Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 15:27
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Zagulba Sarayında
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Zagulba Sarayındaki toplantı öncesi bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ve bugün gerçekleştirdikleri görüşmelerle Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşliğin, dostluğun ne denli ileri bir seviyeye taşındığını heyecanla müşahede ettiklerini söyledi.
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Zagulba Sarayında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Zagulba Sarayında...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmî törenle karşılandı.

 
 
 


Zagulba Sarayı bahçesinde gerçekleşen törende, tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, millî marşların çalınmasından sonra heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Törenin ardından tokalaşarak basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi oturumuna başkanlık etmek üzere Zagulba Sarayına geçti.

Törende; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na Katıldı 

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na katıldı.

Zagulba Sarayındaki toplantı öncesi bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ve bugün gerçekleştirdikleri görüşmelerle Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşliğin, dostluğun ne denli ileri bir seviyeye taşındığını heyecanla müşahede ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na Katıldı

Açılışını yaptıkları Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin kendilerini heyecanlandırdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızın, halklarımızın artık sadece Kars’tan Bakü’ye değil, inşallah Pekin’e kadar, oradan Londra’ya kadar gittikleri günleri de hep beraber görürüz, onların dualarına bizler de sahip oluruz” dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın da hayırlı olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından başlayan toplantıya; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Emine Erdoğan, Yenilenen Bakü Türk Lisesi Açılış Töreni’ne Katıldı...

Emine Erdoğan, Yenilenen Bakü Türk Lisesi Açılış Töreni’ne Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, yenilenerek eğitim hayatına kazandırılan Bakü Türk Lisesi’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

1994 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan ve bu yıl TİKA tarafından tadilatı gerçekleştirilen Bakü Türk Lisesi’nde düzenlenen törende; Azerbaycan ziyaretinde yer alan bakanların eşleri, eski Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, Azerbaycan Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri, okul yöneticileri ve öğrencileri de hazır bulundu.


Törende yaptığı konuşmada, Bakü Türk Lisesi’nin Türkiye-Azerbaycan dostluğunun bir nişanesi olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, okulun açıldığı günden bu yana Azerbaycan’ın başarılı okullarından biri hâline geldiğini belirtti.

Emine Erdoğan konuşmasında, Bakü Türk Lisesi’nden mezun olacak öğrencilerin Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğun güçlenmesine katkı sağlayacağını belirterek, “Sizler, geleceğimizin mimarı olacaksınız. Umuyorum ki, sadece akademik ve mesleki başarıya değil, dünyanın ihtiyacı olan değerlere, merhamete, vicdana ve sevgiye de yatırım yaparsınız. Çünkü sağlam bir gelecek, ancak bu değerler üzerine bina edilebilir” dedi.

Konuşmasında, Azerbaycanlı merhum şair Bahtiyar Vahapzade’nin Türkiye-Azerbaycan dostluğunu anlatan şiirinden dörtlükler okuyarak, ‘tek millet, iki devlet’ vurgusunda bulunan Emine Erdoğan, Bakü Türk Lisesi’nin yeni hâliyle öğrenciler ve öğretmenler için hayırlı olmasını diledi.

Öğrencileri Türkiye’ye davet eden Emine Erdoğan, “Gelin üniversiteyi ülkemizde okuyun, bu ilişkilere yeni bir boyut katın. Doğu’nun ve Batı’nın kesiştiği ülkemizde, kültürel ve akademik dostluklar geliştirin” çağrısında bulundu.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Azerbaycan, Zagulba, Sarayında,
Yorumlar
Haber Yazılımı