Haber Detayı
08 Kasım 2016 - Salı 17:04
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esnaf ve Sanatkârlar Şûrası’na Katıldı
ATO Congresium’da gerçekleştirilen, bazı bakan ve milletvekillerinin de hazır bulunduğu şûrada, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çıraklık ve kalfalık sistemi, yani mesleki eğitim, esnaf ve sanatkârlarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. Bu alanda atılacak her adımın, Cumhurbaşkanı olarak bizzat destekçisi olacağımı belirtmek isterim” dedi.
Ekonomi Haberi


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “ESNAFLIKTAN GELME BİR SİYASETÇİYİM”

 

5. Esnaf ve Sanatkârlar Şûrası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu şûrada alınacak kararlar, esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır” dedi.

ATO Congresium’da gerçekleştirilen, bazı bakan ve milletvekillerinin de hazır bulunduğu şûrada, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“ESNAFIN BÜROKRASİDE KARŞILAŞTIĞI SIKINTILARIN ÇOĞU, KÜÇÜK DÜZENLEMELERLE ÇÖZÜLEBİLİR”

Düzenlenen şûranın, Türkiye ve Türkiye ekonomisi ile esnaf ve sanatkârlar için hayırlı olması temennisi ile konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yılda bir yapılan bu şûranın, 2014’te gerçekleşen 4’üncüsünde, alınan kararların hayata geçirilmesi bakımından verimli bir şûra olduğunu söyledi.

Perakende ticaretin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanunu, ulaştırma sektöründeki esnafa ÖTV muafiyeti, vergi ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemeleri, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’nin, kuruma borcu bulunan üyelerinin temerrüt faizini silmesini, hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu şûrada alınacak kararlar, esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır” temennisinde bulundu.

Esnafın özellikle bürokraside karşılaştığı sıkıntıların çoğunun, küçük düzenlemelerle çözülebilecek mahiyette olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çıraklık ve kalfalık sistemi, yani mesleki eğitim, esnaf ve sanatkârlarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. Bu alanda atılacak her adımın, Cumhurbaşkanı olarak bizzat destekçisi olacağımı belirtmek isterim” dedi.

“ESNAFLIKTAN GELME BİR SİYASETÇİYİM”

Kendisinin de esnaflıktan gelme bir siyasetçi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Evet, lise yıllarımdan itibaren hep siyasetin içinde oldum, ama aynı zamanda geçimimi sağlamak için ticaret de yaptım. Çocuklarıma da hep ticaretle uğraşmaları, bilhassa memuriyetten uzak durmaları tavsiyesinde bulundum. Memur kardeşlerim gücenmesin. Çünkü kamu görevi, elbette önemlidir, elbette değerlidir; ama bir yönüyle de insanın gerçek potansiyelini ortaya koymasına mani olur. Kamuda, belirli bir sistem var. Siz ne kadar yetenekli, ne kadar çalışkan, ne kadar cesaretli olursanız olun, o sistem sizi belirli bir kalıba girmeye mecbur eder, hatta zorla sokar. Esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, serbest piyasa şartlarında çalışanlar ise, emeklerinin, kabiliyetlerinin, alın terlerinin karşılığını almaya daha yakındır. Elbette rızkı veren Allah’tır. Gençlerimize, rızıklarını illa devlet kapısında değil, çok daha büyük bir potansiyele sahip dışarıda, birikimlerinin ve ilgilerinin olduğu alanlarda aramalarını tavsiye ediyorum.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "YEDİRDİK İÇİRDİK BOMBALARI ONLAR YAĞDIRDI BİZE"

"Devlete kapağı bir atayım ondan sonra para pul derdim olmaz. Mantık bu mu, mantık bu. Onun için ne diyoruz. Bu memur kanunun değişmesi lazım. Niye, hakkını veren çalışan devam etsin. Ama çalışmıyorsa millet ve devlet onları sırtında taşımaya mecbur kalmasın. 15 Temmuz'da bunu yaşamadık mı? 15 Temmuz'dakiler bunlar değil mi? Yedirdik, içirdik bombaları onlar yağdırdı bize.

Peygamber efendimiz rızkın 10'da 9'unun ticarette olduğunu söylüyor. Çalışmalar sayesinde Başbakanlık ve ilgili bakanlıkların elinde birikim oldu. Hükümetimiz her fırsatta birikimi kullanarak insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığında bir kamu personel oluşumu yaratmalı.

Türkiye'nin tarihi dönüşümü ile bir adım daha ileriye taşıyacağına eminim. Esnaf ve sanatkarın önünü açan bir bürokratik altyapı oluşana kadar sizlerin meselelerinin de takipçisi olacağız.

Tarihimize baktığımızda kuruculuk önemlidir. Millet olarak Anadolu'daki varlığımızın temel taşı esnaf ve sanatkarlardır. Selçuklu Devleti de bu altyapı üzerine kurulmuştu. Osmanlı demek ahilik teşkilatı demek. Osman Gazi ahi usulü ile kılıç kuşanarak gelmiştir. 1000 yıllık varlığımızın temel taşı esnaf ve sanatkarlarımızdır, onların inancıdır. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkar demek sadece alıp satan demek değildir. Elbette rızkını çıkarır ama onunla birlikte tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet der.

Ellerinizde bayrağımızı görüyorum. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölmeye değen varsa vatandır. Arsa başka tarla başkadır. Tarlanın arsaya dönüşmesi için imar planlarının oradan geçmesi gerekir. Vatanın vatan olması için şehit kanları ile yoğrulması gerekiyordu, şehit kanlarıyla yoğruldu. Şair bunu kasdetti. Kimse vatanımızın üzerinde operasyon düşünmesin, düşünenler bedelini ödüyorlar. Şehitlerimiz var eyvallah, ama bizim inancımızda şehadetin yeri ayrı.

İstiklal Marşı'nda ne diyor; Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda! Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda, mesele bu. Tek devlet... Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devletimiz yok. Başka hesaba girenler bunun bedelini ödüyor. Sırtını bir yerlere dayayanlar bunların bedelini ödemeye devam edecek. Biz sırtımızı hakk'a ve halka dayıyoruz. Farkımız bu. Milletimiz hangi etnik unsurdan olursa olsun.

Devletimiz son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti bu değerleri nesilden nesile aktarmada en büyük görev esnaf ve sanatkarlara düşüyor. Esnafımız sadece dükkanının değil sokak, semt, mahalle, ilçe, şehrinin ve ülkesinin sahibidir. eğer bir yerde esnaf bu anlayışa sahipse orada mağduriyet ve haksızlık olmaz. Yok bu işler alıp başını gitmişse ahilik ruhuna esnafımız sahip çıkamıyor demek. Herkesin polisi kendi vicdanıdır, polis vicdanı olmayanların karşısındaki sloganın esnaf ve sanatkarlar için de geçerli olduğunu düşüyorum.

Bakanlık ve belediyelerin yaptıkları vicdanı olmayanlar için. Denetim ve dayanışma işletebilmelidir. Sürekli müşterisini kaldıran ona kötü davranan esnafımızı ahilik içinde belirlesek diğer yaptırımlara gerek kalmaz. 

Batı'da sivil toplum diyorlar ya onun tek örneği ahilik teşkilatıdır. İsteğim bunu sistemli hale getirmektir. Bunu başardığımızda faiz batağı sorunu ortadan kalkacaktır. Ben devlet bankalarının yöneticilerini ve bakan arkadaşlarımızı Başbakanımızla görüştüm. Başbakanımız tüm bankaların yöneticileriyle görüştü. Derdimiz faiz politikasını gözden geçirmekti.

Esnaf ve sanatkarlarımız o zaman saihip olacak. Ahilik geleneğinin hem ülke olarak hepimizin hem de esnaf ve sanatkarlarımızın faydasına olacağına inanıyorum. Sokaktaki arkadaşlarımızın bana anlattığına göre en önemli bölümünü esnaf ve sanatkarlar oluşturuyor. Şehitlerimizin listesinde mobilyacıdan, matbacıdan, tornacıya her meslekten esnaf ve sanatkara rastlıyoruz.

Selçuklu'nun Osmanlı'nın Cumhuriyet'in kurucuları arasında en başta bulunan esnaflarımız Türkiye'nin 15 Temmuz'da istiklaline sahip çıkmada yer alıyor. Terör örgütlerinin saldırılarına nasıl birlikte göğüs gerdiysek geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz. Birileri tehdit ettiğinde kepenk indiren değil, tehdit ettiğinde de rızkımın kapısıdır burası deyip direnecek esnaftan bahsediyorum. Bakkal mı işletiyoruz, en iyi ürünleri en hesaplı şekilde satmanın yoluna bakamlıyız. Bu şekilde yukarıya doğru hepimiz işimizi en iyi şekilde yaparak ülkemize en iyi hizmeti vermiş oluruz. Ben böyle bir anlayışla gecemi gündüzüme katmıyorsam başkalarına diyecek sözüm olamaz.

Kendi işini yapmak yerine insanların maddi ve manevi dünyalarına hakim olmak isteyen insanlar yüzünden çok sıkıntılar çektik. 15 Temmuz'da da aynı şeyle karşı karşıya kalmadık mı? FETÖ ne yapacaktı 15 Temmuz başarılı olsaydı. Himmet adı altında esnafımızı haraca bağlayan anlayışı ne ahlaki ne İslami'dir. Biz de böyle bir yapılandırmaya asla izin yoktur. Elini, kapını, sofranı açık tutarsın ahilikte ama dilini gözünü belini bağlı tutarsın. Diline, gözüne, beline hakim olmayan bir örgüt esnaf ve sanatkarlarımıza layık değildir. 

15 Temmuz nihai ikazdır. Malum örgütün içinde kalmayı sürdüren varsa ülkesine ihanet içindedir. Bölücü terör örgütü için de aynı durum geçerlidir. PKK'nın ve parlemente içindeki uzantıların bir tuzak olarak kullanıldığı ortada. Batı gazete ve bakanlarıyla Türkiye'ye meydan okuyor. Peki genel başkanı olduğum partim kapatıldığında siz neredeydiniz. Tek başına iktidar 350 milletvekili ile parlementoda böyle bir iktidar partisi kapatılıyor. Ben belediye başkanıyım İstanbul'da. Şiir okudum diye içeri alındım. Bunların insan hakları kurumları umurlarında olmadı. Neredeydiniz?

Siz bu milleti ne zannediyorsunuz, bugüne kadar talimat veriyordunuz emir buyurdunuz efendim diyorlardı geçti o günler. Artık kendi kararını kendi veren kendi göbeğini kendi kesen bir devlet var. Bu ülkenin yargısı var. Yargı bağımsız. Senin ülkende bağımsız da benim ülkemde bağımlı mı? Adamlara bak ya. Hanımefendinin eline 4 bin dosya sıkıştırıyorum. Terörist dosyalarını, diyor ki yargı bağımsız. Geciken adalet adalet değildir, ama şimdi bakıyorum yeni yeni meydan okumalar çıkıyor.

Biz sizin başlıklarınıza alıştık. Özal'a yapıyorlardı şimdi aynı şeyi bize yapıyorlar. Bu millet artık uyanmıştır. İnşallah muasır medeniyetlerin üzerine çıkacaktır. Türkiye için bu husus siyasi bir tartışma ötesine geçmiştir. 1000 yıldır dimdik ayakta olduğumuz coğrafyada yine duracağız. Tüm kardeşlerimiz için başarı ile çıkmaya mecburuz. Bugün dün olduğumuzdan daha iyi noktadayız inşallah yarın daha iyi noktaya geleceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci karşıladı.

BAKAN TÜFENKCİ” ESNAF ŞURAMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’de  şurada özetle şöyle konuştu:

“AK Parti Hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkârlarımızın devlet destekli kullandığı krediler rekor seviyelere ulaşmıştır.

Toplumumuzun omurgası olan esnaf ve sanatkârlarımızın omuzlarındaki yükü hafifletmeyi en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz.

Esnafımızı büyütüp tüccar haline getirmeyi, tüccarımızı büyütüp sanayici yapmayı hedefliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 5. Esnaf ve Sanatkârlar Şûrası’nı gerçekleştirdik.”

Haber:

Ali Aladağ

Malatya Olay

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Esnaf, ve, Sanatkârlar, Şûrası’na, Katıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
6
3
17
26
2
Medipol Başakşehir
53
0
5
5
16
26
3
Beşiktaş
50
0
4
8
14
26
4
Fenerbahçe
48
0
4
9
13
26
5
Trabzonspor
42
0
6
9
11
26
6
Kayserispor
41
0
7
8
11
26
7
Göztepe
40
0
8
7
11
26
8
Sivasspor
38
0
10
5
11
26
9
Yeni Malatyaspor
34
0
10
7
9
26
10
Akhisarspor
34
0
10
7
9
26
11
Bursaspor
33
0
11
6
9
26
12
Kasımpaşa
31
0
11
7
8
26
13
Alanyaspor
28
0
14
4
8
26
14
Antalyaspor
28
0
12
7
7
26
15
Osmanlıspor FK
27
0
13
6
7
26
16
Gençlerbirliği
27
0
11
9
6
26
17
Atiker Konyaspor
24
0
14
6
6
26
18
Kardemir Karabükspor
12
0
20
3
3
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv