Haber Detayı
13 Mayıs 2017 - Cumartesi 16:32
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi ile Görüştü
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak üzere Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi ile Görüştü...

Büyük Halk Meclisi'nde gerçekleşen görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi tarafından resmî törenle karşılandı.


Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi başkanlığında heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşme sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi huzurunda, iki ülke arasında bazı anlaşmalar imzalandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi ile Görüştü

Bu kapsamda, heyetler arasında "Suçluların Karşılıklı İadesi Anlaşması", "Uluslararası Karayolları Üzerinde Taşımacılık Anlaşması" ve "Çin Halk Cumhuriyeti ile Karşılıklı Kültür Merkezlerinin Kurulmasına İlişkin Anlaşma" imza altına alındı. İmza töreninde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile Bir Araya Geldi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile Bir Araya Geldi

Çin’in başkenti Pekin’de resmî temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Görüşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı Four Seasons Hotel'de gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orbán’ı Kabul Etti ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orbán’ı Kabul Etti

Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak üzere Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ı kabul etti.

Kabul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı Four Seasons otelinde gerçekleşti.

Toplantıda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması için daha yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban’a, Türkiye'ye AB konusunda verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini iletti. Toplantıda ayrıca, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Gül Baba Türbesi'nin açılışı için sonbaharda Macaristan'a davet ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif’i Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif’i Kabul Etti

Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak üzere Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i kabul etti.

 

Kabul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı Four Seasons Otelinde gerçekleşti.


PAKİSTAN-TÜRKİYE ARASINDAKİ DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN 70. YILI

Yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerin devam eden seyriyle ilgili karşılıklı memnuniyet dile getirilerek, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin artırılması, enerji, ticaret ve yatırım konularında adım atılması hususunda mutabık kalındı.

Kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili çalışmalara hız verilmesi konusunda görüş birliğine varılan toplantıda, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yılı münasebetiyle planlanan etkinlikler, bununla ilglii yürütülen çalışmalar ve kutlama konusu da ele alındı. Görüşmede ayrıca Afganistan'dan Suriye'ye kadar bölgede yürütülen terörle mücadele ve güvenlik konuları da değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı Kabul Etti

Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve resmî temaslarda bulunmak üzere Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı kabul etti.

 

Kabul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı Four Seasons Otelinde gerçekleşti.


İki ülke arasındaki ilişkilerde pozitif gündem oluşturulması için ortak çaba sarf edilmesinin vurgulandığı görüşmede, Yunanistan ile yapılan İşbirliği Konseyi'nin bir sonraki toplantısının sonbaharda Selanik'te gerçekleştirilmesinde mutabık kalındı.

YUNANİSTAN'A SIĞINAN DARBECİ ASKERLERİN İADESİ

Görüşmede, darbeci askerlerin Yunanistan tarafından iade edilmemesinin, Türkiye açısından sorun teşkil ettiği belirtilerek, darbeye karışmış bu kişilerin, Yunanistan'da durmasının doğru olmadığı, bu konuda gerekli adımların atılması hususunun da altı çizildi.

Ege'de gerginliklerin azaltılması, muhtemel sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine vurgu yapılan toplantıda, meselelerin askeri taraflar arasında iş birliği yoluyla çözülmesi konusunda Türk ve Yunan tarafı karşılıklı görüşlerini ifade etti.

Kıbrıs konusunun da ele alınarak görüşmelerin devam etmesi ve pozitif bir gündemle meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda karşılıklı olarak anlaşılan toplantıda, Yunanistan Başbakanı Çipras, 16 Nisan'daki referandumdan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti ve Türkiye'ye, AB sürecinde destek verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Vucic’i Kabul Etti...

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic’i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Vucic’i Kabul Etti

örüşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı Four Seasons Hotel'de gerçekleşti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Çin, Halk, Cumhuriyeti, Devlet, Başkanı, Şi, ile, Görüştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı