Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 19:30
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Anayasa Değişikliğini Ülkemizin Geleceği İçin İstiyoruz
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Demokraside, geleceğe sahip çıkmanın, önce sandığa gitmekle, sonra da sandığa atılan oya sahip çıkmakla başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara mutlaka sandığa gitmeleri, sandık müşahitlerine de oy sayımları tamamlanıp tutanaklar seçim kurullarına teslim edilinceye kadar görev yerlerinden ayrılmamaları ve sandığa sahip çıkmaları tavsiyesinde bulundu.
Gündem Haberi


“TÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİŞİNCE, MİLLETİN ÖNÜNE ÇIKACAK YÜZLERİ KALMAYACAK”...

‘Konya Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisinin en büyük hedefinin hizmet ve eserleri sabote etmek olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin, zarar görmesi pahasına yürütülen bu muhalefet anlayışını tasvip etmediğini her seçimde gördük. Buna rağmen aynı tavırlarını, 16 Nisan halk oylaması dâhil, inatla sürdürdüler. Biz en başından beri, Anayasa değişikliğini kendimiz için değil, ülkemiz ve ülkemizin geleceği için istediğimizi söylüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Evet Platformu’ tarafından Konya’da düzenlenen ‘Konya Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


“TÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİŞİNCE, MİLLETİN ÖNÜNE ÇIKACAK YÜZLERİ KALMAYACAK”

Hz. Mevlana’nın çağrısına uyup her fırsatta Konya’ya geldiklerini ve gelmeye devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendileri Konya’nın geçmişine ve bugününe sahip çıkarken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Konya vekilinin halk oylamasında ‘evet’ diyenleri İzmir’den denize dökmekten söz ettiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunca yıl Konya’nın ekmeğini yemiş, suyunu içmiş birisi, nasıl olur da böyle zırvalar, bilemiyorum. Eminim Konyalı bu densize haddini Pazar günü bildirecektir. Tabii onun şahsında aynı izde gidenlere de bildirecektir. Bu zihniyete ilk dersi Pazar günü sandıktan vereceğinize inanıyorum” diye konuştu.

Ana muhalefet partisinin eski ve yeni genel başkanlarıyla, milletvekilleriyle tamamen pusulayı şaşırmış durumda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bunların derdi büyük. Türkiye’nin yönetim sistemi değişince, artık milletin önüne çıkacak yüzleri kalmayacağını çok iyi biliyorlar. Hem “göbeğini kaşıyan adam” diyerek, “bidon kafalı” diyerek, “makarnacı” diyerek bu millete hakaret edip, hem de ülkenin yönetiminde söz sahibi olma devri bitiyor. Bunlar ondan dolayı çıldırıyor” dedi.

“PAZAR GÜNÜ TARİHÎ BİR DEVRİM YAŞANACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra hükûmetlerin, mecliste, otel lobilerinde ve medya patronlarının yalılarında yapılan pazarlıklarla değil; sandıkta doğrudan millet tarafından kurulacağını vurguladı ve milletin yarısından fazlasının gönlüne girerek ülkeyi yönetecek bir Cumhurbaşkanının bu zihniyetten çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

“Anayasa Değişikliğini Ülkemizin Geleceği İçin İstiyoruz”

Hz. Mevlana’nın, işaret ettiği üzere insanda ‘okyanus gibi bol şahsiyet, elif gibi dimdik şahsiyet’ olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konyalı vatandaşları 16 Nisan halk oylamasında ‘evet’ diyerek haysiyet ve şahsiyet fukaralarına ders vermeye, geçmişini ihya edip geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

Pazar günü tarihî bir devrim yaşanacağını ve o günün akşamı sonuçlar açıklandığında Türkiye’nin bayramı olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu anlamayanlar olabilir, varsın anlamasınlar. Benim milletim anlıyor ya bu yeter” diye ekledi. Demokraside, geleceğe sahip çıkmanın, önce sandığa gitmekle, sonra da sandığa atılan oya sahip çıkmakla başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara mutlaka sandığa gitmeleri, sandık müşahitlerine de oy sayımları tamamlanıp tutanaklar seçim kurullarına teslim edilinceye kadar görev yerlerinden ayrılmamaları ve sandığa sahip çıkmaları tavsiyesinde bulundu.

AGİT RAPORU

AGİT’in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) heyetinin 16 Nisan halk oylamasında ‘evet’ çıkması durumunda ‘birçok sıkıntının olduğu anlamına geleceği’ yönündeki açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili heyetin böyle bir görevinin olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evet çıkarsa ne olur, hayır çıkarsa ne olur, sen bunu konuşamazsın. Her yerde ‘evet’ varmış, ‘hayır’ görmemiş. Onu sen bu noktada çalışmayan partinin yetkilileriyle konuş, diğer tarafıyla konuşamazsın, böyle de bir rapor veremezsin. Versen de vermesen de Pazar akşamı bu millet ‘evet’iyle gereğini yapacaktır” açıklamasında bulundu.

‘Aşk adamı ağlatır, dert adamı söyletir’ sözüne atıfta bulunarak, kendilerinin hem dertli hem âşık olarak, aşklarının millet, dertlerinin memleket olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yüzden gece gündüz çalıştıklarını, Türkiye’nin 81 ilini Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dolaşıp milletle kucaklaştıklarını, televizyon kanallarından millete seslendiklerini aktardı.

“TEK GAYELERİ, HÜKÛMETİ İŞ YAPAMAZ HÂLE GETİRMEK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Neyiniz eksikti, neyi yapamadınız da Anayasayı değiştiriyorsunuz’ dediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz 14 yıl boyunca, ülkemize ve milletimize hizmet getirmek için attığımız her adımda bunların ayağımıza nasıl çelme taktıklarını biz çok iyi biliriz. Sürekli Meclis’i bloke ettiler. Her fırsatta Anayasa Mahkemesini yol ettiler. Kendi tıynetlerindeki meslek kuruluşları aracılığıyla mahkeme mahkeme dolaştılar. Sanmayın ki amaçları hukuku korumak, adaleti sağlamak… Kesinlikle öyle bir dertleri yoktu. Tek gayeleri, hükûmeti iş yapamaz hâle getirmekti” şeklinde konuştu.

Ana muhalefet partisinin en büyük hedefinin hizmet ve eserleri sabote etmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin, zarar görmesi pahasına yürütülen bu muhalefet anlayışını tasvip etmediğini her seçimde gördük. Buna rağmen aynı tavırlarını, 16 Nisan halk oylaması dâhil, inatla sürdürdüler. Biz en başından beri, Anayasa değişikliğini kendimiz için değil, ülkemiz ve ülkemizin geleceği için istediğimizi söylüyoruz. Nerelerde tıkanıklık yaşandığını, neye ihtiyaç olduğunu çok iyi görüyoruz” sözlerine yer verdi.

“YENİ DÖNEMDE, MİLLETİMİZİN GÖNLÜNE GİRECEK ÇALIŞMAYI ORTAYA KOYAN HERKESİN ÖNÜ AÇIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Esasen, Anayasa ve onunla birlikte yönetim sistemi meselesi, bugünün konusu da değildir. Çok daha eski tartışmaları bir kenara bırakıyorum, en azından son 6-7 yıldır, bu konu neredeyse gündemden hiç düşmemiştir. Peki, bunları niye yaptılar? Milletimiz için böylesine hayati bir meselede katkı vermek yerine, sürekli takoz olmayı niye tercih ettiler? Sağ olsun, Milliyetçi Hareket Partisi, 18 maddelik bu pakete destek verdi de meseleyi asıl sahibine getirdik, milletimizin önüne getirebildik. Keşke CHP de bu çalışmanın içinde yer alsaydı. Ama almadı. Tıpkı MHP gibi, onlar da katkılarını sunsaydı ve çok daha geniş bir paketle milletimizin karşısına çıksaydık. Ama olmadı, olmaz. Çünkü bunlar beyaza siyah demekle maruftur. Hiçbir zaman bunlar iyi niyetle yaklaşmadılar.”

AK Partili, MHP’li, BBP’lilerle birlikte, CHP’ye, HDP’ye, Saadet Partisi’ne ve diğer partilere gönül vermiş vatandaşlara, “Gelin hep birlikte 16 Nisan’da ülkemizi yeni yönetim sistemine kavuşturalım” çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “16 Nisan, bu Anayasa değişikliğini Meclis’te destekleyenlerin yanında, tüm partilere oy veren vatandaşlarımız için de yeni bir fırsattır. Artık, kifayetsiz genel başkanlara mecbur değilsiniz. Artık millete sürekli yalan söyleyen müflis siyasetçilere mahkûm değilsiniz. Yeni dönemde, milletimizin gönlüne girecek çalışmayı ortaya koyan herkesin önü açıktır.”

Saadet Partili bir grup kadının, halk oylamasında ‘evet’ diyecekleri İzmir’de denize dökmekle tehdit eden Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’u makamında ziyaret ettiğini öğrendiğini ve buna çok üzüldüğünü sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü ben o kökeni, o menşei tanırım. Böyle zillet içindeki bir kişiyi nasıl oluyor da gidip ziyaret ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin Üniter Yapısının En Büyük Savunucusu Biz Olduk”

“Türkiye'nin Üniter Yapısının En Büyük Savunucusu Biz Olduk”...

‘Konya Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniter devlet yapısı tartışmaları ile ilgili olarak “Birkaç gündür bir dedikodu var, aldı başını gidiyor; üniter yapı meselesi. Kardeşlerim, Türkiye’nin üniter yapısının en büyük savunucusu, en başta gelen müdafii daima şahsım başta olmak üzere biz olduk, olacağız. Eyaletmiş, federasyonmuş, şuymuş-buymuş, hiçbiri bizim gündemimizde yoktur, olmayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Evet Platformu’ tarafından Konya’da düzenlenen ‘Konya Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. Kılıçarslan Şehir Meydanında gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“YENİ SİSTEMDE KARAR ALMA VE UYGULAMA SÜREÇLERİ HIZLI OLACAK”

16 Nisan’da oylanacak Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sisteminde ister Mecliste grubu olan partilerin, ister son seçimlerde oy oranlarının toplamı yüzde 5’i bulan partilerin, ister 100 bin vatandaşın desteğini alan herkesin cumhurbaşkanlığına aday olma imkânı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin 5 yılda bir önüne gelen iki sandıktan birinde cumhurbaşkanını ve hükûmeti, diğerinde ise meclisi ve milletvekillerini seçeceğini söyledi.

Oylanacak yeni sistemin, bugünkü sistemden en büyük farkının, karar alma ve uygulama süreçlerinin hızlı olması olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Otomobillerden bilgisayarlara her şeyin hızının arttığı bir dönemde hükûmetlerin eski usul çalışmayla devam etmesi artık mümkün değildir. Pek çok ülkenin 1970’li, 80’li, bilemediniz 90’lı yıllarda çözdüğü bir sorunu biz ancak bugün halletme imkânına kavuşabildik. Geç oldu, ama inşallah Pazar günü güç olmayacak” diye konuştu.

“İÇERİDE VE DIŞARIDA ÇOK BÜYÜK SALDIRILARA MARUZ KALIYORUZ”

Türkiye’nin içeride ve dışarıda çok büyük saldırılara maruz kaldığı bir dönemden geçtiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerini kullanarak Türkiye’nin canını yakanların, bu milletin korkacağını, sineceğini, teslim olacağını sandıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre ve Avusturya’nın bunu yaptığını vurguladı ve “Ne yaparlarsa yapsınlar, bu milletten daha güçlü değiller, mesele o. İşte Pazar günü Batıya da cevap vereceksiniz, vereceğiniz evet oyları batıya bir cevap olacaktır. Türkiye’nin o Batıcı güçlerine de bir cevap olacaktır” dedi.

“SON 20 AYDA, 11 BİN TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ”

Konya’nın terörle mücadelede son iki yılda asker ve polis olarak 41, 15 Temmuz darbe girişiminde ise bir evladını şehit verdiğini hatırlatan ve tüm şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 20 ayda yaklaşık 11 bin teröristin etkisiz hâle getirildiğine işaret ederek, Türkiye’nin üzerinde hesabı olan güçlerin maşalığına soyunan tüm terör örgütlerinin başlarını ezmenin üzerlerine vacip olduğunu vurguladı.

“FETÖ, KENDİ MİLLETİNE SİLAH ÇEKEN BİR İHANET ÇETESİ”

PKK, PYD ve YPG’nin, Kürtlerle bir ilgisi olmayan, parasını verenin istediği gibi kullandığı birer kiralık katiller sürüsüne dönüştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın Müslümanları ve masumları katletmek dışında bir vasfı olmayan bir örgüt olduğunu; FETÖ’nün Pensilvanya’daki şarlatanın emriyle kendi ülkesine, kendi milletine silah çeken, her türlü kötülüğü eden bir ihanet çetesi olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Bu örgütlerin ülkemizin önüne döşenmiş mayınlar olduğunu anlamak için, insanın gözü olup görmemesi, kulağı olup duymaması, yüreği olup hmemesi lazımdır. Evet, bu örgütler eylemleriyle canımızı yakıyor olabilirler, ama bizi hedeflerimizden asla geri çeviremeyecekler. Umudumuzu kaybetmedik kaybetmeyeceğiz.”

Yeni yönetim sisteminin, Türkiye’nin terör örgütleriyle ve arkalarındaki güçlerle mücadelesini daha etkili, daha kolay hâle getireceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, oylanacak yeni yönetim sistemi bağlamında tartışılan üniter devlet yapısı konusuna de değindi.

“EYALETMİŞ, FEDERASYONMUŞ HİÇBİRİ BİZİM GÜNDEMİMİZDE YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Şimdi birkaç gündür bir dedikodu var, aldı başını gidiyor, üniter yapı meselesi. Kardeşlerim, Türkiye’nin üniter yapısının en büyük savunucusu, en başta gelen müdafii daima şahsım başta olmak üzere biz olduk, biz olacağız. Eyaletmiş, federasyonmuş, şuymuş-buymuş, hiçbiri bizim gündemimizde yoktur, olmayacaktır. Bunların birçoğu zaten tarihtir, tarih olmuştur. Artık siyaset güncelleniyor, yönetim sistemleri güncelleniyor. Cumhuriyetimizi üniter yapısı içinde ilelebet payidar kılma konusundaki kararlılığımızı buradan bir kez daha tekrar ediyorum. Cumhurbaşkanlığı forsumuzda temsil eden tüm devletlerimizle gurur duyuyoruz. Özellikle de Anadolu’daki ilk devletimiz Selçuklu’yla, cihan devletimiz Osmanlı’yla ve şartların en zor olduğu bir dönemde kurduğumuz Cumhuriyetimizle iftihar ediyoruz.”

“ANA MUHALEFET GENÇLERE SEÇİLMEYİ ÇOK GÖRÜYOR”

Oylanacak maddeler içinde seçilme yaşının 18’e indirilmesini ana muhalefet partisinin eleştirdiğini ve gençlere seçilmeyi çok gördüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ülkemizde 18-25 yaş arasındaki gençlerimizden vergi mükellefi olanların, yani kendi işini kurmuş bulunanların sayısı ne kadar biliyor musunuz? Tam 132 bin gencimiz kendi işini kurarak 2016 yılında 13 milyar 757 milyar lira kazanç bildirdi Kılıçdaroğlu. 1 milyar 709 milyon lira vergi ödediler ey gidi Kılıçdaroğlu. Gençlerimizin sadece bir yılda ödediği vergi Ankara-Konya hızlı tren hattının inşa bedeline denktir. Bu kadar büyük işler yapan gençlerimizden seçilme hakkını nasıl esirgeyebiliriz?” şeklinde konuştu.

Geçen 14 yılda Konya’ya 35 milyarlık yatırım yapıldığını, bunların arasında okullar, yurtlar, spor tesisleri, sağlık tesisleri, toplu konut projeleri ve diğer hizmetlerin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılmakta olan ve proje aşamasında olan yatırımlardan örnekler vererek, “Gördüğünüz gibi yapılan hizmet çok, yapılmakta olan daha çok, yapılması gereken de en az onlar kadar çok, velhasıl işimiz çok” dedi.

“ÜLKEMİZİN ÖNÜNDE AYDINLIK BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “16 Nisan’da yeni yönetim sistemimize geçerek önce 2023 hedeflerimize ulaşacağız, onunla birlikte gençlerimize emanetimiz olan 2053 ve 2071 vizyonları için kolları sıvayacağız. Allah ömür verdikçe Konya’mızla birlikte 80 vilayetimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz. İnşallah istikrar ve güveni garanti altına alan yeni yönetim sistemimizle ülkemizi koalisyon tehlikesinden ve onunla birlikte gelen kaos, kriz, kavga ikliminden tamamen kurtarıyoruz. Artık Türkiye’nin önünü kesmek eskisi kadar kolay olmayacak, artık Türkiye üzerinde operasyon yapmak kolay olmayacak. Allah’ın izniyle ülkemizin önünde aydınlık bir dönem başlıyor. Kendimizle birlikte umudunu bize bağlamış tüm kardeşlerimizin de huzuru, güvenliği, refahı için daha çok çalışacağız, daha çok mücadele edeceğiz. 16 Nisan bu bakımdan tarihî bir dönem noktası olacaktır. Yönetim sistemimizi değiştirmenin yanında, yıllarca ülkemize bedel ödeten bir zihniyetten de kurtuluyoruz.”

“TÜRKİYE’YE HUSUMET GÖSTERENLERE DERSLERİNİ VERELİM”

Ana muhalefet partisinin oylanacak Anayasa değişiklikleri ve yeni yönetim sistemi ile ilgili iddialarına yer vererek değişikliklerin gerçekte neyi içerdiğine ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bu yalan-yanlış ifadeler pazar günü benim milletim tarafından cevabını bulacak” diye ekledi.

Vatandaşları 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında, kendilerinin ve evlatlarının geleceği için, Türkiye’ye musallat olan örgütlere ve güçlere hadlerini bildirmek için, Türkiye’ye husumet gösterenlere derslerini vermek için ‘evet’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, önümüzdeki pazar günün Türkiye için yeni bir milat olması temennisiyle tamamladı.

“Darbecilerin Değil, Sivil İradenin Hazırladığı Anayasa ile Devam Edelim”

Erdoğan “Darbecilerin Değil, Sivil İradenin Hazırladığı Anayasa ile Devam Edelim”...

TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği hakkında “Biz faniler üzerinde inşa edilen bir sistem kurmuyoruz. Biz herhangi bir faninin samimiyetle, başarılı bir şekilde yürütebileceği, millî iradenin tecellisiyle ortaya çıkmış bir sistem inşa ediyoruz. Yani biz darbecilerin hazırladığı bir Anayasa'ya mahkûm olduk değil mi? Biz Türkiye'yi onunla yönetiyoruz. Şimdi diyoruz ki darbecilerin hazırladığı değil, sivil iradenin hazırladığı 18 madde ile bu işi devam ettirelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1, TRT Haber, TRT Avaz ve TRT Türk ortak canlı yayınına konuk oldu. Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ana haber sunucusu Erhan Çelik’in sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirilen mülakat, TRT 1, TRT Haber, TRT Avaz ve TRT Türk kanallarında naklen yayınlanırken, TRT World, TRT Kürdi ve TRT Arapça kanallarında İngilizce, Kürtçe ve Arapça simultane tercüme edilerek, yine canlı olarak ekrana geldi.

“BİZE GELEN ANKETLER 'EVET' İSTİKAMETİNDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk oylaması anketlerine ilişkin, "Şu an itibarıyla tüm araştırma gruplarından bize gelenler, hepsi de hemen hemen olumsuzu hiç yok, hepsi 'evet' istikametinde. Ama bakıyorsunuz aralarında birer, ikişer, üçer puan var. Bunların içerisinde açık ara olanlar da var. Pazar günü öyle zannediyorum ki, çok çok farklı bir netice de 'evet' lehinde gelebilir. Oran, 55'in altında gösterenler de var, 55-60 aralığında gösterenler de var" dedi.

AGİT HEYETİNİN RAPORU

AGİT'in halk oylaması kampanyası raporunda tarafgir davrandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AGİT'in sadece kampanyanın nasıl sürdüğünü rapor etmesi gerektiğini belirterek, "Kalkıp, 'Evet çıkarsa şöyle olur, böyle olur' diyemez kuruluş gayesi o. Biz de AGİT'in bir üyesiyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AGİT İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Link'in Die Welt Gazetesi'ne yaptığı açıklamaları aktararak, “Sen bir defa HDP'nin üyesi misin? Devlet CHP'ye de para yardımı yapıyor, aynı oran olarak eşit oranda, diğer partilere de HDP'ye de ciddi manada para veriyor. Birinci derecede para alan devletten AK Parti'dir, ikinci derecede CHP'dir, üçüncü derecede HDP'dir. Bunlar aldıkları parayı nerede kullandılar? Seçim kampanyasında mı kullandılar? Bunlar aldıkları paraları dolaylı yollarla dağa gönderiyorlar, sıkıntı burada” şeklinde konuştu.

“HAYIR BLOĞUNUN BAŞINDA TERÖR KOORDİNATÖRLERİ VAR”

"Kampanyayı sürdüren yerler belli" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kandil'in, İmralı'nın sesi nasıl çıktı? 'Hayır' dedi. Pensilvenya, FETÖ 'hayır' dedi. Hayır bloğunun başını kimlerin çektiği de ortada. 'Hayır' bloğunun başında teröristler var, terör koordinatörleri var, Kandil var, İmralı var, FETÖ'nün başı var. Onun için verilecek oyların önemi çok büyük" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaptığınız konuşmalarda 'evet' kampanyasını engelleyenlerin başında Almanya'nın olduğunu işaret ettiniz. Neden Almanya? Oradaki kaygı referandumdan çıkacak sonuç mu yoksa Recep Tayyip Erdoğan mı?" sorusunu, "Referandumdan çıkacak sonuç, bunları ciddi manada rahatsız ediyor. Çünkü bu yönetim sisteminin Türkiye'ye ne denli bir güç katacağını bunlar iyi biliyorlar. Muhafazakâr kesimin Türkiye'de böyle bir güç kazanmış olması onları rahatsız ediyor" şeklinde cevapladı.

“TÜRKİYE EKONOMİDE DE TAVAN YAPACAK”

AB'nin büyüme ortalamasının yüzde 1,8-1,9 iken Türkiye'de bunun yüzde 2,9 düzeyinde olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu, tabii bunları 'Biz nereye gidiyoruz?' diye ister istemez düşündürüyor. Çünkü Türkiye burada kalmayacak, Türkiye daha ileri gidecek. Türkiye ekonomide de tavan yapacak, daha iyi bir yere geleceğiz. Biz yatırımlarımızı durdurmayacağız, aynı kararlılıkla yatırımlarımız devam edecek" diye konuştu.

“AMERİKA ARTIK BU ŞARLATANI BAŞINA BELA ETMEMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin bir soruya, şu karşılığı verdi: "Ümidimi kaybetmek istemiyorum, yani hâlâ ben bu ümidimi koruyorum. Ve bizim elimizden gelen nedir? Onlara sürekli olarak tüm bakanlarımızla, başbakanımız, şahsım, muhataplarımızla bunları hep kendilerine iletiyoruz. Temennim odur ki, Amerika bu yanlışı görmüştür. Dolayısıyla artık bu şarlatanı ülkesinde barındırıp, başına bela etmemeli. Tabii bu şarlatanla beraber, bu şarlatanın bütün yavruları da orada. Tablo böyle olunca ister istemez bu bizim NATO'da 2 önemli üye, ben senin stratejik ortağınım, burada bizim bir adım atmamız lazım. Biz tabii Sayın Obama'dan bunu göremedik. Temennimiz Sayın Trump'tan bunu görmemizdir. Onun için de CIA Başkanıyla, Dışişleri Bakanıyla bunların hepsini açık açık konuştuk. Telefon görüşmelerimizde de Sayın Trump'a bunları ilettim."

“AVRUPA BİRLİĞİ'NİN 54 SENEDİR BİZE ÇEKTİRDİĞİ ÇİLE YETER”

Avrupa Birliği ile ilişkilerin 16 Nisan sonrası çıkacak sonuca göre yeniden revize edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar gününden sonra Başbakan Binali Yıldırım ve hükûmet ile bu konuyu konuşacaklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü Avrupa Birliği'nin 54 senedir bize çektirdiği çile yeter. Böyle bir ülke yok. Hiçbir ülkeye bunlar böyle çile çektirmediler. Türkiye herhalde bunların şamar oğlanı değil. Herkes haddini bilecek" ifadelerini kullandı

SURİYELİLERİN TÜRK VATANDAŞLIĞINA ALINMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilere maaş bağlanacağı, iş yeri açarlarsa vergiden muaf tutulacakları, Türkiye vatandaşlığına geçirileceklerine ilişkin iddialara, şu yanıtı verdi: “Bu insanların içinde bir çadır kentlerde, konteyner kentlerde kalanlar var ama bir de şehirlerde olanlar var. Bunların içinde ciddi meslek sahibi olanlar, doktor, öğretmen, avukat, eczacı olanlar var. Birinci derecede bu insanlardan niye istifade etmeyelim? Bombalardan kaçıp gelen kim olursa olsun hepsini aldık. Şimdi diyorum bir sınıflandırmaya gidelim. Birçoğu dillerini de ilerlettiler. Vatanımızda, vatandaşlık imkânını alabilirler. Kalifiye olanlar iş de bulabilirler.”

“BİZ FANİLER ÜZERİNDE İNŞA EDİLEN BİR SİSTEM KURMUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çelik'in, "Hayır cephesinin argümanlarından birisi de 'Recep Tayyip Erdoğan sonrası ne olacak?' Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu, "Ben maşallah, elhamdülillah diyorum. Allah'a hamd ediyorum. Demek ki bayağı sevenim varmış. Ama ben bir de şuna inanıyorum. Ben faniyim. Benim kalkıp da 2019'a kadar ömrümün olacağını bana kimse garanti edemez. Böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki biz faniler üzerinde inşa edilen bir sistem kurmuyoruz. Biz, herhangi bir faninin samimiyetle, başarılı bir şekilde yürütebileceği, millî iradenin tecellisiyle ortaya çıkmış bir sistem inşa ediyoruz" diye yanıtladı.

Türkiye'nin darbecilerin hazırladığı anayasaya mahkûm edildiğini, şimdi "Darbecilerin hazırladığı değil, sivil iradenin hazırladığı bir 18 maddeyle bu işi devam ettirelim" dediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Gönül arzu ederdi ki 60 maddenin görüşülerek, temsilcilerimiz tarafından Başbakanlığım dönemim de dâhil, 4 siyasi partinin elemanlarının çalışarak hazırladığı 60 madde vardı. Burada bu arkadaşlarımız mutabık kalmışlardı. Bunlar o maddeler üzerinde hepsi imzalarını koymuşlardı. Fakat ne yazık ki kaç kere ben Kılıçdaroğlu'na 'Hadi gel, buyurun ikimizin beraber burada Meclis'e getirmemiz bile yeterli ve Meclis'ten biz bunu geçirebiliriz.' dedim. Ne zaman ki bunu dedim hemen kaçtı. Niye kaçıyorsun ya? Gel. Biz bu adımı atalım. Hemen bu 60 maddeyi bir defa kuralım. Bu 60 maddeyle beraber de anayasanın bütününü halledelim. Yapmadı ve buraya böyle geldik. Sağ olsun Milliyetçi Hareket Partisi, bu konuda yeni süreçle ilgili adımı AK Parti ile beraber attı. En azından şu darbeci sistemin ürünü başkanlık anlayışını bir kenara koyup, millî iradenin arzu ettiği bir sistemi ortaya koydu. Bu tabii bu bütünü kapsamıyor ama en azından işin tepe noktasını halleden bir şey. Temenni ederiz ki, bu yeni düzenlemeyle, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile şimdi bunun önü de açılır ve yeni dönemde o söz verdiğimiz anayasayı da gerçekleştirme imkânını yakalarız."

“TÜRKİYE'NİN EYALET SİSTEMİ GİBİ BİR DERDİ YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "rejim değişikliği" iddialarının sorulması üzerine, şunları kaydetti: "Bu, çok üzücü bir şey. Yıllardır, 40 yıllık siyasi hayatımda benim böyle bir iddiam; 'rejim değişecek.' diye olmamıştır. Rejim, 1923'te bitmiştir ve bu Cumhuriyet'tir. Şu anda bizler Cumhuriyet'in özellikle içindeki aktörler olarak bugüne kadar bu sistemi öyle veya böyle aldık geldik. Ama bu sistem ihtiyaçlara cevap vermiyor. Bu vücuda bu sistem dar geliyor. Tabii burada dert başka. Şimdi işte son zamanlarda ortaya çıkardıkları bu eyalet falan vesaire gibi şeyler; hepsi buralardan neşet ediyor. Bakın bir defa Türkiye'nin eyalet sistemi vesaire gibi problemi, derdi yok. Gündemde böyle bir şey yok. Şimdi bu 18 madde, bunun içinde böyle bir şey var mı? Yok. Nereden çıkıyor bu, kim uyduruyor bunu? Bozukluk burada. Böyle bir şey olmadığına göre bunu söyleyecek birisi varsa meydanlarda ya ben söyleyeceğim ya da AK Parti'nin genel başkanı, başbakan söyleyecek. Böyle bir şey bizden çıktı mı? Yok. Efendim şu söylemiş, bu söylemiş, bırakın bu işleri. Kimden söz sadır oluyor, onun bir kıymeti harbiyesi var mı yok mu? Buna bakılacak. 14 senedir bu işi yapıyoruz. Hiçbir zaman böyle bir şeye teşebbüsümüz olmamıştır. Biz ülkemiz için böyle bir şeyi gündeme getirmedik. Biz hep neyi savunduk? Üniter yapıyı savunduk."

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Anayasa, Değişikliğini, Ülkemizin, Geleceği, İçin, İstiyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv