Haber Detayı
27 Temmuz 2017 - Perşembe 13:12
 
Bakan Tüfenkci: Yolumuza kararlı adımlarla devam edeceğiz'
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Malatyalıların buluşması vardı...Bugün... Bakan Tüfencki: üçüncü çeyrekte baz etkisiyle de yüzde 7'lere yaklaşan bir büyümeyi inşallah Türkiye olarak yakalayacağız ve yıl sonu ortalamasında da orta vadeli programda öngördüğümüz 4,4'ün üzerinde büyüme oranını yakalayacağız.
Siyaset Haberi


MHP'li Erdem Bakan Tüfenkci'yi ziyaret etti.

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Malatyalı Arzu Erdem, Malatyalı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'yi ziyaret etti.

Bakan Tüfenkci"Malatyalı hemşehrimiz MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'e nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim."

Bakan Tüfenkci: "Yolumuza kararlı adımlarla devam edeceğiz''...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Gebze Ticaret Odası (GTO) tarafından düzenlenen "İhracatın Yeni Yıldızları" ödül törenine katıldı. Törende Gebze'nin ilçe olmasına karşın üretim, istihdam ve ihracat kapasitesiyle ülke ekonomisinin önemli merkezlerinden biri olduğunu anlattı.


Ekonomide bazen sadece rakamlara bakıldığını ama rakamların ötesinde çok başka kriterlerin de dikkate alınması gerektiğini, bunların en önemlisinin o rakamların arkasındaki insan gücü, girişimci ruhu ve bu ruhu meydana getiren organizasyonlar olduğunu kaydeden Tüfenkci, Türkiye'nin iktisadi hayattaki başarısının öncelikli olarak reel sektörün başarısı olduğunu dile getirerek, hükümet olarak 2023 hedeflerini belirlerken Türk girişimcisine, sanayicisine ve iş adamlarına güvendiklerini ifade etti.
Borsalarla sanayi ve ticaret odalarının bugün 1,5 milyon iş insanını temsil ettiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Dolayısıyla bizler muhakkak olarak bu odalardan gelen görüşlere hükümet olarak büyük önem veriyoruz. Sadece Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak değil hükümetimizin her bir bakanı iş adamlarımızın önünü açmak ve onlardan gelen sorunları çözme noktasında her türlü yardıma hazır. Bunun doğru ve sağlıklı mecrası da bu odalardır." diye konuştu.
Gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki temel farkı bilgi düzeyinin oluşturduğunu, temel amaçlarının Türkiye'nin teknoloji, Ar-Ge, markalaşma ve tasarım kabiliyetini attırmak olduğunu aktaran Tüfenkci, öncelikle bilgi üretme ve bu bilgiyi daha değerli ürünlere dönüştürmenin formüllerini geliştirmeleri gerektiğine işaret etti.


Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler ayrımını, teknoloji üreten ve teknoloji transfer eden ülkeler şeklinde de yapmanın mümkün olduğunu vurgulayan Bülent  Tüfenkci, "Yani Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak demek Türkiye'yi teknoloji üreten ülkelerden biri yapmak demektir. Bundan sonraki teşviklerimizi özellikle teknoloji üreten yatırımlara daha fazla kaydırmak istiyoruz. Özel sektörümüz 'Teknoloji üreteceğiz' desin biz her türlü desteği vermeye hazırız. Zaten bu alanda desteklerimiz var ama ilave destek istiyorsa da buna hazırız." ifadelerini kullandı.


Yıllarca terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da büyüme rakamlarını 15 Temmuz'daki darbe girişimine kadar 27 çeyrek boyunca kesintisiz olarak yükselttiklerini, Türkiye ekonomisinin yüzde 5 ortalamanın daha  üzerindeki rakamlarla büyüdüğünü ve dünyadaki ekonomi uzmanlarını şaşırttığını kaydeden Tüfenkci, dünya ticaretinin yavaşladığı, düşen enerji fiyatları nedeniyle önemli pazarların alım gücününün azaldığı bir ortamda, hain darbe girişimi ve ülkenin etrafındaki birtakım sıkıntılara rağmen ülke ekonomisinin 2016 yılında 2,9 oranında büyüdüğünü ve 2017'ye de yüzde 5 büyüyerek güçlü bir başlangıç yaptığını belirtti.
Tüfenkci, "İkinci çeyrekte de bunun üzerinde büyüyeceğiz. Buradan açıkça söylüyorum, üçüncü çeyrekte baz etkisiyle de yüzde 7'lere yaklaşan bir büyümeyi inşallah Türkiye olarak yakalayacağız ve yıl sonu ortalamasında da orta vadeli programda öngördüğümüz 4,4'ün üzerinde büyüme oranını yakalayacağız." dedi.


Türkiye'nin zemininin sağlam olduğunu, hiçbir zaman mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti:
"Biz adımlarımızı atarken, tedbirlerimizi alırken, teşviklerimizi verirken gerçekten büyük bir istişare yapıyoruz. Bir sonraki adımın ne olacağını hesaplayarak yapıyoruz ve biz hep reel kesim büyüsün istedik. Türkiye'de yüksek faiz var ve bu yüksek faizle yatırım yapmak çok zor. Bunu düşürmek adına birtakım tedbirler alıyoruz. Türkiye'nin tasarruf açığı var ama bununla birlikte attığımız ve atacağımız adımlarla demokratik hukuk devletini güçlendirerek, özellikle doğrudan sermayenin Türkiye'de iş yapma ortamını iyileştirerek, kolaylaştırarak Türkiye'ye daha fazla yabancı sermayenin girişi noktasında da hükümet olarak her türlü imkanı ve kolaylığı sağlıyoruz. Birileri bu noktada Türkiye'yi karalamaya da çalışsa da biz yolumuza kararlı adımlarla devam edeceğiz."
Bakan Tüfenkci, gizli ve açık şekilde Türkiye'nin önünü kesme çabalarına rağmen büyümenin sürdüğüne dikkati çekerek, şirketlerin finansmana erişimini kolaylaştıracak tedbirlerin bir kısmını uygulamaya koyduklarını ve  bunu sürdürülebilir hale getirme noktasında da çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi. 
Konuşmaların ardından Gebze Ticaret Odası'nın İhracat Projesi ile verilen eğitim ve sertifika programı sonrasında ihracat yapan firmaların temsilcilerine ödülleri verildi.
Öte yandan, Bakan Tüfenkci, AK Parti Gebze İlçe Başkanlığını ziyaret ederek partililerle bir araya geldi.

Bakan Tüfenkci: Bize göre konu kapandı...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dilovası ilçesindeki Belde Port'u ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Şu anda Türkiye'de Alman firmalarıyla ilgili terörün finansmanı noktasında bir soruşturma ve araştırma bulunmamaktadır. Baktığımız zaman bu Alman şirketleri, esasında Türk şirketleri konumunda dolayısıyla bizim bütün yabancı sermayeye nasıl hukuki olarak koruma sağlamışsak Türk şirketleri nasıl koruma altındaysa bütün Alman şirketleri de koruma altında ve hiçbir negatif anlamda ayrışma bulunmamakta." dedi.
Bakan Tüfenkci, Dilovası ilçesindeki Belde Port'u ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.
Ziyaret çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Tüfenkci, Türkiye'nin her alanda en az 3 kat büyüdüğünü belirterek, ihracat ve üretimi arttırma noktasında ciddi gayretler bulunduğunu söyledi.
2017 yılını güçlü bir büyümeyle başladıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, bu yıl ekonomik sıçramayı gerçekleştireceklerini kaydetti.


Tüfenkci, ihracat ve üretimin artmasında altyapı yatırımlarının öneminden bahsederek, AK Parti iktidarlarının ulaşım, liman, demiryolu, havayolu alanında ciddi atılımlar yaptığını belirtti.
Bakan Tüfenkci, bir gazetecinin "Türkiye'de faaliyet gösteren Alman şirketlere terör örgütüne yardım ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddiaları sonrası Almanya ile ticari ilişkilerin olumsuz yönde etkilenip etkilenmeyeceği" yönündeki soruya karşılık şu yanıtı verdi: 
"Bu konuda gerek Cumhurbaşkanımız, gerek Başbakanımız, gerekse başbakan yardımcılarımız, bizler çeşitli defalar ifade etttik. Türkiye'de Alman firmalarıyla bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanımızın da ifade ettiği gibi bir iletişim kazası veya hatası neticesinde bir İnterpol aracılığıyla Alman şirketleriyle ilgili bir bilgi istenirken 'soruşturma' diye geçiyor.


Bu noktada İçişleri Bakanımız bu iletişim hatasını düzeltme noktasında gerekli açıklamaları yaptılar. Bize göre esasında konu kapandı. Baktığımız zaman Almanya'ya da bu noktada gerekli tatmin edici cevaplar verildiğini düşünüyorum.
Şu anda Türkiye'de Alman firmalarıyla ilgili terörün finansmanı noktasında bir soruşturma ve araştırma bulunmamaktadır. Baktığımız zaman bu Alman şirketleri, esasında Türk şirketleri konumunda dolayısıyla bizim bütün yabancı sermayeye nasıl hukuki olarak koruma sağlamışsak Türk şirketleri nasıl koruma altındaysa bütün Alman şirketleri de koruma altında ve hiçbir negatif anlamda ayrışma bulunmamakta.
Bütün yatırımcılar için Türkiye bu anlamıyla uluslararası yatırıma açık ve en şeffaf olmaya çalışan bir ülke dolayısıyla bütün uluslararası yatırımcılar gönül rahatlığıyla gelip burada yatırım yapabilirler. Nitekim bu üzerinde bulunduğumuz liman işletmesinin büyük ortakları da yabancılar. Bu noktada hiçbir kimseye negatif anlamda ayrıştırma yapmadık, bundan sonra da yapmayız." 
Bakan Tüfenkci, "Bizim ticareti etkilenme noktasında siyasi ilişkilerin her zaman ifade ediyoruz ticaretten ayrıştırılması lazım." diyerek, "Ticaret kendi içerisinde kuralları olan, kazan kazan ilkesine dayanan, bunu ticareti yaptırım uygulaması olarak düşünmemek lazım.
Bunu Rusya krizinde de ifade etmiştik. Şimdi de ifade ediyoruz. Hele hele insanların seyahat özgürlüğüne ve hürriyetine dokunacak şekilde, ihlal edecek şekilde veya serbest yatırım ticaretin kolaylaştırılması noktasında adım atmak gerekirken yatırımın kısıtlanması noktasındaki açıklamalar doğru değil. Zaten bu noktada Türkiye olarak görüşlerimiz her zaman bellidir." ifadesini kullandı.

BAKAN TÜFENKCİ, ALMAN FİRMALARINA SORUŞTURMA İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Alman firmalarına soruşturma iddialarına ilişkin konuştu; “Türkiye'de Alman firmalarıyla ilgili bir soruşturma bulunmamaktadır” dedi.

Bakan Tüfenkci, Kocaeli Dilovası’nda Belde Port’u ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı. Tüfenkci ziyaretin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Tüfenkci’ye "Türkiye'de faaliyet gösteren Alman şirketlere terör örgütüne yardım ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddiaları ve bu iddialar sonrası Almanya ile ticari ilişkilerin olumsuz yönde etkilenip etkilenmediği soruldu.

Bakan Tüfenkci, Alman firmalarla ilgili soruşturma bulunmadığının altını çizdi ve şöyle devam etti: "Bu konuda gerek Cumhurbaşkanımız, gerek Başbakanımız, gerekse başbakan yardımcılarımız, bizler çeşitli defalar ifade etttik. Türkiye'de Alman firmalarıyla ilgili bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanımızın da ifade ettiği gibi bir iletişim kazası veya hatası neticesinde bir İnterpol aracılığıyla Alman şirketleriyle ilgili bir bilgi istenirken 'soruşturma' diye geçiyor.


Bu noktada İçişleri Bakanımız bu iletişim hatasını düzeltme noktasında gerekli açıklamaları yaptılar. Bize göre esasında konu kapandı. Baktığımız zaman Almanya'ya da bu noktada gerekli tatmin edici cevaplar verildiğini düşünüyorum.
Şu anda Türkiye'de Alman firmalarıyla ilgili terörün finansmanı noktasında bir soruşturma ve araştırma bulunmamaktadır. Baktığımız zaman bu Alman şirketleri, esasında Türk şirketleri konumunda dolayısıyla bizim bütün yabancı sermayeye nasıl hukuki olarak koruma sağlamışsak Türk şirketleri nasıl koruma altındaysa bütün Alman şirketleri de koruma altında ve hiçbir negatif anlamda ayrışma bulunmamakta.


Bütün yatırımcılar için Türkiye bu anlamıyla uluslararası yatırıma açık ve en şeffaf olmaya çalışan bir ülke dolayısıyla bütün uluslararası yatırımcılar gönül rahatlığıyla gelip burada yatırım yapabilirler. Nitekim bu üzerinde bulunduğumuz liman işletmesinin büyük ortakları da yabancılar. Bu noktada hiçbir kimseye negatif anlamda ayrıştırma yapmadık, bundan sonra da yapmayız." 
Bakan Tüfenkci, Rusya krizini hatırlattı, "Bizim ticareti etkilenme noktasında siyasi ilişkilerin her zaman ifade ediyoruz ticaretten ayrıştırılması lazım. Ticaret kendi içerisinde kuralları olan, kazan kazan ilkesine dayanan, bunu ticareti yaptırım uygulaması olarak düşünmemek lazım. Bunu Rusya krizinde de ifade etmiştik. Şimdi de ifade ediyoruz. Hele hele insanların seyahat özgürlüğüne ve hürriyetine dokunacak şekilde, ihlal edecek şekilde veya serbest yatırım ticaretin kolaylaştırılması noktasında adım atmak gerekirken yatırımın kısıtlanması noktasındaki açıklamalar doğru değil. Zaten bu noktada Türkiye olarak görüşlerimiz her zaman bellidir." dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Bakan, Tüfenkci:, Yolumuza, kararlı, adımlarla, devam, edeceğiz',
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv