Balık ile gelen sağlık
Haber
06 Kasım 2013 - Çarşamba 04:39
 
Balık ile gelen sağlık
Hayat Hastanesi - Dyt. Aslı A. Özyazgan ;Balık eti tüketilmesinin önemine dikkat çekti.Zengin protein içeriği ile balık, vücudumuzun en iyi faydalanabildiği sindirimi kolay bir besindir. Bu özelliği ile vücuda enerji sağlar, hücre yenilenmesinde görev alır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
Sağlık Haberi
Balık ile gelen sağlık

Zengin protein içeriği ile balık, vücudumuzun en iyi faydalanabildiği sindirimi kolay bir besindir. Bu özelliği ile vücuda enerji sağlar, hücre yenilenmesinde görev alır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
İyot, fosfor, magnezyum, selenyum ve çinko mineralleri bakımından iyi bir kaynak olan; A,D, K vitaminler ve B grubu vitaminler (B1, B2. B6, B12) açısından da zengin olan balık;
- Kemik ve diş sağlığı
- Göz sağlığı
- Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
Vücutta üretilemeyen ve besinlerle alınması gereken w-3 yağ asitlerinden EPA ve DHA'nın en önemli kaynağı olan balık beyin gelişimi, sinirsel gelişim ve göz sağlığında olumlu etkiler gösterir. Kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, kanser, astım gibi pek çok hastalıkta koruyucu ve iyileştirici etkilere sahiptir.
Bu olumlu etkilerin sağlanabilmesi için haftada en az 2 kez balık tüketimi önerilmektedir.
Özellikle kış aylarının yaklaşması ile bağışıklık sistemini güçlendirmek, kemik ve diş sağlığı için önemi büyük olan D vitamininin sağlanmasında balık, sofralarda gereken yeri almalıdır.
Balık satın alırken taze olması, aynı gün içerisinde tüketilmesi, pişirinceye kadar soğuk ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Balığın besin değerinin azalmaması ve kanserojen maddelerin oluşmaması için kızartma yapılmamalı; buğulama, haşlama, fırında pişirme gibi sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir.

BALIK İLE GELEN SAĞLIK !

Kaynak: malatyaozhaber

Kaynak: Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Hayat, Hastanesi, , Dyt, Aslı, A, Özyazgan, Balık, eti, tüketilmesinin, önemine,
Yorumlar
Haber Yazılımı