Haber Detayı
09 Mart 2017 - Perşembe 12:50
 
Bakan Tufenkci: Referandumdan sonra Turkiye marka olacak
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, hükümetlerin 1,5 yılda değişmemesi, sürekli seçim yapılmaması ve ekonomik krizlerin olmaması için Anayasa değişikliğinin bir fırsat olduğunu belirterek, "Ben inanıyorum ki iş çevreleri, yatırımcılar bu anayasa değişikliğine her kesimden daha fazla sahip çıkacak." dedi.
Gündem Haberi


9. AVM Yatırımları Konferansının açılışında konuşan Tüfenkci, perakende sektörünün öneminden bahsederek, sektörde 2015 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 700 bin işletme bulunduğunu, bu sayının tüm işletmelerin yüzde 26'sına tekabül ettiğini söyledi.
Özellikle AVM yatırımlarının muhataplarının perakendeciler olduğunu dile getiren Tüfenkci, AVM yatırımcıları ile perakendecilerin bir aile olduğunu, herhangi birinin ayağının tökezlemesi ile tüm ailenin zarar göreceğini aktardı.
Tüfenkci, AVM'leri de perakendecileri de esnafları da ihmal etmeyeceklerini kaydederek, Türklerde AVM kültürünün çok eski olduğunu, tarihte büyük han, alışveriş çarşısı ve kervansarayların inşa edildiğini anlattı.
Gelecek günlerde AVM'lerin önemini artırarak sürdüreceğini ifade eden Tüfenkci, insanların alışveriş yapma alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte perakende sektöründe de değişme yaşanacağını söyledi.
Tüfenkci, Türkiye'deki AVM sayısının 2016 itibarıyla 368'e ulaştığını belirterek, "Gelişmekte olan ve gelişen ülkelere baktığımızda Türkiye'de hala kiralanabilir alanlar olması gerektiğini ve bu sektörde boşluklar olduğunu görebiliriz. Evet İstanbul, Ankara, Denizli gibi bazı bölgelerde doygunluk olsa da diğer kentlerimizde bu alanda fırsatlar var." diye konuştu.


- "Türkiye, hiçbir yatırımcıyı mahcup etmedi"
Tüfenkci, Türkiye'nin kendisine güvenen hiçbir yatırımcıyı mahcup etmediğinin altını çizerek, "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de büyük fırsatlar içermektedir. İnşallah önümüzdeki dönemde hem AVM yatırımcısı hem de diğer alanlarda Türkiye'yi tercih eden, buraya gelmek isteyen birçok yatırımcıyı Türkiye'de ağırlamış olacağız." ifadelerini kullandı.
Ülke ekonomisinin son yıllarda arz-talep anlamında olumlu gelişme gösterdiğini dile getiren Tüfenkci, perakende sektörünün bu büyümesinin sosyal ve ekonomik açıdan diğer sektörler üzerinde de birtakım etkileri olduğunu bildirdi.
Tüfenkci, AVM'lerin Anadolu illerinde de geniş bir istihdam ağı oluşturduğunu kaydederek, Türkiye'nin kendine güveneni mahcup etmediğini, Borsa İstanbul'un 26 ayın en yüksek değerine ulaştığını aktardı.
TBMM'den anayasa değişiklik paketi çıktıktan sonra dövizin gerilemeye başladığını anımsatan Tüfenkci, "İnşallah 16 Nisan'dan sonra da yakalanacak istikrarla birlikte dövizlerin daha da düşeceğini ve belli noktada stabil hale geleceğini görmek için kahin olmaya gerek yok." dedi.


- "Patinajdayız, kurtuluş yeni sistemde"
Tüfenkci, ekonomideki gelişmeler ve Türkiye'nin nereden nereye geldiğine dair örnekler vererek, anayasa değişikliğine ilişkin referanduma değindi.
Bakan Tüfenkci, "Türkiye'yi marka yapmak istiyorsak, marka değerini yükseltmek istiyorsak, Türkiye'yi dünyada rekabet edebilir ülkeler arasına sokmak istiyorsak mutlaka ve mutlaka siyasi istikrarı ve güveni yakalamamız lazım. Anayasa değişikliği tam da siyasi istikrarı yakalamak için yapılıyor." diye konuştu.
Geçmişteki gibi 1,5 yılda hükümetlerin değişmesini, sürekli seçimlerle toplumu meşgul etmeyi ve ekonomik krizleri engellemek için anayasa değişikliğinin bir fırsat olduğunu dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:
"Ben inanıyorum ki iş çevreleri, yatırımcılar bu anayasa değişikliğine her kesimden daha fazla sahip çıkacak. Bu sistemle, parlementer sistemle geldiğimiz nokta buralar. Üstelik de 14 yıl her alanda Türkiye'yi büyüten AK Parti iktidarı ile buralara gelebildik. Şimdi bir patinajdayız. Bundan kurtulabilmek için yeni bir sisteme geçmek lazım. Elimizdeki araç 90 kilometreden hızlı gitmiyor ama hızlanmamız lazım. Dünya başka yere gidiyor, Türkiye'nin koşması lazım. Bunun için biz cumhurbaşkanlığı hükümet modelini hayata geçirmek için milletin huzuruna bu değişikliği getirdik."


- "Evet çıkarsa yatırımcı önünü görebilecek"
Tüfenkci, kararın artık vatandaşta olduğunu belirterek, "evet" denilince hızın ve istikrarın yakalanacağını, "hayır" çıkması durumunda belirsizlik doğabileceğini bildirdi.
Referandumda "evet" çıktığında yatırımcının önünü görebileceğini ifade eden Tüfenkci, "Önünü görebilen finans çevreleri yatırımcıyı destekleme konusunda her zamankinden daha iştahlı davranır." diye konuştu.
Tüfenkci, iş dünyası için istikrarın önemine değinerek, bürokratik engellerin ortadan kalkacağını bildirdi.
- "AVM'ler esnafı bitirmiyor"
Tüfenkci, AVM yöneticileri ve yatırımcılarının taleplerinin bulunduğunu belirterek, bunların hayata geçmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.


Perakende sektörüne çok ciddi destek verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, 2016'da 3 aylık SGK primlerinin 9 ay ertelendiğini, istihdam seferberliği kapsamında işe alınan işçinin tüm SGK giderlerini hükümet olarak karşıladıklarını vurguladı.
Tüfenkci, geçen yıl hem üretimi hem ticareti kolaylaştırmak adına önemli teşvik verdiklerini ve tedbir aldıklarını kaydederek, ancak bunun sahaya yansımadığını, söz konusu hususların bilinmediğini dile getirdi.
Bu kapsamda illerde hazırladıkları programlarla aldıkları kararları ilgili çevrelere tek tek anlatacaklarını dile getiren Tüfenkci, tüm kararları istişare ile almak istediklerini ifade etti.
Tüfenkci, esnafların AVM'lerin kendilerini bitirdiğine yönelik söylemlerinin olduğunu, AVM'lerin esnafları bitirmediğini belirterek, "Esnafı farklı anlamda, sektörel analizlerle değişen dünyaya ve ticaret şekline adapte etmemiz lazım." dedi.
AVM'leri esnafın alternatifi olarak görmediklerini vurgulayan Tüfenkci, esnafı büyütüp tüccar yaparak AVM'lerde yer almasını istediklerini bildirdi.

Tüfenkci, bu ve sonrasında gerçekleşecek toplantıdan çıkan sonuçların bakanlığa ulaştırılması ricasında bulunarak, "Bizler hükümet olarak sizlerin, üreticilerin, yatırımcıların yanındayız. Sizden gelen talepler çok değerli." dedi.

Bakan Tüfenkci, İTO Meclis Toplantısı'na katıldı...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) mart ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, böyle bir tarihi odanın güzel işlerinde ve iş dünyasının her zaman yanında olacaklarını, iş dünyasının önünü açmak için gayret göstereceklerini ifade etti.

Tüfenkci, Türkiye'nin bir süredir terör örgütlerinin çirkin saldırılarına maruz kaldığını anımsatarak, "Gezi Parkı" bahanesiyle ortaya çıkan bu eş zamanlı saldırılardan derinden etkilenen BIST 100 endeksinin 2017 yılının hemen başında eski performansını yakaladığını dile getirdi.

Ekonominin gelişmesi yönünde 2016'da yaşanan olumsuzlukları silme adına alınan tedbirlerin etkilerinin bu yıl şimdiden görülmeye başlandığını vurgulayan Tüfenkci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben de inanıyorum gerçekten 2017 yılı, 2016'dan çok daha iyi geçecek. İş dünyası temsilcilerimizle bütünleşen vatandaşlarımızın kendinden emin duruşu sayesinde ve ekonomimizin olumlu gidişatıyla tüm saldırıları ve beklentileri boşa çıkardık. Öyle ki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, çark ederek Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 2,4, gelecek yıl ise yüzde 2,8 büyüme beklendiğini açıklamak zorunda kaldı. Ayrıca Fitch, Türkiye'de ılımlı ekonomik iyileşmenin beklendiğini ifade etti.

Bu kredi derecelendirme kuruluşları gerçekten siyasi davranıyorlar, objektif davranmıyorlar. Eğer objektif davransalardı hemen darbenin akabinde Türkiye'nin notunu düşürmezlerdi. Türkiye kredi derecelendirme kuruluşlarının aksine hep onları şaşırtıcı büyüme oranlarını yakaladı. Onların öngörüleri Allah'a hamd olsun bugüne kadar tutmadı, bundan sonra da tutmayacak. İnanıyoruz ki güçlü ekonomik yapımız ve kararlı politikalarımıza rağmen daha önce siyasi kaygılarla notumuzu kıran diğer kredi derecelendirme kuruluşları da hatalarından en kısa sürede döneceklerdir."

 "Güçlü bir yönetimle, güçlü bir Türkiye'yi oluşturmamız lazım"

Bakan Tüfenkci, geçen yıl ve bu yıl yaptıkları çalışmaları anlatarak, Türkiye'nin 16 Nisan'da önemli bir yol ayrımına gittiğini ve bu noktada iş dünyası ile sanayicilerin anayasa değişikliğine ilişkin düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Anayasa değişikliğinin; tamamen Türkiye'nin geleceğinin yanı sıra ileride ekonomik anlamda hangi hedeflere varacağına yönelik yönetimsel değişiklik olduğunu aktaran Tüfenkci, "Parlamenter sistemle geldiğimiz nokta buralar. Hepiniz bürokrasiden şikayet ediyorsunuz. Hepiniz yönetimsel krizlerden şu veya bu şekilde etkilendiniz. Geçmişte Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki çatışmaları buradan saymaya gerek yok." şeklinde konuştu.

Tüfenkci, paralementer sistemin bugüne dek birçok darbe ürettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En son 15 Temmuz'da bu ülke bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bütün bu sıkıntılarla Türkiye'nin enerjisini ve sermayesini heba etmememiz gerekiyor. Güçlü bir yönetimle, güçlü bir Türkiye'yi oluşturmamız lazım. Meclisi, yargıyı ve yönetimi güçlendirmemiz lazım. Biz anayasa değişikliği ile yargının sadece 'bağımsız' olması yetmez aynı zamanda 'tarafsız' olması gerekir. Biz bu anayasa değişikliğine 'tarafsızlık'ı ekledik. Birileri bundan rahatsız oldu. 'Hayır' diyor. Yargının 'tarafsız' olmasından niye 'hayır' deriz? Demek ki şimdiye kadar birileri 'tarafsızlık' olmaması hali olabileceğinden hiç endişe duymamış. Herkes de yargıdan şikayet ediyor. Biz buralarda iyileştirme sağlamamız gerekmiyor mu? Buna biz niye 'hayır' diyoruz?"

Meclisin daha da güçlü olmasını ve yasama görevini gerçekleştirmesini istediklerini kaydeden Tüfenkci"Şu andaki meclis salt yasama görevini yapamıyor. Hükümetten bir tasarı veya teklif gelmediği sürece, o teklifi de kabul etmediği, hükümet komisyon sıralarına oturmadığı sürece o yasanın mecliste görüşülme imkanı yok." diye konuştu.

"Ne ben bakan oğluyum, ne bir başkası milletvekilinin oğlu"

Tüfenkci, yeni anayasada denetlemeyle ilgili hiçbir değişiklik yapmadıklarını, denetlemeyi daha da güçlendireceklerini belirterek, "Yasama faaliyetini ve meclisi daha da güçlendiriyoruz. 550 milletvekilini 600'e çıkartıyoruz. Neden? Türkiye'nin nüfusu ve seçmeni büyüdü." ifadelerini kullandı.

Gençlere güvendiklerine dikkati çeken Tüfenkci, şu bilgileri verdi:

"Biz anayasa değişikliğinde seçme ve seçilme yaşını aynı seviyeye indirdik. Kendini yetiştirmiş ve kendini temsil edecek kapasitede olan 18, 19, 20, 21, 22 veya 24 yaşındaki gençlerimize niye güvenmeyelim? Burada birçok arkadaşımız şirketlerini 23,24 yaşındaki çocuklarına teslim ediyorlar. Gençliğin enerjisiyle, sizin gibi arkadaşlarımızın tecrübesi birleştiğinde Türkiye uçar. Maalesef meclisin hepsi 18 yaşında olacak zannediyorlar. Öyle bir algı oluşturuyorlar. Sonra birtakım çirkin dedikodular üretiyorlar. Yok 'bakan oğlu' olacak... Hepimizin geldiği yer belli. Ne ben bakan oğluyum, ne bir başkası milletvekilinin oğlu. Biz siyaset yapıyoruz. Siyasette hiçbir parti seçilemeyecek insanı listelerine koymak istemez."

Tüfenkci, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, marka olması ve varlıklarının bugünden daha fazla değerli olması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada Bakan Tüfenkci ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar, meclis toplantısı öncesinde İTO'nun Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hediye ettiği hizmet araçlarının teslim törenine de katıldı.​

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İTO Meclis toplantısında yaptığı konuşmanın ardından meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.Yeni antrepo açılış izinlerine ilişkin Tüfenkci, İstanbul’da 188 tane genel, 80 tane özel antrepo olduğunu, bunların doluluk oranı yüzde 50 olduğunu anımsattı.

Bakan Tüfenkci, gümrüklerde kullanılan Bilge Sistemi’ndeki sorunlara ilişkin, "Yeni Bilge Sistemi yazılımını ihaleye verdik. Bu sisteme 2018’de yeni sisteme geçeceğiz." cevabını verdi.

Kaçakçılıkla mücadelede cezaların gümrüklerde beyan edilen tutara göre verilmesine ilişkin ise Tüfenkci, bu konuyla ilgili yeni metni hazırladıklarını, 16 Nisan’dan sonra kararın çıkacağını söyledi.

Tüfenkci, aynı sokakta yan yana açılan zincir marketlere ilişkin de "Yeni bir program yapıyoruz. Sokak sokak kaç tane market olduğunu göreceğiz. Etki analiz yapalım, birlikte karar verelim, bu konuyu tartışalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Şehir içi mal taşımalarından KDV indirimi talebine ilişkin Tüfenkci, konuyu Bakanlar Kurulu’nda Maliye Bakanı’na ileceğini ifade etti.

İthal edilen ürünlerin ücreti karşılığında özel laboratuvarlarda tahlil edilmesi sorusuna Tüfenkci, diğer bakanlıkların da laboratuvarların bir sistem içerisine alınmasına yönelik bir çalışma yaptıkların aktardı. 

Tüfenkci, İstanbul’da gıda depolama alanı eksikliğiyle ilgili olarak, “Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığın lojistik ticaret merkezleri oluşturma projesi var. Bu projeyi İstanbul’da uygulayabiliriz. Bu merkezler sadece ticari aktarma merkezi değil, toptan ticaretin yapıldığı bir merkez konumunda. Tuzla ve Çorlu’da bir yer temin ediyoruz. Böyle bir projeyi gerçekleştirmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

 Tüfenkci, ihracat işlemlerinde gümrük mührünün okunaklı olmamasından kaynaklanan sorunlara ilişkin ise "Konuyla ilgili genelge yayınladık. Ama artık  gümrüklerde mühür kullanmadan başka bir sisteme geçelim. Bunun talimatını da verdim, çalışılıyor. Başka bir sisteme geçelim, mühür işini bırakalım." değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Bakan, Tufenkci:, Referandumdan, sonra, Turkiye, marka, olacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv