Haber Detayı
17 Mart 2017 - Cuma 16:29
 
Bakan Tüfenkci: Son ayların rekoruna imza atacağız
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Mart ayı ihracat rakamları açıklandığında güçlü bir artış olacağını belki de son ayların rekoruna imza atacağımızı da hep beraber görmüş olacağız." dedi. Bakan Tüfenkci, 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması çalışmalarına katılmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kahramanmaraş'ta valiliği ziyaret etti.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci: Son ayların rekoruna imza atacağız

Bakan Tüfenkci: Son ayların rekoruna imza atacağız...

Vali Vahdettin Özkan'dan kent hakkında brifing alan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın 16 Nisan'daki referandumda kararınını verdiğini söyledi.
Kahramanmaraş'ın bu kararının milletten yana bir karar olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, Türkiye'nin geleceğinin emin ellerde yükselmesi, istikrardan yana, koalisyonların, devalüasyonların, enflasyonların, provokasyonların olmadığı bir yarınlar için karar verdiğini gördüğünü belirtti.


Halk oylamasının önemine vurgu yapan Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:
"Buradaki özellikle Türkiye'nin güçlü meclis, güçlü yönetim ve güçlü yargı ile beraber cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine Maraş'ın ve Türkiye'nin ekonomisinin dünya ile rekabet edebilir hale gelmesi açısından da verilecek karar çok önemli. Kahramanmaraşımızın da bu kararı verdiğini görüyoruz.
Kahramanmaraş hep milletten yana oldu. 16 Nisan'da da  bu karar inşallah bu şekilde tecelli edecek. Güçlü Türkiye'den korkanlara inat biz korkusuzca 'evet' diyeceğiz. 16 Nisan'da Türkiye'nin geleceğinin belirlenmesi yönünde belirli bir referandumu sağ salim gerçekleştirmiş olacağız."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam çağrısına ilişkin bir soru üzerine Tüfenkci, bu çağrıya kısa zamanda çok olumlu tepkiler olduğunun altını çizdi.


Birçok işletmenin ve esnafın artı 1 veya daha fazla kişiyi istihdam ederek bu çağrıya katkı vermiş olduğunu aktaran Tüfenkci, "Rakamlara baktığımızda çok ciddi rakamları görüyoruz. Öyle zannediyorum ki  edindiğim ilk bilgilerde Kahramanmaraş'ta da çağrı üzerine istihdam noktasında artışların olduğunu, almış olduğumuz raporlarda da görünüyor.
Burada önemli olan şu biz sadece istihdamı artırmak istemiyoruz, aynı zamanda üretimi de artırmak istiyoruz çünkü her ilave istihdam aynı zamanda üretimin büyümesi demektir. Biz dünya pazarlarında rekabetimizi güçlü bir şekilde yapabilmemiz için üretimimizi de artırmamız lazım.
Zaten göreceksiniz mart ayı ihracat rakamları açıklandığında güçlü bir artış olacağını belki de son ayların rekoruna imza atacağımızı da hep beraber görmüş olacağız. Bu almış olduğumuz teşvikler ve tedbirlerle beraber ekonominin yıl sonuna doğru beklenenin üzerinde bir performans göstereceğini de şimdiden söyleyebilirim. Yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi bozmayalım çünkü en büyük şey de odur." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bülent Tüfenkci, Vali Özkan'a bakanlıkça hazırlanan ahilikle ilgili kitap hediye etti. Bakan Tüfenkci, daha sonra esnaf ziyaretine çıktı. Demirciler Çarsısında demir dövdü, esnaflar ve vatandaşlarla referandumu konuştu. 
Tüfenkci, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince Gayberli Mahallesi'ndeki Ağcalı Vadisi'ne yaptırılan 215 dönümlük "Aliya İzzet Begoviç Rekreasyon Alanının 40 bin metrekarelik 1. etabının açılışına da katıldı. İzzetbegoviç gibi tarihe ışık tutan isimlerin yaşatılmasının önemine değinen Tüfenkci, İzzetbegovic'in liderliği yanında eserleriyle geleceğe ışık tutan bir lider olduğunu belirtti.

Gençlerin ne kadar önemli olduğunu Aliya'nın, Fatih Sultan Mehmet'in hayatında gördüklerini dile getiren Tüfenkci, Aliya İzzetbegoviç ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pek çok noktalarının bulunduğunu söyledi. Her iki liderin de halkın sevgisini kazandığını dile getiren Tüfenkci, bu iki liderin dünyanın başka liderleriyle mukayese edilemeyecek kadar büyük insanlar olduğunu ifade etti.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti: "Tarihin en büyük katliamlarından biri olan Bosna katliamını hatırlamak lazım. O zamanlarda oradaki barış gücünü temsil edenler Hollandalılardı, Hollandalılar komutanlarıydı. Bir gecede Bosna'daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü komutasını Hollandalı general, kenti bir anda boşaltarak, oradaki Boşnakları, Sırpların bir anlamıyla eline teslim etmiş oldu.

Biz bunu tarihten de biliyoruz, biz bunları Bosna'dan da biliyoruz. Biz bunları Suriyeli göçmenlerden de biliyoruz. Biz bunları demokrasi deyip, demokrasi sadece kendilerine uyguladıklarında da görüyoruz. İfade hürriyeti, özgürlük diyerek ama özgürlükleri kendilerinden başka, ifade hürriyetlerini kendilerinden başka kimseye tanımadıklarını da en son Aile Sosyal Politikalar Bakanımıza yapılan muamelelerden de görüyoruz.


Onlar (Avrupa) 'hayır' kampanyasına 'hayır' diyerek destek olsalar da biz burada Kahramanmaraş'ta 16 Nisan'da korkusuzca 'evet' diyerek, hep beraber cevabını hem Hollandalılara hem Almanya'ya hem de hayırcılara vereceğiz.
"16 Nisan'ın önemine dikkat çeken Tüfenkci, yağmurda kalınsa da karda kalınsa da önemli olanın da 16 Nisan'da 'evet' oyunu sandıklarda patlatmak olduğunu kaydetti. Bakan Tüfenkci, 16 Nisan'da Kahramanmaraş'ın bayraktarlık yapacağını belirterek, AK Parti kadrolarının da buna hazır olduğunu, hem Ankara'ya hem de dünyaya mesaj vereceklerini belirtti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci:, Son, ayların, rekoruna, imza, atacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı