Haber Detayı
28 Şubat 2017 - Salı 12:15
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, EİT Zirvesi Nedeniyle Pakistan’a Gitti
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak üzere, Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gitti. Hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gündem Haberi


“EİT, ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYEL BARINDIRIYOR”

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi nedeniyle Pakistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve’nin ana temasını bölgesel refah için ulaşım, iletişim ve ticaret hatlarının birbirine bağlanması oluşturuyor. Temada da ifade edildiği gibi, bölgesel refah ile ulaştırma, enerji, iletişim ve ticaret hatlarının birbirine bağlanması arasında yakın bir ilişki vardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak üzere, Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gitti. Hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu.


“EİT, ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYEL BARINDIRIYOR”

Pakistan ziyareti vesilesiyle zirveye katılacak olan liderlerle ikili görüşme yapma imkânı bulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın ilk kurucuları arasında olduğunu hatırlatarak, “Bölgesel iş birliği ve kalkınma çabalarını artırmak amacıyla Pakistan ve İran ile birlikte 1985 yılında tesis ettiğimiz teşkilat, bilahare diğer dost ve kardeş ülkelerin iştirakiyle genişlemiştir, genişletilmiştir. Bugün örgüt, 8 milyon kilometrekarelik bir alanda toplam 400 milyon nüfusa hitap etmektedir. 10 kardeş ülkeyi de kapsamaktadır. Bu açıdan da çok ciddi bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor” dedi.

İslamabad Zirvesi’nin, kritik gelişmelerin yaşandığı, tarihî nitelikte olayların meydana geldiği bir dönemde icra edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrasya’nın dünya siyasi ve ticari ekonomik sahnesinde ağırlığının artmaya başladığı bir süreçten geçiyoruz. İslamabad Zirvesi’nin ana temasını bölgesel refah için ulaşım, iletişim ve ticaret hatlarının birbirine bağlanması oluşturuyor. Temada da ifade edildiği gibi, bölgesel refah ile ulaştırma, enerji, iletişim ve ticaret hatlarının birbirine bağlanması arasında yakın bir ilişki vardır. Bu yöndeki çabalarımızın koordinasyonu ve sonuç odaklı eylemlere dönüştürülmesi noktasında teşkilat çok kıymetli bir platform oluşturuyor” açıklamalarında bulundu.

“İSLAMABAD ZİRVESİ TARİHÎ BİR FIRSAT”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son dönemde hayata geçirdiği büyük projelerle teşkilatın kuvvetlenmesine ciddi katkılar sağladığını belirtti ve sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, hızlı tren hatları gibi projeler sadece ülkemizin değil aynı zamanda teşkilat üyesi ülkelerin de ulaşım kapasitesini güçlendirmiştir. Üçüncü havalimanı gibi şu an inşası devam eden projelerimizin bu sürece ivme kazandıracağına inanıyorum. Aynı şekilde Bakü-Tiflis-Kars gibi tren hatlarının da bu noktada çok çok ciddi katkısı olacaktır. Tabii burada şu noktanın da altını çizmek istiyorum: Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın muazzam potansiyelini harekete geçirme noktasında hâlen bazı sorunlarla karşılaştığını kabul etmemiz gerekiyor. Teşkilat bölgesinin dünya nüfusu içindeki payı yüzde 6,2 olmasına rağmen dünya ticaretindeki payı sadece yüzde 2’dir. Ayrıca teşkilat içi ticaret hacmi, üye ülkelerin toplam dış ticaret rakamları içinde küçük bir yer işgal ediyor. Bu tabloyu değiştirmek için tüm ülkeler sorumluluk taşıyor. Bu açıdan İslamabad Zirvesinin tarihî bir fırsat olduğuna inanıyorum.”

“ÜYE ÜLKELER ARASINDAKİ TİCARİ ENGELLER KALDIRILMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EİT Zirvesi Nedeniyle Pakistan’a Gitti

Üye ülkeler arasındaki ticari engellerin bertaraf edilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sebeple ticaretin serbestleştirilmesi yönünde önemli bir araç olan ticaret anlaşmasını bir an önce hayata geçirmek istiyoruz. Bu anlaşmanın en geniş katılımla uygulamaya konulmasına özel önem veriyoruz. İslamabad Zirvesi sırasında kabul edeceğimiz 2025 vizyon belgesini de bu hedeflere ulaşmak için bir yol haritası olarak görüyoruz” dedi.

Bugüne kadar olduğu gibi teşkilatın etkinliğinin artırılması ve zirve kararlarının hayata geçirilmesi noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasını “Ekonomik İşbirliği Teşkilatının bölgesel bir iş birliği platformu olarak daha da güçleneceğine, cazibesini daha da artıracağına inanıyorum. Bu açıdan ziyaretimizin hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum ve katılacak olan bütün ülkelerin de ciddi bir hazırlık içerisinde olduğunu biliyorum” sözleriyle tamamladı.

Emine Erdoğan, Yıldız Sarayı Müzesi Kataloğu Tanıtım Toplantısına Katıldı...

Yıldız Sarayı Vakfı’nın organizasyonu ile düzenlenen Yıldız Sarayı Müzesi Kataloğu tanıtım toplantısında konuşan Emine Erdoğan, müzelerin eğitim alanında aktif biçimde kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Yıldız Sarayı Çit Kasrı’nda gerçekleştirilen toplantıda; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın yanı sıra kültür, sanat, iş ve siyaset dünyasının önde gelen isimleri de hazır bulundu.


Toplantıda bir konuşma yapan Emine Erdoğan; Sultan 2. Abdülhamid’in yakın tarihimizin anahtarı hükmünde bir padişah olduğunu, bugünü anlamak için de mirasına başvurmak gerektiğini söyledi. 2. Abdülhamid’in siyasi, mali, idari reformlarının yanı sıra kültür, sanat ve zanaata verdiği önemin de altını çizen Emine Erdoğan, Sultan 2. Abdülhamid’in kültürel mirasının tasfiye edildiğine dikkat çekti. Emine Erdoğan, tasfiye edilen her biri tarihî kaynak niteliğindeki bu eserlerin, kendi orijinal mekânlarına döndürülmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Emine Erdoğan, Yıldız Sarayı Müzesi Kataloğu Tanıtım Toplantısına Katıldı

Son yıllarda tarihe olan merakın arttığına, diziler, sinema filmleri, televizyon programları ve kitapların yeni nesiller için bir pusula olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, müzeler sayesinde gençlerin tarihin bilgeliğinden istifade edebileceğine değindi. Ayrıca Emine Erdoğan, müzelerin eğitim alanında aktif biçimde kullanılmasının önemli olduğunu belirtti.

Yıldız Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle vatandaşlık hakkı verilen Tambi Cimuk da bir piyano dinletisi icra etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan'da...

13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Pakistan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent İslamabad’a ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Nur Khan Askerî Havalimanına gelişinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan Hukuk ve Adalet Bakanı Zahid Hamid, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Hakan Tekin ile İslamabad Büyükelçiliği çalışanları tarafından karşılandı.


Havalimanında düzenlenen resmî törende, iki ülkenin millî marşlarının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan'da

Eşi Emine Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da kendisine eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile görüşmek üzere Başbakanlık Konutu’na hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif'i Kabul Etti...

13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif'i Kabul Etti

Başbakanlık Konutu’nda gerçekleşen görüşmede Pakistan Başbakanı Şerif’e eşi Gülsüm Navaz Şerif, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da eşi Emine Erdoğan eşlik etti.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'in Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'ne katılan liderler onuruna verdiği akşam yemeğine iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Görüştü ...

13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmesi, EİT Liderler Zirvesi’nin yapılacağı Serena Otelde gerçekleşti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, EİT, Zirvesi, Nedeniyle, Pakistan’a, Gitti,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv