Haber Detayı
04 Nisan 2014 - Cuma 13:28
 
Bakan Eker , Malatya’da 8.Tarım Fuarı’nın açılışını yaptı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Malatya’da gerçekleştirilen 8. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışına katıldı.
Teknoloji Haberi


Açılışta kayısı ağaçlarına don vurmasıyla ilgili konuşan Bakan Eker, “Allah'ın izniyle biz tekrar Malatyalı üreticimizin dertlerine derman olacak şekilde, onlara katkı sağlayacak şekilde gerekli yardımları yapacağız" dedi.

Bakan Eker, Fuar açılışına katılmadan önce Malatya Kervansaray Restoran'da Karadağ'ın Ankara Büyükelçisi Ramo Braliç, Sri Lanka Büyükelçisi Bharathi Davina Wijeratne, Endonezya Büyükelçisi Nahari Agustini, Arnavutluk Büyükelçisi Genci Mucaj ve Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko ile yemekte bir araya geldi. Toplantı basına kapalı gerçekleştirildi.

Daha sonra 8. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Mişmiş Park'a geçen Bakan Eker, buradaki törende yaptığı konuşmada, tarım, hayvancılık ve gıda sektörüyle ilgili Malatya'da güzel bir etkinlik düzenlendiğini belirtti. Fuara 106 firmanın katıldığını kaydeden Bakan Eker, geçen yıl 65 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı, bu sene daha çok kişinin gezeceğine inandığını söyledi. Ülke genelindeki don afetine dikkati çeken Bakan Eker, 30 Mart'ta cereyan eden hadise nedeniyle Malatya'daki kayısı üreticilerinin yanı sıra Karadeniz'de ve Çukurova'da da bazı çiftçilerin olumsuz etkilendiğini belirtti. Dondan zarar görenlere "geçmiş olsun" dileklerini sunan Bakan Eker, Allah'ın bir daha böyle felaket göstermemesini dileyerek, şöyle konuştu: "İki gündür uzmanları Malatya'ya gönderdim. Çalışıyorlar. Şu anda da bütün genel müdürlerim, ilgili bütün arkadaşlarım Malatya'da çalışıyor. Eksperlerle, sigortacılarla, diğer uzmanlarla biz bu hasarı tespit edeceğiz. Ne kadar hasar olmuş? Bazı arkadaşlarımızın düşüncesi, işte bunun bazı yerlerde yüzde 60, yüzde 70, yüzde 80, yüzde 100 diyenler var. Bunlar ne kadar gerçek, yerinde tespitini yapmak lazım. O tespiti, hasarı yaptıktan sonra da geçmişte, hatırlayın, don olmuştu. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bize talimat verdi. 'Malatya'nın kayısı üreticisine sahip çıkın' diye. Biz nasıl size sahip çıktık? Allah'ın izniyle biz tekrar Malatyalı üreticimizin dertlerine derman olacak şekilde, onlara katkı sağlayacak şekilde gerekli yardımları yapacağız. O konuda bir endişeniz olmasın." Sri Lanka Büyükelçisi Wijeratne de büyükelçiler adına yaptığı konuşmada, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı Malatyalılara teşekkür etti. Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı. Daha sonra Bakan Eker ve katılımcılar, fuarı gezdi.

Bakan Eker’den Malatya Belediyesine ziyaret

Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Bakan Eker, Başkanlığına seçilen Ahmet Çakır'a hayırlı olsun dileklerini iletti. Burada konuşan Bakan Eker, "Türkiye yaklaşık 1,5 senedir hamdolsun, gözyaşına sebebiyet veren, can kaybına yol açan şiddet, terör saldırılarına sahne olmuyor. Bu çok önemli bir gelişme. Bunun kalıcı bir barışa dönüşmesi, Türkiye'de siyasi istikrarla mümkün ve bu siyasi istikrarın da sembolü Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan" dedi. Çakır, Bakan Eker'e belediyenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi, kayısı sundu. Ziyarette Malatya Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Bakan Eker, “Malatya’nın tarımsal ihracatı son 10 yılda yüzde 332 arttı”

Buradan partisinin il başkanlığına geçen Bakan Eker, partililere hitaben yaptığı konuşmada, Malatya'nın ihracatının 10 sene önce 59 milyon dolarken geçen yıl bu rakamın 255 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. İlin ihracatında yüzde 332 oranında bir artış olduğunu vurgulayan Bakan Eker, bunların istikrarla, istikrar içerisinde büyümeyle mümkün olduğunu söyledi. Bunların Türkiye ekonomisinin siyasi istikrarla ne kadar ilişkili olarak büyüdüğünü göstermesi açışından çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Eker, "Aynı şekilde mesela, Türk tarım sektörü de bundan 10 sene önce 23 milyar dolar hasılaya sahipti ve dünyada 11'inciydi. Avrupa'da 4. sıradaydı. Son 5 yıl içerisinde, hatta 6 yıldır, Türkiye, dünyanın artık 11'incisi değil, 7. büyük tarımsal gücü haline geldi ve Avrupa'nın da artık 4'üncüsü değil, birinci sırasındaki büyük tarım ülkesi haline geldi" diye konuştu. 


foto tıkla.jpg

FUAR AÇILIŞI...

Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen Anadolu Tarım Fuarı açıldı. Fuarın açılışına, Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ak Parti Malatya Milletvekillerinden Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Mücahit Fındıklı, H. Cemal Akın, Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sri Lanka Büyükelçisi Madam Bharathi Wijeratne, İndonesia Büyükelçisi Madam Nahari Agustuni, Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski, Arnavutluk Büyükelçisi Genci Muçaj, Saraybosna Büyükelçisi Damir Dzankov, Karadağ Büyükelçisi Ramo Braliç, Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Murat Nalçacı, İl Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, birlik başkanları, köy ve mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BAKAN EKER: UZAK PAZARLAR İÇİN ÜRETİM YAPINCA REKABET DE ARTIYOR

Mişmiş Park Fuar Alanı'nda düzenlenen 8. Malatya Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'nın açılış töreninde konuşan Bakan Eker, "Eskiden insanlar tarımı ve tarımsal faaliyeti sadece kendi maişetlerini gidermek için yaparlardı. Herkes sadece kendi ailevi giderlerini gidermek için üretim yaparlardı. Küçük ölçekli ve sadece yanında ve yöresinde satabileceği şekilde yaparlardı. Ama dünya büyüdü ve artık insanlar sadece kendi istekleri için değil. Uzak pazarlar için de üretim yapıyorlar. Uzak pazarlar için üretim yapınca rekabet de artıyor, herkes o pazara götürüp mal satmak istiyor. Rakiplerinizin olduğu bir yerde o zaman maliyet hesaba katılıyor. O zaman bilgi devreye girmek zorunda, teknoloji devreye girmek zorunda, o zaman makine devreye girmek zorunda, o zaman destek devreye girmek zorundadır" dedi.

 

"TARIM HASSASTIR"

Tarımın desteklenmek zorunda olduğunu kaydeden Eker, "Tarım hassastır, tarım tabiat şartlarına bağlıdır, tarım zordur, zahmetlidir. Tarım ne yaz ne kış, ne Cumartesi ne Pazar, ne gece ne gündüz, ne bayram ne seyran bilmez. Çünkü uğraştığın canlı, soğuktan etkilenir. Dondan etkilenir. Çok yağarsa yağmurdan etkilenir. Kuraklıktan da etkilenir. Çok sıcak olursa etkilenir. Yangından, depremden, selden ve aklınıza gelebilecek günlük beklediğimiz veya beklemediğimiz birçok risk tarımı tehdit altında tutar. Onun için tarım desteklenmek zorunda. Onu için hassas bir şekilde izlemek zorundayız" şeklinde konuştu.

"600 MİLYON TL DESTEK VERDİK"

Bakan Eker, Malatya çiftçisine 600 milyon TL destek verdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Sevgili kardeşlerim biz hükümet olarak sadece Malatya çiftçisine, kayıtlı Malatya çiftçisine verdiğimiz toplam destek, karşılıksız verdiğimiz destek 600 milyon TL tutuyor. Bunu da tabii ki Malatya'nın tarımsal üretim değeri on yıl içerisinde 500 milyon TL'den, bir milyar 700 milyon TL'ye çıktı. Bu çok önemli bir gelişme yüzde 228 büyümüş on yıl içerisinde. Malatya'nın tarım ihracatı 59 milyon TL'den 255 milyon TL dolara çıktı. Ben Malatya'nın üreticisini de, Malatya'nın yetiştiricisini de zorla, zahmetle, emekle ürünlerini yetiştiren ve zaman zaman problemlerle karşı karşıya kalan Malatyalı üretici kardeşlerimi tebrik etmek istiyorum. Biz Malatyalı daha ucuza versin, maliyetini daha düşürsün ve daha rekabetçi olsun ve gelirini daha çok artırsın diye büyük bir çaba içerisindeyiz. Ama maalesef zaman zaman beklemediğimiz don hadiseleri oluyor. Geçmiş yıllarda da oldu. Biz sigorta çıkardık. Sonra çiçek ilk kapsamda değildi. Biz çiçek dönemini de sigorta kapsamına aldık. Orada da yüzde 70'e yakın destek veriyoruz."

 

"HÜKÜMETİMİZ ÇİFTÇİMİZİ DESTEKLİYOR"

Malatya Valisi Vasip Şahin ise, hükümetin Malatya çiftçisine büyük destek verdiğini kaydederek, "Malatya'da tarım fuar olmazsa olmazlardandır. Çünkü Malatya bir tarım şehri. Malatya her ne kadar yüzünü sanayileşmeye doğru dönmüşse de, tarım vazgeçilmezidir. Kayısı stratejik bir ürün olarak şehrimizin önemli bir değeridir. Dolayısıyla sanayileşmesinin ve ticaretin yanı sıra tarımın da ihmal edilmesi mümkün değildir. O anlamda da her türlü gayret gösterilmektedir ama en önemli gayret 2002 yılından bugüne kadar 600 milyon TL destekle bakanlığımız ve hükümetimiz olmuştur" diye konuştu.

"FUARLARA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Malatya'da fuarlara büyük önem verdiklerini kaydederek, "Malatya'da başta kayısı olmak üzere tarım önemli bir yer tutmaktadır. Tarım, Malatya ekonomisini ayakta tutmakla birlikte birçok ailenin geçim kaynağını oluşturmaktadır. Bu vesileyle tarımı daha bilinçli yapmak, daha çok ürün alabilmek için bu fuarları düzenliyoruz. Malatya'nın markalaşması, daha bilinir bir il olması, bölgede öne çıkması; bu şehrin gelişmesi, kalkınmayla birlikte ekonomik büyümeyi yakalaması adına bu fuarlarımıza öncülük edip, önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

“MALATYA’YA ÜÇÜNCÜ GELİŞİM”

Sri Lanka Büyükelçisi Madam Bharathi Wijeratne, "Malatya çok güzel bir yer. Malatya'ya üçüncü ziyaretimi gerçekleştiriyoruz. Burada olmaktan şeref duyuyorum" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Malatya Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Habere ait fotoğraflar
        


Kaynak: Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Gıda, Tarım, Hayvancılık, Bakanı, Mehmet, Mehdi, Eker, Malatya’da, gerçekleştiri
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv