Haber Detayı
23 Haziran 2017 - Cuma 21:08
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Biz Bu Ülkenin 80 Milyonuna Sevdalıyız
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan "Birincisi tek millet, biz tek milletiz. 80 milyon tek milletiz. İki, tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanının rengidir. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Her yıldız, şehidimizin ta kendisidir. Bunun dışında bayrak tanımayız. Üç, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda olan varsa vatandır.' 780 bin kilometrekareyle bu topraklar bizim vatanımızdır."dedi.
Gündem Haberi


Erdoğan; Biz Bu Ülkenin 80 Milyonuna Sevdalıyız...

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bu millete sevdalıyız. Arap'ına, Kürt'üne, Türk'üne sevdalıyız. Böyle olmaya da devam edeceğiz çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde vatandaşlara hitap etti.


Belediye Başkanı Menderes Atilla ile Ceylanpınar'da yeni dönemin başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık Ceylanpınar'ın daha güzel olacağını, eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, gıda ve tarımda bugüne kadar görmediklerini göreceğini kaydetti.

"CEYLANPINAR ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK"

Ceylanpınar'a gelirken asfaltlanan yolları gördüğünü, geçmişte bu yolların olmadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki benim Ceylanpınar'da yaşayan kardeşim toza, toprağa, çamura, hendeğe, çukura, bunlara mı mahkumdu? Ama geçmişteki zihniyet her yerde olduğu gibi benim vatandaşlarımı hendeklere, çukurlara mahkum etti. Çamura, toza, toprağa mahkum etti çünkü insan muamelesi yapmadılar. Şimdi ise devran değişti. Elhamdülillah her geçen gün daha güzel olacak. Ara sokaklarına, imar planlarına varıncaya her yer Ceylanpınar'da daha güzel olacak. Şunu iyi bilin, biz her zaman yanınızdayız, yanınızda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"ŞANLIURFA'YA SON 15 YILDA 35 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'ya son 15 yılda yaklaşık 35 milyar lira yatırım yapıldığının altını çizdi. "Öncekiler neredeydi?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hiç. Onlar aldıkları parayı dağa gönderdiler. Onlar aldıkları parayı bu ülkenin evlatlarına kurşun olarak kullandılar fakat biz bu millete sevdalıyız, Arap'ına, Kürt'üne, Türk'üne sevdalıyız. 80 milyonuna sevdalıyız. Böyle olmaya da devam edeceğiz çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Öyle sevmeye de devam edeceğiz ama benim sizden bir ricam var, önce hanım kardeşlerime sesleniyorum, hanımlar kapı kapı dolaşarak gönülleri kazanacaksınız. Bunda var mıyız? Durmak yok. Gençler, sizler de kapı kapı dolaşacak, genç gönülleri bu çatının altına davet edeceksiniz. Durmak yok. Şimdi de ana kademeye sesleniyorum, durmayacağız, çok çalışacağız zira Rabb'im çalışana veriyor, yan gelip yatana değil. Yeni anayasa oylandı, Ceylanpınar yüzde 50'nin üzerinde 'evet' dedi. Tabii yeterli değil, biz Ceylanpınar'dan daha çok bekliyoruz ama bunun düzeleceğine inanıyorum. Sizin gözlerinizde bunu okuyorum ve Ceylanpınar bu kararı verirse daha fazlası da olur. Şimdi hedef Mart 2019, hedef Kasım 2019. İki önemli seçim var. Buna şimdiden hazırlanacağız.”

Şanlıurfa’ya teşekkür borcunun olduğunu, Şanlıurfalıların Suriye’den gelen misafirlere ensar olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oralardan kovulanlara, tehditle topraklarını terk edenlere siz Mekke, Medine arasındaki Ensar gibi ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Birileri gibi kovmadınız. Kardeşlerim sizler, inşallah inanıyorum bundan sonra da bu ensar olma görevini, biz Müslümanlara yakıştığı şekliyle yaparsınız ve yapacaksınız” diye konuştu.

"KİMSENİN HUZURUNDA EĞİLMEDİK"

Bugüne kadar kimsenin huzurunda eğilmediklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz, başka hiçbir yerde değil. Yolumuza bugüne kadar böyle devam ettik” dedi.

"Rabia" işaretini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu birileri bilmiyor. Bunu Kılıçdaroğlu gibiler bilmiyor, anlamaz. O diğerleri, Kandil'in atıkları var ya, onlar da bilmez ama biz biliriz. Birincisi tek millet, biz tek milletiz. 80 milyon tek milletiz. İki, tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanının rengidir. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Her yıldız, şehidimizin ta kendisidir. Bunun dışında bayrak tanımayız. Üç, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda olan varsa vatandır.' 780 bin kilometrekareyle bu topraklar bizim vatanımızdır. Burayı, kimseye böldürtmedik, böldürtmeyeceğiz. Gabar'sa Gabar, Cudi'yse Cudi, Tendürek'se Tendürek, Bestler Deresi'yse Bestler Deresi, her yerde varız ve olacağız çünkü bu milletin huzuruna kimse el atamayacak. Dört tek devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet tanımıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin garantisi altında bu hizmetleri sürdüreceğiz” dedi.

Bayramın "birlik ve beraberlik" olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için bir, iri, diri, kardeş olacağız. Hep beraber Türkiye olacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşların Ramazan Bayramını kutlayarak “Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. Sizleri bu dua ve temenniyle Allah'a emanet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Akçakale, Suriyeli Misafirlere Ensar Olmuş Bir İlçemizdir”

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz Suriyeli muhacirlere Ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Şu anda Akçakale’nin nüfusundan fazla Suriyeli muhacirlerin burada olduğunu biliyorum ama siz yılgınlık göstermediniz” dedi.

Vatandaşların yaklaşan Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akçakalelilere 16 Nisan'daki halk oylamasında ortaya koydukları yüksek performans ve verdikleri destek için teşekkür etti.


Akçakale’nin yüzde 95'in üzerinde "evet" demek suretiyle Türkiye'de birçok şeyi yıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bizi sevdiniz, biz de sizi seviyoruz. Sizlere layık olmaya çalışacağız. Şunu unutmayın, bizler, özellikle terörle mücadelede sizlerin bu duruşunuz var ya, sizin bu duruşunuzla birlikte evelallah terörü gömeceğiz” dedi.

“SİZ SURİYELİ MUHACİRLERE GÖNLÜNÜZÜ, KUCAĞINIZI AÇTINIZ”

Akçakale'nin şu ana kadar ortaya koyduğu duruşla Ensar olma özelliğini ortaya koyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz Suriyeli muhacirlere Ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Şu anda Akçakale'nin nüfusundan fazla burada Suriyeli muhacirlerin olduğunu biliyorum ama siz yılgınlık göstermediniz. 'Bunlar nereden geldi' demediniz, gönlünüzü, kucağınızı açtınız ve çorbanızı onlarla paylaştınız. Onun için şahsım, milletim adına sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, batılılar bin kişiyi misafir edemezken, Türkiye'nin 2 milyon sığınmacıya kapısını açtığını anımsattı.

Şu ana kadar yapılan harcamaların 30 milyar dolara yaklaştığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa verdiği sözleri tutmadı ama biz buna rağmen yolumuza devam ettik. Niye? Biz şuna inanıyorduk, veren el, alan elden hayırlıdır. Biz sizi seviyoruz, ne Arap'ın Türk'e ne de Türk'ün Arap'a üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Allah'a olan ittika ile yakınlık iledir. Öyleyse biz bölücü olmayacağız, Arap’mış, Kürt’müş, Türk’müş, bu ayrımı yapmayacağız. 80 milyonu kucaklayacağız. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik” ifadelerini kullandı.

“BU VATANI BÖLMEK İSTEYENLERE ORALARI DAR EDERİZ”

"Rabia" işareti yaparak, "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Şimdi ayrım yok diyoruz, çünkü biz Allah'ın 'Sizi kabileler hâlinde yarattık, birbirinizle iyi anlaşasınız, tanışasınız' hükmü gereğince biz kabileler hâlinde ayrıyız ama hiçbirinin hiçbirine üstünlüğü yok. Üstünlük ittika ile. İki, tek bayrak, şu bayrağımızın dışında bir şey tanımıyoruz. Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Üç, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bu vatanı bölmek isteyenlere oraları dar ederiz, mezar ederiz. İşte Kandil, Tendürek, Cudi, Gabar, Bestler Dereler, buralarda mücadeleler ortada. Şehitlerimiz oluyor ama bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı üzerine ise, "Hüküm ortada, 'Kesinlikle Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak bilemezsiniz.' Bitti. Onlar bizimle beraber ve şehadet makamların en yükseği” dedi.

“KUZEY SURİYE'DE BİR DEVLET KURULMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devletimiz yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Paralel devletmiş, şu devleti, bu devleti asla bunları tanımıyoruz ve terör devleti, buna müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Gereği neyse yaparız. Güneyimizde, Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir gayretin içerisindeler. Yanınızda, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, silahlı kuvvetleriyle, bütün imkânlarıyla kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir. Bunu biz Amerika'ya da diğer ülkelere de söyledik. 'Asla böyle bir şeye lütfen fırsat vermeyin, verirseniz oradaki mücadele farklı olur ve sizler terör devletleriyle anılırsınız.' Bu konuyla ilgili mücadelemizi de sürdüreceğiz."

“SİZİN DUALARINIZ BİZİM GÜÇ KAYNAĞIMIZDIR”

“Akçakale, Suriyeli Misafirlere Ensar Olmuş Bir İlçemizdir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kardeşlerim, benim bayrama giderken sizden bir isteğim var. Şöyle hep beraber ne diyeceğiz? Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Birbirimizi Allah için seveceğiz. 2019’da ne var? Yeni hükûmet sistemiyle ilgili asıl seçim var. Şimdi bu seçime nasıl referandumda yüzde 95’in üzerinde Akçakale oy verdiyse, ben inanıyorum ki siz dünyada dengeleri değiştireceksiniz. Bak oradan bağırıyorlar, yetmez yetmez diyorlar. Bu ne demektir? Şimdi Akçakale’de katılım yüzde 96, alınan oy yüzde 95.25, bu bambaşka bir şey. Ve ben de nereden başladım teşekkür seferine? İşte bugün buradan başladım, bugün aynı zamanda Ceylanpınar’dan başladım, iftarı da Harran’da yapacağız. Harran da biliyorsunuz birinci oldu, Akçakale Türkiye genelinde üçüncü oldu. Onun için ben sizlere teşekkür etmeyeceğim, şükranımı ifade etmeyeceğim de kime teşekkür edeceğim? Allah yar, yardımcımız olsun. Bizi dualarınızda unutmayın. Sizin dualarınız bizim güç kaynağımızdır. Bayramınız mübarek olsun, geleceğimiz aydınlık olsun, Allah yar, yardımcımız olsun” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Telefonda Türk Akımı Projesini Görüştü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi'ne ilişkin incelemelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, "Türk Akımı Projesi, enerjinin uluslararası ilişkilerde bir çatışma sebebi değil, barış için birleştirici bir araç olması gerektiğini savunan dış politikamızın ve kazan-kazan anlayışımızın güzel bir sembolüdür” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Telefonda Türk Akımı Projesini Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Anapa şehrindeki "Pioneering Spirit" adlı boru inşaat gemisinde Türk Akımı Projesi'ne ilişkin incelemelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi'nin ülkeler için hayırlara vesile olmasını dileğinde bulundu.

"RUSYA, BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR ENERJİ AKTÖRÜDÜR"

Telefon görüşmesinde, "Siz değerli dostumun şahsında törende hazır bulunanlara bu tarihî projeye emek verenlere ve Rus halkına en kalbi selamlarımı sunuyorum. Sizleri de sevgi ile selamlıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu projeler, ekonomik ve siyasi ikili ilişkilerimiz açısından da karşılıklı bağımlılığı tesis eden ve ilişkilerin sigortası olan müstesna bir yere sahip. Başta doğal gaz projeleri olmak üzere ülkelerimiz arasındaki enerji projeleri yaklaşık 30 yıldır enerji arz güvenliğimizin önemli ve güvenilir bir parçasıdır. Rusya, sahip olduğu geniş doğal gaz kaynakları ve güçlü altyapısı ile bölgede önemli bir enerji aktörüdür. Aynı zamanda Rusya Federasyonu, enerji alanında ülkemizin de güvenilir ve istikrarlı bir ortağıdır. Biz bu ortaklığı, daha da geliştirme, dostluğumuzu daha da kuvvetlendirme konusunda kararlıyız. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türk Akımı gibi yakın gelecekte tamamlanması beklenen büyük çaplı projelerle inşallah dostluğumuz perçinlenecektir” diye konuştu.

"TÜRK AKIMI PROJESİ İÇİN BÜYÜK EMEK HARCANDI"

Başta Türk Akımı olmak üzere, yürütülen projelerin son dönemde her alanda gelişen ilişkilerin adeta sembolü olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi için büyük emek harcandığını belirterek, “Bugünlere de kolay gelinmemiştir” dedi.

Proje için ilk adımın 10 Ekim 2016 tarihinde İstanbul'da imzalanan hükümetler arası anlaşma ile atıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii siz değerli dostumun bu proje kapsamında büyük emeği, büyük katkısı olduğunu da bu vesileyle ayrıca ifade etmek isterim. Türk Akımı sayesinde halihazırda Batı Hattı ve Mavi Akım Hattı üzerinden ülkemize gelen Rus doğal gazının herhangi bir ülkenin iletim sistemine bağımlı olmadan doğrudan Türkiye'ye iletilmesi sağlanacaktır. Türk Akımı Projesi, enerjinin uluslararası ilişkilerde bir çatışma sebebi değil, barış için birleştirici bir araç olması gerektiğini savunan dış politikamızın ve kazan-kazan anlayışımızın güzel bir sembolüdür” dedi.

Bugün aynı geminin üzerinde bir arada olmayı da çok arzu ettiğini belirterek, "İleride başka vesilerle yine bu birlikteliği gerçekleştiririz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü bu proje, tarihî niteliktedir. Kapsamlı bir çalışmanın ürünüdür. 2 bin 200 metre derinlikte sondaj yapılacak olan bu adım, gerçekten çok çok önemli bir vasıf ve dünyanın ilki. Bununla birlikte ben bu projenin de ötesine geçeceğimize yürekten inanıyorum. Değerli dostum, sizinle bizim ortak bir özelliğimiz var. Bizler, çıtayı yükseltmeyi seven liderleriz. Zira ülkelerimizin, insanlarımızın ve ortak coğrafyamızın daha iyisini hak ettiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde, çok daha kapsamlı, çok daha büyük projelere de birlikte imza atacağız. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türk Akımı Projesi'nin, bu alanda girişimlerimizin ülkelerimize ve bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Akkuyu ile ilgili olarak Türk özel sektörü, geçenlerde Moskova'da, malum, imzaları attılar. Şimdi Çin tarafını da bekliyoruz. Onlar da geçenlerde geldiler, Türkiye'de kendileriyle ben de görüştüm. Öyle zannediyorum ki kısa zamanda onlar da bu işi bitirecekler. Böylece Akkuyu'yu da hızlandırma fırsatını bulmuş olacağız."

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN: "TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA'YA DOĞAL GAZ GÖNDERMEYE HAZIRIZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Türkiye ile Rusya arasında yürütülen iş birliğinin, diğer birçok ülkeyle yürütülen iş birliği seviyesinin üzerinde olduğunu belirterek, Türkiye ile yürüttükleri projelerin de başka ülkelerle yürütülmediğine işaret etti.

Diğer ülkelerle yıllar süren koordinasyon sürecinin Türkiye ile kısa bir süre içerisinde hızla çözüme kavuştuğunu vurgulayan Devlet Başkanı Putin, "Türk Akımı Projesi'ne ilişkin hükümetler arası anlaşma 7 ay önce imzalandı. Birkaç aylık süre zarfında projede inşaat başladı. Bu, sizin şahsi desteğiniz sayesinde gerçekleşiyor ve bu konuda size teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Putin, önümüzdeki yıl proje kapsamında ilk hattın, 2019’da da ikinci hattın tamamlanmış olacağını belirterek, “Projeyle ilgili anlaşmamız gereken bazı başka noktalar daha var. Hattın Türkiye'ye giriş noktası ve çevresel konuları gibi. Ancak şu andaki tempomuzla devam edersek, tüm planlarımızı zamanında gerçekleştiririz. Türkiye üzerinden Doğu ve Güney Doğu Avrupa'ya doğalgaz göndermeye hazırız. Ortaklarımızın buna ilgi duyduğunu biliyoruz” dedi.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali için 49 yıllık üretim lisansı verilmesi konusunda da teşekkürlerini sunan Devlet Başkanı Putin, "Akkuyu konusunda da aynı tempoda ilerlersek, projedeki ilk üniteyi en kısa zamanda devreye alabiliriz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şükran Özhaseki’nin Cenaze Törenine Katıldı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin dün yaşamını yitiren 82 yaşındaki annesi Şükran Özhaseki’nin Kayseri’deki cenaze namazına katıldı.


Cenaze töreni için Ankara’dan Kayseri’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde bulunan Seyrani Camisinde kıldı.

Cuma namazının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine eşlik eden kabinedeki bazı bakanlarla birlikte Şükran Özhaseki’nin cenaze namazına katılmak üzere Camii Kebir’e geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve ailesine taziyede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şükran Özhaseki’nin Cenaze Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki yan yana saf tutarak cenaze namazını kıldı. Cenaze namazının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan merhumenin tabutunu bir süre taşıdı.

Cenaze törenine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ile Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ve bazı AK Partili milletvekilleri ile merhum Özhaseki’nin ailesi, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

“Suriye’deki Gelişmeler Bir Tehdit Oluşturursa, Fırat Kalkanı’nda Ne Yaptıysak Aynısını Yaparız”...

Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki ‘Kardeşlik Sofrası İftarı’nda vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye'de şu anda devam eden olumsuz gelişmeler yarın-bir gün eğer sınırlarımıza bir tehdit oluşturması, böyle bir vakayla karşı karşıya kalırsak bütün dünya şunu bilsin; bizler Fırat Kalkanı’nda ne yaptıysak aynını orada yapacağız. Ne yazık ki, stratejik ortaklarımız terör örgütleriyle beraber hareket ediyor” dedi.

 

İftarın ardından konuşmasına, vatandaşların Pazar günü idrak edilecek Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sofralar, çok güzel sofralar zira pazar günü idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı'nın hepimiz için felaha, barışa, selamete vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. Suriye ve Irak başta olmak üzere İslam dünyasında yaşanan acıların, zulümlerin, sıkıntıların bir an önce sona ermesini kudret, kuvvet sahibi olan Allah'tan niyaz ediyorum. İnşallah bayramları bayram gibi kutlayacağımız aydınlık günlerin yakın olduğunu ümit ediyorum” dedi.


“ŞANLIURFALILARA SURİYE KRİZİNDE GÖSTERDİKLERİ VEFA SEBEBİYLE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin başında bir hakkı teslim etmek istediğini belirterek, “Harran başta olmak üzere, tüm ilçeleriyle Şanlıurfa'ya, tüm Şanlıurfalılara altı yıldan fazladır süren Suriye krizinde sınırın hemen ötesindeki kardeşlerine gösterdikleri vefa sebebiyle en kalbi şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Harran başta olmak üzere Şanlıurfalıların Suriye'den hicret eden kardeşlerine Ensar olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfalıların gönüllerini açtıklarını, imkânlarını onlarla paylaştıklarını kaydetti.

“TÜRKİYE, SURİYELİ KARDEŞLERİNE GEREKEN DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEK”

Türkiye olarak şu ana kadar Suriye’den hicret edenlere yaklaşık 30 milyar dolar harcama yaptıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2 milyon Suriyeli kardeşimizi burada ağırlıyoruz. Batı 100 kişinin, 500 kişinin, bin kişinin, 5 bin, 10 bin kişinin hesabını yaparken, biz 2 milyon insanı, muhaciri burada ağırladık. Verdikleri sözleri de hiçbir zaman tutmadılar. Şunu diyebilirsiniz 'gerçekten bir şey vermediler mi?' Bütün bu süre içerisinde 2016'nın Temmuz’una kadar 3 milyar dolar vereceklerdi. Ondan sonra yılsonuna kadar bir 3 milyar dolar daha vereceklerdi. Toplam verdikleri 725 milyon dolardır. Onlardan destek gelse de gelmese de Türkiye, kardeşlerine gereken ilgiyi, desteği vermeye devam edecektir. Çünkü biz şuna inanıyoruz; veren el alan elden hayırlıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'nın yaklaşık 103 bini barınma merkezlerinde olmak üzere 430 bin Suriyeli misafire ev sahipliği yaptığını belirterek, bunun Şanlıurfa nüfusunun dörtte birinden daha fazla olduğuna dikkat çekti.

“GÖZ YAŞARTICI DAYANIŞMA VE FEDAKÂRLIK ÖRNEKLERİ YAŞANDI”

Diğer şehirlerle birlikte 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı misafirlerin Türkiye'de hayatlarını sürdürdüğünü sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hamdolsun bugüne kadar ciddi hiçbir sorunla sıkıntıyla karşılaşmadığımız gibi tam tersine göz yaşartıcı dayanışma ve fedakârlık örnekleri yaşandı, yaşanıyor. Sizler duygularını yitirmiş, kalbi nasırlaşmış bir dünyanın vicdanı oldunuz. Sizler mazlumlarla dayanışmanızda herkese, tüm dünyaya örnek oldunuz. Sizler günümüzün Ensarları olarak paylaşmak nedir, kardeşlik nedir, komşuluk hakkı neyi gerektirir dünya âlem herkese gösterdiniz.”

Bundan sonra da hiçbir ayrım gözetmeden mazlum ve mağdurlara sahip çıkmaya devam edeceklerinin söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir aziz milletin mensubu olmaktan, evladı olmaktan, böyle vefakâr bir şehirle yol yürümekten şeref duyuyorum. Rabb'im birliğimizi, beraberliğimizi, uhuvvetimizi güçlendirsin diye dua ediyorum” dedi.

“SURİYE'NİN ASIL KAYBEDENİ, YETERLİ TEPKİ VEREMEYEN İSLAM DÜNYASI OLMUŞTUR”

Türkiye'nin yüz akıyla verdiği bu insanlık imtihanında birçok ülkenin sınıfta kaldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye krizi tarihe kara bir leke olarak kazındı. On yıllardır diğer ülkelere hukuk ve demokrasi dersi veren Batılı devletler Suriye halkının demokrasi, hak, özgürlük taleplerine sırtlarını döndüler. Kendi vatandaşları için en temel hak olan demokrasiyi Suriyeli kardeşlerimize lüks gördüler. Uluslararası toplum Suriye'de bir milyon insanın terör örgütleri ve kendi halkına zulüm uygulayan bir devletle onları destekleyenler tarafından katledilmesine seyirci kaldı. Bu süreçte Suriye'de yıkılan şehirlerin enkazı altında masum bedenlerle beraber insanlığın itibarı da kalmıştır. Suriye'nin asıl kaybedeni bunca Müslümanın alçakça katledilmesine yeterli tepkiyi veremeyen İslam dünyası olmuştur. Batı'nın bir damla petrolü bir insanın canından daha değerli gören çarpık anlayışına alet olmak hiçbir Müslüman'a yakışmaz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE'YE YÖNELİK AŞAĞILIK SENARYODA FİGÜRANLIK YAPANLAR, HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERİYOR”

“Suriye’deki Gelişmeler Bir Tehdit Oluşturursa, Fırat Kalkanı’nda Ne Yaptıysak Aynısını Yaparız”

Bu çarpıklığa karşı seslerinin çıktığı, güçlerinin yettiği ve ellerinin ulaştığı kadar mücadele ettiklerini ve edeceklerini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Bölgemizdeki istikrarsızlıktan nemalananlar, bizim her platformda hakkı ve adaleti dillendirmemizden rahatsız oluyorlar. Ülkemize karşı yürütülen karalama ve iftira kampanyalarının sebebi işte budur. DEAŞ terörüne karşı en büyük mücadeleyi veren, bu örgüte en büyük kaybı yaşatan Türkiye'yi teröre destek vermekle itham etmelerinin nedeni, Suriye'deki oyunu bozuyor olmamızdır. Sadece bu iftiralarla kalmadılar. Suriye'deki ateşi ülkemize taşımaya da kalktılar. Reyhanlı olayı, DEAŞ'ın intihar saldırıları, PKK'nın eylemleri, FETÖ ihanet şebekesinin darbe girişimi, Suriyeli misafirlerimizle vatandaşlarımızı karşı karşıya getirme teşebbüsleri hep bu planın parçalarıdır. Türkmenlere yardım götüren MİT tırlarımızın durdurulması da yine aynı kirli planın eseridir. Türkiye'ye yönelik bu aşağılık senaryoda figüranlık yapanlar şimdi hukuk önünde hesap veriyor."

“SURİYE’YE BARIŞ VE HUZURUN GELMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’ta oynanan oyunları da tezgâhları da hep birlikte başlarına geçireceklerini söyledi.

Fırat Kalkanı Harekâtı’yla ilk adımı attıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgede 2 bin kilometrekarenin üzerinde bir alanı teröristlerden temizleyerek Suriyeli kardeşlerimize emniyet içinde yaşayabilecekleri güvenli bölgeler kurduk, Cerablus’ta, El-Rai’de, Dabık’ta, Bab’da bu imkânı hazırladık. Bu sayede 100 binden fazla Suriyeli muhacir kardeşimiz evlerine, yurtlarına, yıllardır hasretini çektikleri anavatanlarına döndüler, bu sayı her geçen gün daha da artıyor. İnşallah bundan sonra da Suriye’ye barış ve huzur gelmesi için, ülkenin toprak bütünlüğünün muhafazası için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” diye konuştu.

16 Nisan’da Türkiye’de yapılan referandumda evet oylarında Akçakale’nin Türkiye’nin 3. ilçesi olduğu, Harran’ın ise birinci ilçe olduğu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizleri tebrik ediyorum. Ama işimiz bitmedi, daha yapacağımız çok şey var. Akçakale’de söyledim, şimdi Harran’dan da sesleniyorum, Suriye’de şu anda devam eden bu olumsuz gelişmelerin yarın-bir gün eğer sınırlarımıza bir tehdit oluşturması, böyle bir vakayla karşı karşıya kalırsak bütün dünya şunu bilsin, bizler Fırat Kalkanı’nda ne yaptıysak aynını orada yapacağız, bunu herkes bilsin. Ne yazık ki stratejik ortaklarımız terör örgütleriyle beraber hareket ediyorlar. Biz kendilerine dedik ki, ‘Gelin, DEAŞ terör örgütüne karşı bu işi beraber yapalım. 9 koalisyon ülkesiyle beraber biz DEAŞ denilen bu terör örgütün halledemez miyiz?’ Bu PYD, YPG, bunlar terör örgütüdür. Ne yazık ki burada ısrarcı oldular. Biz de kendilerine şunu söyledik: Yarın-bir gün ülkemiz için ufak bir tehdit oluşturmaları hâlinde biz kimseyle bunu danışmaz, gereğini yaparız” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YPG’YLE HAREKET ETMEYE KARAR VERDİLER, ‘SİZ BİLİRSİNİZ’ DEDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar her şeyde uluslararası hukuka dikkat ettiklerini belirterek, “Gaziantep’te 53 kardeşimizi şehit ettiler, artık sabredemeyiz dedik ve Cerablus’a girdik, arkadan Rai’ye girdik, arkadan Dabık’a girdik, arkadan El-Bab’a girdik, şu anda 2 bin kilometre kareyi aşkın bir alan kontrolümüzde. Şimdi oraya da gerçek sahipleri döndüler, dönüyorlar. Gelin dedik Münbiç’te de bunu yapalım, oyalama yapıyorlar. Rakka’da beraber yapalım dedik, terör örgütü YPG’yle hareket etmeye karar verdiler, siz bilirsiniz dedik, şimdi yürüyorlar, bakalım ne yapacaklar” diye konuştu.

Vatandaşların yaklaşan Ramazan Bayramı’nı tekrar tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabia” işareti yaparak “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusunda bulundu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Biz, Bu, Ülkenin, 80, Milyonuna, Sevdalıyız,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv