Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 12:03
 
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü...
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Bugün 8 Mart…Dünya Kadınlar Günü…8 Mart Dünya Kadınlar Günü Malatya’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bugün kutlanan dünya 8 Mart kadınlar günü nedeniyle yapılan açıklamalar ve kim ne dedi?
Yaşam Haberi
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü...

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü...


MHP MİLLETVEKİLİ MEHMET FENDOĞLU

MHP(Milliyetçi Hareket Partisi)Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu,Kadının Türk toplumunda değerine ve önemine dikkat çekerek , kadının ülke gelişiminde önemli bir faktör olduğunu belirtti.
Fendoğlu mesajında; “Milli ve manevi değerlerimizin, kültür ve geleneklerimizin en kıymetli taşıyıcıları hiç şüphe yok ki kadınlarımızdır. Kadınlarımıza başta eğitimlerine önem göstermek üzere, hayatın tüm alanlarında hak ettiği değeri vermek hepimize düşen önemli bir görevdir. Bu yüzden yıl içinde bir gün kutlanan, kadınlar için önemli bir yere sahip olan bu gün sadece bir güne sığdırılmamalıdır. Günümüzde gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri de kadının bulunduğu toplumdaki özgürlüğü, saygınlığı ve yönetimdeki yeri ile belirlenmektedir.

Sosyal ve ekonomik hayatın her alanında büyük fedakarlıklar gösteren ve rol üstlenen kadınlarımıza sahip çıkmalı ve hak ettikleri değeri vermeliyiz. Şanlı tarihimize baktığımızda Türk kadını tarihimizin her devresinde eşsiz fedakarlık ve cefakarlık göstermiş, cephelerde kahramanlıklarla destanlaşmış, hayatın her alanında önemli sorumluluklar almıştır.

Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (SAV)’in ”Cennet annelerin ayakları altındadır.” sözünün muhatabı olan kadınlar, doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını htiğimiz, bizi biz yapan güzide değerlerimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü”’nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.


BAŞKAN GÜRKAN’IN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, kadınların toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekerek, “Dünya’da topraklarına Anadolu diyen bir milletin, kadına verdiği değer tartışılmazdır” dedi.
Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Yaşamımızın, doğumdan ölüme, her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımız toplumun temel taşıdır. Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Cephede mermi taşıyan, orduya asker gönderen, evde anne, baba yükünü omuzlayan destanların ortağıdır kadınlarımız.

Dünya’da topraklarına Anadolu diyen bir milletin, kadına verdiği değer tartışılmazdır. Tarihinde mabetlerine, kümbetlerine, saraylarına kadın adını veren kadim bir kültürden gelen bizler, bu mirasın koruyucusu olmak yetmez, bu mirasa yenilerini eklemek durumundayız. Gelişmiş Avrupa ülkelerinden çok önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemiz, 1921 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlanmaya başlamıştır. Dünya ise 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı ile bizden tam 56 yıl sonra benimsemiştir. İşte bu vesile ile Cumhuriyeti ve onun kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha iyi anlıyor, şükranla yad ediyoruz. Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını htiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyor” ifadelerini kullandı.
MTÜ REKTÖRÜ PROF.DR. KARABULUT”HER ŞEY KADINLA BAŞLAR”
MTÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut: “Her şey kadınla başlar”
Malatya Turgut Özal Üniversitesi  (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Kadınların toplumsal hayattaki yeri ve konumu,  hiç tartışmasız bir ülkenin ne kadar geliştiğinin ve hangi çağdaş seviyede olduğunun göstergesidir.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Karabulut, mesajında şu ifadeleri belirtti:
“Kadınların toplumsal hayattaki yeri ve konumu,  hiç tartışmasız bir ülkenin ne kadar geliştiğinin ve hangi çağdaş seviyede olduğunun göstergesidir.  Kadınların yüzü gülüyorsa,  o toplum huzurlu,  demektir.
Kadın, kamusal yaşamın içinde kalabiliyorsa,  hayata dokunabiliyorsa, hayata tutunabiliyorsa toplum sağlıklı büyüyor demektir.  Bu nedenle kadınlar, daha fazla kamusal yaşamın her alanında yer almalı ve temsil edilmeli, etkin görevler üstlenmeli. 


Kadınlar;  eğer hak ve özgürlüklerini kullanamıyorsa, aile içi şiddete, ayrımcılığa, baskılara uğruyorsa sosyal ve ekonomik kaygılar yaşıyorsa o toplumun gelişmesinden söz etmek imkansızdır.
Ülkemizde son dönemde kadına yönelik pozitif gelişmeler yaşanmakta, toplumsal duyarlılık her geçen gün biraz daha artmaktadır. Yeterli mi, değil. Toplumsal bilincin artması ile sorunların çözülebileceği unutulmamalıdır.
Kadın ancak adalet gözetildiğinde eşdeğerdir. 
Toplumlar kadınların ekonomiye ve iş gücüne katılımıyla ayakta kalır.
Kadına saygı, insanlığa saygıdır. Güçlü kadın, güçlü aileyi, güçlü aile güçlü toplumu oluşturur.
‘Her şey kadınla başlar.’


8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum, kadınların mutlu olduğu yarınlar diliyorum.
Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak, 8 Mart Kadınlar Günü çerçevesinde ‘Her şey kadınla başlar’ temalı  ‘Kadın Sağlık ve Kalite’ konulu sempozyumu 13 Mart Çarşamba günü üniversitemiz Konferans Salonunda gerçekleştireceğiz. “

MHP KADINLAR KOLU BAŞKANI SELMA ÇİÇEK…

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

MHP(Milliyetçi Hareket Partisi) Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Selma Çiçek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Başkan Çiçek, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Dünya Kadınlar Günü, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, daha iyi yaşama ve çalışma koşullarını iyileştirme yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olmuştur. Bugün gelinen noktada Anadolu Kadınları; iş hayatı, eğitim, sağlık, yasama, yürütme ve yargıya varıncaya kadar her alanda üstlendiği görevi başarıyla yerine getirmiş, çağdaş Türkiye’nin simgesi ve Cumhuriyet’in en büyük teminatı olmuştur. İslam dini ile birlikte kadın toplumda hak ettiği değeri almıştır. Kadının konumundaki bu değişiklik, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette ifade edilmektedir. Kadınlara karşı gösterilecek tavırda bizim için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v), hanımlara karşı her daim güler yüzlü olmuş, onlara sevgi, saygı ve anlayış göstermiştir. Günümüzde Türkiye’de hanımlarla ilgili çeşitli yasal düzenlemeler yapılarak, Kadın Hakları ve şiddet konusunda önemli mesafeler kat edilmiştir. Kadınların karşılaştıkları diğer sorunlar, toplumun genel eğitim düzeyinin yükselmesi ve kadınlarımızın sosyal, siyasal, ekonomik yaşamda etkinliklerinin daha da artmasıyla ortadan kalkacaktır. Tüm Dünya kadınlarının bu anlamlı gününü kutluyor, kadınlarımıza sağlık, başarı, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bugün, 8, Mart, Dünya, Kadınlar, Günü...,
Yorumlar
Haber Yazılımı