Haber Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 12:14
 
Bakan Tüfenkci: Türkiye’deki 721 bin 754 ticari işletmenin üçte birinden fazlasını kadınlar işletiyor
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık Toplantı Salonu'nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında yaptığı konuşmada, milli mücadelede kadınların önemli görevler üstlendiğini hatırlattı. Kadınlara şiddet gösterenleri "en büyük zavallılar" olarak nitelendiren Tüfenkci, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığına işaret etti.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci: Türkiye’deki 721 bin 754 ticari işletmenin üçte birinden fazlasını kadınlar işletiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’deki 721 bin 754 ticari işletmenin üçte birinden fazlasını kadınların işlettiğini bildirdi.

Kadınların yer aldığı her alanı zenginleşip, güzelleştirdiğini ifade eden Tüfenkci, kadın esnaf sayısının artmasının en büyük arzuları ve hedefleri olduğunu dile getirdi. Tüfenkci, bunun için çeşitli hibe ve desteklemelerde bulunduklarını söyledi.
Tüfenkci, Türkiye’deki 1,9 milyon şirket ve ticari işletmenin 915 bin 284’ünde kadın ortak bulunduğunu, 369 bin 558’inin kadınlar tarafından idare edildiğini ve 767 bin 790’ının kadınlarca temsil edildiğini belirtti. 
Sadece ticari işletmeler ele alındığında, 721 bin 754 ticari işletmenin üçte birinden fazlasının kadınlar tarafından işletildiğini ve yönetildiğini bildirenTüfenkci, şunları kaydetti:


"Kooperatiflerimizin yüzde 35'i kadınlar tarafından idare ve temsil edilmektedir. Tek ortaklı anonim şirketlerin yüzde 15'i, tek ortaklı limited şirketlerin ise yüzde 14,5’i kadın girişimcilere aittir. Ülkemizde 251 bin 346 kayıtlı kadın esnafımız, kayıtlı esnafların yaklaşık yüzde 15'ini oluşturmaktadır. Kadın esnaflarımızın oranı son 4 yılda yüzde 50'ye yakın artış göstermiştir. Ortalama değer olarak yüzde 14,9'u kabul edersek, 34 şehrimizin bu ortalamanın üzerinde yer aldığını görüyoruz. İllerde kadın esnaflarımızın nüfusa oranına göre dağılıma baktığımızda yüzde 22,2'lik kadın esnaf oranıyla Uşak birinci sırada yer almaktadır. Uşak'ı yüzde 22,1 ile Çanakkale, yüzde 20,8 ile Balıkesir ve yüzde 20,3 ile İzmir takip etmektedir. Ankara yüzde 15,7 ve İstanbul yüzde 16,3 ile Türkiye ortalamasının biraz üzerinde yer almaktadır. En az sayıda kadın esnaf bulunan illerimize bakarsak, bugün sadece 3 ilimizde kadın esnaf oranımız yüzde 4-5 bandında bulunmaktadır. Bunlar Siirt, Şırnak ve Bitlis. 4 sene önce ise 15 ilimiz yüzde 3,5 oranının altında kalıyordu."
Tüfenkci, oda ve borsaların yönetiminde kadınların daha aktif şekilde yer almalarını istediklerini dile getirdi.
- "Anayasa değişikliğine kadınlarımızın sahip çıkmasını istiyoruz"


Anayasa değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Tüfenkci, şöyle devam etti:
"Bu anayasa değişikliği kadınlarımız için de onların yetiştirdiği gençler için de önemli. Yönetimsel krizler nedeniyle ülkenin kayıplarını en iyi sizler biliyorsunuz. Rahmetli Bülent Ecevit'in, kendisinin getirdiği Ahmet Necdet Sezer'le yaşadığı yönetimsel krizlerle ülkenin nasıl bir anda yüzde 30'dan fazla fakirleştiğini, yaşı uygun olan arkadaşlar hatırlar. Enflasyonun, faizlerin nasıl fırladığını, işyerlerinin nasıl iflas edip, kapandığını hatırlar. AK Parti iktidarları döneminde Türkiye siyasi istikrarı yakaladı ama bu tamamen aynı fikirdeki arkadaşların fedakarca birbirlerinin hukukuna riayet etmesinden kaynaklandı. Bu sistemde 2007'de yaşananları, 15 Temmuz darbe girişimini, 17-25 Aralık, Gezi Parkı olaylarını hatırlarsınız. Biz istiyoruz ki Türkiye bölgesinde güçlü olsun, etkin karar alsın. Çocuklarımız daha iyi eğitim alsın. 2023 ihracat hedeflerimizi yakalayabilelim. Onun için bu anayasa değişikliğine kadınlarımızın, gençlerimizin sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü bu anayasa değişikliği ile gençlerimizin önünü açıyoruz. Bu gençlerimiz canlarını bu vatan için veriyorsa, onların TBMM'de de temsil yeteneği vardır." 
- "Kadınlar başımızın tacı değil, başın ta kendisi"


Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da iş hayatında elinin emeği, alnının teriyle var olan, tüm zorluklara rağmen girişimci olarak istihdam yaratan kadınların üstün kıymeti haiz olduğunu ifade etti.
İnsanlığı kendi zarafet ve bilgeliğiyle süsleyen tabiata sahip kadınların, öğrencilerine özenle kendi renklerini nakşeden bir öğretmene, azmi ve iradesiyle bütün bir lidere benzediğini dile getirdi.
Tarihte kadının üstün vasıflarla anlatıldığını vurgulayan Baran, şöyle konuştu:
"Feminizm, kadınların erkeklerden bağımsızlaşma süreci gibi görünse de Avrupa kültürünün kadından uzaklaşma sürecinin ta kendisidir. Kadınların toplumdaki yerini yükseltmek istiyorsak onların önünü açarak, yetiştirerek, hayatın içinde bireyler olmasını sağlamalıyız. Asıl yaklaşımımız onların sadece çiçek değil, çiçeğe hayat veren güneş, su, hava ve toprak olduğunu, başımızın tacı değil, başın ta kendisi olduğunu bilmek olmalıdır."


TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serpil Polat da kadınların iş dünyasına sağladıkları katkı dolayısıyla gurur duyduklarını ifade etti.
Etkinliğin sonunda, farklı illerden 24 kadın girişimciye ödül verildi.

TRT HABER'DE...

Bakan Tüfenkci; TRT Haber gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Tüfenkci, Polonya Ankara Büyükelçisi Lang’i kabul etti...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Polonya Ankara Büyükelçisi Maciej Lang’i makamında kabul etti.
Burada konuşan Bakan Tüfenkci, Türkiye ve Polonya’nın birbirleriyle her zaman dayanışma içinde olan iki devlet olduğunu söyledi.
Bakan Tüfenkci, ikili ilişkilerin 2009 yılında imzalanan bildiriyle stratejik ortaklık seviyesine taşındığını ve ilişkilerde yeni bir dönemin başladığını belirtti.
Türkiye ve Polonya arasındaki dış ticaretin daha önceden iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması ile yürütüldüğünü kaydeden Bakan Tüfenkci, Polonya’nın AB üyesi olmasıyla, Gümrük birliği sayesinde ticaretin yine etkili ve sorunsuz bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.
Bakan Tüfenkci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmalarının tamamlanmasıyla Polonya ile olan ticaretin daha da gelişeceğini ifade etti.
Ticaret hacmi artmalı 
2000 yılından sonra iki ülke arasındaki ticaret hacminin düzenli olarak arttığını dile getiren Bakan Tüfenkci, “Polonya ile 2015 yılında 5,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen ticaret hacmimiz 2016 yılında 5,8 milyar dolara ulaşmıştır. Ama ben bu oranı yeterli bulmuyorum. İşbirliklerimizle bu ticaret hacminin çok daha yukarılara taşınmasını istiyoruz” diye konuştu.
 15 Temmuz: Tarihte görülmemiş sivil direniş
Bakan Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek, “ Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde sapkın bir inanışa sahip FETÖ tarafından yönetilen gizli bir grup darbe girişiminde bulunmuştur. Hain bir komplodan fazlası olan bu girişim, demokratik yollarla seçilmiş hükümeti, Cumhurbaşkanını ve Türkiye’deki anayasal düzeni devirmeyi hedefleyen bir terör hareketi olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.  
Terör hareketini,  Türk milletinin tankların önüne durarak önlediğini hatırlatan Bakan Tüfenkci, “Millet tarihte görülmemiş bir sivil direnişi ortaya koymuştur. 15 Temmuz’da Türk halkının sergilediği sivil direniş, demokrasiyi, milli iradeyi ve kendi iradesiyle seçilmiş hükümeti, hukuku kurtarmıştır. Demokrasiye sahip çıkanlar sadece AK partiye mensup insanlar değil, farklı görüşte birçok insan aynı amaç için bir araya gelmiştir” şeklinde konuştu.
Büyükelçi Lang: 9 yılda aramızdaki ticaret hacmi 6 kat artmış
Polonya Ankara Büyükelçisi Maciej Lang, Türkiye ve Polonya’nın 600 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, yabancı hakimiyetini kabul etmeyen Polonyalı’lar için Türkiye’nin ev olduğunu ifade etti.
İki ülke arasındaki ticaret hacmine değinen Büyükelçi Lang, “2002- 2011 yılları arasında yani 9 yılda aramızdaki ticaret hacmi 6 kat artmış. 2016’da aramızdaki ticaret hacmi 6,2 milyar ABD doları ve bunun ülkeler arasındaki payı da yüzde 50 olmuş. Dünya ekonomisindeki kriz durumlarına rağmen istikrarlı bir büyümemiz var. 2006 yılında 2015 e kıyasla 200 milyon daha fazla bir büyümemiz var. Tam da bu yüzden Bakanlığınızla iyi bir işbirliği bizim için çok önemli” dedi.
15 Temmuz direnişi hem Türkiye hem de dünya tarihinde yerini alacaktır
Büyükelçi Lang, 15 Temmuz’un sivil toplumun başarı testi olduğunu vurgulayarak “Binlerce insanın üzerlerinden tanklar geçerken yolları nasıl kapattığını gördüm. Silahsız insanlar, demokrasiyi savunma idealiyle sokaklara çıkmıştı.  Trajik boyutunu bir kenara koymak kaydıyla, halkın silahlı bir kuvvete karşı sivil insiyatifle başarı kazanmış olması hem Türkiye hem de dünya tarihinde yerini alacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin,  Polonya’nın işgalini ve parçalanmasını hiçbir zaman tanımadığını ve bağımsızlık için savaşan Polonyalı’lara her zaman yardım ettiğine işaret eden Büyükelçi Lang, bu nedenle de bu geleneğin her iki ülkeyi bağladığını sözlerine ekledi. 
 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci:, Türkiye’deki, 721, bin, 754, ticari, işletmenin, üçte, birinden, fazlasını, kadınlar, işletiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı