Haber Detayı
05 Mart 2017 - Pazar 19:29
 
Bakan Tüfenkci: Sınır kapılarında 550 litrelik vergisiz akaryakıtı 900 litreye çıkarıyoruz
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Bakanı Tüfenkci, Türk ihraç malları taşıyan tırların yurtdışına çıkarken ÖTV'siz olarak aldıkları mazota ilişkin, "İhracatımızı artırmak için yurt dışına çıkışlarda 500 litrelik vergisiz akaryakıtı 900 litreye çıkaracağız. Maliye Bakanımız ile bu hafta karar vereceğiz.Bunu birçok sınır kapısında hayata geçireceğiz" dedi.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci: Sınır kapılarında 550 litrelik vergisiz akaryakıtı 900 litreye çıkarıyoruz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin  (UND) 39. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.
Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin coğrafi konumunu dolayısıyla lojistik ve taşımacılık açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Taşımacılık ve lojistiğin son yıllarda büyük gelişme gösterdiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Dış ticaret hacmimizin artması, lojistik sektöründeki yatırım ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Ticaretin en önemli ayaklarından birini lojistik hizmetleri oluşturmaktadır" dedi.

Tüfenkci, ulaştırmanın dünya ticaretine etkisiyle ilgili yapılan araştırmada, ihracatta gümrük  vergilerinin ihraç edilen malların değerinin yüzde 2’sini, uluslararası taşımacılığın ise ihraç malları değerinin yüzde 4,45’ini bulduğu bilgisini paylaştı.
Bakan Tüfenkci, lojistik hizmetlerinin önemine değinerek, “Günümüzde rekabet avantajının yolu tedarik sürecini ve lojistik hizmetlerini en iyi şekilde yönetmekten geçmektedir. Bu nedenle lojistik hizmetleri artık ticarete destek sağlayan yardımcı bir sektör olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör olmuştur. Lojistiğini iyi yöneten şirketler de maliyetlerinde yüzde 15 ile 50 arasında tasarruf sağlamaktadır." ifadesini kullandı.


Türkiye'nin dünyayla rekabet edebilmesi için hızın çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, gümrüklerdeki hızlandırma işlemlerinin yanı sıra iş birliklerine yaptıkları iyileştirmelerle de ihracatçıların maliyetlerini düşürmeye başladıklarını dile getirdi. 
“Kapıkule’den Almanya’ya ÖTV’siz mazotla varılacak”


Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"İhracat beyannamesi ile transit beyannamesini birleştireceğiz. Artık ayrı ayrı beyanname vermeden, ihracat ve geçiş beyannamesini birleştirip hızlanmanızı ve formaliteden kurtulmanızı sağlamış olacağız. Yine sizlerin istediği konuda Maliye Bakanımız ile çalışıyoruz.. Bu hafta kararını vereceğiz...  Türk ihraç malları taşıyan araçların yurt dışına çıkışlarda artık 900 litre mazotunu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz. Sınır kapılarında 550 litrelik vergisiz akaryakıtı 900 litreye çıkarıyoruz. Bunlar sadece iki kapıda yapılıyor. Şimdi bunun kapı sayısını da çoğaltacağız. Gürcistan'a giderken de vereceğiz, Batıya, kuzeye, güneye giderken de o kapılardan bu kadar litre alarak gitmiş olacaksınız. Yani Kapıkule'den çıktığınızda bu ÖTV'siz mazotla inşallah Almanya'ya varmış olacaksınız. Bunu birçok kapıda hayata geçireceğiz.


Suriye'deki iç karışıklıklardan dolayı transit geçişi yasaklamıştık. Geçen hafta almış olduğumuz kararla beraber, Başbakanımızın talimatıyla beraber Suriye'den transiti de serbest bıraktık. Artık orada malları Türkiye üzerinden taşıyacağız."
Yönetimde de hız, güven, istikrar 

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin hızlanması gerektiğini vurgulayarak, "Lojistikte, ticarette hız önemli. Lojistikte güven ve istirar önemli. 'Güçlü lojistik, güçlü Türkiye' diyoruz. Yönetimde de hız, güven, istikrar önemli. Güçlü hükümetler önemli. Onun için Meclis'te bir Anayasa değişikliği teklifini önünüze getirdik. Niye getirdik? Tam da sizin için getirdik. Türkiye hızlansın diye, Türkiye büroktratik engellerden kurtulsun diye, Türkiye güveni, istikrarı yakalasın diye. Güçlü Türkiye olsun... Güçlü liderlerle Türkiye'nin şaha kalktığı bir dönem yaşansın diye bu sistemi getiriyoruz." şeklinde konuştu.
Tüfenkci, 500 milyar dolar olan 2023 ihracat hedefinin hızlanarak ve sistem değişikliğiyle yakalanabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci:, Sınır, kapılarında, 550, litrelik, vergisiz, akaryakıtı, 900, litreye, çıkarıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı