Haber Detayı
12 Haziran 2017 - Pazartesi 15:18
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kızılay, Dünyanın Önde Gelen Kuruluşlarından Birisidir
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: “Beyaz zemin üzerinde sola bakan kırmızı hilal işaretinin gücünü ve itibarını yardımlarımızla ve iyi yönetimimizle ne kadar yükseltirsek, kendi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, tüm insanlığa o derece faydalı hizmetler yapabiliriz” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay yönetim ve tüm gönüllerini tebrik etti.
Haberi


“Kızılay, Kendi Alanında Dünyanın Önde Gelen Kuruluşlarından Birisidir”...

‘Kızılay Bağışçılar Ödül Töreni ve İftar Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savaş alanında yaralanan askerlerimize yardım etmek için kurulan ve zamanla tüm mağdurların, mazlumların umudu hâline gelen Kızılay’ımızın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz. Türk Kızılay’ı faaliyetlerini sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir yanında sürdürüyor” dedi.

“Kızılay, Kendi Alanında Dünyanın Önde Gelen Kuruluşlarından Birisidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay'ın 149. kuruluş yıl dönümü ve bağışçılara madalya dağıtım töreni vesilesiyle düzenlenen iftar programına katıldı. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Davetlilerin Ramazan ayını tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılay’ı bünyesinde hizmet veren ve Kızılay’ın faaliyetlerine destek veren hayırseverlere teşekkür etti.

“KIZILAY’IN TÜM ÇALIŞMALARINA DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay çatısı altında çalışmış ve hayatlarını kaybetmiş olanlara da Allah’tan rahmet temennisinde bulundu ve devamında şunları söyledi: “Simit alamayan çocuklara verilmek üzere o günkü harçlıkları olan 27,5 lirayı kendi aralarında toplayıp öğretmenleri vasıtasıyla Kızılay’a ulaştıran Siirtli 5 yavrumuzu, öğrencilerimize, o kocaman yürekleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden madencimizin cansız bedenine sarılan Kızılay battaniyesini başkalarının da ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle getirip Kızılay’ımıza teslim eden kardeşimizi muhabbetle kucaklıyorum.”

Savaş alanında yaralanan askerlere yardım etmek için kurulan ve zamanla tüm mağdurların, mazlumların umudu hâline gelen Kızılay’ın dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Kızılay’ı faaliyetlerini sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında sürdürüyor. Ülke geneline yayılan 700 şubesiyle Türkiye’nin en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Kızılay’ımızın yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm çalışmalarına destek vermeyi bugüne kadar nasıl sürdürdüysek, bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

“SIKINTIYA DÜŞENİN GÖZLERİNİN İLK ARADIĞI ŞEY, KIZILAY AMBLEMİDİR”

Yaşanan tecrübelerin, doğal afetlere ve krizlere karşı daima en üst düzeyde hazırlıklı olunması gerektiğini gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıllık başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde Türk Kızılay’ıyla bunu başarmanın ve her geçen gün daha ileri gitmenin gayreti içinde olduklarını söyledi.

Nerede olursa olsun, sıkıntıya düşen kişilerin gözlerinin ilk aradığı şeyin, Kızılay amblemi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çünkü insanlar çok iyi biliyorlar ki, şayet bu amblem varsa Kızılay oradadır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kızılay’ın orada olması da karınlarını doyurabilmeleri için ihtiyaç duydukları yemeğin, barınabilmeleri için gereken çadırın, kendilerini soğuktan koruyacak battaniyenin bulunduğu anlamına geliyor. Sadece bu kadar da değil, eğer hastamız bulunuyor ve kana ihtiyaç duyuyorsak, gözümüz yine Kızılay ambleminin olduğu binayı arayacaktır. Öğrenci yurtlarından huzurevlerine kadar diğer pek çok hizmeti de bunlara ilave etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KÜLTÜRÜMÜZDE İHTİYAÇ SAHİBİNE YARDIM ETMEK, BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİPTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay’ın ayrım gözetmeden muhtaç olan herkese sunduğu bu hizmetlerle kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı fazlasıyla hak ettiğini dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyuruyor: ‘Bir mümin aç bir mümini doyurursa, Allah da o kimseyi cennet meyveleriyle doyuracaktır. Bir mümin susuz kalan bir müminin susuzluğunu giderirse, Allah kıyamette Rahîk-ı Mahtûm’dan içirecektir. Bir mümin elbiseye ihtiyacı olan bir mümini giydirirse, Allah da ona cennetin yemyeşil elbiselerinden giydirecektir.’ Evet, bizim inancımızda ve kültürümüzde ihtiyaç sahibi insanları doyurmak, içirmek ve giydirmek işte böylesine büyük bir öneme sahiptir. Nüfusun çoğaldığı, şehirlerin büyüdüğü, imkân sahipleriyle ihtiyaç sahiplerinin birbirlerini bulmasını zorlaştığı bir dönemde, bireysel olarak bu hayırlı hizmetleri ifade etmemiz oldukça güçtü. Kızılay’ımız gibi kurumlarımız yaygın organizasyonları ve uzun bir geçmişten süzülüp gelen birikimleriyle, tecrübeleriyle bu işi yerine getiriyorlar. Elbette bu amaçla çalışan pek çok sivil toplum kuruluşları var, her birine burada şahsım, milletim adına şükranlarımı arz ediyorum.”

“YARDIM TOPLAMA VE ULAŞTIRMA FAALİYETLERİ BİR PROFESYONELLİK GEREKTİRİYOR”

Bugünün dünyasında her iş gibi yardım toplama ve bunları yerlerine ulaştırma faaliyetlerinin, amatör bir ruhla, inançla bir profesyonellik gerektirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aksi takdirde, milletimizin büyük bir şevkle kendi nafakasından kısarak yaptığı yardımların heba olması veya yanlış ellere geçmesi kaçınılmaz hâle geliyor. Geçmişte komşu ülkelerimizden birine büyük şehirlerimizdeki belediyelerimizden birinin kendi imkânlarıyla gönderdiği 7 kamyon yardım malzemesinden tek bir paketin dahi yerine ulaşamadan yollarda yağmalandığını biliyorum. Türk Kızılay’ı ve insani yardımlar konusunda kendini ispatlamış çeşitli sivil toplum kuruluşlarımız uzun yıllara sari tecrübeleri ve kurdukları güçlü ilişkiler sayesinde bu tür sıkıntıların üstesinden gelebilmektedir” diye konuştu.

“TÜRKİYE, DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİLERE YARDIM OPERASYONUNU YÜRÜTÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizlerin bireysel olarak yapma imkânı bulamadığımız için Kızılay’ımızın üzerinden gerçekleştirdiğimiz her yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştıkça, Peygamber Efendimizin müjdesine mazhar olduğumuzu bilmeliyiz. Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılarına ne kadar çok sahip çıkarsak, ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu, daha güvenli bir yer hâline gelmesine o derece katkıda bulunmuş oluruz. İşte şu anda Suriye’de nelerin olduğunu biliyorsunuz; ama Kızılay orada. Bakıyorsunuz depremler var dünyanın bir yanında, Arakan’da, Myanmar’da felaketler var; ama Kızılay orada. Pakistan’da birçok afetler; Kızılay orada. Ülkemizin dört bir yanında bu tür olaylar olduğunda Kızılay orada. Bunun için bugün burada madalyalarını takdim ettiğimiz hayırseverlerimizin gösterdikleri alicenaplığı çok değerli görüyorum. Eğer bugün Türkiye dünyanın en büyük mültecilere yardım operasyonunu kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa, bunda Kızılay’ımızın çok büyük rolü vardır.”

“Beyaz zemin üzerinde sola bakan kırmızı hilal işaretinin gücünü ve itibarını yardımlarımızla ve iyi yönetimimizle ne kadar yükseltirsek, kendi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, tüm insanlığa o derece faydalı hizmetler yapabiliriz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay yönetim ve tüm gönüllerini tebrik etti.

“VATANDAŞLARIMIZ KIZILAY'A YAPTIKLARI HER KURUŞ BAĞIŞIN YERİNE ULAŞTIĞINDAN EMİN OLSUN”

Vatandaşların, Kızılay’a yaptıkları her kuruş bağışın yerine ulaştığından da emin olmalarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Kızılay’ı bünyesinde gönüllü ve profesyonel olarak hizmet veren her bir kardeşimin de bu anlayışla hareket ettiğine inanıyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” sözlerine şer verdi.

Konuşmasının sonunda davetlilerin ve Kızılay bağışçılarının Ramazan ayını tebriklerini yenileyerek; ülkenin ve milletin bekası için canlarını veren tüm şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla geleceğe yürüyelim diyorum. Bu ülkü yolunda yurt içinde ve yurt dışında kahramanca mücadele veren güvenlik güçlerimize buradan selamlarımızı, muhabbetlerimizi iletiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Kızılay,, Dünyanın, Önde, Gelen, Kuruluşlarından, Birisidir,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv