Haber Detayı
03 Nisan 2017 - Pazartesi 17:48
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Milletimiz Cevabını, Demokrasiye Uygun Şekilde Sandıkta Verecek
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Kimi Avrupa ülkelerinin de FETÖ’cü hainlere arka çıktığına ve ne kadar arka çıkarlarsa çıksınlar, bu hainleri kurtaramayacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizin ininize girdik. Nasıl PKK’nın inlerine girdiysek, sizin de ininize girdik. Daha da gireceğiz. Hâlâ devletin sağında solunda saklananlar varsa, onları da bulup çıkaracağız” ifadelerini kullandı.
Gündem Haberi


Erdoğan “Milletimiz Cevabını, Demokrasiye Uygun Şekilde Sandıkta Verecek”...

Rize’de toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı Avrupa ülkelerinin savundukları ne kadar değer varsa hepsini ayaklar altına alıp ‘hayır’ seferberliğine katkı sağladığını belirterek, “Devlet televizyonları, yüksek tirajlı gazeteleri, uluslararası dergileri her gün en ağır hakaretlerle bize saldırıyor. Hiçbir şey olmaz. Ben milletime, halkıma, Hakk’a güveniyorum. Türkçe manşet ata ata Türkçeyi bayağı öğrendiler. Ne yaparlarsa yapsınlar nafile. Milletimiz onlara cevabını, demokrasiye uygun şekilde, sandıkta verecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de yapımı tamamlanan tesis ve hizmetlerin toplu açılış törenine katıldı. Rize Valiliği önündeki meydanda düzenlenen törende; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve milletvekilleri de hazır bulundu. Vatandaşların da yoğun katılımıyla gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“HAVALİMANIYLA BİRLİKTE BÖLGEDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK”

Rize’ye en son 15 Ekim’de, 194 milyon liralık eser ve hizmetin toplu açılış töreni vesilesiyle geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrin yeni projelerle gelişip zenginleşerek bölgenin cazibe merkezi hâline geldiğini, Arap ülkelerinden on binlerce turistin Rize’nin tabii güzelliklerini görmek için şehre akın ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler de ata yurdumuza layık olmak için, Rize’yi gerçek bir dünya şehri yapmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, özel sektörümüzle el birliği içinde siz hemşerilerime hizmet etmenin mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz 14 yılda Rize’ye eğitimden toplu konuta, enerjiden ulaşıma, tarımdan ekonomiye, 13 milyar liralık yatırım yaptıklarını aktaran ve bu yatırımlardan örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize ve Artvin arasında, denizin üzeri doldurularak yapılacak havalimanının hazırlıklarının bittiğini ve toplu açılış töreninin ardından temelinin atılacağını müjdeledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilköy ile Pazar arasında yapılacak ve proje bedeli 1 milyar 350 milyon lira olan havalimanının, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli olarak planlandığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanının en geç, 13 Ocak 2022 tarihinde tamamlanmasını hedeflediklerini ve bu havalimanıyla birlikte bölge için turizm ve ticaret başta olmak üzere yeni bir dönem başlayacağını belirtti.

Birilerinin lafla peynir gemisini yürütmeye çalışırken, kendilerinin hep hizmet etmenin peşinde koştuklarını, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ne varsa aynısını, hatta daha iyisini millete kazandırmaya gayret ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için Türkiye’yi dev hizmetlere kavuşturduklarını ifade etti.

“BU MİLLETİN İRADESİNE GEM VURULMAZ”

Terörle mücadele operasyonlarında Rize’nin asker ve polis şehitleri olduğunu, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cü hainlerin kurşunlarıyla Ankara ve İstanbul’da 12 Rizelinin şehadete yürüdüğünü hatırlatarak şehitlere rahmet, ailelerine sabır dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rize böyle sağlam durduğu müddetçe, evelallah kimse bu aziz vatanın namusuna, mahremine el uzatamayacaktır. Rize mücadeleyi bırakmadığı sürece, hiç kimse bu vatanı bölemeyecek, milletimizin bin yıllık kardeşliğine halel getiremeyecektir. Sizlerin desteğiyle hainlerin tuzaklarını başlarına geçirmeye devam edeceğiz. Artık şunu bütün dünya biliyor; bu milletin iradesine gem vurulmaz. Bu millet sadece rükûda eğilir, secdede diz çöker, başka kimsenin önünde boyun eğmez” dedi.

“İşte bu kararlılıkla, üç beş Avrupalı faşistin, üç beş kendini bilmezin, bu ülkenin onurunu, gururunu incitmesine asla rıza göstermeyiz. Milletin emanetini, FETÖ’nün hain sürüsüne, bölücü terör örgütünün katillerine asla terk etmeyiz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazıları müstesna olmak kaydıyla Batı’daki liderlere bir sözünün olduğunu söyledi ve şöyle dedi: “Sizler, Türk milletini sindiremeyeceksiniz. Avrupa’da oy kullanan kardeşlerimizi ne kadar engelleseniz de engelleyin; Avrupa’da bile Allah’ın izniyle oradaki kardeşlerimiz patlatacaklar.”

“TÜRKİYE’Yİ AB’YE ALMAMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR”

Avrupa’daki Türk vatandaşlarına “7 gün kaldı, şu anda iyi gidiyorsunuz, bayağı oy kullanılıyor, geçen yıla göre daha fazla. Daha fazla olsun ve sandıklardan ‘evet’le inşallah bu faşist baskıları uygulayan, bu Nazizmin torunlarına cevabı verin diyorum” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Hepsinden öte asıl cevabı Türkiye verecek. Niye? İsviçre Parlamentosu’nun önünde Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanının dev bir pankartta resmi ve resimde şakağına siyah dayatılmış. Ne diyorlar? ‘Erdoğan’ı öldürün.’ Dün Ankara’da da söyledim; vah dangalaklar vah… Siz kim oluyorsunuz? Biz ölümü korkutmuş bir nesiliz. Biz kefenlerimizi giyerek bu yola çıktık. Biz gökten zenbille inerek gelmedik buralara. Kırk yıllık siyasi hayatımıza bir mücadeleden geçerek geldik. Silahlarla sandıklarla çıkmadık, biz bu milletin iradesiyle sandıklardan çıktık. Böyle geldik. Ama ne yazık ki Avrupa’daki bazı liderler, orada terör örgütlerini besliyor. İsviçre’deki Sosyalist Parti İsviçre’deki terör örgütleriyle beraber, İsviçre polisinin korumasında bu gösterileri yapıyor. Gün ola, harman ola. Ne yapıyorlar Avrupa Birliği üyesi ülkeler, bakıyorsunuz, Hristiyan’ı, ateisti, Ortodoks’u, Protestan’ı hepsi, nereye gidiyorlar? Vatikan’a gidiyorlar. Bakın bu çok manidardır. Böyle bir zamanda Vatikan’ın Avrupa Birliği ile işi ne? Sizin Vatikan’da işiniz ne? Bu çok manidar. Bakın hepsi tek millet oldu. Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Şimdi hazırlanın; 16 Nisan bunun için de çok önemli. 16 Nisan’da vereceğiniz kararla bu işi de masaya yatıracağız.”

“FETÖ’CÜ TERÖRİSTLERİN NE BÜYÜK BİR İHANET İÇİNDE OLDUKLARI DAHA İYİ ANLAŞILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargıda devam eden FETÖ davalarına işaret ederek FETÖ’cü teröristlerin ne büyük bir ihanet içinde olduklarının şimdi daha iyi anlaşıldığını dile getirdi ve “Milletimizle en ufak bağı olan birisi, sadece elinde bayrak, dilinde dua olan, silahsız ve savunmasız sivilleri katleder mi? Ama bunlar katletti” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin yıllarca ekmeğini yiyen birinin, Meclis’i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini, MİT’i, Özel Harekât Dairesini bombalayamayacağını, içinde zerre kadar onuru olan bir kimsenin, 16-17 yaşındaki gencecik çocukları, kadınları, kendi silah arkadaşlarını sırtından vuramayacağını söyledi.

“Bu milletin hiçbir evladı bu kadar çukurlaşamaz, kendi insanına, anası babası yaşındaki pirifânilere kurşun sıkamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir hainliği ancak, aklını, namusunu ve imanını Pensilvanya’daki o şartlana 1 dolara satmış ‘mankurtlar’ yapabilir. Şimdi çıkmışlar, utanmadan işledikleri cinayetleri inkâr ediyorlar. 249 şehidimizin bedelini ödeyeceksiniz. 2 bin 193 gazimizle, 15 Temmuz gecesi bir kez daha gazi olan bu yiğit milletle, kendi akıllarınca dalga geçiyorlar, bedelini ödeyeceksiniz” görüşlerine yer verdi.

“DEVLETİN SAĞINDA SOLUNDA SAKLANANLAR VARSA ONLARI DA BULUP ÇIKARACAĞIZ”

15 Temmuz gecesi Marmaris’ten çağrıda bulunduğu milletin 81 ilde meydanlara döküldüğünü, kendisinin de İstanbul Havalimanı’na gelerek orada milletle beraber olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Ama o saatte birileri de kaçıyordu. Kimdi o kaçan? Kılıçdaroğlu kaçıyordu. Havaalanına inanıyor, oradan Bakırköy İlçe Başkanı’nın evine gitmiş. Hadi sen de orada dursaydın, orada milletinle beraber olsaydın. Aslında 7 Ağustos’a davet ettiğimde gelmedi. Önce gelemeyeceğine dair cevap verdiler. Daha sonra kendi çevresinin baskısıyla son gün, geleceğini bildirdi. Niye? Baskılara dayanamadı. Bunlarda yürek yok. Bunlarda yalan çok; ama yürek yok.”

Kimi Avrupa ülkelerinin de FETÖ’cü hainlere arka çıktığına ve ne kadar arka çıkarlarsa çıksınlar, bu hainleri kurtaramayacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizin ininize girdik. Nasıl PKK’nın inlerine girdiysek, sizin de ininize girdik. Daha da gireceğiz. Hâlâ devletin sağında solunda saklananlar varsa, onları da bulup çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

“TÜM PARTİLERE GÖNÜL VEREN VATANDAŞLARI 16 NİSAN’DA REFORM GERÇEKLEŞTİRMEYE DAVET EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasında dışarda PKK ve FETÖ terör örgütlerinin elebaşları ile Batı’daki faşist bazı yönetimlerin ‘hayır’ dediğine dikkat çekerek, “Ülkemde de kimlerin ‘hayır’ dediğini biliyorsunuz. CHP ‘hayır’ diyor, PKK’nın desteğindeki parti ‘hayır’ diyor, ne yazık ki Saadet Partisi’nin başındaki bazı takım da ‘hayır’ diyor. Ama ben Saadet’e gönül vermiş kardeşlerimi bunlardan tefrik ediyorum. Aynı şekilde MHP’ye gönül vermiş kardeşlerimin içindeki millet ve vatan sevgisi içinde olan kardeşlerimi de tefrik ediyorum” dedi ve tüm partilere gönül veren vatandaşları 16 Nisan’da reform gerçekleştirmeye davet etti.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ ‘HAYIR’ SEFERBERLİĞİ BAŞLATTI”

Rize’nin; 2007 halk oylamasında yüzde 83’le millete Cumhurbaşkanı seçtirmek istemeyen karanlık odaklara ders verdiğini, 2014’te kendisini yüzde 81’le cumhurbaşkanı olarak görevlendirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 Nisan’da sandığa, işte bu tarihî süreci sona erdirmek için gidiyoruz. Bu defa daha da artıracak mıyız, buna var mıyız? Merhum Menderes ve arkadaşlarının 1950 yılında ‘Yeter, artık söz milletindir’ diyerek başlattığı demokrasi mücadelesini, inşallah 16 Nisan’da, Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle taçlandıracağız” diye ekledi.

16 Nisan’da sadece terör yardakçılarıyla hesaplaşmakla kalınmayacağının, ülkenin önünü açacak büyük bir reforma imza atılacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu bildikleri için DEAŞ’ı, FETÖ’sü, PKK’sı ve tüm terör örgütleriyle ‘hayır’ seferberliği başlattıklarını söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZIN SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAKLARINA İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı Avrupa ülkeleri de savundukları ne kadar değer varsa hepsini ayaklar altına alarak bu seferberliğe katkı sağlıyor. Bakanlarımıza kapılarını kapatmaktan, demokratik haklarını kullanan gurbetçilerimize atlarıyla, itleriyle saldırmaya kadar her yola başvurdular. Şimdi de şehirlerinin en merkezi meydanlarını malum o dayatmacı, baskıcı, faşizan baskıyla devam ettiriyorlar. ‘Evet’ için üç kişinin dahi bir araya gelmesine izin vermezlerken, ‘hayır’ kampanyası yapan herkese en büyük salonlarını tahsis ettiler. Devlet televizyonları, yüksek tirajlı gazeteleri, uluslararası dergileri her gün en ağır hakaretlerle bize saldırıyor. Hiçbir şey olmaz. Ben milletime güveniyorum, halkıma güveniyorum, Hakk’a güveniyorum. Türkçe manşet ata ata dilimizi de bayağı öğrendiler ha, Türkçeyi bayağı öğrendiler. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar çirkefleşirse çirkefleşsinler nafile. Milletimiz onlara cevabını demokrasiye uygun şekilde sandıkta verecek.”

Avrupa’daki Türk vatandaşların daha önceki seçimlerde görülmedik ölçüde bir heyecanla sandıklara koştuğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar 520 bin kişinin oyunu kullandığını açıkladı ve “Buradan yurt dışında oy kullanan ve kullanacak olan tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Vatandaşlarımızın, kalan 6 günde de sandıklara sahip çıkacaklarına, oylarıyla milletimize ve demokrasi düşmanlarına gerekli dersi vereceklerine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

“ZAMAN DEĞİŞSE DE YALANLAR, İFTİRALAR DEĞİŞMİYOR”

Türkiye’nin var olan yönetim sisteminden dolayı pek çok kez sıkıntıya düştüğünü ve artık bu sistemde direnmenin bir anlamının kalmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşadıklarımız ortada. Ne yaptılar? Diyarbakır’da 53 kardeşimizi öldürdüler, ölen Kürt, öldüren Kürt. Ve baktık ki koalisyon falan kurulamıyor, hemen tekrar seçim dedik. Milletimiz bu defa yüzde 50’ye yakın bir oyla ‘tek başına iktidar’ dedi. Şimdi biz aynı sıkıntıların yaşanmasını istemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Sistemine çok daha önce geçmesi gerektiğinin altını çizerek, bu sistemi getirmek isteyen merhum Özal’a ‘sivil diktatör’ diyen çevrelerin Özal’a ne dedilerse aynılarını kendisi için de dediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zaman değişse de yalanlar, iftiralar değişmiyor. Aynı şekilde 2007 yılında milletin Cumhurbaşkanı seçmesine karşı çıkanlar yine bugün aynı kadro, değişen bir şey yok” diye konuştu.

“SANDIĞIN RENGİ BELLİ OLDUKÇA İYİCE DENGEYİ KAYBETTİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Milletin ademe mahkum ettiği birtakım eski siyasetçiler son nefeslerini, son enerjilerini hayır propagandası için harcıyorlar. Sandığın rengi belli oldukça iyice dengeyi kaybettiler. İçlerinde ne kadar nefret varsa, ne kadar kin varsa ortaya döküyorlar. Şimdi bakın, ana muhalefetin bir milletvekili çıkmış, ‘evet’ diyenleri İzmir’de denize dökmekten bahsediyor. Ya bu ne terbiyesizliktir. Haddini bil, sen kimsin, sen kimi nereden denize döküyorsun? Sana adım attırmazlar adım. Sen bu milleti ne zannediyorsun? Bu ne terbiyesizlik? Sen ne biçim genel başkansın, sen bu milletvekiline şu lafları ettikten sonra kalkıp da ağzının payını nasıl vermezsin? Hani demokrasi? Bu milletin oylarıyla iktidara gelmiş, 14 yıldır bu milletin desteğini alan bir siyasi harekete sen bunu nasıl söylersin? 16 Nisan’da benim milletim bunlara gereken cevabı verecek. 15 Temmuz’da o meydanlardan kaçanlar, kalkıp da bu milleti denize dökecek mecali bile bulamazlar. Bir başkası, güya tecrübeli siyasetçi, peygamberlere hakaret ediyor. Ey Baykal, yazıklar olsun sana. Genel Başkanları da 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ diyecek, elinde dosyalar varmış. Varsa dosya açıkla, 16 Nisan’dan sonra sana bir faydası olmaz, şimdi açıkla. Ama işi gücü yalan. Ama senin de mumun yatsıya kadar yanacak. Sandık demek bunlar için kâbus, kaçış yok. Bu kâbusu yaşayacaklar. Onların kâbusu, benim milletimin bayramıdır.”

“KRİZ HEVESLİLERİNE HARCAYACAK TEK BİR SANİYEMİZ YOK”

Vatandaşlardan büyük, müreffeh ve istikrarlı Türkiye için 16 Nisan halk oylamasında ‘evet’ demelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atalarımız çok güzel söylemişler, ‘korkak bezirgân ne kâr eder ne ziyan’ demişler. Bunların da ne millete, ne ülkeye, ne kendilerine bir faydası olur. Bizim bu kriz heveslilerine harcayacak tek bir saniyemiz yok. Bizim ülkemizi, 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonlarına taşımak gibi bir derdimiz, bir gayemiz var. Bunun için halk oylamasında, tarihî bir oy oranıyla, ülkemizde değişimin ve yeniliğin kapılarını ardına kadar açacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Rize’den ‘düşman çatlatacak tarihî bir oy’ beklediğini ve Rize’nin kendine yakışanı yapacağına yürekten inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini “Rabbim kardeşliğimizi, muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin” temennileriyle tamamladı.

Konuşmasının ardından canlı ve görüntülü olarak; TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve bazı bölge milletvekillerinin olduğu havalimanı tören alınana bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan törene katılan bakanlarla birlikte, Rize’de yapımı tamamlanan yatırımların açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan“Türkiye, Tarihinin En Önemli Mücadelesini Veriyor”...

Trabzon’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en önemli mücadelesini veriyor. Birilerinin iddia ettiğinin aksine, bu süreçte Türkiye kuşatılmıyor, tam tersine kefenini yırtarak gömülmeye çalışıldığı mezardan çıkıyor. Türkiye’yi bin yıllık coğrafyasından, bin yıllık kardeşlerinden ve soydaşlarından kopartıp kendi içine hapsedenlerin telaşı işte bu yüzden” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Atatürk Alanı’nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“MODERN ŞEHİRCİLİK BÖYLE OLUR”

Resmî olarak açılışları yapılan 57 hizmet ve tesisin toplam yatırım bedelinin 569 milyon lira olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 14 yılda Trabzon’a 19 milyar lira yatırım yaptıklarını ve hiçbir dönemde böyle bir yatırımın görülmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’un Araklı, Akçaabat, Arsin, Hayrat, Sürmene ve Yomra ilçelerine bu yıl içinde; Maçka’ya önümüzdeki yıl, Vakfıkebir ve Beşikdüzü’ne de bir sonraki yıl doğal gazın geleceğini ve şehrin doğal gazı olmayan bir yerinin kalmayacağını müjdeledi.

Zigana Tüneli’nin 2019’da hizmete gireceğini, Trabzon-Erzincan demiryolunun proje ihalesine bu yıl çıkılacağını, sağlıkta 24 yeni tesisin kazandırıldığı Trabzon’a şehir hastanesinin proje çalışmalarının devam ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Modern bir kalkınma, modern bir şehircilik ancak böyle olur, modern bir ülke böyle olur. Böyle lafla peynir gemisi yürümüyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE, AYAĞINDAKİ PRANGALARDAN KURTULACAK”

16 Nisan halk oylamasının Türkiye için bir devrim olduğunu ve bu devrimle birlikte ülkenin ayağındaki prangalardan kurtulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara hitaben, “Önümüzü kesmek isteyenlere, bizi durdurmak isteyenlere ikide de bir prangaları tutarak çekmek isteyenlere, 16 Nisan’da dur demeye var mıyız? 16 Nisan’da bu ülkenin gidişini engellemeye çalışanlara dur demeye var mıyız? 16 Nisan’da bu Batı’nın Türkiye üzerinde yamanmış asalaklarını söküp atmaya var mıyız? 16 Nisan’da bu hizmetlerin çıtasını yükseltmek için ‘evet’ demeye hazır mıyız? 16 Nisan’da tüm Karadeniz’e, tüm Türkiye’ye örnek olacak bir evet oyuyla, evet oranıyla sandıkları patlatmaya var mıyız?” diye seslendi.

“MİLLET İDAM DİYORSA MESELE BİTMİŞTİR”

Trabzon’un terörle mücadelede son iki yılda 21, 15 Temmuz darbe gecesinde 2 şehit verdiğini hatırlatan ve şehitleri için Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların teröristler için idam talebini dile getirdiği tezahüratlarına cevaben 16 Nisan’dan sonra bu kararın Meclis’ten geçip kendi önüne geldiğinde kararı imzalayacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse bunun için de bir gensoru yaparız, bunun için de bir halk oylaması yaparız. Millet ne diyor? Millet idam diyorsa mesele bitmiştir. Millî iradenin üstünde beşer planında bir irade yoktur”

“VATANIMIZA GÖZ DİKENLER, BİZİM ÖDEDİĞİMİZ BEDELDEN DAHA FAZLASINI ORTAYA KOYMALI”

15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cü hainler F-16’larla bomba yağdırıp tanklarla üzerine gelirken milletin kaçıp gitmediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat duydum ki Sayın Kılıçdaroğlu ben Yeşilköy’e gelmeden önce oraya gelip oradan hemen bir yere geçmiş. Kaçmasaydın, bak o kadar millet Yeşilköy’deydi. Ondan biraz sonra da ben Yeşilköy’e indim, geldik oraya, milletimizle beraber üzerimizden F-16’lar geçiyordu, helikopterler geçiyordu. Niye? Milletimle beraber olmak. Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan; mesele budur.Lider olmak kolay değil. Eğer bir lider taşın arkasına saklanırsa, ordu dağın arkasına saklanır, biz bu terbiyeyle yetiştik. Ama onlar ne yazık ki böyle bir terbiye almadılar. Nereye gitmiş? Bakırköy İlçe Başkanının evine gitmiş. Kardeşlerim, işte 16 Nisan bunlara ders verme günüdür” şeklinde konuştu.

“Türkiye, Tarihinin En Önemli Mücadelesini Veriyor”

Ezan, bayrak ve vatan sevdası olan bu milletin, bu toprakları; bin yıldır kanıyla yoğurarak vatan hâline getirdiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mübarek vatana göz dikenler varsa, önce bizim ödediğimiz bedelden daha fazlasını ortaya koymayı kabul etmelidir. Şundan emin olunuz: Şehitlerimizin tek bir damla kanı bile boşa gitmiyor. Türkiye tarihinin en önemli mücadelesini veriyor. Birilerinin iddia ettiğinin aksine, bu süreçte Türkiye kuşatılmıyor, tam tersine Türkiye kefenini yırtarak gömülmeye çalışıldığı mezardan çıkıyor. Türkiye’yi bin yıllık coğrafyasından, bin yıllık kardeşlerinden ve soydaşlarından kopartıp kendi içine hapsedenlerin telaşı işte bu yüzden” vurgusunda bulundu.

Erdoğan “Önümüzdeki Aylar Türk Milletinin Baharı, Teröristlerin ise Kara Kışı Olacak”...

Trabzon’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’de, El-Bab’ın da teröristlerden temizlenmesiyle, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın birinci etabını sona erdirdiklerini, şimdi diğer bölgelerde yeni harekâtların hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Baharı bekleyen tüm terör örgütlerine PKK’sıyla, YPG’siyle, DEAŞ’ıyla, FETÖ’suyla çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki aylar Allah’ın izniyle Türkiye’nin ve Türk milletinin baharı, teröristlerin ise kara kışı olacaktır” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Atatürk Alanı’nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“BU MİLLETİN BİRLİĞİNİ BOZMAK İÇİN FİTNE ÇIKARTANLARIN DERSİNİ VERİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’yi, Irak’ı, Mısır’ı, Balkanlar’ı, Kafkaslar’ı, sanki bizimle hiç ilgisi olmayan yerlermiş gibi gösterenler, biz bu coğrafyalarla, oralardaki kardeşlerimizle kucaklaştıkça âdeta kuduruyorlar. Bugün yeniden bölgemizi tanzime kalkanlar bize ne diyor biliyor musunuz? ‘Siz yerinizde oturun, hiçbir şeye karışmayın’ diyorlar. Sadece bu kadarla da kalmıyor, devam ediyorlar, ‘gerekirse sizin topraklarınızdan bir kısmını, halkınızdan bir bölümünü de çekip alabiliriz, sesinizi çıkarmayın’ diyorlar. Ey Trabzon, buradan öyle bir ses ver ki, Kandil’deki terör baronları da, Pensilvanya’daki şarlatan da, onları kukla gibi kullananlar da duysun: Bu ülkenin tek bir çakıl taşına göz dikenin gözünü çıkartır mıyız? Bu ülkenin tek bir karış toprağına el uzatanın elini kırar mıyız? Bu milletin birliğini, beraberliğini bozmak için fitne çıkartanların dersini verir miyiz? Teröristleri değil El-Bab’da, değil Haseke’de, değil Kandil’de, değil Sincar’da, değil Avrupa’da, cehennemin yedi kat dibinde bile olsalar bulup dünyayı başlarına yıkar mıyız? Emin olunuz, işte bu sesi duyanların yürekleri titriyor. ‘Türkler yeniden dirildi’ diyorlar. Aynen Diriliş’te olduğu gibi. 16 Nisan’da evet diyerek bu sesi sandıklardan yükseltmeye hazır mıyız? 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek dostlarımızın yüreğine ferahlık, düşmanlarımızın kalbine korku salmaya hazır mıyız?” şeklinde konuştu.

Suriye’de El-Bab’ın da teröristlerden temizlenmesiyle Fırat Kalkanı Harekâtı’nın birinci etabını sona erdirdiklerini, şimdi diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepesine binmek için yeni harekâtların hazırlıklarını yaptıklarını ve bu harekâtlara yeni isimlerle devam edileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Baharı bekleyen tüm terör örgütlerine PKK’sıyla, YPG’siyle, DEAŞ’ıyla, FETÖ’suyla çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki aylar Allah’ın izniyle Türkiye’nin ve Türk milletinin baharı, teröristlerin ise kara kışı olacaktır” açıklamasında bulundu.

“ÜÇ YILDIR BİZE DİZ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Siz bakmayın terör örgütlerinin kimi Avrupa ülkelerini arkalarına alıp efelenmeye başladıklarına, Türkiye güçlü olduğu, kararlı bir şekilde yoluna devam ettiği sürece Avrupa ülkelerinin de böyle devam etme şansı yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘zor, oyunu bozar’ atasözüne atıfta bulunarak terör örgütleri üzerinden kurulan bu oyunu zorla da olsa bozacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye bu tezgâhla ilk defa karşılaşmıyor. Bir asır önce aynı zihniyet, aynı taleplerle karşımızdaydı. O zaman ne diyorlardı? ‘Hasta adam.’ Hasta adam dedikleri bu ülkeyi ellerinde cetvelle kâğıt üzerinde parsel parsel bölmüşlerdi. Çanakkale’de ve İstiklal Harbi’nde bu oyunu bozup önümüze koydukları haritaları cetvelleriyle birlikte hazırlayanlara iade ettik. Son üç yıldır her fırsatı kullanarak, her imkânı değerlendirerek bize diz çöktürmeye, bize yeniden ‘hasta adam’ muamelesi yapmaya çalışıyorlar. Bu FETÖ denilen alçağı bunun için beslediler, bunun üzerimize gönderdiler, 40 yıldır bu topraklarda bunu beslediler. PKK’yı bunun için çukurlar üzerinden sahaya sürdüler. Suriye’de YPG-PYD diye bir maşayı bunun için icat ettiler. DEAŞ’ı bunun için besleyip büyüttüler. Avrupa’da bizim bakanlarımızın konuşacakları salonların anlaşmalarını, uçaklarının uçuş izinlerini iptal ederek engelleyenler kendi şehirlerini polis himayesindeki terör örgütlerine teslim ettiler. Almanya böyle yaptı, Avusturya böyle yaptı, Belçika böyle yaptı, Hollanda böyle yaptı, İsviçre böyle yaptı, İsveç böyle yaptı.”

Türkiye’nin bir kabile devleti olmadığının, kendisine yapılan her iyiliğin karşılığını verdiği gibi, her terbiyesizliğin hesabını da soracağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu işlerin sabır gerektirdiğini, soğukkanlılıkla ve stratejiyle olduğunu dile getirdi ve “Biz ülkemize yönelik terbiyesizliklerin gerisinde bin yıllık, 500 yıllık karın ağrılarının yattığını çok iyi biliyoruz. Türkiye’yi yarım asırdan fazla zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletenlerin hesabını çok iyi biliyoruz” dedi.

“DEMOKRATİK HAKLARINIZA SAHİP ÇIKIN”

Vatandaşları, 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek Türkiye’ye terbiyesizlik yapanlara en güzel cevabı vermeye, terör örgütlerini Türkiye’ye tercih edenlere hadlerini bildirmeye çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’da çok sayıda Trabzonlun yaşadığına da işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerindeki Trabzonlu vatandaşlara şu cümlelerle seslendi: “Sakın ha, şu 6 gün sandıkları ihmal etmeyin, sandıklara gidin. Alın terinizle, emeğinizle, yüreğinizle orada sahip olduğunuz her şey sizin hakkınızdır. Demokratik ve ekonomik haklarınıza çok iyi sahip çıkın. Türkiye tüm imkânlarıyla, tüm kurumlarıyla dünyadaki tüm kardeşlerinin yanındadır. Biz nerede olursa olsun vatandaşlarımızın haklarını, hukuklarını, geleceklerini korumakta kararlıyız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. 16 Nisan’da Avrupa’daki sandıklardan çıkacak sonuç, size şaşı bakan yönetimlere vereceğiniz en büyük mesaj olacaktır.”

“SAHADA TÜRKİYE’YLE BAŞA ÇIKAMAYANLAR, BİZİ YIPRATMANIN YOLLARINI ARIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sahada Türkiye’yle başa çıkamayanlar, hemen bel altı vuruşlarla bizi yıpratmanın yollarını arıyor. Bir Alman dergisi yine ülkemizi karalayan bir kapak yapmış. Neymiş? ‘Terör örgütlerine karşı yürüttüğü mücadele Türkiye’yi sarsıyormuş.’ Ben de diyorum ki; onlar böyle söylüyorsa, siz bu mücadelenin Türkiye’yi güçlendirdiğinden emin olun. Neymiş? ‘Türk ekonomisinin üzerinde hayaletler dolaşıyormuş.’ Avrupa Birliği’nin yüzde 1,5 büyüdüğü bir dönemde Türkiye yüzde 2.9 büyüdüğüne göre, asıl hayalet onların üzerinde demektir. Neymiş? ‘Yabancı yatırımcı gelmiyormuş.’ Türkiye’ye 2015 yılında 17,5 milyar dolar, geçen yıl ise 12,5 milyar dolara yakın uluslararası yatırım geldi. Aradaki gerilemenin sebebi de biz değiliz. Zira aynı dönemde tüm dünyada uluslararası yatırımlar üçte bire yakın düşüş gösterdi. Üstelik geçen yıl ülkemize yapılan uluslararası yatırımların yarıdan fazla 15 Temmuz darbe girişiminin ardından geldi. Biz gelmeden önce yıllık ortalama 1 milyar yatırım gelirdi. Ama biz geldikten sonra bir ara 23 milyar dolara kadar çıktı Başbakanlığımda. Şimdi de işte 17,5 milyar, 12,5 milyar dolar, bunlar sürekli evvel Allah koşuyoruz, kovalıyoruz, daha da iyi olacak. İşte ihracat, bak yine patlayıverdi, daha iyi olacak. Bu yıl geçen yıldan daha iyi bir seviyeye çıkacağımızın işaretlerini şimdiden almaya başladık. Daha da önemlisi, artık ülkemize katma değeri daha yüksek yatırımlar geliyor. Anlaşılan o ki, darbe girişiminin bile engelleyemediği bir büyümeden ve uluslararası sermaye girişiminden rahatsız olanlar bu şekilde başarımızı gölgelemeye kalkıyorlar.”

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜN OPERASYONLARLA KESİLDİĞİ GÜNLER GERİDE KALDI” 

“Çılgın Türkleri durduramayacaksınız. Türkiye’nin önünün böyle operasyonlarla kesildiği günler geride kaldı, eski Türkiye yok artık” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi, ekonomi, yatırımlar ve terörle mücadeledeki kabiliyetiyle yurt dışında hakkını arama imkânlarıyla artık başka bir Türkiye’nin olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün artık bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken, diğer yandan işte Çanakkale Köprüsünü inşa eden bir Türkiye var. Suriye’de, Irak’ta operasyonlar yürütürken, diğer yandan İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanını inşa eden Türkiye var” sözlerine yer verdi.

“YENİKAPI RUHUNDA BİRLİK, KARDEŞLİK, VATAN VAR”

“Önümüzdeki Aylar Türk Milletinin Baharı, Teröristlerin ise Kara Kışı Olacak”

“Hadi terör örgütlerini anladık, başlarına geleceklerini bildikleri için 16 Nisan’da ‘hayır’ diyorlar. Hadi Avrupa’yı da anladık, Türkiye’yi güçlü görmek istemedikleri için 16 Nisan’da ‘hayır’ diyorlar. Peki, bu CHP’ye ne oluyor da ‘hayır’ diyor?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP yönetimini kastederek şu değerlendirmelerde bulundu: “Bunlar sadece yalan söylemekle kalmıyor, işi çok çirkin yerlere kadar götürüyorlar. İşte bir CHP milletvekili çıkmış mikrofonun başına, ne diyor biliyor musunuz? ‘Eğer 16 Nisan’da evet çıkarsa biz bunları İzmir’e kadar kovalayıp denize dökeceğiz.’ Bunu söyleyen de Konya milletvekili. Sen geri zekâlı mısın? Sen kiminle aşık atıyorsun? Genel Başkanları aşağı kalır mı, o da çıkmış ‘15 Temmuz’a kontrollü darbe’ demiş. Ey Kılıçdaroğlu, sende zerre kadar dürüstlük varsa, madem elinde dosyalar var, elinde belgeler var, çık bunları açıkla. 16 Nisan’dan sonraya kalırsa geç kalırsın geç. Ama bu onur meselesi, çünkü bu yalan makinesi yalan. Bunda dürüstlük yok.”

Ana muhalefet liderinin bugün ‘Yenikapı ruhunun olmadığı’ yönündeki açıklamalarına cevaben, “Sen ne anlarsın Yenikapı ruhundan? Yenikapı ruhunda birlik var, Yenikapı ruhunda kardeşlik var, Yenikapı ruhunda beraberlik var, Yenikapı ruhunda ezan var, Yenikapı ruhunda bayrak var, Yenikapı ruhunda vatan var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bayraktan bahsediyor, sen bayraktan bahsetme. Senin biz Hakkâri’de yaptığın mitingde bayrak sevgini biliriz. Sen orada bir tane Türk bayrağı gösteremedin. Kendi partinin bayrağını bile gösteremedin. Orada HDP’lilerle gittin miting yaptın. Senin biz cemaziyülevvelini biliriz. Sen kime ne konuşuyorsun? Sorsan demokratlığı kimseye bırakmaz. Önce git bu milletvekiline hesap sor.”

“BİZ BUNLARI SİYASET MÜZESİNE KOYACAĞIZ”

CHP yönetiminin meydanlara çıkamadığını, kahve köşelerinde çay sohbetleriyle kampanya yürüttüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Meydanlara çıkmaya yüzleri yok. Zaten ‘CHP’yi kazıyınca altından faşizm çıkar’ dediğimizde kızıyorlar, yalan mı? İşte örneği ortada, denize dökermiş, terbiyesize bak. 16 Nisan işte milleti, onun tercihlerini, değerlerini, haklarını hiçe sayan bu tek parti dönemi artıklarının defterlerinin de dürüleceği gündür. Biliyorsunuz, yeni sistemde Cumhurbaşkanı milletin yarasından bir fazlasının bir oyuyla seçilmek zorunda. Millî iradeye hayır diyemezsin, millete hakaret edemezsin, millete hakaret eden bu kafanın bırakın seçilmeyi, 100 bin imza bulup aday olabilmesi bile mümkün değildir. Biz tipleri denize filan dökmeyeceğiz. Ne yapacağız biliyor musunuz? Söyleyeyim, biz bunları inşallah bir siyaset müzesine koyacağız. Nasıl, iyi değil mi? Çünkü bunlar ibretlik, çünkü bunlar türlerinin son örneği, gelecek nesiller bu eziyetten kurtuluyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan hizmet ve tesislerin Trabzon’a ve Trabzonlulara hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı. Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan törene katılan; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve milletvekilleri ile birlikte açılış kurdelesini kesti.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Milletimiz, Cevabını,, Demokrasiye, Uygun, Şekilde, Sandıkta, Verecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv