Haber Detayı
12 Nisan 2017 - Çarşamba 18:03
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Devlet, Hiçbir Aracı Olmadan Doğrudan Milletin Devleti Hâline Geliyor
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: 15 Temmuz darbe girişiminin, 7 Haziran’da umduklarını elde edemeyenlerin, bölücü terör örgütünden beklediğini bulamayanların bir sonraki hamlesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hamdolsun milletimiz, terörle mücadelede olduğu gibi, 15 Temmuz darbe girişiminde de istiklalinin ve istikbalinin yanında durdu” dedi.
Gündem Haberi


Erdoğan“Ülkenin Birliğini Bozanlara Tarihî Bir Ders Veriyoruz”...

‘Erzurum Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 Nisan, inşallah bu ülkede terörün kilidinin kırıldığı bir gün olacaktır. Şu anda Tendürek'te, Gabar'da, Cudi'de, Bestler Dereler'de inlerine girdik. 20 ayda, 10 bini aşkın teröristi etkisiz hâle getirdik. Bu ülkenin huzurunu kaçıranlara, bu ülkenin birliğini, beraberliğini bozanlara, bu ümmeti parçalamaya çalışanlara tarihî bir ders veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’da Evet Platformu tarafından düzenlenen ‘Erzurum Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


Erzurum’a olan muhabetinin ve şehre yaptıkları hizmetlerin en iyi Erzurumlular tarafından bilindiğini ifade ederek, “Erzurum, bizim ne kendisi için, ne ülkemiz için en küçük bir yanlış yapmayacağımızı bilir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları 16 Nisan halk oylamasında büyük, güçlü, müreffeh ve istikrarlı Türkiye için ‘evet’ demeye çağırdı.

“16 NİSAN, ÜLKEDE TERÖRÜN KİLİDİNİN KIRILDIĞI GÜN OLACAKTIR”

7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra yaşanan belirsizlik ortamına işaret ederek, içeride ve dışarıda ne kadar ihanet odağı varsa, hepsinin birden Türkiye’nin üzerine nasıl çullandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye yeniden koalisyonlu günlere dönüyor diyerek, artık istediğimiz gibi at koştururuz diyerek, hemen efelenmeye başlayanları hatırlıyorsunuz değil mi? Terör örgütlerini destekleyerek, şımartarak, silahlandırarak üzerimize salanlar bu cesareti, 7 Haziran’da çıkan sonuçtan alıyorlardı. Türkiye, ne zaman ki yeniden istikrarı garantiye aldı, işte o zaman bu terör örgütlerinin başını ezdi. 16 Nisan, terörün inşallah bu ülkede kilidinin kırıldığı bir gün olacaktır. Şu anda Tendürek'te inlerine girdik, Gabar'da inlerine girdik, Cudi'de inlerine girdik, Bestler Dereler'de inlerine girdik. Şu anda 20 ayda 10 bini aşkın teröristi etkisiz hâle getirdik. Durmak yok, yola devam. Bu ülkenin huzurunu kaçıranlara, bu ülkenin birliğini, beraberliğini bozanlara, bu ümmeti parçalamaya çalışanlara tarihî bir ders veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin, 7 Haziran’da umduklarını elde edemeyenlerin, bölücü terör örgütünden beklediğini bulamayanların bir sonraki hamlesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun milletimiz, terörle mücadelede olduğu gibi, 15 Temmuz darbe girişiminde de istiklalinin ve istikbalinin yanında durdu” dedi.

“16 NİSAN, İSTİKRAR VE GÜVENDİR; YATIRIMCI BUNA BAKIYOR"

Geçen 14 yılda Erzurum’a 20 milyar liranın üzerinde kamu yatırımı yapıldığını hatırlatan ve Oltu, Pasinler ve Horasan ilçelerine bu yıl içinde, Karaçoban, Narman ve Tortum’a önümüzdeki yıl, İspir’e ise en geç bir sonraki yıl doğal gaz verileceğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Erzurum’a 20 milyar liralık yatırım yapılmasını ve 23 bin yeni istihdam ortaya çıkartılmasını hedeflediklerini söyledi.

Bu program kapsamında devlet gerekli altyapıyı kurup teşvikleri sağlayacağını, özel sektörün de burada yatırım yapıp istihdam oluşturacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için istikrar ve güven ortamının tesis edilmesi gerektiğini vurguladı. “Yatırımcı, her şeyden önce buna bakıyor. Eğer, istikrar ve güven yoksa, siz istediğiniz kadar teşvik verin, kimse gelmiyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’da istikrar ve güven ortamının garantisi olacak yeni bir yönetim sistemiyle ülkenin önünde yeni bir dönemin açılacağını sözlerine ekledi.

“EZANLARIMIZI SUSTURAMAYACAKSINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK, FETÖ terör örgütlerinin ele başlarının ve Batı’daki kimi Türkiye düşmanlarının 16 Nisan halk oylamasında ‘hayır’ dediğine dikkat çekti ve “Ey aklını kiraya vermiş olanlar, biz kefenimizi giyerek çıktık, bizi ölümle yıldıramazsınız. Biz ölüme inanmış insanlarız. Kaza ve kaderin imandan olduğuna inamış insanlarız. Bizi ürkütemeyeceksiniz. Bizi bölemeyeceksiniz. Bizi bu yolumuzdan alıkoyamayacaksınız. Ezanlarımızı susturamayacaksınız. İnşaallah 16 Nisan’da ‘evet’in önünü kesemeyeceksiniz” şeklinde seslendi.

Geçen 14 yılda Erzurum’da eğitim, sağlık, ulaşım alanlarında yapılan ve yapımı devam eden yatırımlardan örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1200 yataklı olarak planlanan şehir hastanesinin, 300 ilaveyle büyütülmekte olduğunu, Karadeniz’le Erzurum arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak Ovit, Kırık ve Dallıkavak Tünellerinin bölge ticareti için yeni nefes boruları olacağını, Londra’dan Pekin’e kesintisiz raylı sistem ulaşımını sağlayacak ipek demiryolunun Ankara-Sivas-Erzincan hattını Erzurum üzerinden Kars’a bağlayacak hattının proje ihalesine yakında çıkılacağını aktardı.

“MİLLETİMİZ ANA MUHALEFETE ÜLKEYİ EMANET ETMİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliğiyle ilgili halk oylaması sürecinde, Türkiye’de bir kez daha ana muhalefet boşluğunun görüldüğüne vurgu yaptı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi diyeceksiniz ki, Kılıçdaroğlu var ya… Size bunun cevabını, bir Dadaş fıkrasıyla vereyim. Dadaşa sormuşlar, ‘Kamil’i mi seversin, Kemal’i mi seversin?’ Dadaş hemen cevap vermiş: ‘Kemal’i severim.’ Niye demişler. Dadaş’ın cevabı çok manidar: ‘Kamil bir yalan söylir, bir doğri; Kemal hep yalan söylir, beni yormir.’ demiş. Kılıçdaroğlu da hep yalan söylediği için artık kimseyi yormuyor. Ama bu durum ülkemizde bir boşluk da ortaya çıkartıyor. Ana muhalefet partisi ne demektir aslında? İktidar partisinden sonra ülkenin yönetimini üstlenmeye en yakın parti demektir. Ülkenin yönetimini üstlenecek siyasi kadronun elinde bir program olur değil mi? İktidara geldiğinde eğitimde ne yapacak, sağlıkta ne yapacak, adalette ne yapacak, emniyette ne yapacak, ulaştırmada ne yapacak, gıda ve tarımda ne yapacak; uluslararası ilişkilerde ne yapacak, bir şeyler sunar. Bunlarda hiçbiri yok. Peki ben buradan tüm milletime, tüm vatandaşlarıma soruyorum: CHP’nin böyle bir hazırlığını duyan, gören var mı? Öyle kağıt üzerinde kalan saçma sapan laflardan bahsetmiyorum, somut projelerden söz ediyorum.”

Türkiye’de yönetimi devralmadan önce 15 bin kilometre bölünmüş yol yapacaklarını söylediklerini, şu anda bunun 19 bin kilometreyi aştığını; tüm hastaneleri aynı çatı altında birleştireceklerini söylediklerini, bunu başarmalarının yanı sıra şu anda şehir hastanelerinin açılmaya başlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana muhalefetin başındaki zatın bir dediği diğerini tutmuyor. 5 dakika içinde birbirine zıt 5 görüşü birden ifade edebiliyor. Milletimiz bu gerçeği gördüğü için, bunlara ülkeyi emanet etmiyor” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Erzurum Buluşması’ programında yaptığı konuşmada “Yıllarca devleti, Cumhurbaşkanlığı makamı ve siyasetin bir kısmı üzerinden vesayet odaklarının, çetelerin, dış güçlerin kontrolünde bir yapı olarak tepe tepe kullananların sonu geliyor. Artık devlet, hiçbir aracı olmadan, doğrudan milletin devleti hâline geliyor. Millete değil, kendilerine hizmet eden devlet hayaliyle yananlar için, 16 Nisan kâbus günüdür. Onların kâbus günü benim milletimin bayramı olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’da Evet Platformu tarafından düzenlenen ‘Erzurum Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


“BU DEĞİŞİMİ KENDİMİZ İÇİN DEĞİL, GELECEĞİMİZ İÇİN İSTİYORUZ”

16 Nisan’da milletin takdirine sundukları yönetim sistemi değişikliğinin, normal şartlarda muhalefetin teklif etmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut durumun sürmesinin kendi lehlerinde olduğuna işaret ederek, “Sistemi değiştirmek için çalışması, çırpınması, milletimize bu teklifi götürmesi gereken ana muhalefet olmalı. Gördüğünüz gibi roller tam tersine dönmüş durumda. Çünkü biz bu değişimi kendimiz için değil, ülkemiz için, milletimiz için, gelecek için istiyoruz” dedi.

AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’ne gönül veren vatandaşlara “Gelin burada birleşelim ve şu 18 maddeyle bu yeni yönetim sistemini inşallah hayata geçirelim” çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu değişimin asıl manası nedir biliyor musunuz? Yıllarca devleti, Cumhurbaşkanlığı makamı ve siyasetin bir kısmı üzerinden vesayet odaklarının, çetelerin, dış güçlerin kontrolünde bir yapı olarak tepe tepe kullananların sonu geliyor. Artık devlet, hiçbir aracı olmadan doğrudan milletin devleti hâline geliyor. Millete değil, kendilerine hizmet eden devlet hayaliyle yananlar için, 16 Nisan kâbus günüdür. Onların kâbus günü benim Dadaşlarımın, milletimin bayramı olacaktır” diye ekledi.

“SAHADA DEĞİLSENİZ MASADA OLAMAZSINIZ”

Birilerinin dediği gibi ‘böyle gelmiş böyle gitsin’ deme lüksüne sahip olmadıklarını; ortada bir yanlış varsa düzeltme, eksik varsa giderme, daha iyisine imkân varsa bunu sağlama vazifelerinin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye’nin son 3-4 yıldır yaşadığı hadiseler, artık yeni bir atılımın zamanının geldiğini adeta bangır bangır bağırıyor. PKK’sıyla bağırıyor, FETÖ’suyla bağırıyor, DEAŞ’ıyla bağırıyor, diğer terör örgütleriyle bağırıyor. Bu kadar da değil, Suriye’deki, Irak’taki gelişmeleri nasıl görmezden gelebiliriz? Kafkasya’daki, Balkanlar’daki gelişmelere nasıl sırtımızı dönebiliriz? Karadeniz’de, Akdeniz’de süren yeniden yapılandırma çalışmalarına nasıl sessiz kalabiliriz? Her zaman söylüyorum; sahada değilseniz masada olamazsınız. Masada değilseniz, o zaman menüdesiniz demektir, yani yenirsiniz. Bunun için biz sahada varız ve daha etkin şekilde var olmaya devam edeceğiz. Biz sahada oldukça kimse bizi masanın dışında tutamaz, hele menüye hiç koyamaz.”

“BU VATANA GÖZ DİKEN BEDELİNİ ÖDEMEYİ KABUL EDECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin, bedeli kanla ödenerek elde edilmiş ve bugüne kadar korunmuş bir vatan olduğunun altını çizdi ve “Varsa bu vatana göz diken önce bedelini ödemeyi kabul edecek. Bu iş öyle Avrupa’da vatandaşlarımızın üzerine atla-itle saldırmaya, terör örgütleri üzerinden canımızı yakmaya benzemez. Erzurum işgal acısını katmıştır, kurtuluş sevincini de tatmıştır, bağımsızlığın kıymetini gayet iyi bilir. PKK saldırıları ülkemizi işgal girişimi değil midir? FETÖ’nün darbe girişimleri ülkemizi işgal girişimi değil midir? DEAŞ’ı öne sürerek ülkemizi kana ve ateşe bulayanların amacı bu değil midir? Suriye ve Irak’taki her gelişmenin bir ucunun ülkemize çıktığını kim inkâr edebilir?” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Karadeniz ve Akdeniz’de mevzi kaybettiğinde Anadolu’da tutunamayacağını, Türkiye’nin savunmasının Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan başladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçeklere uygun politikalar geliştirilmesinin ve operasyonlar yürütülmesinin gerekli olduğunu söyledi.

“MECLİS GÜÇLENDİRİLEREK DENETİM YETKİSİ ARTIRILIYOR”

Oylanacak Anayasa değişikliği ile ana muhalefet partisi liderinin söylediğinin aksine Meclisin feshedilmediğini; bilakis güçlendirilerek denetim yetkisinin arttığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nasıl güçlendiriliyor? Bakın, bugüne kadar Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na Parlamento bir üye veremiyordu. Ama şimdi Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na 13 üyenin 7’sini Parlamento seçecek. Neyle? 5’te 3 çoklukla seçecek, 4 tanesini Cumhurbaşkanı olarak ben seçeceğim, 2 tanesi de Adalet Bakanı ve Müsteşar. Hani yoktu Parlamento? Bir defa, Parlamentonun yetkisi o kadar güçlü ki, şu anda ben Cumhurbaşkanı olarak sadece vatana ihanetten Yüce Divan’a gönderilebiliyorum. Fakat yeni dönemde Cumhurbaşkanı kişisel suçlardan dolayı da Yüce Divana gönderilebilecek, başkan yardımcıları gönderilebilecek, bakanlar aynı şekilde gönderilebilecek. Hani yoktu? Hayatı yalan, ben onun için diyorum ki buna, sen yalan makinesisin.”

Konuşmasının sonunda ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini 16 Nisan’ın milletin ve vatanın bir miladı olması temennisiyle tamamladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Devlet,, Hiçbir, Aracı, Olmadan, Doğrudan, Milletin, Devleti, Hâline, Geliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv