Haber Detayı
01 Eylül 2017 - Cuma 19:39
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayram Namazını Hz. Ali Camii’nde Kıldı
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camii’nde kıldı. Namazın ardından vatandaşlarla bayramlaşan ve basın mensuplarının bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yöneltilen soruları cevaplayarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Yaşam Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayram Namazını Hz. Ali Camii’nde Kıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayram Namazını Hz. Ali Camii’nde Kıldı...

Bayram namazında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de eşlik etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın İslam dünyası ve millet için hayırlara, birliğe, beraberliğe ve dayanışmaya vesile olması temennisinde bulundu.

“İSLAM DÜNYASI KURBAN BAYRAMI'NA ÇOK MAHZUN GİRİYOR”

İslam dünyasının Kurban Bayramı'na mahzun girdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu Kurban Bayramı'na ne yazık ki İslam dünyası çok mahzun giriyor. Bir tarafta Suriye ve Irak'taki çatışmalar, diğer taraftan Arakan'daki çatışmalar, ülkemizde malum terörle vermekte olduğumuz mücadele... Bunların hepsi ister istemez bayramı bayram gibi karşılamamızı engelleyen gelişmeler olmuştur. Öyle veya böyle tabii ki bizler bu mücadelemizi ülkemizin içerisinde ve sınırlarımızdaki herhangi bir tehdide karşı kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayram Namazını Hz. Ali Camii’nde Kıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan'ın farklı bir felaket içerdiğini belirterek, şunları söyledi: "20 bine varan mağdur, mazlum insanın Bangladeş'e geçiyor olması, hakikaten topraklarından, adeta evlerini terk ederek, köyler yakılarak terk ediyor olması ve yüzlerce Rohingya Müslümanının öldürülmesi... Bunlar tüm insanlığın gözleri önünde oluyor ama ne yazık ki insanlık bunlara duyarsız. Bu arada ben şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak gerekli görüşmelerimizi İslam ülkeleri liderleriyle ve bunun dışında BM Genel Sekreteri Guterresi ile yaptım. BM Mülteciler Konseyi noktasında da çalışmalarımızı arkadaşlarımız sürdürüyorlar. Bizler de bunu devam ettireceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin birliği ve beraberliği temennisiyle mesajını tamamladı.

FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON'UN AÇIKLAMALARI

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: "Doğrusu ben tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu Sayın Macron'dan öğrenmek lazım. Benim bildiğim tek şey var; görüşme talebinde bulunduklarına göre, ben görüşme talebini reddetmeyi arzu etmem. Çünkü dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz nazarla bakanları da azaltmak isterim. Fakat ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye'nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm."

“BASKETBOL MİLLÎ TAKIMIMIZA RUSYA MAÇINDA BAŞARILAR DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası D Grubu ilk maçında Rusya ile karşılaşacak A Millî Erkek Takımı'nın antrenmanını izlediği hatırlatılarak sorulan "Akşam maça gidecek misiniz?" sorusu üzerine, Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu ile son hazırlıkları izlemek istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün son hazırlıkları birlikte izleme fırsatımız oldu. Bugün de önemli bir müsabakaya çıkacaklar. Rusya önemli bir rakip. Hem bugünkü müsabakaya çıkmadan kendilerine bir heyecan, yüreklendirme yapabilir miyiz diye ziyaretimiz olsun hem antrenmanlarını da izleyelim istedim. Kendileriyle de sıcak görüşmelerimiz oldu. Kendilerine bu akşam yapacakları Rusya maçında başarılar diliyorum" diye konuştu.

AMERİKA'NIN NE YAPMAK İSTEDİĞİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD'de 2 gün önce bir gelişme yaşandı. Mahkeme, korumalarınızla ilgili iddianameyi kabul etti ve üstüne üstlük koruma müdürünüzü de iddianameye dâhil etti. Daha önce bu karara tepki göstermiştiniz. Yeni bir açıklamanız olacak mı?" sorusuna, şu cevabı verdi: "Bununla ilgili söylenecek tek şey zaten Dışişleri Bakanımız ABD Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdılar, gerekli uyarıları kendilerine yaptılar. Bu, başlı başına skandaldır. Amerika'da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir. BM Genel Kurulu'na gelen misafirleri Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik ekiplerinin koruma sorumluluğu vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik ekipleri bizleri koruma sorumluluğunu yerine getirmiyorsa orada bize karşı saldırıda bulunan bölücü terör örgütü PKK'nın mensuplarına karşı benim koruma görevlilerim görevini yapmayacak mı? Onlar da tabii ki bu saldırılar karşısında görevlerini ifa ettiler. Oradaki savcılık makamı -ki Obama döneminden kalma ve bir savcıdır- böyle bir iddianame hazırlamış olması vesaire bizi bağlamaz. Bizim bundan sonraki seyahatimizde orada da fırsat bulursak Sayın Trump'la da ayrıca görüşeceğiz. Şu anda Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bu konuyla ilgili gerekli görüşmeleri sürdürüyorlar. Amerika'daki bu gelişmeler iyi gelişmeler değildir. Hâlâ FETÖ çetesinin koruma altında olduğu bir ülkedir Amerika. Bölücü terör örgütü PKK'nın adeta koruma altında olduğu bir ülke konumuna düşmüştür Amerika. Ben Amerika'nın tüm bu gelişmeler karşısında ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum."

MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ VE POLİSLERLE BAYRAMLAŞMA

Kurban Bayramı namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre Kısıklı'daki konutunda kaldıktan sonra Tarabya'daki Huber Köşküne hareket etti.

Tarabya Bayırı Caddesi'ndeki minibüs durağını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şoförlerle bayramlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Şehit Kemal Aykut Genç Polis Merkezi'ne gitti. Burada görevli polislerle sohbet ederek bayramlarını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yol boyunca zaman zaman makam aracını durdurarak, vatandaşlarla da bayramlaştı ve çocuklara hediye verdi.

“Arakan Müslümanlarını Yalnız Bırakmayacağız”...

AK Parti İstanbul İl Başkanlığının bayramlaşma programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arakan'la ilgili İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı olarak, üç gündür devlet başkanlarını arıyorum, BM Genel Sekreteri'ni de aradım. Onlarla konuştum ve bütün bu görüşmelerimle birlikte bir duyarlılık istiyorum. 19 Eylül’den itibaren BM Genel Kurulu toplanıyor. Orada bunları çok daha farklı bir şekilde dile getireceğiz ve BM Genel Kurulu'ndan tüm dünyaya bunu haykıracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Teşkilatı tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. İstanbul Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“KURBAN BAYRAMI, TÜM İSLAM ÂLEMİ VE İNSANLIK İÇİN MÜBAREK OLSUN”

Törene katılanların Kurban Bayramını kutlayarak; bayramın tüm İstanbul, Türkiye, İslam âlemi ve insanlık için mübarek olmasını, kesilen kurbanların makbul, hac farizasını yerine getirenlerin ibadetlerinin de kabul olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bir kez daha Kurban Bayramının bereketiyle, neşesiyle, huzuruyla buluşturan Allah’a hamd ediyorum. Bu mübarek günlerin, sizlerle birlikte aileleriniz, milletimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için huzura, esenliğe, kurtuluşa, kardeşliğe vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

Türkiye’nin ve milletin bayramı huzur içinde yaşayabilmesi için vazife başında bulunan güvenlik görevlilerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm şehitlerine Allah’tan rahmet, gazilere sağlık ve afiyet temennisinde bulundu.

“ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ ARASINDA AYRIMCILIK FİTNESİ ÇIKARTMAYA ÇALIŞANLAR VAR”

Son günlerde, şehitler ve gaziler arasında ayrımcılık fitnesi çıkartmaya çalışanlar olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te ordusunun başına geçtiği 26 Ağustos 1071’den bugüne kadar, ülkesi ve milleti için, bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimizin, bu yolda ölümü göze alan her gazimizin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri vardır” dedi ve ülkenin her karış toprağının onların hatıralarıyla dolu olan tüm şehitlere ve gazilere bu duygularla yaklaştıklarını söyledi.

15 Temmuz konusundaki hassasiyetinin, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana milletin bağımsızlığına ve geleceğine yapılan en büyük saldırı olması sebebiyle olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ ihanet çetesinin gerçekleştirdiği bu saldırıyı, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle milletimizin tek vücut olarak önlemiş olması, tarihte eşine ender rastlanan bir cesaret ve başarı örneğidir. Bunun ötesinde, tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin bizim nazarımızdaki yeri aynıdır. Allah hepsinden razı olsun. Rabbim tüm şehitlerimizi Peygamber Efendimize komşu eylesin” diye ekledi.

“Arakan Müslümanlarını Yalnız Bırakmayacağız”

“ANA MUHALEFETİN ÇANAKKALE'DE YAPTIĞI TOPLANTIDA NELERİN OLDUĞUNU GÖRDÜNÜZ”

Şehitlerle ilgili kimlerin ayrım yaptığının ve yapacağının belli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte gördünüz, Çanakkale'de şehitlerimizin yattığı o topraklarda, malum ana muhalefet partisinin yaptığı toplantıda nelerin olduğunu gördünüz. Ayrımcılık işte onlarda var. Onlarda şehide saygı yok. Onlarda gaziye saygı yok. Onlar bu ülkede her zaman ne yazık ki bu anlayışla yürüdüler” dedi. İlgili çevrelerin şehadet ve şüheda anlayışlarının olmadığını ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında “Bu yeni değil, bunların cemaziyülevveli de böyleydi. Bunlar değil miydi mescitlerimizi, camilerimizi ahıra çeviren? Ne yazık ki bunlar bütün vakıfnamelerde mevcut, delil olarak elimizde mevcut. Bunları iktidarımız döneminde binlerce vakıf eseri restore bizler ederken işte bunları gördük” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin ve milletin birliği, beraberliği, güçlü olması, büyük olması için verdikleri kararlı mücadelenin, birilerini fena hâlde rahatsız ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim her fırsatta dile getirdiğimiz millet, bayrak, vatan ve devlet kavramlarını, güya enternasyonal yaklaşımlar üzerinden küçümsemeye çalışanların asıl gayesi, ülkemizin ve milletimizin çözülmesini sağlamaktır. Biz bu kavramlar etrafında toplandıkça ve saflarımızı sıklaştırdıkça, onların planları bozuluyor” görüşlerine yer verdi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ ELİYLE KURULAN TUZAKLARI BİRER BİRER BOZUYORUZ”

“Dünyanın farklı bölgelerinde hep aynı oyunları oynayıp, ülkeleri böldüler, milletleri parçaladılar ve herkesi kendilerine mahkûm ettiler. Türkiye, devleti ve milletiyle bu oyuna düşmeyi reddettiği için ellerindeki tüm imkânlarla üzerimize geliyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘tek millet, tek bayrak, tek devlet ve tek millet’ vurgusunda bulundu ve “İşte onları rahatsız eden bu. Zira paralel devlet dediler tutmadı, paralel yapı dediler tutmadı, Anadolu’yu bölmek dediler, tutmadı. Tutmayacak, bunu böyle bilesiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Ülkemiz içinde terör örgütleri eliyle kurdukları tuzakları birer birer bozuyoruz, bozacağız. Suriye’de ve Irak’ta sahnelenen senaryoyu çökertmek için elimizden geleni yapıyoruz. Balkanlarda, Kafkasya’da, Körfez bölgesinde de bu oyunlara rıza göstermeyeceğiz. Hatta Arakan gibi, mesafe olarak bize uzak gözükse de, aslında benzer bir senaryonun tatbik edilmeye çalışıldığı coğrafyalarda da mücadelemizi sürdüreceğiz.”

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı olarak üç gündür Arakan’la ilgili devlet başkanlarını ve BM Genel Sekreteri’ni aradığını; bölgede yaşananlara ilişkin bir duyarlılık oluşturmaya çalıştığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Eylül’den itibaren başlayacak BM Genel Kurulu’nda Arakan’ı çok daha farklı bir şekilde dile getireceğini, yaşanan zulmü tüm dünyaya haykıracağını, ikili görüşmelerde konuyu ele alacaklarını açıkladı ve “Kimse konuşmasa da biz konuşacağız” dedi.

“ARAKAN, GÖNÜL DÜNYAMIZIN SINIRLARI İÇİNDEDİR”

Zaman zaman kimi medya organlarında ve sosyal medyada ‘Arakan’ın bizimle ne ilgisi var, bu işe niye karışıyoruz?’ şeklinde serzenişlerde bulunulduğuna şahit olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tür ifadeleri dile getirenler, her şeyden önce, tarihlerini bilmiyorlar, ecdatlarını tanımıyorlar. Bu çevreler, bizim Myanmar’da şehitliğimiz olduğunun dahi farkında değiller. Evet, belki Arakan bize coğrafi olarak uzaktır. Ama tıpkı Pakistan gibi, tıpkı Hindistan gibi, tıpkı bölgedeki pek çok başka yer gibi, orası da gönül dünyamızın sınırları içindedir” ifadelerini kullandı.

Eski adıyla Burma, bugünkü adıyla Myanmar’ın, Çin ve Hindistan arasında önemli bir geçiş güzergâhı olması sebebiyle, her dönemde ilgi odağı olduğunu ve Arakan bölgesinin, asırlarca Müslüman devlet adamları tarafından yönetildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bangladeş ve Hindistan’la olan yakın ilişkisi sebebiyle, bölgede hüküm süren Türk devletlerinin de Arakan’la irtibatlı olduğunu ifade etti.

Bugün 1,5 milyonu vatandaşlık dâhil her türlü haktan mahrum şekilde Arakan’da ve 1,5 milyonu da çok zor şartlarda çevre ülkelerdeki kamplarda yaşayan 3 milyon Arakanlının kaldığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliamlar ve baskılar yanında, Arakan Müslümanlarının Myanmar’daki geçmişinin, tüm maddi unsurlarıyla da silinmeye çalışıldığını, geçmişinden kuşatılarak geleceği yok edilen mazlum bir toplumla karşı karşıya olunduğunu dile getirdi.

“KADİM İSLAM MEDENİYETİ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Hayatlarını kurtarmak için çaldıkları tüm kapılar yüzlerine kapanan Arakanlıların, radikal terör örgütlerine yönelmelerinin adeta teşvik edilmesinin ayrıca düşünülmesi gereken bir durum olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ‘terör’ damgası, Müslümanlara yönelik tüm katliamları, baskıları, zulümleri meşrulaştıran bir istismar aracı hâline gelmiştir. DEAŞ’tan Boko Haram’a kadar, arkası karanlık, kimler tarafından organize edildiği, silahlandırıldığı, yönlendirildiği, önlerinin açıldığı meçhul olan nice örgütler eliyle kadim İslam medeniyeti yok edilmeye çalışılıyor. Arakan da yapılmaya çalışılan da aynısıdır. İnşallah bu kanlı oyun Arakan’da bozulacaktır” şeklinde konuştu.

“TÜM DÜNYANIN YAPTIĞI GİBİ ARAKANLI KARDEŞLERİMİZE SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. Abdülhamit’in Hicaz Demiryolu inşaatını başlattığında, Arakan Müslümanlarının kendi aralarında yardım toplayıp, Osmanlı’ya gönderdiğini ve Sultan Abdülhamit’in de madalyalar göndererek, Arakan Müslümanlarını taltif ettiğini hatırlattı ve şunları ekledi: “1912 yılındaki Balkan Savaşları sırasında, Arakan Müslümanları bizim için bir kez daha seferber olmuşlardır. Hindistan Müslümanlarının çıkardığı bir gazeteye ilan veren Arakanlı kardeşlerimiz, Balkan faciasını yaşayan ordumuza şu ifadelerle yardım çağrısı yapıyorlardı: ‘Birçok yaralı Türk sahipsiz yatıyor; Müslümanları açlığa ve ölüme terk etmeyin.’ Bir asır önce bizim açlığa ve ölüme terk edilmemize gönülleri rıza göstermeyen Arakanlı kardeşlerimizin, bugün kendileri aynı durumdadır. Yokluk ve yoksulluk içinde yaşadıkları o günlerde, kendi aralarında topladıkları 35 bin altını, çeşitli yollarla bize gönderen bu kardeşlerimize, tüm dünyanın yaptığı gibi biz sırtımızı dönemeyiz, bu da böyle bilinmeli.”

Edirne’nin düşman işgalinden kurtarılması üzerine, Arakan Müslümanlarının temsilcilerinden Ahmet Molla Efendi’nin, Osmanlı’nın bölgedeki konsolosluğuna gönderdiği mektupta, ‘Bütün Türk dindaşlarımı, Edirne ile kaybedilen diğer toprakları şanlı bir şekilde geri alarak, Osmanlılık şerefini yücelttikleri için tebrik ediyorum. Her gün mescitlerde yeni zaferler kazanmanız için dua ediyoruz.’ dediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim için işte böylesine ulvi duygular besleyen, dualarını eksik etmeyen Arakan Müslümanlarını, biz de bugün yalnız bırakmayacağız. Bizim bu mazlumlara, sadece insanlık değil, aynı zamanda vefa borcumuz var” sözlerine yer verdi.

“SOYKIRIMA GÖZ YUMANLARIN HEPSİ YAPILAN KATLİAMA ORTAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Arakan’daki sorunun, küresel güç mücadelelerinin bir tezahürü olduğunun gayet iyi farkındayız. Bölgenin stratejik önemi sebebiyle, Myanmar Devletini yanlarına almak isteyen güçlerin hiçbiri de, bu insanlık suçunu durdurma konusunda caydırıcı adımlar atmıyor. Orada bir soykırım var. Buna karşı sessiz duruyorlar. Sadece Arakan Müslümanları değil, diğer etnik ve dini gruplar da çok ciddi baskı altındadır. Demokrasi maskesi altında yürütülen bu soykırıma göz yumanların hepsi de yapılan katliama ortaktır. Bu insanlara, ormanda yolunu şaşırmış bir ceylan, bahçeye düşmüş kanadı kırık bir kuş, denizde zıpkın yemiş bir balık kadar değer vermeyen, ilgi göstermeyen dünya medyası da yaşanan katliamın ortağıdır. Arakan’da yarım asır önce 4 milyon olan Müslüman sayısını, katliamlar ve baskılarla üçte birine indiren uygulamalara İslam dünyasının sessiz kalmış olması ise ayrı bir dramdır. Türkiye olarak biz bu konudaki hassasiyetimizi dile getiriyor, uluslararası mekanizmaları harekete geçirmeye çalışıyor, bölgede insani yardım faaliyetleri yürütüyoruz.”

Bu katliamlara, İslam dünyası bir bütün olarak tepki vermediği için, gösterdikleri çabalardan yeterli neticeyi çoğu defa alamadıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu meselenin takipçisi olacak, Arakanlı Müslümanlara hem insanlık borcumuzu ödeyecek, hem de Türk Milleti olarak tarihten gelen vefamızı göstereceğiz. İmkân bulduğumuz yere kadar elimizle, buna gücümüz yetmediğinde dilimizle ve mutlaka kalbimizle kötülüğe karşı mücadele edeceğiz” açıklamasını yaptı.

“ÜLKEMİZDEKİ TERÖR SALDIRILARI İLE SURİYE VE IRAK’TAKİ GELİŞMELERİN HEPSİ AYNI AMACA YÖNELİK”

Tüm bu yaşananların Türkiye’nin ve Türk milletinin güçlü olmak, bu ülkenin 80 milyonunun bir ve beraber olmak zorunda olduğunu gösterdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ve Irak başta olmak üzere, bölgemizdeki gelişmeler karşısındaki mücadelemizi, hem bilfiil sahada yer alarak, hem de siyasi ve diplomatik duruşumuzla sürdürmek zorundayız. Şu gerçeği asla unutmamalıyız: Ülkemizin herhangi bir şehrinde patlayan, herhangi bir terör örgütünün bombası veya saldırısı ile Suriye ve Irak’taki gelişmelerin hiçbir farkı yoktur. Hepsi de aynı amaca yöneliktir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizi hedef alan ve hiçbir mantıklı izahı, açıklaması, gerekçesi olmayan siyasi veya ekonomik bir ithamla, Suriye ve Irak’ta atılan adımlar arasında yakın ilişki vardır. Bunların da hepsi aynı amaca yöneliktir. Aynı irtibatı, Balkanlardan Orta Doğu’ya kadar, bizim gönül coğrafyamızın her yerindeki gelişmelerle kurmak mümkündür. Ya tüm gücümüzle bu mücadeleyi verecek ve gelecek bir asırdaki yol haritamızı netleştireceğiz, ya da teslim olup başımıza geleceklere razı olacağız. Teslim olmak var mı? Ya öleceğiz, ya olacağız, hedef bu olmalı. Burada hiçbir arkadaşım da inanıyorum ki teslim olmaz. Böyle zillete rıza göstermenin Türk Milletinin fıtratında bulunmadığını, Müslümanın fıtratında bulunmadığını, tarihinde böyle bir utancın vaki olmadığını da çok iyi biliyorum.”

Siyasi ve diplomatik güçle, askerî güçle, ekonomik güçle mücadele edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendimizle birlikte dostlarımız ve kardeşlerimiz için de mücadele edeceğiz. Mücadele ve sabır bizim sorumluluğumuzdadır, zafer ise Allah’a aittir. La galibe illallah” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Bayram, Namazını, Hz., Ali, Camii’nde, Kıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı