Haber Detayı
29 Mart 2017 - Çarşamba 12:39
 
Bakan Tüfenkci; Türkiye geleceğe emin adımlarla gitsin istiyoruz
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin geleceğe emin adımlarla gitmesini istediklerini ifade etti. Bakan Tüfenkci, Malatya referandum çalışmalarını yoğun bir tempo ile devam ettiriyor. Bakan Tüfenkci, esnafla buluştu, ardından İnönü Üniveritesi'nden 15 Temmuz çalıştayına katıldı.
Siyaset Haberi


Bakan Tüfenkci, “Türkiye’nin önemli bir sürece giriyor. Bu süreçte ‘eski sistem devam etsin’ diyenler, ‘hayır’ diyorlar. ‘Yeni bir Türkiye olsun, yeni bir sistem kurulsun, esnaflarımız büyüsün, tüccarımız büyüsün, sanayicimiz büyüsün, ihracatçımız büyüsün, Türkiye büyüsün’ diyenlerde ‘evet’ diyorlar. Eski sistemin kaymağını yiyenler, eski sistemin sıkıntılarından kendilerine rant edinenler, eski sistemin boşluklarından Türkiye’ye provoke, manipüle edenler, ekonomiyi manipüle edenler, ‘Türkiye eski sistemde devam etsin’ diyor. ‘Türkiye koalisyonlara mahkum olmasın, Türkiye provokasyonlara gelmesin, ekonomisi şu veya bu şekilde manipüle edilmesin, Türkiye büyüsün’ diyenler, ‘evet’ diyor. Şimdiki sistemde’ gençlerimizin kapı kapı dolaşarak, iş araması devam etsin’ diyenler, ‘eski sistem devam etsin’ diyor. Ama ‘bürokratik vesayet ortadan kalksın, istihdam artsın, işverenlerimiz daha iyi ortamlarda yatırım yapabilsin’ diyenler, ‘evet’ diyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu, anayasa değişikliğiyle beraber bağımsız yargının yanına bir de tarafsız olmasını istediklerini dile getiren Tüfenkci, “28 Şubat süreçlerinde ve daha sonra Anayasa Mahkemesi başkanları, Yargıtay, Danıştay başkanları her gün televizyonlara, gazetelere çıkıp, millete ayar veriyorlardı. Halbuki adalet dağıtmaları gerekirken, adil olmaları gerekirken, tarafsızlığını yitirenler maalesef Türkiye’yi 28 Şubat karanlığına götürmüşlerdi. Biz istiyoruz ki herkes bu Türkiye’de işini yapsın, kimse üzerine vazife olmayan işlerle meşgul olmasın. Biz istiyoruz ki bu coğrafyada Türkiye güçlü olsun. Bizi Suriyeleştirmek isteyenlere, bir daha bu mevcut sistemin arızalarından, boşluklarından dolayı Türkiye’yi bölmeye kalkmasınlar. Türkiye’yi manipüle etmeye kalkmasınlar. Türkiye’yi provokasyonlarla enerjisini boşa harcatmaya kalkmasınlar. Biz istiyoruz ki Türkiye geleceğe emin adımlarla gitsin. Gençlerimize iş, aş bulalım, işimizi, aşımızı büyütelim ve insanımızın yaşam standartlarını yükseltelim. Bunun için hızlı bir yönetime, etkin bir yönetime, sürdürülebilir bir yönetime ihtiyacımız var. Bunun için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli’ni öneriyoruz ve inşallah milletimizin desteğiyle, gayretiyle 16 Nisan’da Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘evet’ demiş olacak” dedi.


Bakan Tüfenkci, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandumun Türkiye’nin geleceği için önemli olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Bu sistem çok iyiydi, güzeldi de niçin bu kadar işsiz gencimiz var? Niçin üretimimiz bu aşamada? Niçin milli gelirimiz 11 bin dolarlarda? Oysa Allah’a hamdolsun 15 yıldır sizlerin güveniyle siyasi istikrarı yakalamış bir Türkiye var. Biz iktidara geldiğimizde 3 bin dolardan, 11 bin dolara taşıdık. İhracatımız 33 milyardan, 145 milyara yükseldi. Ama bu Türkiye’ye yeter mi, yetmez. Türkiye’de her yıl bir milyon genç işgücü piyasasına geliyor. Biz, bu gençlerimize iş bulmak zorundayız. Yeni yeni fabrikalar, üretim sahaları kurmak zorundayız. Dolayısıyla da daha fazla büyümemiz, çalışmamız lazım. Birbirimizle uğraşmamalıyız. Türkiye’nin enerjisini birbirleriyle uğraşarak harcamaması lazım. Bu sistemden kaynaklanan bu tip arızaları Allah’ın izni, milletimizin de kararıyla 16 Nisan’da Türkiye bertaraf edecek.”


17-25 Aralık’ta yargı darbesi yapıldığını kaydeden Tüfenkci, “17-25 Yargı darbesi ile esasında bir başka nokta vardı. Halk Bankası operasyonu vardı. Halk Bankasına niye operasyon yapılmıştı o günlerde değerli arkadaşlar? Türkiye-Kuzey Irak petrol anlaşmaları, oradaki paranın Halk Bankası üzerinden işlem görmesi ve İran ile bir takım ticareti o gün Halk Bankası üzerinde yapılması yapılmaması noktasında gerçekten bir soru işareti ile beraber, normalde İran bahane edilerek, Irak’taki bölgedeki, Türkiye’nin istikrarına, Türkiye’nin gücüne, Türkiye’nin ticaretine bir operasyon yapıldı. İşte bugünlerde Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını Amerika’ya gittiğinde tutukladılar.
Elbette ki adalet tecelli edecek. Ama bu şunu hatırlatıyor, değerli arkadaşlar; 17-25 Aralık’ları da biz unutmamız lazım. 17-25 Aralık operasyonları bir yargı darbesiydi. Gerçekten bir yargı darbesiydi. O gün Allah’a hamdolsun, hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ile biz o darbe girişimini de, ekonomi üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini de, yargı üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan yargı darbesini de önlemiş olduk. İşte onun için biz yeni bir sisteme geçmemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile İnşallah böyle manipülasyonlara, provokasyonlara, Türkiye bir daha bu provokasyonları yaşamayacak” diye konuştu.
“MİLLETİMİZ SİVİL DİRENİŞİ EN BAŞA ALTIN HARFLERLE YAZACAK”

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 15 Temmuz Çalıştayı'na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Bu milletin topyekûn kendini ortaya koymasıyla bu hain darbe girişimi gerçekten başarılı olamadı. Ama bir tarih yazılsa, ileride ‘sivil direniş nedir?’ diye tartışılsa ben inanıyorum ki 15 Temmuz darbe girişimine karşı koyan bu milletin sivil direnişi en başa altın harflerle yazılacak” dedi.
15 Temmuz darbe girişiminin milletin iradesine karşın gerçekleştirilen bir darbe girişimi olduğunu dile getiren Tüfenkci, “Millet, darbeye o gün gerçekten ‘dur’, ‘hayır’ dedi, meydanlara çıktı; tanklara, toplara, tüfeklere kendini siper etti, vatan için canını verdi. Bu milletin topyekûn kendini ortaya koymasıyla bu hain darbe girişimi gerçekten başarılı olamadı. Ama bir tarih yazılsa, ileride ‘sivil direniş nedir?’ diye tartışılsa ben inanıyorum ki 15 Temmuz darbe girişimine karşı koyan bu milletin sivil direnişi en başa altın harflerle yazılacak. Düşünün o gün hiçbir sivil direnişçi, darbeye 'hayır' diyen hiçbir sivil unsur tek bir kurşun atmadan o darbeye, tanka, tüfeğe, topa, uçak bombalarına karşı durdu ve karşılığında hiçbir mermi atmadı. O gün hiçbir dükkân, iş yeri yağmalanmadı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de  ‘Efendim diplomasisi” ve  ‘Baş üstüne” politikaları bitmiştir”...

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Eski sistemin devamından yana olanlar da artık Türkiye'yi maniple edemeyecekleri, provakasyonlar gerçekleştiremeyecekleri için 'hayır' diyorlar. Eski Türkiye'nin devamından yana olanlar 'hayır' diyor. Bu sistemin açıklarından, boşluklarından faydalanarak zengin olanlar, Türkiye'nin rantını yiyenler 'eski sistem devam etsin' diyor. Ama benim çiftçim, esnafın, köylüm, sistem değişsin yeni bir Türkiye kurulsun, üreten, dünyayla rekabet eden bir Türkiye olsun istiyor” dedi.

  Bakan Tüfenkci, Yazıhan ve Durucasu’da 16 Nisan referandumu kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yazıhan ilçesinde atlı cirit takımı tarafından karşılanırken, Bakan Tüfenkci için Dırejan aşiretinin geleneksel Tura oyunu gösterisi de gerçekleştirildi. Yazıhan ilçe girişinde kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ile partili yöneticilerin eşlik ettiği Yazıhan Belediyesine yaptığı ziyaretin ardından Durucasu Mahallesine geçti ve burada vatandaşlarla bir araya geldi.

  Ziyarette konuşan Bakan Tüfenkci, “Bir yandan Türkiye'yi büyütmeye çalışıyoruz, diğer taraftan dış güçlerle mücadele içindeyiz. Biz, Türkiye büyüsün istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkeyi kalkındırıp daha fazla yatırım yapabilmek için, daha fazla üretim yapabilmek için koşturuyoruz. Türkiye'nin bir sıçrama yapma zamanı geldi. Artık depara kalkma zamanı; enerjimizi, sermayemizi birbirimizle uğraşmak için değil büyümek için kullanmamız lazım. Bunun için 16 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmemiz gerekiyor. Bizim derdimiz işimizi, aşımızı, ekmeğimizi büyütmek. Biz daha fazla gencimize iş bulalım, aş bulalım, milletimizin refah düzeyini yükseltip dünyada rekabet edecek hale gelelim istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Tüfenkci, Malatya’nın cazibe merkezleri arasında yer aldığını anımsatarak, şunları söyledi: “Malatya'nın da içinde bulunduğu 23 ilimizi cazibe merkezi haline getirdik. Kamulaştırma işlemlerini hızlandırdık. Alt yapısıyla üst yapısıyla sanayi bölgemizi yatırımcıya hazır hale getirdik. Cazibe merkezleri programı kapsamında Malatya'ya başvuran 334 yatırımcı oldu. Bu 334 firma Malatya'ya yatırım yaparsa Malatya'da tam 43 bin işsizimiz iş bulma fırsatı bulacak. Bizler Malatya'yı büyütmenin derdindeyiz. Malatya sağlık üstü haline geldi. Malatya Devlet Hastanesini Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürdük. Kadın Doğum ve Çocuk hastanesinin temellerini attık. 150 yatak kapasiteli Fizik tedavi merkezimizin ise en kısa zamanda temelini atmış olacağız. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi kapsamında Onkoloji Hastanemizi hayata geçirdik. Mayıs ayı içerisinde müstakil Onkoloji Hastanemizin temelini atacağız. Malatya'da barajlar ve göletler çok önemli, Recai Kutan barajını yaptık. Sulama noktasını takip ediyoruz. Mayıs ayında sol sulama kanalını sulamaya açacağız. Yazıhan ovasını sulanır hale getireceğiz.”

Yazıhan'da Ata sporu olan Atlı Cirit'i geliştireceklerini belirten Bakan Tüfenkci, "Spor Toto’nun yatırım programı içerisinde takibi bizzat yapıyorum. Geleneklerimize sahip çıkmak için, ilçeyi büyütmek için bu projeyi önemsiyorum. 2023 yılına kadar hızlı tren projesini Malatya'ya kazandıracağız. Bu proje kapsamında Yazıhan'a istasyon kurulacak. Yazıhan ulaşımını iyileştireceğiz.  Yazıhan'ı büyütüp geliştirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yazıhan bizi hiçbir zaman mahcup etmedi. 16 Nisan’ın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Yazıhan'ın en yüksel oyu çıkarmasını talep ediyorum. Bu bir parti meselesi değil memleket meselesi, elimizin güçlü olmasını istiyorsanız bizlere destek verme zamanı. Hayvan organize sanayimiz bitti hızlı bir şekilde faaliyete geçirme vakti geldi. Hayvancılığa katkı sunacak bu yatırımla Malatya ve Yazıhan önem kazanacak. Herkes kimliğiyle, mezhebiyle, meşrebiyle, vatanıyla, toprağıyla, bayrağıyla övünsün istiyorum. Herkes birinci sınıf vatandaş olarak Türkiye'de yaşasın. Terör belasında kurtulsun. 16 Nisan'da güçlü bir Türkiye olsun bunun için tabii ki de evet diyeceğiz. Bu coğrafya kolay ve ucuz bir coğrafya değil, bu coğrafyada güçlü olmak istiyorsak güçlü liderlerimizin olması lazım. Türkiye'de olan seçime Avrupa hayır kampanyası başlatıyor. Türkiye'de efendim diplomasisi yerine, ülke çıkarlarını koruyan bir hükümet var bundan rahatsızlık duyuyorlar. Eskiden baş üstüne diyen fasoncu bir Türkiye yerine patron bir Türkiye olacağı için hepsi endişe içerisinde. Eski Türkiye'nin devamından yana olanlar hayır diyorlar. Benim esnafım, benim çiftçim, benim köylüm sistem değişsin yeni hızlı bir Türkiye olsun istiyor” şeklinde konuştu.

AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ise 16 Nisan’ın Türkiye için büyük önem taşıdığını kaydederek, "Bugüne kadar 3 yerel, 5 genel, 3'de referandum süreci geçirdik. Bu seçimlerde desteğinizi bizden esirgemediniz. Bundan sonra da esirgemeyeceğinizden eminim. Şunu bilelim bu ülkede koalisyon dönemlerinde neler yaşandı, çift başlılığın olduğu dönemlerden neler çektik. Biz bu ülkede bir daha hükümet krizi yaşansın istemiyoruz, koalisyonlara mahkum kalınsın istemiyoruz. Ülke iradesi zayıf düşüp ülke üzerinden oyunlar yaşansın istemiyoruz. Bugün bu mesele memleket meselesi hep birlikte bir araya gelip güçlü bir evet deme zamanı. Malatya bugüne kadar güçlü desteğini esirgemedi. Bu seçimde Malatya Türkiye rekoru kıracak" ifadelerini kullandı.

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da referandum sürecinin çok iyi şekilde analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Ülkemizin hangi süreçlerden kıtlık ve yokluklardan geçtiğini herkes hatırlar. Ülkenin vesayet sisteminin elinde olduğunu, şapkasını 8 defa bırakıp tekrar alanların elinde olduğu dönemleri unutmadık.  15 yıl içinde AK Partiyle birlikte millet gibi düşünen kadrolar oluşturuldu. Türkiye bir taraftan güçlenip büyümeye çalışırken diğer taraftan şeytan taşlıyor. Darbecilerin, Avrupa'nın tutumunu görüyorsunuz. Bugüne kadar AK Parti'ye güç verdiniz şimdi referandumda aynı güçlü desteği verme zamanı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçeceğiz, güçlü Türkiye için tek yürek tek bilek olmak için referandumda güçlü bir 'evetle' sandıklara gitmeliyiz" dedi. 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Bakan, Tüfenkci;, Türkiye, geleceğe, emin, adımlarla, gitsin, istiyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv