdiklerini söyledi.
Yaklaşık iki ay önce bu proje fikrini, Başbakan Yıldırım ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ile konuştuklarına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Kendilerine 'KOBİ’ler yüzde 15-18 arasında faizle kredi kullanıyor, faiz baskısından nefes alamıyor. KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmalıyız' dedik. Sonrasında hemen çalışma başlattık." ifadelerini kullandı.
Hisarcıklıoğlu, önce TOBB ile 365 oda ve borsa olarak ellerini taşın altına koyduklarını vurgulayarak, daha sonra Hazine ve KGF'nin devreye girdiğini belirtti.  Başbakan Yıldırım'ın talimatıyla Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin kredilerine yüzde 85 kefalet sağlandığını hatırlattı.

BAKAN TÜFENKCİ'YE ERZİNCAN HEYETİNDEN ZİYARET...

Milletvekillerimiz, Eski Bakanlardan Ali Coşkun, Ticaret ve Sanayi Odası, T. Borsası ve ESOB Başkanlarından oluşan Erzincan Heyeti Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'yi ziyaret etti.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci:, Nefes, Kredisi, ekonomimize, canlılık, katacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı