Haber Detayı
25 Ocak 2017 - Çarşamba 11:15
 
Bakan Tüfenkci’nin 26 Ocak Dünya Gümrük Günü Mesajı…
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “Gümrük İşbirliği Konseyi’nin 64 sene evvel bugün yapılan ilk toplantısını hatırlamak ve gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak üzere 26 Ocak’ı “Dünya Gümrük Günü” olarak kutluyoruz.”dedi.
Gündem Haberi


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ‘nin Gümrük günü mesajı şöyle:

“1953 yılında kurucu üye olarak katıldığımız Gümrük İşbirliği Konseyi, 1994’ten bu yana Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında faaliyet göstermektedir. Dünya ticaretinin %98’ini temsil eden bu yapı, 180 ülke gümrük idaresini bir araya getirmekte, bu yönüyle gümrük uygulamaları açısından küresel düzeyde temel ilke ve kuralları belirlemektedir.
Dünya Gümrük Örgütü tarafından bu yılın teması “Etkin Sınır Yönetimi için Veri Analizi” olarak belirlenmiştir. Sınır yönetiminin etkinliğini artırmada en önemli kurum olarak görev yapan gümrük idarelerimiz için veri analizi, büyük önem arz etmektedir.
Gümrük idarelerinin doğru ve hızlı kararlar verebilmesi söz konusu verilerin etkin bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Veri, doğru analiz metotları ile yorumlandığında stratejik kararların doğru bir biçimde alınmasına, risklerin daha iyi yönetilmesine ve inovasyon yapılmasına imkân sağlamaktadır. Bugün çok sayıda eşya ve yolcu gümrüklerden geçmekte ve bunlara ilişkin olarak sürekli veriler toplanmaktadır. Bu verilerin analizi ise denetimin kalitesini ve değerini artırmakta, eşya ve yolcu denetimlerini güçlendirmekte, kaçakçılıkla mücadele kapasitemizi arttırmaktadır.
Elektronik sistemleri ve otomasyonu güçlendirmenin yanı sıra, verinin etkin şekilde kullanımının bir diğer yolu da yurtiçinde ve dışında güçlü işbirlikleri oluşturmaktan geçmektedir. İşbirliği ve istihbarat mekanizmaları, hızlı ve güvenli ticaretin sağlanabilmesi, vergi kayıplarının ve kaçakçılık faaliyetlerinin en aza indirilebilmesi için hayati önem arz etmektedir.

bakan tüfenkci ile ilgili görsel sonucu
 
Bu yılki tema çerçevesinde gümrük idareleri, kamu ve özel sektör kuruluşları, veri analizinin özünü oluşturan bilgi ve iletişim teknoloji uygulamalarını sergileme ve paylaşma fırsatı bulacaklardır. Bu nedenle, Dünya Gümrük Örgütü tarafından 2017 temasının “Etkin Sınır Yönetimi için Veri Analizi” olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.  
Bakanlık olarak bu önemli günde, modern tekniklerle veri değişimini esas alan, ticaret erbabına önemli faydalar getireceğine inandığımız Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulumuz ile Tek Pencere Sistemimizin tanıtımlarını da gerçekleştireceğiz.
Tek Pencere Sistemi, dış ticarete ilişkin gümrük hizmetlerinin tamamının tek bir noktadan gerçekleşmesini ve yürütülmesini sağlayacaktır. Bugüne kadar ithalat ve ihracat işlemlerinde 21 kurum ve kuruluşu Tek Pencere Sistemine entegre ettik. Halihazırda 116 belge Tek Pencere Sistemi üzerinden işlem görüyor. Sistemin e-belge aşamasını tamamladık, e-başvuru aşaması ise bu sene içerisinde tamamlanacak.
Bakanlık olarak koordine ettiğimiz Tek Pencere Sistemi ile kamu kurumları arasındaki işbirliği daha da güçlenecek; izlenebilirliğin artması, kaynakların daha etkin kullanımı, denetimlerin verimliliğinin ve etkinliğinin artırılması, gümrük işlemlerinin sadeleştirilmesi, kolaylaştırılması ve hızlandırılması, ticaret erbabının zaman ve kaynak maliyetlerinin azaltılması sağlanacaktır. 
Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde imzalanan Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması kapsamında oluşturduğumuz Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulumuz ise Bakanlığımız ve Ekonomi Bakanlığı eş başkanlığında yürütülmektedir. Kurul, kamu ile özel sektör işbirliğinin artırılarak ticaretin kolaylaştırılması stratejilerinin belirlenmesi ve eylem planlarının oluşturulması için bütün paydaşların dâhil olduğu bir platform işlevi görecektir.
 Dünyaya açılan kapılarımız olan gümrükler, uluslararası ticaretin gelişmesinde ve ticaretin kolaylaştırılmasında kilit konumda yer almaktadır. Bu nedenle kapılarımızı artan dış ticaret hacmimize, ihtiyaç ve taleplere göre yeniliyor, dış ticaret erbabımıza önemli avantajlar sağlıyoruz.
Daha hızlı ve güvenli ticaret hedefiyle dijital ortama taşıdığımız gümrük işlemlerimizin en kısa sürede gerçekleşmesi için çalışıyoruz. 1 dakikada ihracat işlemlerinin %66’sını tamamlıyoruz. 2002 yılında bir ihracat beyannamesinin işlemleri ortalama olarak 15 saatin üzerinde (15 saat 2 dakika) tamamlanırken, 2016 yılında bu süreyi 2 saat 40 dakikaya indirdik. Eşyanın muayenesi ile birlikte belge kontrolünün de yapıldığı kırmızı hat oranı 2010 yılında %10 seviyesinde iken, 2016 yılında bu oranı %5,4 seviyesine çektik.
Bunun yanı sıra, kararlılıkla sürdürdüğümüz karşılıklı veri değişimi, bilgi ve istihbarat paylaşımı, ortak kapı kullanımı, tır işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi gibi girişimlerimiz, ticaret erbabımızın rekabet gücünü arttıran önemli işbirliği faaliyetlerini mümkün kılmaktadır.
Dünya Gümrük Günü teması çerçevesinde, ulusal ve uluslararası platformlarda işbirliği çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu vesilesiyle başta gümrük işlemlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçen personelimiz başta olmak üzere, tüm gümrük camiasının Dünya Gümrük Günü’nü tebrik ediyorum.”

Başbakan Yıldırım, Dünya Gümrük Günü etkinliklerine katılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tertiplenen 26 Ocak Dünya Gümrük Günü programının açılışını Başbakan Binali Yıldırım yapacak.

başbakan yıldırım bakan tüfenkci ile ilgili görsel sonucu

TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilecek programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık yöneticileri, Dünya Gümrük Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütü üst düzey yöneticileri katılacak.

Kutlamalar kapsamında bakanlık personeli ve özel sektör paydaşları temsilcisi toplam 21 kişiye Liyakat Sertifikası verilecek. Moderatörlüğünü Dr. Güven SAK’ın gerçekleştireceği Ticaretin Kolaylaştırılması Alanında Kamu-Özel Sektör İşbirliği konulu panel düzenlenecek.

Program kapsamında ayrıca Tek Pencere Sistemi ve Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması ve Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulunun tanıtımı yapılacak.

Dünya Gümrük Günü’nde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Bölge Müdürlüklerinde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

VALİ TOPRAK, BİR ÜLKENİN HÜKÜMRANLIK HAKKININ GÖSTERGESİ GÜMRÜKLERDİR

26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeni ile Fırat Gümrük Bölge Müdürü Havva Eksilmez ve Müdürlük personeli Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti. 

Ziyarette konuşan Bölge Müdürü Eksilmez 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nün her yıl ayrı bir tema ile kutlandığını ifade ederek bu yıl ki temalarının “Etkin sınır Yönetimi için Veri Analizi” olduğunu söyledi.

Bu yılki tema hakkında açıklamalarda bulunan Bölge Müdürü Eksilmez, “Hem bu konuya dikkat çekmek hem de 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü kutlamak adına ilk olarak zatıâlinizi Malatya’da bulunan tüm bağlı Müdürlüklerimizle ve personelimizle birlikte ziyaret ederek kutlamalarımıza başladık.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tertiplenen 26 Ocak Dünya Gümrük Günü programının açılışını Sayın Başbakan’ımız Binali Yıldırım’ın yapacak ve programa katılacak olmamız münasebeti ile kutlamalarımıza bu günden başladık.” diyerek kabullerinden dolayı Vali Toprak’a teşekkür etti.

Vali Toprak’ da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Bölge Müdürü Eksilmez’ in nezdinde tüm gümrük çalışanlarının 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü kutladı.

Vali Toprak, ‘Bir ülkenin hükümranlık hakkının göstergesi gümrüklerdir. Gümrükler bir ülkenin milli egemenlik olarak sınırlarının çizildiği bir nokta da diğer ülkelerle olan temasının karada sağlandığı noktalardır. Gümrüklerin ülkemizin bağımsızlığı ve hükümranlığı noktasında önemi var.

O noktalar ülkemizin adeta dışarıya açılan penceresi olduğuna göre, dışarıdan da ülkemize girişler olduğuna göre ülkemizin ekonomik değer artışının, ihracat ve ithalata konu olan ticari malların, hizmetlerin veya insanların geçişinin en önemli noktasıdır. Dolayısı ile o noktaların başta sınır güvenliğinin ve yönetiminin sağlanması gerekiyor. O güvenlik içerisinde küresel bir dünyada, evrensel bir dünyada kendi ülkemizde dâhil olmak üzere mal ve hizmetlerin seyrüseferinin konulan kurallar dâhilinde iyi bir şekilde işletilmesi gerekiyor, Gümrük İdaresi’ de bunun için var.

Ülke içerisindeki ticaret kadar yurt dışı ile yaptığımız mal ve hizmet alımı, ithalat ve ihracatı da, dış alım ve satımda o anlamda önemli.” diyerek sadece karadan değil, hava ve deniz ulaşımı yönünden de etkin gümrük uygulamalarının önemine değindi. Gümrük mevzuatı ve personeli sayesinde bu işlemler resmi yönden kolaylaştırılırken diğer taraftan da kuralsız, izinsiz ve kaçak giriş çıkışların kontrol altına alındığı ve bunda da önemli mesafeler kaydedildiğini söyledi.

Vali Toprak, Mal ve hizmetler ile birlikte insan kaçakçılığı da dâhil olmak kuralsız, izinsiz ve kaçak giriş çıkışların Gümrük İdaresinin almış olduğu etkin sınır yönetimi ve tedbirleri sayesinde ülkenin milli ekonomisine olan zararlarının önemli ölçüde bertaraf edildiği ve kontrol altına alındığını memnuniyetle gözlemlediğini ifade ederken yasa dışı giriş çıkışları yakalama miktarının ve endeksinin Gümrük İdarelerinin başarı göstergesi olduğunu söyledi.

Ülkemizin gerekli tedbirleri almada olumsuz arazi yapısı olması dolayısı ile güvenlik birimleri ile Gümrük İdaresinin ortaklaşa tedbirler aldığını, başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bağlı merkez yönetim birimleri, bölge müdürlükleri, taşra teşkilatı personelinin dikkati, özeni ve sorumluluk yükümlülüklerinin idraki ve uygulaması ile birlikte alınacak mesafenin daha da ileri götürüleceğini, Bölge Müdürlüğünün görevini layığı ile yaptığını belirtti.

2018 yılında inşaatı tamamlanacak olan Bölge Müdürlüğü hizmet Binasının hizmete girmesi ile hem çalışma ortamı olarak hem de verilen hizmetler olarak daha koordineli ve daha iyi bir ortamdaki noktaya taşınmış olarak ulvi bir görevi yerine getiren Gümrük personeline çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Bakan, Tüfenkci’nin, 26, Ocak, Dünya, Gümrük, Günü, Mesajı…, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
13
13
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
9
0
1
4
5
3
Göztepe
10
10
1
1
3
5
4
Medipol Başakşehir
10
9
1
1
3
5
5
Kayserispor
10
8
1
1
3
5
6
Akhisarspor
10
7
1
1
3
5
7
Bursaspor
9
11
2
0
3
5
8
Trabzonspor
8
14
2
2
2
6
9
Fenerbahçe
8
12
1
2
2
5
10
Alanyaspor
7
11
3
1
2
6
11
Kasımpaşa
7
9
2
1
2
5
12
Sivasspor
6
6
3
0
2
5
13
K. Karabükspor
5
6
2
2
1
5
14
Yeni Malatyaspor
4
8
3
1
1
5
15
Atiker Konyaspor
3
5
4
0
1
5
16
Antalyaspor
3
4
2
3
0
5
17
Osmanlıspor FK
1
6
4
1
0
5
18
Gençlerbirliği
1
5
4
1
0
5
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv