Haber Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:14
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sarayında
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...:
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sarayında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sarayında...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere gittiği Güney Kore’nin Başkenti Seul’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile Cumhurbaşkanlığı Sarayında bir araya geldi.

 
 
 
 
 

Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon tarafından resmî törenle karşılandı. ‘Mavi Ev’ olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki karşılama töreninin yapıldığı salona Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook ile geldi.

Türkiye ve Güney Kore millî marşlarının çalınmasının ardından heyetlerini birbirine takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçti.

Törende; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da hazır bulundu.

Türkiye-Güney Kore Ortak Açıklaması: “İki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması hususunda mutabık kalındı”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güney Kore’ye gerçekleştirdiği resmî ziyaret sırasında imzalanan anlaşmaların ardından yapılan ortak açıklamada, “Bilim, teknoloji ve AR-GE alanlarında ikili iş birliğinin dördüncü sanayi devriminde müştereken hareket edebilmek amacıyla büyük önem taşıdığı hususunda hemfikir olduklarını belirtmişlerdir. Söz konusu alanlarda iki ülke arasındaki uzman değişiminin artırılması ve yeni iş birliği alanlarının aranması için çaba gösterilmesi hususunda mutabık kalmışlardır” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sarayında

Resmî ziyareti vesilesiyle Güney Kore’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile birlikte, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza törenine katıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşen imza töreni sonrasında, Türkiye ile Güney Kore tarafından ortak bir açıklama yayımlandı.


“İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK KAPSAMLI GÖRÜŞMELER YAPILDI”

Yapılan toplantının ve düzenlenen devlet yemeğinin, iki ülke lideri arasındaki dostluk bağlarını güçlendirdiği belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un, ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik kapsamlı görüşmeler yaptığı aktarıldı.

Ülke liderlerinin, iki ülkenin Kore Savaşı’nda birlikte verdikleri mücadeleden kuvvet alan kardeşliğe dayalı iş birliğini güçlendirmeye ve iki halk arasındaki ortak tarihî ve duygusal bağlara büyük değer atfettikleri kaydedilen açıklamada, liderlerin; ikili ilişkilerin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda hızla gelişmesinden memnuniyet duyduğu, iki ülkenin hükûmetleri ve özel sektörleri arasında temas ve iş birliğinin artırılması hususunda mutabık kaldıkları açıklandı.

Türkiye-Kore Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA), ekonomik ilişkilerin ve ikili ticaretin daha dengeli şekilde artırılarak genişletilmesi için önemli bir dayanak olduğuna işaret edilen açıklamada; liderlerin, Yatırım ve Hizmet Ticareti Anlaşmalarının yakın zamanda yürürlüğe gireceğini açıkladıkları, Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nda değişiklikler yapılması ve Deniz Taşımacılığı Anlaşması’nın bir an önce imzalanması konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

İKİ ÜLKE ARASINDA YENİ İŞ BİRLİĞİ ALANLARI YARATILMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un, iki ülke arasında başarılı altyapı iş birliğinin sembolü haline gelen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün başarıyla tamamlanmasından ve Çanakkale 1915 Köprüsü projesinin hızla ilerlemesinden memnun olduğu dile getirilen açıklamada, liderlerin ulaşım, altyapı, enerji ve savunma sanayii alanları dâhil olmak üzere iş birliği projelerini genişletme hususunda anlaştıkları vurgulandı. Açıklamada, “Bilim, teknoloji ve AR-GE alanlarında ikili iş birliğinin dördüncü sanayi devriminde müştereken hareket edebilmek amacıyla büyük önem taşıdığı hususunda hemfikir olduklarını belirtmişlerdir. Söz konusu alanlarda iki ülke arasındaki uzman değişiminin artırılması ve yeni iş birliği alanlarının aranması için çaba gösterilmesi hususunda mutabık kalmışlardır” ifadelerine yer verildi.

2011’de Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nin kurulduğuna, Seul’de Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin yakın zamanda kurulacak olmasına işaret edilerek, liderlerin kültür, turizm ve eğitim alanlarında temasları artırma hususunda mutabık kaldıkları ifade edilen metinde, şu açıklamalara yer verildi: “İki lider, ülkelerinin sadece ikili düzeyde değil, çok taraflı platformlarda ve BM dâhil olmak üzere uluslararası kuruluşlarda da yakın iş birliği içinde olmalarını memnuniyetle not etmişler ve mevcut iş birliğini daha da güçlendirme hususunda mutabık kalmışlardır. İki lider, özellikle, orta ölçekli güçte bir iş birliği mekanizması olarak ortaya çıkan MIKTA’yı daha da güçlendirme ve zirve düzeyine yükseltilmesi dâhil MIKTA iş birliği seviyesini geliştirme yollarını ele alma hususunda anlaşmışlardır. G-20’nin uluslararası ekonomik iş birliğindeki önemini teyid eden iki lider, G-20 bünyesinde iş birliğini sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.”

KORE YARIMADASI’NIN NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINDIRILMASI VE BARIŞIN TESİSİ

Açıklamada; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın,2018 Korelerarası Zirve’nin başarılı ev sahipliği için Cumhurbaşkanı Moon’u tebrik ettiği, tarihî nitelikteki “Kore Yarımadası’nda Barış, Refah ve Birleşme için Panmunjom Ortak Deklarasyonu”nun kabul edilmesinden memnuniyetini ifade ettiği aktarıldı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un da, Korelerarası Zirve vesilesiyle Güney ve Kuzey Kore’nin Kore Yarımadası’nda bir daha savaş olmayacağını ilan ettiklerini ve uluslararası kamuoyunun iş birliğiyle barış, refah ve birlikte yaşama için yeni bir yol açmaya karar verdiklerini vurguladığı belirtildi.

Türkiye-Güney Kore Ortak Açıklaması: “İki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması hususunda mutabık kalındı”

Açıklamada şunlar kaydedildi: “İki lider, Korelerarası Zirvenin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması, Yarımada’da kalıcı barışın tesisi ve Korelerarası ilişkilerde sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için önemli bir zemin hazırladığını takdirle not etmişlerdir. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Kore Yarımadası’na, Kuzeydoğu Asya Bölgesi’ne ve dünya barış ve refahına katkı sağlayacak olan Kore Cumhuriyeti’nin yeni bir tarih sayfası açılmasına yönelik çabalarına verdiği tam desteği yinelemiştir. İki lider, dünya barışı ve istikrarı ile terör ve mülteci krizi gibi küresel ölçekteki çeşitli konularda iş birliği yapma hususunda mutabık kalmışlardır. İki lider, Filistin ve Suriye dâhil olmak üzere Orta Doğu’daki durum hakkında görüş alışverişinde bulunmuşlar ve Suriye’deki ihtilafın kalıcı siyasi bir çözüme kavuşturulması ve insani krize çözüm bulunması için uluslararası toplumun ortak çaba göstermesi gerektiğini dile getirmişlerdir. Cumhurbaşkanı Moon, Türkiye’nin Suriye’deki insani krize çare bulunması ve ihtilafın çözüme ulaştırılması amacıyla gösterdiği çabaları büyük bir takdirle karşılamıştır.”

Açıklamada ayrıca; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterilen sıcak misafirperverlik dolayısıyla takdirlerini dile getirerek, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’u Türkiye’ye davet ettiği, onun da bu daveti memnuniyetle kabul ettiği de belirtildi.

ULUSAL MEZARLIK ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ile görüşmesi sonrasında Ulusal Mezarlığa gitti. Mezarlığa çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından tütsü yakıp ölenler anısına saygı duruşunda bulundu ve anı defterini imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Ulusal Meclisi’ni ziyaret etti...

Resmî ziyareti vesilesiyle gittiği Güney Kore’nin başkenti Seul’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Ulusal Meclisi’ni ziyaret etti.

Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye-kyun ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Güney Kore Meclis Başkanı Chung ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kore ve Türkiye arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunun tarihî bir gerçeklik olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE VE GÜNEY KORE ARASINDA DÖRT ANLAŞMA İMZALANDI”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde verimli adımlar atarak bazı kararlar aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore arasında dört anlaşma imzaladıklarını, savunma sanayiinde ve birçok alanda bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğinin üzerinde durduklarını aktardı.

2012 yılında Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilen ikili görüşmelerin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin siyasi olduğu kadar ekonomik, ticari, bilimsel, teknolojik ve kültürel alanlarda bu ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu kaydetti. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ile yaptığı görüşmelerde bu yönde ortak bir iradeye sahip olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore’nin üyesi oldukları Birleşmiş Milletler ve G20 gibi uluslararası kuruluşlarda aktif roller üstlenerek küresel sorunların çözümüne de katkıda bulunduğunu vurguladı.

Türkiye ve Güney Kore'nin öncülüğünü yaptığı Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya (MIKTA) oluşumunun giderek güçlendiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl MIKTA Parlamento Başkanlığı toplantısına Kore'nin katılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI'NIN BİR AN ÖNCE İMZALANMASINDA BÜYÜK FAYDA VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Parlamentolar arası ilişkilerin, temasların yoğunlaştırılmasının inanıyorum ki çok büyük faydası olacaktır. Meclis Başkanımızın davetlisi olarak en yakın zamanda sizleri de ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Parlamentolar arası dostluk gruplarının gerçekleştirdikleri ziyaretler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması ve beklentilerin iletilmesi çok önemli vesileler oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkelerimizin, yıllık 7 milyar dolarlık bir ticaret hacmi, bu bizim arzuladığımız potansiyelin çok gerisinde. Onun için Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanmasında çok büyük faydalar var.”

“KANAL İSTANBUL PROJESİNİN İÇERİSİNDE GÜNEY KORE'NİN YER ALMASI BİZLER İÇİN AYRI BİR İFTİHAR VESİLESİ”

Türkiye'de çok sayıda mega projede Güney Kore'nin yer aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların sonuncusu dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'dür. Burada yer almanız bizleri mutlu etmiştir. Şimdi ise Kanal İstanbul Projemiz var ki, bu projenin içerisinde özellikle Kore'nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak” diye konuştu.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nin, Hankuk Üniversitesi bünyesinde kurulmasına ilişkin protokolün, bu ziyarette imzalanmasının planlanmış vaziyette olduğunu belirten Cumhurbaşkanı merkezin, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Ulusal Meclisi’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hyundai firması yöneticilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hyundai firması yöneticilerini kabul etti...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere gittiği Güney Kore’nin başkenti Seul’da temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore merkezli inşaat şirketi SK Engineering Construction (EC) ve Hyundai firması yöneticilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı otelde gerçekleştirdiği kabulde; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Devlet Başkanı Moon tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı...

Resmî ziyareti vesilesiyle Güney Kore’nin başkenti Seul’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Devlet Başkanı Moon tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı

Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook, yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde yer alan Kore evinde çay ikram etti.

Kore evindeki çay sohbetinin ardından gerçekleşen ve iki ülkenin millî marşlarının çalınmasıyla başlayan akşam yemeğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’a eşi Kim Jung-sook’un eşlik etti. Yemekte, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikâyeyi konu alan, Türkiye- Güney Kore ortak yapımı “Ayla” filminin Koreli çocuk oyuncusu Kim Seol de yer aldı.

Yemekte; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da hazır bulundu.

Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un eşi Kim Junk Sook ile bir araya geldi...

Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un eşi Kim Junk Sook ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Kore ziyaretine refakatle ülkenin başkenti Seul’da bulunan eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in eşi Kim Junk Sook ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ziyaretin, Türkiye ile Kore arasındaki ilişkileri güçlendireceğine inandıklarını söyleyen Emine Erdoğan ve Kim Junk Sook iki toplum arasında ortak değerlerin olduğuna işaret ederek anneliğin aile içindeki etkin rolüne değindiler. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu da katıldı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Güney, Kore, Cumhurbaşkanlığı, Sarayında,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort