Haber Detayı
23 Mart 2018 - Cuma 11:06
 
Bozdağ; Başka FETÖ terör örgütleri gibi örgütlerin çıkmaması gerekiyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Milletvekilleri ve Diyanet İşleri Bşkanı Ali Erbaş Malatya’ya geldi.
Gündem Haberi
Bozdağ; Başka FETÖ terör örgütleri gibi örgütlerin çıkmaması gerekiyor

Malatya Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ı, Bakan Tüfenkci’yi ağırlıyor

Başbakan Yardımcısı Malatya'da çeşitli ziyaretlerde de bulunacak.
Malatya’ya gelen Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıssı Öznur Çalık, Milletvekilleri ve Diyanet İşleri Başkanlığının programına katılıyor.


Malatya İnönü Üniversitesi’nde 23- 24 Mart günleri arasında gerçekleştirilecek olan toplantının açılışını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ai Erbaş’da birer konuşma yaptı. Bazı üniversite rektörleri ile İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinden 70’i aşkın Dekanın toplantıya katıldı.
Yapılan konuşmaları ardından Üniversite Merkez Camiinin temeli atıldı.
“23 MART CUMA


ÖZEL OTURUM: DİN, SOSYAL HAYAT, MEDYA VE GÜNCEL KONULAR
14.30-16.30 Moderatör: Sn. Prof. Dr. Ahmet KIZILAY (İnönü Üniversitesi Rektörü)
Sn. Prof. Dr. Ali ERBAŞ (Diyanet İşleri Başkanı)


Sn. Prof. Dr. Rahmi ER (Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili)
Sn. Nazif YILMAZ (MEB Din Öğretimi Genel Müdürü)
Sn. Prof.Dr. Murtaza BEDİR (Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi)


YER Turgut Özal Kongre -Kültür Merkezi Mavi Salon
İKİNCİ OTURUM: YÜKSEK DİN ÖĞRETİMİNİN YÖNETİMİ, KOORDİNASYONU VE ÖĞRETİM PROGRAM ARININ DEĞERLENDİRİLESİ 17.00-19.00
OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Ali KÖSE


1 İlahiyat Eğitiminin Standartlarının Belirlenmesi ve Akreditasyon çalışmalarının Yapılması
2 Pedagojik Formasyon Eğitim Programları ve Uygulamaların Tartışılması
3 İLİTAM Programının Değerlendirilmesi ve Pedagojik Formasyon Eğitiminin Eklenmesi
4 İlahiyat Lisans Eğitimi Düzeyinde Mesleki Alanlara Yönelik Sertifika Programları (Din Hizmetleri Gibi) Açmak
5 Fakülteler Arası Müfredat Uyumu Sağlanması

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar
6 Hazırlık Sınıfı ve Ara Sınıfların Arapça Eğitim Düzeylerinin Tartışılması
7 İlahiyat Fakültelerine Girişte Taban Puan Uygulanması
8 Mevlana ve Erasmus Programlarının Aktif Hale Getirilmesi
9 Lisansüstü Eğitim ve Karşılaşılan Problemlerin Tartışılması
YER Turgut Özal Kongre -Kültür Merkezi Mavi Salon
24 MART CUMARTESİ

09.30.10.30 OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL
1 Fakültelerde İstihdam Edilen Yabancı Uyruklu Öğretim Elemanlarının T.C Vatandaşlığına Geçmeleri Halinde Alınacak Önlemler,
2 Dekanlar Konseyinin oluşturulmasına Dair İstişare
3 İlahiyat Fakülteleri Hakkında Medyada Çıkan Yazı ve Yorumların Değerlendirilmesi
4 Afrin Zeytin Dalı Harekâtı ve Terör Örgütlerinin Tel’ini


YER Turgut Özal Kongre -Kültür Merkezi Mavi Salon
10.30-10.45 ARA
DÖRDÜNCÜ OTURUM SONUÇ BİLDİRGESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
12.00-12.30 Sonuç Bildirgesinin Basına Açıklanması”

BAŞKAKAN BEKİR BOZDAĞ NE DEDİ?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ neler dedi?

 “FETÖ terör örgütü gibi bir terör örgütü çıktı, başındaki kişi terörist başı haşa ‘Allah’la görüşerek kararlar aldığını, her gece rüyasında Peygamberle istişare yaptığını’ söylüyor. Bunun karşısına çıkıp ‘Allah’la görüşen birisi böyle haltları nasıl karıştırır’ kim diyecek? Bir insan Peygamberle, Allah’la görüşebilmiş mi? O zaman bir kul Allah’la görüşebilir mi? yüz yüze istişare edebilir mi? ‘Edebilir’ diyorsanız buyurun söyleyin. Ama şimdi adam çıkıp bunu söylüyor ve etrafındaki insanlar uyuşmuş beyinlerle buna inanabiliyor. Peki bunun karşısında hakikati kim söyleyecek? Bunun İslam’da mümkün olup olmadığını, Kuran ve sünnet açısından yerine getirebilir nitelikte olup olmadığını kim söyleyecek?

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği, ‘güncelleme’ dediği şey; dinimizi doğru anlama konusunda bizim alın teri dökmemizdir. Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesine imkan veren konular varsa orada fark yapmak yoksa Kuran’ın ayetinin Peygamberimizin sünnetiyle sabitlenmiş konularda bir akıl yürütme veya başka bir yere çekmek kesinlikle değildir. Dinde reform hiç değildir. O ayrı şey, bu ayrı şeydir. Buradan Cumhurbaşkanımıza saldırı yapanlara da seslenmek istiyorum; Allah’tan korkun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aklının erdiği günden beri Allah’ına ve Resulüne sadık, onun yolunda alın teri döken yiğit ve kahraman bir Müslüman’dır.

Yaptıkları ortadadır. Bugün Türkiye’de Müslümanların inandıkları gibi yaşaması, inandıkları dini öğrenmesi, toplum içerisinde saygın bir birey olarak yer almasının önündeki engelleri bir bir kaldıran liderdir. Ama ortaya çıkan yanlışlar karşısında elbette onunda söz söylemesi ve yanlışlara işaret etmesi doğru olandır. Bunu çarpıtmamak lazım. Cumhurbaşkanımızın sözleri üzerinden bazı çevrelerin çok ayrı bir çarpıtma içerisinde olduğunu görüyoruz. Onlara diyorum ki Allah’tan korkun, iftira etmeyin, yalan söylemeyin, veremeyeceğiniz hesabın altına kendinizi sokmayın. Ama yapıyorlar, ben ne diyebilirim, siz ne diyebilirsiniz. Biz onlara sadece kul hakkını ve bunun altından kalkılamayacak bir hesap olduğunu buradan hatırlatmakla yetinebiliriz. Ama şu çok nettir ki bizim dine bakışımızın zamanın şartlarına göre elbette farklılık göstermesi normaldir. İslam’la terörü yan yana getirmek İslam’a da Müslümanlara da yapılmış en büyük haksızlık, saygısızlık ve kötülüktür. Bunlarla bizim etkin şekilde mücadele etmemiz lazım.

Siyasetçi olarak İslam dünyasında herhangi bir kişinin bir terör örgütünün mensubu olması,  masum insanlara silah sıkmasından kendimi manen mesul tutuyorum. Ben eminim ki bunda en büyük manevi sorumluluk din görevlilerine, din bilimi uzmanlarına, İslam alimlerine düşmektedir. Biz FETÖ, DEAŞ, El-Kaide terör örgütü ve teröristlerinden ‘banane’ diyemeyiz. Dersek, vebalden kurtulamayız. Bizim bu terör örgütlerine karşı etkin mücadelemiz şarttır, burada da İslam alimleri silahsız birer kuvvettir. Sadece silahlı kuvvetlerle, güvenlik birimleriyle bu teröristlerin hakkından hiç kimse gelemez. Silahsız kuvvetlerinde devrede olması ve bunların terörist devşirmesine zemin hazırlayan ortamların ortadan kaldırılması şarttır.

Başka FETÖ terör örgütleri gibi örgütlerin çıkmaması gerekiyor. Ama bizim bu örgütler hakkında uyarılmaya ihtiyacımız yok mu, var. O zaman bu terör örgütlerini bu itikadi açıdan sapkınlık içinde olan teröristleri ilk fark edecek olanlar elbette ki İslam alimleri. Ak sütün içerisindeki ak kılı görecek, görme keskinliğine, basirete ancak bizim alimlerimiz sahip olabilir

 Biz mezheplere inanırız. Kuran ve sünneti doğru anlama konusunda mezhepler bizi aydınlatan birer rehber, yol göstericidir. Ama hiç bir rehber kuran ve sünnet yerine ikame edilemez. mezhepçilik bu topraklarda hiç olmadı ve kıyamete kadar da hiç olmayacaktır. Müslümanları birbirine düşman kılmak ve Müslümanlar arasında önlenemez ve hatta çatışmalara zemin hazırlamak için bazı ülkelerin istihbarat örgütleri mezhepçiliği hem pompalamak hem de bazı gafil ve eblehleri fonlamaktadır. Bu tür işleri yapanları mutlaka deşifre etmekte fayda olduğunu ve kamuoyunun önünde bu işlere tevessül edenlere İslam dünyasını ve Müslümanları yıllarca kasıp kavuracak, yanacak ve yakacak bu fitnenin ateşine odun atanlara karşı hepimizin uyanık olması ve bu projenin başarısızlığa uğratılması için el birliği içerisinde olmamız lazım. Türkiye’de ‘Ehli sünnet alimleri, Ehli sünnet müdafisi, Ehli sünnet bekçisi’ diye yeni yeni isimler kullanılıyor. Böyle isimlere bizim ihtiyacımız var mı? Hepimiz ehli sünnetiz. Hepimiz gerektiği zaman bu din için her şeyi yapabilecek insanlarız. Yüzlerce yıldır bu konuda dernekler, vakıflar, araştırma merkezleri kurulmadı da birden bire mantar gibi nereden çıkıyor bunlar? Onun için bu mezhepçilik fitnesine karşı hepimizin uyanık olması lazımdır. Biz dinimizi doğru anlama ve anlatma konusunda mezheplerden azami derecede istifade ederek, yolumuza elbette devam edeceğiz.”

BAKAN TÜFENKCİ NE DEDİ?

Bakan Tüfenkci: Gönül arzu ediyor ki ilahiyat ve islami bilimlerdeki hocalarımızın camilerde birer kürsülükleri olsun.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile birlikte Malatya’da 24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri İslami Dekanlar Toplantısı'na katıldı.

Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, toplantının özellikle Malatya'da yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Malatya’nın fikirde bir ekol şehir olduğuna değinen Bakan Tüfenkci "Biz birçok tartışmayı işyerlerimizde, evlerimizde veya okullarımızda yapıyorduk. Ben üniversiteye gittiğimde tartışmalı ortamlarda Malatya’dan edindiğimiz ilim, Kur’an hadisleriyle konuştuğumuzda sen Malatya ekolünden misin diye sorarlardı" dedi.

İnönü Üniversitesi’ne İslami İlimler noktasında üstlendiği rolden ötürü teşekkür eden Bakan Tüfenkci, İlahiyat noktasında yetişmiş akademisyenlerin camilerde birer kürsülerinin olması ve halkı İslami İlimler hususunda aydınlatmaları istediklerini belirti ve şöyle konuştu:

“O zaman da ben hep şunu düşünüyordum biz çok geniş bir şekilde; terzi, esnaf, öğretmenlerimiz güncel meseleleri tartışıyorduk. Daha çok ilim ve ilahiyat noktasında yetiştirmiş hocalarımızın aramızda olmasını istiyorduk. Bu noktada Allah’a hamdolsun ülkemizde 80 İslam ve İlahiyat Fakültesi oluştu. Diyanet İşleri Başkanlığımız çok daha görünür hale geldi. Gönül arzu ediyor ki ilahiyat ve islami bilimlerdeki hocalarımızın camilerde birer kürsüleri olsun, hafta sonları gelsinler o kürsülerde ders saatleri olsun alanlarında halkımıza gençlerimize İslam’ı anlatsınlar.”

MALATYA VALİSİ ALİ KABAN'I ZİYARET...

HÜSN-Ü HAT SERGİSİ… 

AK PARTİ TEŞKİLATINI ZİYARET...

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ZİYARET...

MALATYALILARLA...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Bozdağ;, Başka, FETÖ, terör, örgütleri, gibi, örgütlerin, çıkmaması, gerekiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı