Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 18:51
 
Balkan Coğrafyasından FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak haber... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyareti vesilesiyle Türkiye’de bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.
Dünya Haberi
Balkan Coğrafyasından FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde...

Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde düzenlenen resmî törenle karşıladı. Törenin ardından basın mensuplarına el sıkışarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç, baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek ve heyetler arası çalışma yemeğine katılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 

Balkan Coğrafyasından FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Terörle mücadele konusunu da Sayın Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile etraflıca ele aldık. Balkan coğrafyasından FETÖ’nün kökünün kazınması için çalışmalarımızı, dostlarımızın da desteğiyle sürdüreceğiz. Bu konudaki hassasiyetleri sebebiyle de kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerine ilişkin açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki bazı konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“BALKANLARDA BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN HIRVATİSTAN’LA İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Hırvatistan’ın, her zaman bölgesinde ağırlığı olan ve Türkiye’nin ilişkilerinin güçlü ve üst düzeyde seyrettiği bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlarda barış, istikrar ve refahın yaygınlaştırılmasında Hırvatistan’la iş birliğine önem verdiklerini söyledi.

İki ülkenin, başta Balkanlar olmak üzere, bölgesel ve uluslararası platformlarda daha yakın iş birliği içinde olmalarının, bölgesel barış ve istikrara hizmet edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın bütünleşmesi ile bölgesel uyum ve iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile ortak hedefleri paylaştıklarını kaydetti.

İki ülkenin siyasi ilişkilerindeki olumlu atmosferin ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıtılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların artırılmasını arzu ettiklerini, ekonomik ve ticari iş birliğinin iki ülkenin gerçek olanaklarını yansıtacak düzeye yükseltilmesi için ortak iradeye sahip olduklarını söyledi.

“DAHA ÇOK TÜRK FİRMASI HIRVATİSTAN’DA YATIRIM YAPMALI”

Hırvatistan’da turizm, bankacılık ve yenilenebilir enerji sektörlerinde başarıyla faaliyet gösteren Türk firmaların olduğuna işaret ederek, bu firmaların sorunlarına ilişkin gereken desteğin verileceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde daha çok Türk firmasının Hırvatistan’a yatırım yapmasını umduklarını ve firmalara bu konuda gerekli desteği sunacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile yaptıkları görüşmelerde, 2013’de Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Hırvatistan’la, AB konularında iş birliği yollarını artırma üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını, iki ülkeyi de yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını aktardı.

“İSRAİL-FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ ZORLAŞTIRACAK ADIMLAR ATMAKTAN KAÇINILMALI”

İki ülkenin siyasi, askerî, kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilerinin önem arz ettiğini ve Türkiye ile Hırvatistan’ın uluslararası alandaki iş birliğinin daha da pekiştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinde Kudüs meselesini de değerlendirdiklerini söyledi.

“Balkan Coğrafyasından FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz”

Kudüs konusunda geleceğe yönelik neler yapılabileceği konusunu değerlendirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hırvatistan’ın önümüzdeki süreçte Kudüs konusundaki tutumunu inanıyorum ki yapıcı bir anlayışla gözden geçirecektir. İçinde bulunduğumuz hassas dönemde tüm ülkelerin, İsrail-Filistin sorununun çözümünü zorlaştıracak adımlar atmaktan kaçınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-HIRVATİSTAN ÜÇLÜ DANIŞMA MEKANİZMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda şu açıklamaları yaptı: “Sayın Grabar Kitaroviç’le bugün ayrıca ortak coğrafyamızı oluşturan Balkanlardaki durumu gözden geçirerek, özellikle Bosna Hersek’teki gelişmeleri de ele aldık. Bu kapsamda, özelikle Bosna Hersek’in ekonomik ve sosyal kalkınması bağlamında geleceğe yönelik projeler geliştirmek için oluşturulan Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü danışma mekanizmasının ilk zirve toplantısını önümüzdeki ay dışişleri bakanlarımız, ardından liderler olarak bir araya gelmek suretiyle ele alıp değerlendireceğiz. Bu diyaloğu da çok çok önemli buluyoruz. Zira bölge barışı için buna çök büyük önem atfediyoruz. Terörle mücadele konusunu da Sayın Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile etraflıca ele aldık. Balkan coğrafyasından FETÖ’nün kökünün kazınması için çalışmalarımızı, dostlarımızın da desteğiyle sürdüreceğiz.”

Bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye ve Irak konusunda yaşanan süreci değerlendirdiklerini; bölgedeki yabancı terörist savaşçılar ve ideolojik radikalleşme tehditlerine karşı mücadelede Türkiye’nin Hırvatistan’la iş birliğine hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ‘in ziyaretinin ve bu ziyaret vesilesiyle gerçekleştirdikleri verimli ve başarılı temasların, iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına ve bölgede belli aktivitelerin gelişmesine vesile olacağını kaydetti.

“BOSNA HERSEK’TEKİ MEVCUT DURUMUN ÇERÇEVESİ DAYTON ANLAŞMASIYLA ÇİZİLDİ”

Toplantıda bir Hırvat basın mensubunun, “Bosna’da yaşayan Hırvatlarla ilgili düşünceniz nedir, duruşunuz nedir? Bosna Hersek mevzuatında bu yıl ve daha sonra yapılacak seçimler ışığında bir değişiklik yapılması gerekiyor mu? Bosna Hersek’te yaşayan 3 etnik grubun ilişkileri açısından genel anlamda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle cevapladı: “Bosna Hersek’teki mevcut durum, Dayton Anlaşmasıyla çerçevesi çizilmiş olan bir durumdur. Şu andaki yapı ise tamamen Bosna Hersek’in kendi bir yerde iç sorunudur. Tabii şu anda bizim 3’lü mekanizma dediğimiz dışişleri bakanlarımızın bir araya gelmesi durumu, ardından liderler olarak bizim bir araya gelişimizle orada böyle bir çalışma yapılıp ne gibi adımlar atılabilir, bunu dışişleri bakanlarımız, ondan sonra liderler bazında görüşüp bizler de buna yardımcı olmanın gayreti içerisinde olacağız. Şu anda şöyle olur veya böyle olur gibi bir tespiti yapmak veya bir yaklaşımda bulunmak doğru olmak diye düşünüyorum.”

HIRVATİSTAN CUMHURBAŞKANI KİTAROVİÇ: “TÜRKİYE'NİN AB YOLUNDA TUTULMASI BİRLİK AÇISINDAN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Toplantıda Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç de kendisine yöneltilen “AB üyeliği konusunda Türkiye’yi destekleyen açıklamalarınız var. Bu süreçte AB’nin uzun süredir Türkiye’yi kapıda bekletmesi ne kadar doğru ve adil?” şeklindeki soruya verdiği cevapta, 3 Ekim 2005’te Türkiye’nin AB ile müzakerelere başladığında orada, Hırvatistan heyetinde olduğunu aktardı ve müzakere sürecinin ne kadar zorlu olduğunu yakından bildiğini söyledi. AB’nin genişleme sürecinin hâlen bir öğrenme süreci niteliği taşıdığını ve genişlemeyle birlikte daha da karmaşık hâle geldiğini dile getiren Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç, “Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişki tabii ki ilişkinin geleceğinin bağlamının tanımlaması açısından sizin karar vereceğiniz bir durum. Ama ben birçok durumda da söylediğim gibi şunu söylemek isterim ki; Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda tutulması Avrupa Birliği açısından hayati öneme sahiptir ve Avrupa Birliği’nin faydasınadır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, Hırvat asıllı futbolcu Domagoj Vida’nın Beşiktaş futbol takımına transferine atıfta bulunarak, “Aslında biz tabii bu yılın, 2017’nin sonunda Hırvatistan’dan çok ciddi bir ithalat yaptık, o da biliyorsunuz Beşiktaş Hırvatistan Millî Takımının hakikaten çok çok önemli bir oyuncusu olan Vida’yı transfer etti, bu önemli bir ithalattı. Hırvatistan için de önemli bir ihracattı, hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Balkan, Coğrafyasından, FETÖ’nün, Kökünün, Kazınması, İçin, Çalışmalarımızı, Sürdüreceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı