Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 15:23
 
Bakan Tüfenkci; Türkiye tehditlere boyun eğen bir ülke olmadı asla da olmayacak
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Almanya, Türkiye aleyhinde başlatmış olduğu siyasi şantaj diyeceğimiz bir takım ekonomik tehditlerle Türkiye'yi köşeye sıkıştırmanın hesaplarını yapmaktadır.Türkiye, geçmişinden aldığı güçle,medeniyetiyle, insanıyla, bu coğrafyanın kendine has özellikleriyle ekonomik tehditlere boyun eğen bir ülke olmadı, asla da olmayacak" dedi
Gündem Haberi
Bakan Tüfenkci; Türkiye tehditlere boyun eğen bir ülke olmadı asla da olmayacak

BAKAN TÜFENKCİ MALATYA'DAN SESLENDİ...

Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada Almanya'nın Türkiye'ye yönelik son dönemde izlediği politikayı eleştirdi ve şöyle konuştu: 
"Türkiye özellikle gündemi çok çabuk değişen bulunduğumuz coğrafya itibariyle gerek komşularımızdan kaynaklan risklerle gerek dünyadaki gündeme paralel olarak Türkiye üzerinden hesapları olanların bu hesaplarını ve planlarını sürekli uygulamaya koymak için fırsat kolladıklarını görmekteyiz. 


Suriye konusunda Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak isteyenlerin, Irak'ta operasyon yapmaya çalışanlardan tutun da işte son zamanlarda Almanya'nın Türkiye aleyhinde başlatmış olduğu siyasi şantaj diyeceğimiz bir takım ekonomik tehditlerle Türkiye'yi köşeye sıkıştırmanın hesaplarını yapmaktadırlar. 


Oysa Türkiye geçmişiyle, geçmişinden aldığı güçle medeniyetiyle insanıyla, bu coğrafyanın kendine has özellikleriyle ekonomik tehditlere boyun eğen bir ülke olmadı asla da olmayacak. Dolayısıyla bizim birlik ve beraberliğimizi her geçen gün daha fazla artırmamız lazım. Birbirimize fazla sahip çıkmalı, daha fazla inanmamız lazım. Sorunları birlikte çözmemiz lazım. Bir yerde olacaksak birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. "
Bakan Tüfenkci, kentteki sulama problemine de değindi.


Tüfenkci, "Malatya'da özellikle Battalgazi de sulama probleminin had safhaya çıktığını biliyoruz. Birçok muhtarımız da bizlere bu konuda sorunları iletti. Biz de istedik ki bugün tüm bu sorunları ele alalım, çözüm önerilerini dinleyelim" dedi.
Atılacak adımları sıralayan Bakan Tüfenkci, Çad Barajı'ndan bugün kanallara su verileceğini kaydetti, Boztepe Barajı'ndan da Sağsahil sulamasına 22 Ağustos'ta su verileceğini duyurdu. 
Bakan Tüfenkci, hat sonunda Medik kanalına (Yazıhan) su takviyesi yapılacağını böylece Battalgazi'nin de bu sudan faydalanacağını söyledi.


Tüfenkci, Karakaya Barajı'ndan Battalgazi'ye su akıtılması için talimat verileceğini de belirterek "Bir teknik ekip görevlendiriceğiz, raporlamasını yapacaklar ve bu eylem planı içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

44 projenin tanıtımı...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından 3 yılda 156 milyon lira harcamayla hizmete sunulan 44 projenin tanıtım törenine katıldı.
MASKİ hizmet binası önünde düzenlenen törende konuşan Bakan Tüfenkci, Malatyalıların hizmetin en güzeline layık olduğunu belirterek, 44 projenin vatandaşların hizmetinde olduğunu dile getirdi.


Tüfenkci, çocuklara daha güçlü bir Türkiye bırakmak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, hep daha fazla çalışmak mecburiyetinde olduklarını söyledi.
Yaşadıkları coğrafyanın, ecdadın kendilerine bıraktığı mirasın, inançlarının, geleneklerinin hakkını vermek için daha çok çalışmaları gerektiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:
"Bildiğiniz gibi içerisinde bulunduğumuz Anadolu coğrafyası gerçekten gözde bir coğrafya. Etrafına baktığımızda bir sürü sıkıntıların yaşandığı, bu sıkıntıları Türkiye'ye de bulaştırma adına gayret gösterenler olduğunu biliyoruz. Onun için hepimiz uyanık olmak zorundayız. Bu nokta da birliğimizi, beraberliğimizi hep beraber sürdürmek noktasındayız. Birbirimizi ötekileştirmeden, dışlamadan hep beraber bu vatan coğrafyasında, bayrağımız altında özgürce yaşamanın tadını almamız lazım."


Tedbir ve teşviklerle Türkiye ekonomisini büyüttüklerinin altını çizen Tüfenkci, yatırım teşviklerinin kapsamını genişleterek üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdürdüklerini kaydetti.
Tüfenkci, istihdam desteklerinin sonuçlarını vermeye başladığını dile getirerek şöyle devam etti:
"İşsizlik oranındaki düşüş 4 aydır ivme kazanmaya devam ediyor. Baktığımız zaman enflasyonun da biraz da mevsimin etkisiyle tek haneli rakamlara indiğini görüyoruz. Ama yıl sonu itibariyle de hedefimiz yine bu tek haneli rakamlarda enflasyonu tutmak. Özellikle 2016'nın zor yıl olduğunu bilerek reel sektörün kredi imkanlarını genişletmek üzere sağlanan hazine desteği sayesinde Kredi Garanti Fonu uygulamasıyla yaklaşık 180-200 milyar lira kredi kullanıldı. KOSGEB aracılığıyla küçük esnaflarımıza, kobilerimize faizsiz krediler kullandırdık. Halk Bankasının düşük faizli kredileriyle esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk."
Bir yandan dev yatırımlar sürerken bir yandan da esnafları ezici rekabete karşı korumak için çeşitli tedbirler aldıklarını aktaran Bakan Tüfenkci, bu tedbirlerin alınmaya devam ettiğini ifade etti.


Esnafın güçlü olduğu zaman sanayicilerin de güçlü olacağını, bu durumda Türkiye'nin de daha güçlü olacağını kaydeden Tüfenkci, daha güçlü bir Türkiye inşa etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci;, Türkiye, tehditlere, boyun, eğen, bir, ülke, olmadı, asla, da, olmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı