Bakan Tüfenkci, TESKOMB'un 5 milyon TL bağışını Bakan Kaya'ya takdim etti
Haber
10 Ağustos 2016 - Çarşamba 10:28
 
Bakan Tüfenkci, TESKOMB'un 5 milyon TL bağışını Bakan Kaya'ya takdim etti
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit düşen vatandaşların aileleri ve yaralananlar için başlatılan kampanyaya Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğince (TESKOMB) 5 milyon lira destek verildi.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci, TESKOMB'un 5 milyon TL bağışını Bakan Kaya'ya takdim etti

Bakan Tüfenkci, TESKOMB'un 5 milyon TL bağışını Bakan Kaya'ya takdim etti...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit düşen vatandaşların aileleri ve yaralananlar için başlatılan kampanyaya Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğince (TESKOMB) 5 milyon lira destek verildi.
Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğü "15 Temmuz Dayanışma Kampanyası"na TESKOMB tarafından bağış yapıldı.
Söz konusu bağış için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında düzenlenen törene, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent

Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül ve beraberindeki heyet katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, vatan hainleri tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi karşısında milletin meydanlara inerek iradesine sahip çıktığını ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların meydanları boş bırakmadığına dikkati çeken Tüfenkci"Esnaf arkadaşlarımız sabaha kadar meydanlara koştu. Türkiye'nin istikrarsızlığı en çok esnaf camiasını etkileyecekti. Onun için esnafımız kendi iradelerine sahip çıktı. Kurşunlara göğüslerini siper etti, o günden bugüne nöbetlerine devam etti. Demokrasiyi koruma adına görevlerini ifa ettiler." diye konuştu.


Kooperatiflerin aralarında topladıkları yardımı takdim etmek üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına geldiklerini anımsatanTüfenkci"Bu gönülden verilen bir yardım, zorla verilen bir yardım değildir. Geride kalanlara esnaf camiası olarak sahip çıkmak adına gönülden gelen yardımdır. Bütün esnaf camiasına, başta başkanımız olmak üzere TESKOMB üyelerine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
Hükümet olarak sürekli esnafın yanında yer aldıklarını dile getiren Tüfenkci, bu çerçevede küçük işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırdıklarını sözlerine ekledi. Tüfenkci"İnşallah Türkiye'nin siyasi istikrarı devam ettiği sürece, bizler hem esnafı hem sanayiyi hem tüccarı hem de ekonomiyi canlandıracağız." değerlendirmesinde bulundu.
TESKOM Başkanı Akgül de esnaf olarak ülkede yaşanan felaketlerin atlatılmasında zaman kaybetmeksizin üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla darbe girişiminde vatandaşların meydanlara akın ettiğine değinen Akgül, "Himmet parası değil de kahramanlarımıza destek olsun diye bir miktar para topladık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız da kabul etti. Kendisine bu çeki takdim etmek için buradayız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından 5 milyon lira değerindeki çek, Bakan Kaya'ya teslim edildi. 

Gümrüklere 12 binden fazla silah ve mühimmat takıldı.

tüfenkci ile ilgili görsel sonucu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sınır kapılarında yılın ilk yarısında yaklaşık 12 bin 340 silah ve mühimmatın ele geçirildiğini belirterek, "Silah ve mühimmat yakalamalarının toplam bedeli 8,6 milyon lirayı buldu. Bu yakalamaların yaklaşık her 10 tanesinden biri patlayıcı yakalaması olarak gerçekleşti." dedi.

Tüfenkci, Bakanlık olarak ülke menfaatlerinin korunması amacıyla her türlü kaçakçılıkla mücadeleye aralıksız devam ettiklerini söyledi. 
Gümrük muhafaza ekiplerinin yılın ilk yarısındaki çalışmaları ve operasyonları neticesinde toplam 2 bin 223 olayda 1 milyar 157 milyon 201 bin lira değerinde kaçakçılığın ortaya çıkarıldığını bildiren Tüfenkci, ayrıca 330 kaçak göçmenin de yakalandığını ifade etti.
Söz konusu dönemde sigara kaçakçılığıyla mücadele konusunda çok önemli sonuçlar elde edildiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Kaçak sigara yakalamalarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 115'lik bir artış kaydedildi ve bu yıl toplam 72 milyon 956 bin lira değerinde yaklaşık 9 milyon 178 bin paket sigaraya el konuldu. Yapılan bu yakalamalarla yaklaşık 27 milyon lira tutarında bir vergi kaybının önüne geçilirken, kaçak sigara kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,4'den yüzde 13'e geriledi." diye konuştu.
Bu dönemde toplamda 32,7 ton tütün ile 4 milyon 738 bin adet sigara kağıdı, sigara filtresi, puro ve sigara bandrolü ele geçirildiğini kaydeden Tüfenkci, yaklaşık 17 bin litre alkollü içkiye de el koyulduğunu belirtti.
Alınan ilave tedbirler neticesinde uyuşturucu kaçakçılarına da göz açtırmadıklarını dile getiren Tüfenkci, bu yılın ilk yarısında 1,4 ton uyuşturucunun ele geçirildiğini bildirdi.
- Gıdada kaçağa geçit yok
Gıda kaçakçılığının önlenmesine yönelik faaliyetlere de hız verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, "Yılın ilk 6 ayında kaçak et yakalamaları bir önceki yıla göre hem miktar hem de değer olarak oldukça artış gösterdi. 2015 yılının ilk 6 ayında 44,3 ton olan kaçak et miktarı bu yılın ilk 6 ayında 504 tona, 2015'in ilk yarısında 1 milyon 197 bin lira olan değeri ise 2016'da 14 milyon 208 bin liraya ulaşmıştır. Ayrıca, 2015 yılının aynı döneminde 476 ton olarak gerçekleşen ceviz ve ceviz içi yakalaması bu yıl iki kat artarak 921 tona yükselmiştir." diye konuştu.
Bakan Tüfenkci, bitkisel yağ ve kuru yemiş kaçakçılığında dikkat çekici artış yaşandığını belirterek, "Bitkisel yağ kaçakçılığı 39 bin tonu, kuru yemiş kaçakçılığı ise 306 tonu bulmuştur. 2016 yılının ilk yarısında artış gösteren bir başka gıda kaçakçılığının ise taze meyve-sebze türünde yaşandığı görülmüştür. Geçen yıl aynı dönemde 101 ton meyve-sebze kaçakçılığı engellenmişken, bu yılın ilk yarısında bin 637 ton kaçak meyve-sebzeye el konulmuştur." ifadelerini kullandı.
Söz konusu dönemde gümrük muhafaza ekiplerince 26 milyon lira değerinde elektronik eşya kaçakçılığının önlendiğini bildiren Tüfenkci, söz konusu kaçak eşyaların üçte birinin cep telefonlarından oluştuğunu vurguladı.
Taşıt kaçakçılığı ile de etkin mücadele ettiklerine işaret eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

tüfenkci ile ilgili görsel sonucu
"Lüks otomobil kaçakçılığı konusunda alınan önlemler, kurulan özel ekipler ve yakalamaların yaratmış olduğu etkiler sebebiyle 2016 yılında taşıt kaçakçılığının azalma eğilimi gösterdiği görülmektedir.Gümrük birimlerince bu yılın ilk 6 ayı içerisinde sınır kapılarımızda ve ülke çapında gerçekleştirilen kontrol ve operasyonlarda, gerek kaçakçılığa konu edilmek istenilen gerekse kaçak eşya nakliyesinde kullanıldığı tespit edilen 19 bin 500 taşıta işlem yapılmıştır. Kaçakçılığa konu olan araçların toplam değeri 90 milyon lira olarak gerçekleşmiş olup, bu rakamın 3 milyon liralık kısmı lüks otomobil kaçakçılığına aittir. Otomobilini mevzuatta belirtilen süreler dışında ülkemizde bulunduranlara ise yaklaşık 5 milyon lira idari para cezası kesilmiştir."
Yurt güvenliğinin sağlanması noktasında son derece hassas davrandıklarına değinen Tüfenkci, yılın ilk yarısında uzun namlulu silah, tabanca ve mermilerin de aralarında bulunduğu 8,6 milyon lira değerinde yaklaşık 12 bin 340 adet silah ve mühimmatın ele geçirildiğini bildirdi. Bakan Tüfenkci, bu yakalamaların yaklaşık yüzde 10'unun patlayıcı yakalaması olduğunu söyledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci,, TESKOMB'un, 5, milyon, TL, bağışını, Bakan, Kaya'ya, takdim, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı