Haber Detayı
22 Ocak 2017 - Pazar 22:00
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Afrikalı Dostlarımızın FETÖ’ye Karşı Hassasiyeti Artmaktadır
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin Afrika’nın tüm ülkelerinde Türkiye’nin büyükelçiliklerinin bulunması ve bu büyükelçilikler vasıtasıyla da ikili ilişkilerin çok daha yoğun bir şekilde sürdürüldüğü kıta hâline gelmesi olduğunu söyledi.
Dünya Haberi


“FETÖ’NÜN FAALİYETLERİYLE İLGİLİ DEVLET BAŞKANLARIYLA DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ”...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika ziyaretinin ilk durağı olan Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’a gitti. Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrikalı dostlarımız arasında FETÖ’ye, bu örgütün niyetlerine, yanıltıcı söylemlerine karşı hassasiyet her geçen gün tanıdıkça, derinliğine vakıf oldukça artmaktadır. 15 Temmuz gecesi suçüstü yakalanan bu örgütün, bu katil sürülerinin, artık ‘diyalog, hizmet, eğitim, ticaret’ diyerek gizlenme imkânı kalmamıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı kapsayan Doğu Afrika gezisinin ilk durağı Tanzanya'ya hareketi öncesinde, Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.


“AFRİKA’DA 39 BÜYÜKELÇİLİĞE ULAŞILDI”

2005'ten itibaren "Afrika Yılı" süreci başlattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçle birlikte Afrika’da şu anda 12 büyükelçilikten, 39 büyükelçiliğe ulaşıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin Afrika’nın tüm ülkelerinde Türkiye’nin büyükelçiliklerinin bulunması ve bu büyükelçilikler vasıtasıyla da ikili ilişkilerin çok daha yoğun bir şekilde sürdürüldüğü kıta hâline gelmesi olduğunu söyledi.

Doğu Afrika seyahatlerine; bazı bakanların, milletvekillerin ve yoğun bir iş adamı ekibinin eşlik ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ziyaret programında öncelikle Darüsselam’da Tanzanya Cumhurbaşkanı ile 23 Ocak Pazartesi günü bir araya geleceğiz. Bilahare Cumhurbaşkanı Sayın Magufuli’yle heyetlerimiz arasındaki resmî görüşmelere eş başkanlık yapacağız. Aynı zamanda Türk ve Tanzanyalı müteşebbislerimizin düzenleyeceği iş adamlarımızla birlikte foruma değerli mevkidaşımla beraber iştirak edeceğiz” dedi.

Tanzanya ziyaretlerinin ardından 23 Ocak Pazartesi günü akşam saatlerinde Mozambik’in Başkenti Maputo’ya geçeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Ocak Salı günü ise Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi’yle görüşeceklerini ve heyetler arası toplantı yapacaklarını kaydetti.

“FETÖ’NÜN FAALİYETLERİYLE İLGİLİ DEVLET BAŞKANLARIYLA DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ”

Ziyaretinin, Türkiye’den Mozambik’e Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ziyaretin özellikle özel bir anlamı da ilk ziyaret olmasının yanında, malum Afrika ülkelerinde Tanzanya olsun, Mozambik olsun, diğerleri olsun, FETÖ’nün bu ülkelerdeki yoğun faaliyetleriyle ilgili oradaki devlet başkanlarıyla bu konuları da masaya yatırıp değerlendirmelerini inşallah yapmış olacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik’teki görüşmelerimizin ardından; 24 Ocak Salı akşamı Madagaskar’ın Başkenti Antananarivo’ya geçeceklerini belirterek, 25 Ocak Çarşamba günü Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile bir araya geleceklerini ve yapılacak heyetler arası görüşmelere de başkanlık yapacaklarını vurguladı.

“BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KONULARDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAĞIZ”

“Afrikalı Dostlarımızın FETÖ’ye Karşı Hassasiyeti Artmaktadır”

Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile son olarak 2016 Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’nde bir araya geldiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Madagaskar ziyareti de, Türkiye’den bu ülkeye cumhurbaşkanı düzeyinde yapılmış olan ilk ziyaret oluyor. Madagaskar’da gerçekleştireceğimiz temasların ardından aynı gün ülkemize geri döneceğiz. Ekim-1979’da özellikle açıldıktan sonra o dönemdeki bütçe mülahazalarıyla 1984 yılında kapatılan Darüsselam Büyükelçiliğimiz Afrika’ya açılım politikamız kapsamında 2009 yılında yeniden faaliyete geçti. Özellikle Antananarivo Büyükelçiliğimiz 2010 yılında, Maputo Büyükelçiliğimiz ise 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Bugün açılımdan ortaklığa dönüşen Afrika politikamız çerçevesinde az önce de ifade ettiğim gibi 39 Afrika ülkesinde büyükelçiliğimiz bulunuyor. Önümüzdeki süreçte inşallah Dışişleri Bakanlığımızın gayretleriyle diğer ülkelerde de temsilcilik açmayı arzu ediyoruz. Ziyaretimiz vesilesiyle ikili iş birliğimizi ele alacak, ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağız.”

“FETÖ’NÜN KARDEŞ COĞRAFYALARDAN TASFİYE EDİLMESİ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

“Bu ziyarette özellikle de Maarif Vakfımızla ve onun temsilcileriyle birlikte FETÖ ile mücadele bağlamında muhataplarımızdan beklentilerimizi dile getireceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha sonra da özellikle FETÖ’nün bilhassa dost ve kardeş coğrafyalardan tasfiye edilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz ve kendileriyle de neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Şunu memnuniyetle belirtmek isterim: Afrikalı dostlarımız arasında bu örgüte, bu örgütün niyetlerine, yanıltıcı söylemlerine karşı hassasiyet her geçen gün tanıdıkça, derinliğine vakıf oldukça artmaktadır. 15 Temmuz gecesi suçüstü yakalanan bu örgütün, bu katil sürülerinin artık diyalog, hizmet, eğitim, ticaret diyerek gizlenme imkânı kalmamıştır. İnşallah Maarif Vakfı’nın, TİKA’nın, Türkiye Burslarının ve gönüllü kuruluşlarımızın desteğiyle bu terör örgütünü ülkemiz, milletimiz ve dostlarımız için bir tehdit olmaktan çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

“YENİ İŞ ORTAKLIKLARINA VE PAZARLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Doğu Afrika ziyaretleri sırasında farklı sektörlerden birçok iş adamının da kendisiyle beraber olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, her üç ülkede de düzenlenecek iş forumları vasıtasıyla iş adamlarının yerel muhataplarıyla bir araya getirilmek suretiyle iş bağlantıları kurmalarını da temin edeceklerini ifade etti.

İş adamlarına, bakanların da gerekli desteklerinin göz ardı edilemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii biz de cumhurbaşkanları olarak bu toplantılara bizzat iştirak etmek suretiyle iş adamlarımızın oradaki heyecanını, girişimci ruhunu da artırmış olacağız. Ben bu forumların kıtayla son dönemde gelişmekte olan ticari ve ekonomik ilişkilerimize çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum. Özellikle ülkemizin içinden geçtiği bu süreçte yeni açılımlara, yeni iş ortaklıklarına, yeni pazarlara ihtiyacımız var. Bu bağlamda geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul’da, Türkiye-Afrika Ekonomi İş Forumunu düzenledik. İnşallah seyahatimiz sırasında hem bu forumun sonuçlarını görme, hem de yeni ortaklıklar tesis etme imkânı bulacağız. Biz asla tek taraflı kazanmanın, başkalarının alın teri üzerinden zenginleşmenin peşinde değiliz. Biz kazan-kazan esasına göre çalışmalarımızı sürdürmenin gayreti içerisinde olacağız” dedi.

“AFRİKALILAR BİZLERİ KARDEŞ GİBİ BAĞIRLARINA BASIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, Afrika ülkeleriyle ilişkilerin karşılıklı saygı esasına dayalı olarak da sürdürmenin kararlılığı içerisinde olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrika seyahatlerine geçmişinde sömürgecilik lekesi olmayan bir ülkenin temsilcileri olarak her zaman başımız dik, alnımız ak olarak çıktık. Afrikalılar da bizleri adeta bir kardeş gibi, uzaklardan gelen yakın bir dost gibi her seferinde muhabbetle bağırlarına basıyor. İnşallah bu müspet iklimi devam ettirecek, ticaret, ekonomi, eğitim, turizm ve enerji gibi farklı alanlardaki iş birliklerimizi de inşallah perçinleyeceğiz. Bu düşüncelerle ziyaretlerimizin hayırlara vesile olmasını Rabbimden temenni ediyorum” diye konuştu.

“Halkımız, Partili Cumhurbaşkanlığına Sıcak Bakıyor”...

Tanzanya’ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği hakkında “Bu sürecin parlamento aşaması başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Bunun adı referandumdur. Şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandumla ilgili vereceği karar ne olacak, bunu önce görmemiz lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı kapsayan Doğu Afrika gezisinin ilk durağı olan Tanzanya'ya hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

“SÜRECİN PARLAMENTO AŞAMASI, BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SONUÇLANDI”

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP'ye, başkanlık için ‘evet’ demesi karşılığında ‘bakanlık’ verileceği iddialarıyla ilgili olarak, “Ülkemizle alakalı açıklamaları henüz erken buluyorum. Şundan dolayı, tabii bu sürecin parlamento aşaması başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Bunun adı referandumdur. Şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandumla ilgili vereceği karar ne olacak, bunu önce görmemiz lazım. Bunu gördükten sonra milletimiz hakikaten bu referandum kararını onaylıyorsa, onayladıktan sonra hemen bir seçim söz konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. Seçimin şu andaki görüntüsü 2019. Bu seçimde tekrar millete gidilecek. Millet ne karar verecek, onu da görmek gerekiyor. Onun için bu neticeleri alalım, ondan sonra bu adımları atalım. Özellikle partili bir Cumhurbaşkanı süreci, bir defa bu işin en farklı olan yönü olacak. Bütün bunların yanında da özellikle de Türkiye'nin geleceğe yönelik çok daha performansı artıracak kararlar almasının gereğine inanıyoruz. Her ne kadar birileri 'rejim mejim' deyip duruyorsa da ki alakası yok, bu bir sistem değişikliğidir. Bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar daha kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır bu iş. Cumhuriyetimizin kuruluşuna baktığımız zaman, hani ikide bir 'tek adam, tek adam' deyip duruyorlar... Cumhuriyetin kuruluşunu bilmezlerse, bunu bilmezler” cevabını verdi.

“MİLLETİMİZİN VERECEĞİ KARAR, BİZİM İÇİN BAŞ GÖZ ÜSTÜNE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Bütün bunları şöyle bir elediğimiz zaman, bu işin buralara nasıl geldiği çok açık ve net ortadadır. Şu anda da milletimizin vereceği karar, bizim için baş göz üstünedir. İnşallah bu adımı bu şekilde atacağız. 2019'da seçim yapılır, yeni partili Cumhurbaşkanı seçilir, partili Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da kim olacaksa partili Cumhurbaşkanı tabii ki o kabinesini oluştururken, bağlayıcı bir niteliği olmayan bir süreçtir. Burada ağırlıklı olarak biliyorsunuz parlamentodan değil, parlamento dışı bir kabine oluşturma şansı olacağı için bu bir defa birinci derecede önem arz ediyor. İkinci derecede parlamento içinden de bu kabineye kişiler alabilir. Onu, o günün şartları belirleyecektir, dersek ki o zamana kadar çok vakit var ve o güne kadar da çok çok farklı güçlü bir kabinenin oluşturulması ülkemizin menfaatine olacaktır.”

“ORTA DOĞU'NUN EN GÜÇLÜ VE BELİRLEYİCİ ÜLKESİ TÜRKİYE'DİR”

“Halkımız, Partili Cumhurbaşkanlığına Sıcak Bakıyor”

ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın birçok açıklamalar yaptığını, kendilerinin de bu açıklamaları izlediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de bu açıklamaları şu anda izliyoruz. Köprüler, demiryolları vesaire ondan öte biz şu anda Orta Doğu'yu düşünüyoruz. Yani Trump'ın Orta Doğu'daki tavrı ne olacaktır? Çünkü Orta Doğu şu anda kaynıyor. Şu anda Orta Doğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor ki, bu söylemler doğrusu rahatsız edicidir. Onun için tabii bunları oturup değerlendirmek gerekecek. Biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir Orta Doğu'dan yanayız, parçalı bir Orta Doğu'yu asla düşünmüyoruz ve bu doğru olmaz, bu Orta Doğu halklarının bir defa kendisine saygısızlık olur. Böyle bir düşünceye biz Türkiye olarak 'evet' diyemeyiz. Onunla ilgili de özellikle ben Sayın Trump'a yapacağımız ziyarette ki randevu ne zamana verilir şu anda bilemiyorum, arkadaşlarımız, Dışişleri görüşmelerini, çalışmalarını sürdürüyorlar. O görüşmede bunları tabii A'dan Z'ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız, bu müzakerelerle birlikte.... Çünkü Orta Doğu'nun en güçlü ülkesi Türkiye'dir ve belirleyici ülkesi Türkiye'dir. Orta Doğu ile yakından, uzaktan ilgisi, alakası olmayanlar kalkıp da Orta Doğu ile ilgili hakikaten çok çok tarihî bir yanlışın içine düşerek bir karar verirlerse bu tabii dünyamız için insanlık için isabetli olmaz diye düşünüyorum” dedi.

“BİZİM, MEYDANLARDA YER ALMAMIZA MANİ BİR HÂL YOK”

“Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili referandum süreci başlayacak ve referandumda bir kampanya süreci olacak. Başbakan Binali Yıldırım da 7 Şubat'ı işaret etmişti. Siz de kampanya sürecinde yer alacak mısınız? Meydanlarda görecek miyiz sizi?” şeklindeki soru üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda, bizim meydanlarda yer almamıza mani bir hâl yok. Birçok etkinlikler olacaktır ve bu etkinlikler içinde arkadaşlarımla değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra meydana çıkar mıyız, çıkmaz mıyız... Ben şu anda zaten meydanlardayım. Bakın dün de meydandaydım, bundan önce de yine meydanlardayım ama bunun değerlendirmelerini yaptıktan sonra ona göre kararımızı veririz. Nerede ne zaman halkımızla bir araya geleceğiz, buluşacağız, bunları konuşuruz. Kaldı ki bir Cumhurbaşkanı olarak, Cumhurbaşkanlığı üzerinde bir geleceğin hazırlandığı süreç herhâlde bizi de ilgilendirecektir, düşüncelerimizi halkımızla paylaşmayı gerektirecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Siz yoğun anket yaptıran bir kişisiniz. Acaba sizdeki anketlerde referandumla ilgili durum nedir, sizin referandum tahmininiz nedir?” şeklindeki soru üzerine ise de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biraz erken oluyor” cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anketler var da bunları, biraz daha şöyle hızlanalım, ondan sonra inşallah sizlerle paylaşırız ama ben sadece bir şeyi söyleyeyim; halkımızın, milletimizin şu anda yani referandum ile birlikte Türkiye'de özellikle partili Cumhurbaşkanlığına sıcak baktığı ve çok da ciddi manada bir oranla bu işe yaklaştığını görüyoruz. Zaten böyle bir şey olmasa, biz böyle bir şeyin içinde de olmayız, onu da çok açık söyleyeyim” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya’da...

Eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da kendisine eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Darüsselam Julius Nyerere Uluslararası Havaalanı'nda Tanzanya Cumhuriyeti Başbakanı Kassim Majaliwa, Türkiye'nin Darüsselam Büyükelçisi Yasemin Eralp ve büyükelçilik mensupları karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika turunun ilk durağı olan Tanzanya’nın başkenti Darüsselam da bulunuyor.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Afrikalı, Dostlarımızın, FETÖ’ye, Karşı, Hassasiyeti, Artmaktadır,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv