Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 14:03
 
Bakan Tüfenkci; Türkiye'nin en büyük katliamlardan birisi yaşandı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak Haber... Türkiye tarihinin en büyük katliamlarında birisi olan Başbağlar katliamının 25'nci yıl dönümü. Başbağlar da anma etkinliği düzenlendi.
Yaşam Haberi
Bakan Tüfenkci; Türkiye'nin en büyük katliamlardan birisi yaşandı

BAKAN TÜFENKCİ BAŞBAĞLAR'DA SELENDİ.

Başbağlar katliamının 25'nci yıldönümü.

Başbağlar katliamının yıldönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi. Anma etkinliğine yoğun katılım oldu. Zaman zamanda duygu dolu anlar yaiandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci "Erzincan Başbağlar’dayız. 25 yıl önce bugün bu topraklarda Türkiye tarihinin en büyük katliamlardan birisi yaşandı. Yapılan bu vahşeti lanetliyor, kaybettiğimiz 33 kardeşimizi rahmetle yâd ediyorum."dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,
Başbağlar katliamında hayatını kaybedenler için Erzincan'ın Kemaliye İlçesi’ne bağlı Başbağlar Köyünde düzenlenen anma törenine katıldı. 

Köy meydanındaki Kültür Evi önünde gerçekleştirilen tören ile 5 Temmuz 1993'te teröristlerce katledilen 33 kişi anıldı.

AYNI ELLER 15 TEMMUZ’DA DA DEVREDEYDİ

Bakan Tüfenkci, törende yaptığı konuşmada, Başbağlar Katliamı'nda yaşamını yitirenlere rahmet diledi.

Başbağlar şehitlerini rahmet ve minnetle andıklarını ifade eden Tüfenkci, şöyle konuştu:

"25 yıl önce bu topraklarda acılar yaşandı. Sivas'ta, Başbağlar'da acılar yaşandı. Esasında o acıların izlerini takip ettiğinizde aynı kapıya çıktığını görüyorsunuz. O gün o olayları tertipleyenler, burada bu masum canları alanlar, 15 Temmuz'da da aynı amacı taşıyorlardı. Maraş'ta da, Malatya olaylarında da aynı amacı taşıyorlardı amaçları bu toprakları bölmek, insanımızı birbirine düşürmek, kardeşi kardeşe kırmak. 2 Temmuz'da Madımak'ta canımız yandı, 5 Temmuz'da bu topraklarda yine bizim kanımız aktı. O gün bu katliamı yapan eller, aynı ellerdi, aynı amaca hizmet ediyordu. Allah'a hamd olsun bu gün bu katliamı yapanlardan, aynı amacı taşıyanlardan, sonuna kadar hesap soruluyor. Kırsalda da, şehirde de takip ederek hareketsiz hale getiriliyor."

“Teröristlerle mücadele ederken Türkiye'yi kalkındırmaya çalışıyoruz"4

Tüfenkci, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'nin her bir noktasında titizlikle operasyonların devam ettiğini belirterek, hainlerin bataklıklarını kurutmak için yurt içinde ve yurt dışında başarılı operasyonlar yaptıklarını dile getirdi.

Bu operasyonları yürütürken milletten başka kimseden izin almadıklarına işaret eden Tüfenkci, "Biz ülke bir daha böyle olaylarla karşılaşmasın, 15 Temmuz hain darbe girişimi bu ülkede bir daha olmasın diye cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtik.

Allah'ın izniyle bu 24 Haziran seçimlerinden sonra da uygulaması başladı. Allah izin verirse bundan sonraki önceliklerimiz, öncelikle insanımızın güvenliği, refahı ve daha fazla hukukun, adaletin, demokrasinin bu topraklara hakim olması için mücadelemiz dün olduğu gibi bundan sonra da devam edecek. Biz bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da Türkiye'yi kalkındırmaya, geliştirmeye, refah seviyesini arttırmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Devletin 25 yıl önce yaşanan olaya müdahale için geç kaldığına değinen Tüfenkci, Türkiye'de yapılan yeni yollar, köprüler ve yatırımlar sayesinde devlet olarak ülkenin her yanına ulaşabildiklerini anlattı.

Güzel ülkenin geleceğini inşa ederken, kimseyi ötekileştirmeden 81 milyonu kardeş bilerek yollarına devam ettiklerini aktaran Tüfenkci, yeni hükümet sistemiyle 25 yıldır tecilli etmeyen adaletin tecelli etmesi adına herkesin elinden geleni yapmaya gayreti göstereceğini sözlerine ekledi.

Bakan Tüfenkci konuşmasının ardından Kültür Evi önüne Başbağlar anısına yaptırılan ve üzerinde "Başbağlar bir bilinç, Başbağlar bir uyanış" başlıklı şiirin yer aldığı anıtın açılışını yaptı.

Anma törenine katılanlar daha sonra şehitlik anıtına geçerek dua etti, karanfil bıraktı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci;, Türkiye'nin, en, büyük, katliamlardan, birisi, yaşandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı