Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 15:58
 
Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu olsun
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı... Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz da “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlanmaktadır. II. Meşrutiyetin yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve bugün sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir.
Gündem Haberi


Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu olsun...

Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz da “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlanmaktadır. 
24 Temmuz  “Gazeteciler ve Basın Bayramı” dolayısıyla yayınlanan mesajlar:

BÜLENT TÜFENKCİ GÜMRĞK VE TİCARET BAKANI…


“Medya kuruluşlarının varlığı ve gazetecilik mesleği yerine getirdikleri siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel işlevleriyle gelişmiş demokrasilerde vazgeçilmezdir.

Toplumun habere, bilgiye ve fikre ulaşmasını, haberin yayılmasını sağlayan gazeteciler,  kamuoyu oluşturmak ve kamu vicdanının sesi olmak gibi hayati bir göreve sahiptir. Basın yayın meslek ilkeleri ve etik değerlere uygun olarak görevlerini yerine getiren gazeteciler ve medya kuruluşları, demokrasinin gelişmesine bulundukları katkının yanı sıra demokrasinin dayandığı temel güçlerden biri olan toplum adına denetleme işlevini de yerine getirirler.

Basın-yayın organları ve gazetecilik mesleği toplumun her alanı için gereklidir. Nitekim bunu 15 Temmuz gecesinde de açık bir şekilde gördük. Darbe kalkışmasının yaşandığı saatlerde, hangi ideolojide hangi görüşte olursa olsun Türk basını demokrasisine sahip çıkmak adına her türlü tehdide karşı tek yürek olmuş, darbecilere karşı yayınlarını sürdürmüş, halka demokrasi direnişinde cesaret vermiş ve tüm dünyaya örnek olacak bir yayıncılığa imza atmıştır.

O gece basınımız ekranlarını darbecilere değil millete teslim etmiştir. Hain darbecilerin kurşun ve bomba attığı her meydanda ve her köşede bir basın mensubumuz mutlaka yer almış ve milletimizin gözü, kulağı, sesi olmuştur. En kritik saatlerde Başkomutanımız Cumhurbaşkanımızın halka hitabını ekranlara getiren basınımız, darbe girişiminin seyrini değiştirmiştir.

Bu vesileyle, tüm basın-yayın organlarımıza ve gazetecilerimize demokrasiye verdikleri destekten ve özverili yayınlarından dolayı teşekkür ediyor, tüm basın emekçilerimizin Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum.”

AHMET ÇAKIR MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI...

“Emeğiyle, alın teriyle, objektif habercilik yapan tüm gazetecilerimizin "Gazeteciler ve Basın Bayramını" tebrik ediyorum.”


SELAHATTİN GÜRKAN BATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI…
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, “Basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir” dedi.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bu nedenle bugün ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Günümüzün en dinamik ve fedakarlık isteyen mesleklerinin başında gelen basın, teknolojideki hızlı gelişmelerin de etkisiyle geçmişten günümüze ülkemizin ve ilimizin gelişmesinde çok değerli katkılarda bulunmuştur. Halkımıza doğru haber alma imkânı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı ile hareket etmek, toplumda basına güvenin artmasını sağlamaktadır.

Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır. Ayrıca bu günleri fırsat bilerek, böylesine önemli bir görevi yerine getiren basın emekçilerinin çalışma şartları bakımından çok daha iyi, çok daha ileri bir seviyeye getirilmesi için neler yapılacağı da yeniden değerlendirilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta ilimizde faaliyet gösteren yerel gazete, televizyon, radyo, dergi, internet gazeteleri ve haber ajanslarının temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, kendilerine başarılar dilerim” dedi.
AVUKAT UMUT YALÇIN TÜRK KIZILAY’I MALATYA ŞUBE BAŞKANI…


“Bir ülkede milletin yanıbaşında meydana gelen olaylardan haberdar olabilmesi ve toplumun duyarlılığının artabilmesi açısından en önemli faktör özgür basının aktif bir şekilde tarafsız olarak görev yapabilmesidir. 

Türk Kızılayı olarak Malatya ve çevresinde yapmış olduğumuz tüm faaliyetlerde adeta gönüllü Kızılay'cılar gibi yağmurda çamurda iyi günde kötü günde yanımızda olan değerli gazetecilerimizin ve tüm basın mensuplarının Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı yürekten kutlarım.”

 

MESUT SAMANLI MHP BATTALGAZİ İLÇE BAŞKANI…

“Hayatımızda bir çok öneme sahip olan basının 15 Temmuzda bir kez daha iyi anlamış bulunmaktayız. O gün hain kalkışmanın gercekleşmemesinin en büyük nedenlerinden biride basınımızın milli iradenin yanında yer almasıdır 24 Temmuz 1908 tarihinde ikinci meşrutiyetin ilanıyla birlikte Türk basınında sansürün kaldırılması nedeni ile her yıl 24 Temmuz günü basın bayramı olarak kutlanmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Basın vatandaş ile devlet arasında hızlı ve etkili bir iletişimin sağlanmasına katkı sağlayan en büyük kuruluştur. Şehrimizde yaşanan olaylardan gelişmelerden haberdar olmamızı sağlayan yerel basınımızın özverili ve başarılı çalışmalarının bundan sonrada aynı şekilde devam ettireceklerine inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde görev yapan yerel gazete tv. radyo dergi internet gazetecileri haber ajansları olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının 24 Temmuz gazeteciler ve basın bayramını kutlar sağlık başarı dilerim...”

RAMAZAN TAŞTAŞ ANADOLU AJANSI ARGUVAN MUHABİRİ…
“Önce Basın Nedir Onu Öğrenmeliyiz…
Gazeteci Kendi Ülkesinin Menfalarını Göz Önünde Bulundurmayan Gazeteciye Gazeteci Diyemem ve sanırım herkeste benim gibi düşünürler diye kanatlındayım.


Tabi ki Biziler Öncelikle Kendi Ülkemize Sahip Çıkmalıyız. Kendi Ülkemizin Menfaatleri Her Şeyden Önce Gelmelidir. Bazı Toplantılara Gidiyoruz ve Basınla Alakası Olmayan İnsanları Görüyoruz ve Üzülüyor.
Basın Deyince Önce Kendi Ülkesine Sahip Çıkmalıdır. Bakını Ülkemizi Bir Ateş Çemberi İçindedir. Zaten Kendi Ülkesine Sahip Çıkmayanlara Basın Dememizde Zor Olur ve Dememeliyiz.
Bende Bir Gazeteci Olarak Tüm Basın Çalışan Abilerimiz ve Kardeşlerimizin Bayramlarını Kutluyorum.”
LEVENT İSKENDEROĞLU MALATYA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ…


“Tüm değerli basın çalışanlarının ve sizin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlar, başarılar dilerim.”
SELİM ÇETİN FIRAT ELEKTRİK KURUMSAL İLETİŞİM YÖNETİMİ...
“Sayın Ali ALADAĞ,
Malatya Olay
24 Temmuz Basın Bayramı’nızı kutlar; başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.


Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli’de yaşayan vatandaşlarımıza 7 gün 24 saat kaliteli ve kesintisiz hizmet götürme gayretiyle çalışan Fırat Elektrik olarak, siz değerli basın mensuplarımızın da gece gündüz demeden bizleri gerçeklerle buluşturmak için çalıştığınızı biliyoruz. Bu yüzden sizlere ayrıca teşekkür eder, bölgemizin daha üstün bir refah seviyesine ulaşabilmesi için daha uzun yıllar birlikte çalışmayı dileriz.
Sevgi ve saygılarımla…”
ZEKİ DAĞ ANADOLU BASIN BİRLİĞİ MALATYA ŞUBE BAŞKANI…
“24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bu nedenle bugün ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Günümüzün en dinamik ve fedakarlık isteyen mesleklerinin başında gelen basın, teknolojideki hızlı gelişmelerin de etkisiyle geçmişten günümüze ülkemizin ve ilimizin gelişmesinde çok değerli katkılarda bulunmuştur.
Halkımıza doğru haber alma imkânı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.


Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı ile hareket etmek, toplumda basına güvenin artmasını sağlamaktadır. Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır. Ayrıca bu günleri fırsat bilerek, böylesine önemli bir görevi yerine getiren basın emekçilerinin çalışma şartları bakımından çok daha iyi, çok daha ileri bir seviyeye getirilmesi için neler yapılacağı da yeniden değerlendirilmelidir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta ilimizde faaliyet gösteren basın çalışan gazeteci kardeşlerimin ve yine Ülkemizde, dünyada çalışan tüm basın çalışanların kardeşlerimizin bu önemli günlerini tebrik ediyorum.
Ülkemizin birliği için hep birlikte birlik içinde olalım. Yeter ki bizler birlik içinde olalım. Türk Milleti Asildir Büyüktür. Başkan Dağ,24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum.”

AHMET BAYDUZ GENÇLİK KONSEYİ GENEL BAŞKANI…

"Kamuoyu adına üstlendikleri görevi, toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan, ilkeli, bağımsız ve tarafsız bir anlayışla gerçekleştiren basın çalışanlarımız, toplumu her konuda aydınlatma, bilgilendirme, haberdar etme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli görevleri en zor şartlar altında dahi yerine getirmektedir. Kamu adına gerçekleri araştırma ve doğru haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğini layıkıyla yerine getiren basın çalışanlarımız, her türlü takdiri hak etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, toplumsal barış ve huzurun önemli gereksinimi olan doğru ve sağlıklı bilgi akışının sağlanmasına, demokrasimizin güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayan tüm basın mensuplarımızın, 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum." 

İBRAHİM GÖÇMEN ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ MALATYA ŞUBESİ DERNEK BAŞKANI…
“Basınından sansürün kaldırılışının 108'inci yılında gerçek demokrasinin ayrılmaz parçası olan, halkın doğru haber alma hak ve özgürlüğünü sağlamak amacıyla emek veren Dünyada ki ülkemizdeki ve ilimizde ki tüm basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutlamak isterim istiyorum..
Ancak, halen ceza evlerinde 150 den fazla gazetecinin tutuklu olduğu basına bu kadar baskı ve sansürün uygulandığı bir dönemde sözüm ona sansürün kaldırılması günü denilerek gün kutlamak çok ta içimizde gelmemektedir.
Yerel gazeteciler olarak özellikle Malatya'da yaşanan olaylardan ve gelişmelerden haber almamızı, kentimizin sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmesine katkılar sağlayan yerel basın mensuplarımız görevlerini gayret ve çabalarla yaz kış demeden yağmur çamur demeden ve emeğinin karşılığını da kesinlikle layıkıyla almadan alamadan, özveri içerisinde yerine getirmektedirler.
Basının özgür olduğu sansürün hiçbir zaman olmayacağı havuz medyaların ortadan kalkacağı günler temennisiyle isteği ile arzusu ile.
 Demokrasinin olmazsa olmaz olan basına, dokunulmadığı hapislerde gazetecilerin olmadığı gazetecilerin özgür olduğu bir demokrasi şöleninde;  


Gerçek anlamda evrensel demokratik hukuk ve adaletin hüküm sürdüğü bir dönem de o günlerin yakın olduğu olacağı bir zamanda tüm basın mensuplarımızın "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını" kutlar tüm basın mensubu arkadaşlarıma meslektaşlarıma özgür bir ortam da özgürce mesleki çalışmalarını yapmaları temennisi ile sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Bugün, 24, Temmuz, Gazeteciler, ve, Basın, Bayramı, Kutlu, olsun,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv