Haber Detayı
07 Şubat 2017 - Salı 18:21
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu'yla buluştu
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî bir ziyarette bulunan Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.
Dünya Haberi


Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ...

 
 


Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde düzenlenen resmî törenle karşıladı. Törende, her iki ülkenin millî marşlarının çalınmasının ardından Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu, tören kıtasını selamladı.


Basın mensuplarına tokalaşarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

“Anayasa Değişikliğini Her Yönüyle Değerlendirmek Durumundayız”...

Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu ile yaptığı ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği konusundaki onay sürecine dair bir soru üzerine, “Parlamentoda uzun uzadıya yapılmış olan değerlendirmeler var. Tabii bu değerlendirmelerle ilgili olarak benim de Cumhurbaşkanı olmam hasebiyle arkadaşlarımla bunlar üzerinde değerlendirmeler yapmam gerekiyor, çalışmalar yapmam gerekiyor. Ve bir de tabii, mevsim koşulları itibariyle de nasıl, ne zaman, bunun değerlendirmesini yine arkadaşlarla beraber yapıyoruz. Sadece okuyup onay vermek veya reddetmek değil, bunun her yönünü değerlendirmek durumundayız” dedi.

ETİYOPYA’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI

Etiyopyalı bir gazetecinin, bu ziyaretin ardından Etiyopya’daki Türk yatırımlarını hangi somut şekillerde artırmayı planlıklarına ilişkin soruya verdiği cevapta, bunun zaman zaman Exim kredileri ile, zaman zaman da girişimcilerin orada yapacakları yatırımlar için kredi temininde kamu veya özel sektör bankalarının destekleri ile olabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları dile getirdi: “Bunun dışında tabii bizim teknoloji noktasında, savunma sanayinde Türkiye’nin artıları var. Bu konularda Etiyopya’yla kazan-kazan esasına dayalı olarak birçok adımı atmamız mümkün. Özellikle de tarım endüstrisine yönelik bizim Somali’ye yaptığımız gibi özellikle Etiyopya’da da bazı adımları atmamız mümkün. Hayvancılıkta aynı şekilde bazı adımları atmamız mümkün. Bunları tabii ilgili bakanlarımız bu adımları atacaktır. Hele bir de bu tercihli serbest ticaret anlaşmasını yaptığımız andan itibaren bu süreç çok daha hızlı bir şekilde gelişecektir. 1 milyar doları hedef olarak Sayın Başkanın da küçük görmesi gibi, aynen ben de küçük görüyorum. Ama şu anda ilk etapta böyle bir adım atılsın ve bunu yani toplamda 180 milyon nüfusa sahip olan bu iki ülke için bu rakam çok küçük bir rakamdır. Tecrübelerimizi, deneyimlerimizi ortaya koymak suretiyle inanıyorum ki Etiyopya da kazanacaktır, Türkiye de kazanacaktır. Onun için Perşembe günü İstanbul’da yapılacak iş adamları toplantısını önemsiyorum.”

“ÜLKEMİZİ TERÖRİZE ETMEK İSTEYEN ANLAYIŞLARIN MİLLETİM TARAFINDAN KABUL EDİLMEYECEĞİNE İNANIYORUM”

Bir basın mensubunun, “Anayasa değişikliği konusunda onay sürecini sonuna kadar kullanmayı düşünüyor musunuz? Bir de geçen süre dolayısıyla, anketlerden olumsuz yönde bazı sonuçların çıktığı, Anayasa Mahkemesine yapılacak itirazların beklendiği yününde çeşitli spekülasyonlar ortaya çıktı bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna cevabında, iddiaları birer ‘uydurma’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasa Komisyonunda, Parlamentoda uzun uzadıya yapılmış olan değerlendirmeler var. Tabii bu değerlendirmelerle ilgili olarak benim de Cumhurbaşkanı olmam hasebiyle arkadaşlarımla bunlar üzerinde değerlendirmeler yapmam gerekiyor, çalışmalar yapmam gerekiyor. Ve bir de tabii, mevsim koşulları itibariyle de nasıl, ne zaman, bunun değerlendirmesini yine arkadaşlarla beraber yapıyoruz. Sadece okuyup onay vermek değil veya reddetmek değil bunun her yönünü değerlendirmek durumundayız” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cevabının devamında şunları kaydetti: “Fakat gerek Mersin’de, gerek şu anda attığımız bazı adımlarla da herhalde hangi istikamette yürüdüğümüz bellidir, bu çok açık-net zaten ortadadır. Ama şunu açık söylüyorum, net söylüyorum ki; bu süreç ülkemiz için önem arz ediyor ve bu konuda da özellikle ülkemizi terörize etmek isteyen anlayışlar bellidir. Terörize etmek isteyen anlayışların milletim tarafından kabul edilmeyeceğine inanıyorum. Şüphesiz ki Cumhurbaşkanı olarak, ülkemi terörize etmek isteyen anlayışlarla yol yürüyenler, onlarla beraber hareket edenlerle hiçbir zaman bizim bir fikri birlikteliğimizin, düşünce birlikteliğimizin olması mümkün değil. Hatta ben bundan dolayı bugün Sayın Bahçeli’nin yapmış olduğu konuşmayı ‘efradını cami, ağyarını mani’ bir konuşma olarak gördüm. Bundan dolayı da şahsım, milletim adına kendisine teşekkür ediyorum. Zira bizim buradaki duruşumuz çok çok önemli. Milletimizin birliği için, vatanseverliğimizin tezahürü için ve bütün bunlarla beraber güven ve istikrarla birlikte Türkiye’nin aydınlık bir geleceğe yürümesi için bu işe zaten ‘evet’ dediğimi Mersin’de açıkladım. Herhalde bu artık sadece zamanlamayı beklemekte olan bir süreçtir. Ve şu anda da arkadaşlarımızla o çalışmaları da yapıyoruz. Olay sadece zamanlamadır. Ve bunun dışında da ben inanıyorum ki milletim hiçbir zaman Kandil’e, İmralı’ya, onlarla omuz omuza veren bu terör örgütlerine olumlu bir sinyal vermeyecektir, tamamıyla onlara inşallah bu işin karşısında duran ve tamamıyla milletimizin aydınlık geleceğine ter akıtmaya hazırlanan insanlarla burada yürüyecektir. Öyle zannediyorum ki bu hafta içerisinde biz de kararımızı veririz ve bu kararla birlikte de adım atılmış olur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

“FETÖ Urunu, Sirayet Ettiği Ülkelerden Temizlemekte Kararlıyız”

Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’ye desteğini ilk açıklayan ülkelerden birinin Etiyopya olduğunu vurgulayarak, “Etiyopya, FETÖ’nün cani yüzünü, insanlık için teşkil ettiği büyük tehdidi gören dostlarımızdandır” dedi.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu’nun, 2006-2013 yılları arasında Türkiye’de ülkesini temsilen büyükelçi olarak görev yaptığını, Cumhurbaşkanlığını devraldığı törene katılmak üzere Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak ve kendisini Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de cumhurbaşkanı sıfatıyla Afrika’ya ilk ikili ziyaretini 2015’te Etiyopya’ya gerçekleştirdiğini hatırlattı.


Yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmeleri 4 anlaşma ile taçlandırdıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etiyopya, ilk ezanı okuyan Hz. Bilal Habeşi’nin, Peygamber Efendimizin gönderdiği sahabelere kucak açan Adil Kral Necaşi’nin memleketidir. Bugün Etiyopya topraklarında bulunan tarihi Harar kenti, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında bir dönem Osmanlı yönetiminde kalmıştır. Bugün hala bu kentte Harar Türklerine rastlamanız mümkündür. Osmanlı İmparatorluğu’nun son konsolosluğu 1912 yılında Harar kentinde açılmıştır. Cumhuriyetimizin Sahraaltı Afrika’daki ilk Büyükelçiliğinin 1926 yılında Addis Ababa’da açılması, Etiyopya’ya atfettiğimiz önemin de ayrıca bir göstergesidir” diye konuştu.

“ETİYOPYA’NIN, TÜRKİYE’YE YOL ARKADAŞLIĞI YAPMASINI ARZU EDİYORUZ”

Bugün ise Etiyopya’nın, Türkiye’nin Afrika’daki en önemli stratejik ortakların biri olduğuna işaret eden ve yaptıkları görüşmelerde karşılıklı olarak bu ortaklık çerçevesinde bundan sonra nelerin yapılabileceğini değerlendirme fırsatı bulduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya’nın stratejik coğrafi konumunun, Afrika Kıtasını ilgilendiren meselelerde üstlendiği sorumluluklar ile önemli roller oynadığını kaydetti ve “Etiyopya’nın, kıta ile iş birliğimizin geliştirilmesinde Türkiye’ye yol arkadaşlığı yapmasını arzu ediyoruz. Bugünkü görüşmelerde birçok farklı alanda benzer görüşler taşıdığımıza şahit olduk. İş birliğimizi geliştirme konusunda her iki tarafta da güçlü bir irade olduğunu gördüm” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’ye desteğini ve dayanışmasını ilk açıklayan ülkelerden birinin Etiyopya olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etiyopya, FETÖ’nün cani yüzünü, insanlık için teşkil ettiği büyük tehdidi gören dostlarımızdandır. Bu konuda el birliği içinde gereken adımları atıyoruz. Sadece Etiyopya’dan değil, FETÖ urunu sirayet ettiği diğer bölge ülkelerinden de temizlemek konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

“EN KISA ZAMANDA ETİYOPYA İLE TİCARET HACMİMİZİ 1 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Sahraaltı Afrika’daki 6 milyar dolarlık yatırımlarının 2,5 milyar dolardan fazlasının Etiyopya’da bulunduğuna ve ikili ticaret hacminin 439 milyon doları aştığına dikkat çekti ve sözlerinin devamında şunları söyledi: “Bugün bir hedef belirledik, ilk etapta bunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah en kısa zamanda ticaret hacmimizi de 1 milyar dolara ulaştıracağız. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Etiyopya’ya yatırım için giden firmalarımıza, müteşebbislerimize, resmi ve özel sektör heyetlerimize gösterdiği yakın ilgi ve alakayı çok iyi biliyorum. Perşembe günü de İstanbul’da işadamlarıyla yapılacak olan toplantının yeni bir sürecin başlamasına vesile olacağına inanıyorum. İnşallah bu hedef doğrultusunda Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerini çok kısa zamanda başlatacağız. Yap-İşlet-Devret ve Kamu-Özel Ortaklığı gibi modeller vasıtasıyla kazan-kazan temelli ortaklıklara imza atabileceğimize inanıyorum.”

Geçen yılın El Nino nedeniyle son 30 yılın en şiddetli kuraklığını yaşayan Etiyopya zorlu geçtiğini; ancak ülkenin uluslararası ortakları ve Birleşmiş Milletler ajanslarıyla koordinasyon halinde bu felaketin etkilerini en aza indirmeyi başardığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin de kuraklıktan etkilenen bölgelere Etiyopyalı yetkililerle koordinasyon içinde iki farklı insani yardım kampanyası yürüttüğünü, imkânlarını seferber ederek Etiyopyalı kardeşlerinin sıkıntılarını hafifletmeye çalıştığını kaydetti.

“YÜZÜMÜZÜN VE GÖZLERİMİZİN RENGİ NE OLURSA OLSUN GÖZYAŞLARIMIZIN RENGİ AYNIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Çünkü biz şu ilkeye yürekten inanıyoruz: Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun gözyaşlarımızın rengi aynıdır. Evet, bizim için ihtiyaç sahibinin nerede olduğunun, kim olduğunun, etnik ve dini kimliğinin hiçbir kıymeti yoktur, çünkü gözyaşlarımız aynıdır. Önemli olan dayanışmadır, önemli olan paylaşımdır. Özellikle insan odaklı kalkınma yardımlarımızla Afrikalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. TİKA’nın Addis Ababa Ofisi bu anlamda tarım, sanayi, kültür, tarih ve sağlık gibi birçok farklı alanda başarılı projelere imza attı. İnşallah yakın zamanda Necaşi Türbesi ve Harar’daki Osmanlı Konsolosluğu restorasyonu gibi eserleri tamamlayarak iki ülke dostluğunun nişanesi olarak Etiyopyalı kardeşlerimize armağan edeceğiz. Aynı şekilde Türkiye burslarıyla geleceğimiz olan genç nesillere yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Bugüne kadar yaklaşık 400 Etiyopyalı öğrenci bu burslardan istifade etti. Bugün bu öğrenciler eczacı, mühendis, doktor gibi farklı mesleklerden ülkelerine hizmet veriyor. Sadece geçen yıl 89 öğrenciye burs imkânı verdik. İnşallah bu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.”

Ömrünü Afrika’nın kardeşliğine ve özgürlüğüne adayan son İmparator Haile Selassie Afrika Birliği’nin açılış töreninde, yaptığı konuşmada yer alan “Tarih, birliğin en büyük kuvvet olduğunu ve farklılıklarımızın üstesinden gelmenin de ancak ortak hedefler doğrultusunda tüm gücümüzü teksif etmekten geçtiğini bize öğretmiştir” sözlerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Afrika’nın babası’ olarak nitelenen Selassie’nin yarım asır önce çizdiği bu vizyonun kıta için halen geçerli olduğunu birlik, beraberlik ve dayanışma olduğu müddetçe aşılamayacak hiçbir engelin olmadığına son 50 yılda sayısız kez şahit olduklarını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN, ETİYOPYA’NIN KÖKLÜ MEDENİYETİNDEN VE İRFANINDAN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEYİ VAR”

“Türkiye olarak Etiyopya’nın köklü medeniyetinden, irfanından, zorluklara direnme azminden, hoşgörüsünden öğrenecek çok şeyimiz olduğunu biliyorum” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmelerin ve imzaladıkları anlaşmaların sadece Türkiye-Etiyopya münasebetlerini değil, Türkiye’nin kıtayla iş birliği açısından da hayırlara vesile olmasını diledi ve açıklamasını, “Ülkemizin sizin gibi bir dosta sahip olmasından duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyor, desteğiniz, dayanışmanız için teşekkür ediyorum” sözleriyle tamamladı.

“Ülkemin Büyükelçisi olarak burada yaklaşık 8 yıl görev yaptım bu tarihi ve büyük ülkede ve bu 8 yılsonunda tekrar buraya gelmek benim için eve dönmek gibi” diyerek açıklamasına başlayan Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu da, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine işaret ederek, “Türkiye Cumhuriyeti halkı ve Hükümetini göstermiş oldukları kararlılık ve cesaretten dolayı, siyasi iktidara karşı planlanmış ve yapılmaya çalışılmış olan bu hain darbe girişimine karşı demokrasilerini savundukları için kutlamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Etiyopya, Cumhurbaşkanı, Wirtu'yla, buluştu,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv