Haber Detayı
24 Ocak 2017 - Salı 16:47
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik Cumhurbaşkanlığı Sarayında
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Tanzanya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Mozambik'te... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika turunun ikinci durağı Mozambik’te, Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayında resmî törenle karşılandı.
Dünya Haberi


Afrika turunun ilk durağı olan Tanzanya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, turunun ikinci durağı olan Mozambik’in başkenti Maputo’ya geçti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik temaslarına, Kahramanlar Meydanı’nda bulunan Mozambik Anıtı’na çelenk koyarak başladı.

Mozambik Anıtı’na çelenk koyma törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın giriş kapısının önünde Mozambik Cumhurbaşkanı Nyusi tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mozambik Cumhurbaşkanı Nyusi’nin tören alanındaki yerlerini almasının ardından, top atışları eşliğinde iki ülkenin millî marşları çalındı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Nyusi, baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçti.

Karşılama töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

“Türkiye, Mozambik’in Kara Gün Dostudur”...

Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunun Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mozambik, bağımsızlığını kazanmasının ardından yaşadığı zor günleri geride bırakmış, bundan sonra aydınlık yarınlara bakan bir ülke konumuna gelmiştir. Kültürel zenginliği ve barındırdığı büyük ekonomik potansiyelle Mozambik, Afrika kıtasının istikrarlı ülkelerinden biri olmayı başarmıştır” dedi.

 

Afrika turunun ikinci durağı Mozambik’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ile baş başa görüştü ve heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Nyusi Türkiye ile Mozambik arasında yapılan anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“BU ZİYARETİN İKİ ÜLKE MÜNASEBETLERİNİ GÜÇLENDİRMESİ EN BÜYÜK TEMENNİMDİR”

Cumhurbaşkanı Nyusi’ye özellikle şahsına, heyetine göstermiş olduğu ev sahipliği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün gerek ikili gerekse heyetler arası yapmış olduğumuz görüşmelerle Türkiye-Mozambik, 'bugüne kadar geldikleri nokta ve bundan sonra varacakları nokta ne olabilir?' bunları görüşme fırsatını yakaladık” dedi.

Türkiye'den Mozambik'e ilk defa bir Cumhurbaşkanı olarak kendisinin geldiğini ve bundan sonraki sürecin üst düzeyde çok daha farklı yürüyeceği inancını taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Nyusi ile 2014 yılında özel bir ziyaret vesilesiyle Türkiye'de bulunduğu sırada bir araya gelmiş ve bir verimli görüşme yapmıştık. Üç yıl aradan sonra bu kez cumhurbaşkanı sıfatıyla geliyorum. Bu tarihî ziyaretin iki ülke münasebetlerini güçlendirmesi en büyük temennimdir” diye konuştu.

“MOZAMBİKLİ DOSTLARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Mozambik'in bağımsızlığını kazanmasının ardından yaşadığı zor günleri geride bırakıp, bundan sonra aydınlık yarınlara bakan bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kültürel zenginliği ve barındırdığı büyük ekonomik potansiyelle Mozambik, Afrika kıtasının istikrarlı ülkelerinden biri olmayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.

Mozambik'te farklı kültürlerden, inançlardan, etnik kökenden insanın aynı çatı altında barış ve huzur içerisinde yaşadığına dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Kıtada gerilimlerin arttığı, çatışmaların yaşandığı bir dönemde bu büyük bir kazanımdır. Birlik ve dayanışma süreci olduğu müddetçe Mozambik'in geleceği çok daha aydınlık olacaktır. Bu ülkenin içinde bulunduğu bazı güçlerin veyahut da güçlüklerin geçici olduğu kanaatindeyim. Nitekim Mozambik, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin unsurlarını 5 yıllık stratejik programına yansıtmıştır. 2030 hedefleri doğrultusunda çabalarını sürdürmekte, Mozambik millî marşında olduğu gibi yeni bir geleceği taşlarını üst üste koyarak inşa etmekte kararlıdır. Biz de Türkiye olarak bu süreçte Mozambikli dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

“ÖNEMLİ ANLAŞMALARA İMZA ATILDI”

Cumhurbaşkanı Nyusi ile yaptığı görüşmede geleceğe dair vizyonunu kendileriyle paylaşma fırsatı bulduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel ve uluslararası konularda yaşadığımızın tecrübelerimiz var. Yaklaşık 11 yıllık başbakanlığım dönemi, ardından üç yıla kadar cumhurbaşkanlığı dönemimde edindiğim ulusal, uluslararası tecrübelerimizi Sayın Cumhurbaşkanı Nyusi ile paylaştım. Özellikle de ekonomi alanında yaşadığımız sıkıntılar vardı ve 'bunları nasıl aştık, bugünlere nasıl geldik' bunları paylaşma fırsatım oldu. Özellikle de IMF noktasındaki düşüncelerimi paylaştım, çünkü görevime geldiğimizde bizim IMF'ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. Mozambik'in de yaklaşık 1,5 milyar dolar borcu olduğunu öğrendim. Tabii bir faiz ve enflasyon sarmalının olduğunu da gördüğüm için bu konuda da nasıl biz buralardan sıyrıldık ve bu konuda ne gibi adımlar atılması lazım bunları da paylaşma fırsatımız oldu” dedi.

İlgili bakanların birbirleriyle verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, bundan sonraki süreçte de bu görüşmelerin devam ettirilmesinin faydasına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili bakanların vize, ekonomi, ticaret gibi 6 farklı alanda önemli anlaşmalara imza attığını bildirdi.

“TECRÜBELERİMİZİ, AFRİKALI KARDEŞLERİMİZLE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel sektör temsilcileriyle bir araya geleceklerini belirterek, 150 kadar özel sektör temsilcisinin Mozambik'te bulunduğunu, içerisinde her sektörden yatırımcının olduğunu ifade etti.

İnşaat sektörünün ötesinde HES'ler, rüzgâr ve güneş enerjisiyle, hidroelektrik ve termik santrallerle temayüz etmiş firmaların bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bunlarla Mozambik'te ne gibi yatırımlar yapılırsa, ülkenin çok daha güçlü bir konuma gelmesi gerektiği hususunu görüştüklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu 'kazan-kazan esasına göre yapmalıyız' diye düşünüyorum. Onun için Mozambikli iş adamlarıyla, Türk iş adamlarının dayanışma içerisinde gerek Mozambik'te, gerek Türkiye'de, gerekse üçüncü ülkelerde birçok adımı dayanışma hâlinde atabiliriz, atmalıyız diye düşünüyorum. Bizler bu alanlardaki tecrübelerimizi Afrikalı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız” diye konuştu.

“TİCARET HACMİNİ 500 MİLYON DOLARA ÇIKARMAMIZ İKİ ÜLKE İÇİN İSABETLİ OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) Maputo'da ofis açmak istediğini, Cumhurbaşkanı Nyusi'ye özellikle bunu ifade ettiğini aktardı. TİKA'nın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü başarılı çalışmaları, Mozambik'in ihtiyaçları temelinde ve makamlarla iş birliği hâlinde sürdüreceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlişkilerimizi ve iş birliğimizi eşit ortaklık ve karşılıklı saygı kazan-kazan esasına göre ilerletmeye özen gösteriyoruz. Bu anlayış bize kalıcı ilişkiler ve dostluklar tesis etme imkânı veriyor. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2016 yılı Kasım ayı itibarıyla 103 milyon dolar, bizim aleyhimize önemli değil fakat biz, bunu yeterli bulmuyoruz. İlk etapta Mozambik-Türkiye arasındaki bu ticaret hacmini 250 milyon dolara, ikinci etapta ise bu ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmamız inanıyorum ki her iki ülke için de isabetli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“MOZAMBİK, TÜRKİYE'DE BÜYÜKELÇİLİK AÇMALIDIR”

İki ülke arasındaki ilişkilerin, 2011 yılında Türkiye'nin Maputo'da büyükelçilik açmasıyla farklı bir noktaya geldiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim şu anda arzumuz Mozambik, Türkiye'de büyükelçiliğini açmalıdır ve biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu başardığımız takdirde inanıyorum ki aramızdaki ilişkiler büyükelçilerimizin gayretleriyle çok daha farklı bir konuma ulaşacaktır.  Sayın Cumhurbaşkanı ile ülkemizde 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünde bulunan Fetullahçı Terör Örgütüyle mücadeleyi de konuştuk ve bu konuda kendilerinden özellikle desteklerini istedik. Zira Mozambik'te de belli yerlerde bunların nasıl ki bizde silahlı kuvvetlerine yerleşmişlerse, nasıl ki polis teşkilatımıza yerleşmişlerse, nasıl ki devletin kurumlarına yerleşmiş, sızmışlarsa aynı prensibi, dünyanın dört bir köşesinde yaygın olan bu örgüt, burada da yapacaktır, bunun farkında olması temennisinde bulundum. Bu bir dost, bir kardeş temennisidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambiklilerin çok kullandıkları "Dostu olan kişi her şeye sahiptir” şeklinde bir sözü olduğunu belirterek, “Ben de dostu olan bir arkadaşımla bunları rahatlıkla konuştum. Birlikte zor günde aşacağımız konular var, biz her şeye hazırız ve biz Mozambik'in kara gün dostuyuz” diye konuştu.

Ziyaretinin iki ülke arasındaki uzun soluklu iş birliğinde bir dönüm noktası olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıymetli dostum, Cumhurbaşkanı Nyusi'nin şahsında tüm Mozambikli dostlarımıza şahsım ve heyetim adına kalbi şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

MOZAMBİK CUMHURBAŞKANI NYUSİ: “TÜRKİYE İLE EKONOMİK VE DİPLOMATİK ALANDA YENİ ATILIMLAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ise konuşmasında, ülkelerine, Türkiye Cumhuriyeti’nden bir devlet adamının ilk ziyaretini gerçekleştiriyor olmasından büyük onur duyduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretlerinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Nyusi, bu ziyaret sayesinde iki ülkenin dostluğunu daha da sağlamlaştırdığını, ikili ilişkilerin daha da büyüdüğünü kaydetti.

Türkiye ile Mozambik arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da hızlı büyümeye devam ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Nyusi, “Türkiye sadece dost bir ülke olmakla kalmıyor, onlarla diplomatik ilişkilerimiz var elbette ama Türkiye bizim için aynı zamanda Orta Doğu’ya açılan bir kapıdır. İş birliğinin göstergelerine baktığımızda, son derece cesaret verici olduğunu görüyoruz ve böylece bu yolda ilerlemenin ne kadar önemli olduğunu ve kıymetli olduğunu bir kere daha görüyoruz. Sadece iş birliğimizin seviyesini değerlendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda bu ziyaret iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıç da olacak, ekonomik ve diplomatik alanda yeni atılımlar gerçekleştireceğiz ve bunun için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Nyusi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte son derece önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Mozambik’teki barış konusunu ele aldık ve ekonomik durumu değerlendirdik. Ülkelerimizdeki istikrarı konuştuk. Bu toplantıların gerçekten de çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bizler arkadaşlarımızla, dostlarımızla öncelikleri ele aldık. Karşılaştığımız sorunları ele aldık, tarımın ülkemizde önemli bir rol oynadığını söyledik ve dostlarımıza enerjinin önemli olduğunu söyledik. Potansiyelimizi de dikkate alarak kömür var, rüzgâr var, nehirlerimiz var ve sadece ülkemizde değil, bölgede de enerji alanında yapılabilecekleri konuştuk. Sadece bu alanları konuşmadık elbette, önceliklerimizin neler olduğunu belirledik ve altyapı, fırsatlar, turizm alanında, balıkçılık ve ticaret alanındaki fırsatları değerlendirdik ve imzalanan anlaşmalar da aslında bunun somut göstergesidir. Türkiye teknolojik olarak ileride bir ülke ve ülkemize birçok alanda fayda sağlayabilir. Ve yine eğitim, sağlık konularını ele aldık ve ülkemize yatırımları nasıl arttırabileceğimizi konuştuk” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi’nin düzenlediği ortak basın toplantısından önce Devlet Başkanlığı Sarayında şu anlaşmalar imzalandı:

Türkiye ve Mozambik  arasında diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri için "Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşması" ile "Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu imza attı.

İki ülke arasında "Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" ile "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşması" Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından imzalandı.

Türkiye ile Mozambik arasında "Kültür Alanında İşbirliği Mubakat Zaptı" ve "Turizm Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı", Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından imza altına alındı.

Emine Erdoğan: "Afrika ile Coğrafi Uzaklığımıza Rağmen, Kalplerimiz Bir ve Beraberdir"...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Mozambik'te farklı yaş gruplarında çocukların barındığı yetimhane ziyaretinde bulundu.


Burada ayrıca TİKA tarafından diğer Afrika ülkelerinde de uygulanmakta olan akülü tekerlekli sandalye dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Afrika ile coğrafi uzaklığımıza rağmen, kalplerimiz bir ve beraberdir. Engelli kardeşlerimizin yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirebilirsek ne mutlu bize” dedi.

Emine Erdoğan yetimhanedeki çocuklara hediyeler verdi, bağışta bulundu. Emine Erdoğan’a ziyaretinde Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve bakan eşleri eşlik etti.

“Türkiye, Son Dönemde Ekonomi Alanında Bir Başarı Hikâyesi Yazdı”...

Türkiye-Mozambik İş Forumu'nda, iş adamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde, Türkiye 43 firmasıyla ikinci sıradadır. Türkiye, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan konumuyla son dönemde ekonomi alanında bir başarı hikâyesi yazdı. Ülke olarak ulaştırmadan enerjiye, eğitimden sağlığa her alanda dev projeleri tek tek hayata geçiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı olan Mozambik’te, Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ile birlikte Türkiye-Mozambik İş Forumu’na katıldı.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun organize ettiği forumda, iş adamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turu kapsamında gerçekleştirdiği Mozambik ziyaretinde Türk ve Mozambikli iş adamlarıyla bir araya gelmekten dolayı memnuniyetini dile getirdi.

MOZAMBİK’E CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET

Salonda 600-700 civarında Türk ve Mozambikli iş adamının bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun Türk ve Mozambikli iş adamlarının el ele vererek iki ülkede ve gerekirse üçüncü ülkelerde her türlü girişimde bulunabileceğini gösterdiğini söyledi.

Mozambik'i ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihî ziyaret ve Türkiye-Mozambik İş Forumu'nun iki ülke için hayırlı olmasını diledi.

Mozambik Cumhurbaşkanı Nyusi ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını, verimli istişarelerde bulunduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri etraflıca ele aldık. Türkiye ve Mozambik'in birbirlerini tamamlayıcı özelliklere sahip olduklarını teyit ederek birçok alanda iş birliği imkânları bulunduğunu tespit ettik. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin altyapısının sağlamlaştırılmasına katkı sağlayacak ticari ve ekonomik iş birliği ile yatırımlarının karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarını imzaladık. Bugün altı anlaşma imzalanmış bulunuyor. Tabi bu Türkiye-Mozambik arasında geleceğe yönelik çok güçlü adımların atılacağının bir işaretidir” dedi.

“TÜRKLER, AFRİKA'DA EN ÇOK YEREL İSTİHDAM SAĞLAYAN YATIRIMCILARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 üyesi olan Türkiye'nin, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke konumunda bulunduğunu ifade etti.

“Sahra altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmimiz 2000'den bugüne artarak 740 milyon dolardan 6 milyar dolara ulaşmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıtadaki toplam yatırımlarımız da 6 milyar doları bulmuştur. Türkler, Afrika'da en çok yerel istihdam sağlayan yatırımcılardır. Türkiye olarak Mozambik'in ekonomik potansiyelinin farkındayız. Ülkenin ekonomik gelişmesini ilgiyle ve memnuniyetle takip ediyoruz. Mozambik'in potansiyelinin verimli şekilde değerlendirilmesi için dostlarımıza elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız. Gerek altyapı gerekse üstyapı yatırımları noktasında, Türkiye, Mozambik'in yanında yer almaya hazırdır ve bunu özellikle bugüne kadar edindiğimiz tecrübelerle söylüyorum. Bu iş birliğini geliştirmede hareket noktamız, 'Kazan, kazan' ilkesi çerçevesinde, ilişkilerimizin güçlendirilmesidir” ifadelerini kullandı.

“BİZ, AFRİKA'YI KİMLERİN SÖMÜRDÜĞÜNÜ GAYET İYİ BİLİRİZ”

Afrika’nın geçmişte neler çektiğini, Afrika’nın nasıl sömürdüklerini gayet iyi bildiklerini ve kimlerin sömürdüğünü de gayet iyi bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrika tarihi aslında bizim de kanayan yaramızdır. Ziyaretimde bana eşlik eden iş adamları heyeti esasen Türk özel sektörünün Mozambik'e olan ilgisinin en güzel tezahürüdür. İş forumu vesilesiyle iş adamlarımız Mozambikli dostlarıyla başta altyapı ve inşaat olmak üzere, turizm, tarım ve enerji alanlarında somut iş birliği imkânlarını ele aldı. Enerji ve inşaat alanında faaliyet gösteren ve Mozambik'te temsilciliği bulunan firmalarımızın, burada çalışmalarını takdirle takip ediyoruz. Bu firmalarımızın Mozambik'teki doğal gaz ve enerji santralleri projelerinde ana ve alt yüklenici veya yatırımcı olarak daha etkin hâle gelmenin yollarını aradıklarını biliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Türk girişimcilere sesleniyorum öncelikle ve Mozambikli dostlarıyla şuna özellikle eğilmek gerekiyor. Türkiye altyapıda dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesi, altyapı inşaatlarında en güçlü ülkelerinden bir tanesi. Üstyapıda hakeza öyle. Biz şurada 14 senede sadece konut olarak devletin kurduğu toplu konut idaresiyle 760 bin konut inşa ettik. Özel sektörün yaptıklarını söylemiyorum. Bunlar devlete bağlı olan TOKİ eliyle yaptığımız konutlar. Bunu niye yaptık? Planlı bir yapılanmayı yapalım diye, şehirleşmeyi modern bir şekilde gerçekleştirelim diye. Mozambik'te bunu niye yapmayalım? Aynı şeyi Mozambikli girişimcilerle el ele vermek suretiyle Mozambik'te de yapabiliriz. Mozambikli dostlarımız da bu tür modern konutlarda yaşama imkânını bulacaklardır. Ve bunlar kalite noktasında kaliteli, üst gelir grubundan orta gelir ve alt gelir gruplarına hitap edecek şekilde yapılmış konutlardır” dedi.

TÜRKİYE’DE, 14 YIL İÇİNDE YAPILAN YATIRIM VE HİZMETLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte bölünmüş yol uzunluğunun 6 bin 100 kilometre olduğunu göreve geldikten sonra 14 yıl içerisinde 6 bin 100 kilometreye 18 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini belirterek, “Bu ne demektir? Bu, trafik kazalarının minimize edilmesidir. Bu, akaryakıtta ciddi manada bir düşüş demektir. Bu, çok daha kısa zamanda hedefe ulaşmaktır. Yani bizde bir söz var, ‘vakit nakittir.’ Dolayısıyla vakti nakde dönüştürme olayıdır, işte bunu gerçekleştirdik. Tabi bununla kalmadık, göreve geldiğimizde Türkiye’nin 25 tane hava limanı vardı, şu anda Türkiye’nin 55 tane havalimanı var.  Ve hava taşımacılığında çok daha kısa sürede varacağınız yere ulaşıyorsunuz. Mozambik’te bu olmaz diye bir şey yok, Mozambik’te de bunlar rahatlıkla olur. Aynı şekilde metro, şurada kısa bir süre içerisinde bakınız İstanbul Boğazı’nın altından bir tane Marmaray raylı sistemini geçirdik, şu ana kadar yaklaşık buradan 150 milyon insan geçti, fazlası var azı yok. Geçenlerde ikinci bir tüneli açtık çift katlı, oradan da otomobiller geçiyor ve şu anda denizin altından bu iki tane geçişle İstanbul ulaşımını daha rahatlattık. Bununla yetinmedik, bir de Boğaz’ın üzerinden üçüncü bir geçiş yaptık, Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Dünyanın şu anda ilk üçü içerisindeki geçişlerden bir tanesi oldu. Şimdi bunun üstünden bir de raylı sistem geçecek, şu anda proje safhası aşıldı ve raylı sistemin yapımına başlanacak. Aynı şekilde Körfezde yine bir köprü inşaatı bitirdik. Bunlar hızla devam ediyor” şeklinde konuştu.

“MOZAMBİK-TÜRKİYE EL ELE VERECEĞİZ”

Bu projeleri Türk firmalarının gerçekleştirdiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Örneğin, Mozambik’in suyu bol, ama Mozambik’te enerji sıkıntısı var, yüzde 80 enerji, açık büyük, bu enerji açığı ancak hidroelektrik sistemle çözülebilir, su var. İki; kömür bol, termik santrallerle çözülebilir. Üç; enerji bol, şu anda güneş sistemiyle, rüzgâr hakeza öyle, rüzgâr enerjisi santralleriyle. Bütün bunların yanında doğal gazı var, fuel oil var ve doğal gaz çevrim santralleriyle de yine aynı şekilde enerji üretimi yapılarak Mozambik karanlıktan aydınlığa kavuşur ve çıkar, bunlar fazla da zaman almaz. Ben açık ve net konuşmayı severim, her şey cebinizdeki parayla olmaz, bir de para olmadan iş nasıl başarılır, aslolan budur. Biz Türkiye’de göreve geldiğimiz zaman para yoktu, ama akıl vardı. Dedik ki, bir şey yapmamız lazım, nedir o? Bir, bilgiyi yöneteceğiz. İki, insanı yöneteceğiz. Üç, parayı yöneteceğiz. Bu üç şeyi başardığımız anda Türkiye sıçrar dedik ve sene 2002, sene 2017, geldiğimiz nokta 5 katlamış vaziyetteyiz. Bazen sıkıntılar oluyor, olur ve biz bu sıkıntıları çok gördük, aştık ve bundan sonra da aşacağız. Ben değerli dostuma söylüyorum, şu andaki ekonomik sıkıntılara pek üzülme, bunların hepsini aşarsın, elinizdeki imkânlar bunu aşmaya müsait. Ben inanıyorum ki, bu konuyla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Nyusi arkadaşım bunu aşacaktır. Ve Türkiye olarak bize ne görev düşüyorsa biz bunu yapmaya hazırız, beraberiz. Mozambik-Türkiye el ele vereceğiz, bunları da başaracağız. Ve dost ülke Mozambik makamlarının inanıyorum ki bu konuda Türk iş adamlarıyla el ele vermesi Mozambik’in de sıçramasını getirecektir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE-MOZAMBİK TİCARET HACMİNİ 500 MİLYON DOLARA ÇIKARMALIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Mozambik arasındaki ikili ticaret hacminin 2016 yılı itibarıyla 115 milyon dolar civarında olduğunu, ilk hedeflerinin ticaret hacmini 250 milyon dolara, ardından da 500 milyon dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Hedeflerinin 1 milyar dolar ticaret hacmi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu hedefleri koyacağız ki çalışmalarda başarıyı yakalayalım. Bu hususu dostum Cumhurbaşkanı Nyusi ile de paylaştım.  Bugün imzalanan ticari ve ekonomik iş birliği anlaşmasıyla karma ekonomik komisyonu kurduk, hayırlı olsun. Bu mekanizmayı en kısa zamanda işler hâle getirmeliyiz. Ayrıca, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının da en kısa zamanda imzalanması önem taşıyor. Yine bugün imzalanan anlaşmayla resmî pasaportlar için vizeler kaldırıldı. Özellikle iş adamlarımızın seyahatlerini kolaylaştıracak tedbirlerin alınması için gerekli çalışmaları yapmalıyız” dedi.

“ULAŞTIRMADAN ENERJİYE, EĞİTİMDEN SAĞLIĞA HER ALANDA DEV PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Türkiye’nin özellikle inşaat sektöründeki başarısının yanında, bugün Türkiye’nin kıtalar ötesinde bitirdiği projelerin takdire şayan olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde Türkiye 43 firmasıyla ikinci sıradadır. Türkiye, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan konumuyla son dönemde ekonomi alanında bir başarı hikâyesi yazdı. Ülke olarak ulaştırmadan enerjiye, eğitimden sağlığa her alanda dev projeleri tek tek hayata geçiriyoruz. Ve ben burada Mozambikli, Türk iş adamlarına sesleniyorum, gelin sağlıkta bir devrim yapalım. Örneğin, Türkiye’de bizim sağlıkta sorunumuz bitmiştir, şimdi dev şehir hastaneleri yapıyoruz ve bu dev şehir hastaneleriyle, hasta kapıdan içeri girdiği andan itibaren her şey orada bitiyor. Sedye üzerinde dışarıda, sokakta taşıma diye bir şey yok, her şey hastanenin içerisinde. Ve bunları yaklaşık 500 bin metrekarelik açık alandan 1 milyon 250 bin metrekarelik açık alana kadar buralarda bu dev hastanelerimizi yapmaya başladık. Şu anda bir tanesi Yozgat’ta açıldı, resmî açılışını gidip yapacağız inşallah, ama şu anda hizmete başladı. Fakat şimdi Mersin’de yaklaşık 750 bin metrekarelik bir alan üzerinde Türkiye’nin en büyük hastanelerinden bir tanesinin açılışını döndükten sonra yapacağız.”

“ÖĞRENDİKLERİMİZİ, SİZLERLE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

“G-20 üyesi olan ülkemiz, 2015’te küresel kamu-özel iş birliği projelerinin yüzde 40’ını tek başına yapmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için ben şimdi öğrendiklerimizi sizlerle beraber paylaşmaya hazırız. Türk iş adamlarına sesleniyorum, Mozambik’te iş yapmaya var mısınız? Mesela hidroelektrik santrallerde var mısınız, turizmde var mısınız, termik santrallerde var mısınız, rüzgâr enerji santrallerinde var mısınız, aynı şekilde güneş santrallerinde var mısınız? Eğer varız diyorsanız, herhâlde Başkanım da bu işe hayır demez. Yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli dünyanın bir numaralı havalimanını inşallah 2018’in ilk çeyreğinde açıyoruz; nerelerden nerelere geldik. Şu anda bizim filomuzdaki uçak sayısı yaklaşık 350, oraya geldik. Eskiden uçakla gitmek, gezmek Türk vatandaşı için lüksün üstündeydi, yatarak havadan geçen uçakları seyrederdik çocuktuk; ama artık bunlar geçti, bunları aştık. Şimdi çok daha farklı bir şekilde biz öğrendiklerimizi sizlerle beraber paylaşmaya hazırız. Ve bölgemizdeki birçok ülkeyle bu çerçevede ortak projeler geliştiriyor, verimli iş birliklerini tesis ediyoruz. Bu bağlamda şirketlerimizin Mozambik’in altyapı gelişimine önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“MOZAMBİKLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik’te Türk mimarisiyle 10-20 dönümlük arazi üzerine bir büyükelçilik inşa etmek istediklerini belirterek, “Buraya gelip-gidecek müteahhitlerimizin uğrak yerleri burası olur, bunun adımını atalım istiyorum. TİKA’yı da yine aynı şekilde burada ona bir ofis hemen hazırlayalım, çünkü TİKA’nın vermiş olduğu hizmet eğitimden sağlığa, tarıma, turizme, her alanda çok çok farklı ve dünyanın dört bir yanında Türk İş Kalkınma Ajansı bu hizmetleri veriyor. Onun için biz Mozambikli kardeşlerimizin de yanındayız ve bunu kendimiz için bir görev telakki ediyoruz ve bu adımı da atacağız. Mozambikli gençlerimizi eğer bizlere gönderirseniz ki şu anda bizde yükseköğrenimde olanlar var, master yapanlar var, doktora yapanlar var ve bu sayıyı daha da artırmak suretiyle onların Türkiye’de lisans, lisansüstü eğitim-öğretim yapmalarına bizler yardımcı oluruz, bunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Ve bu konuda gerek Diyanet Vakfımızın, gerekse Yükseköğrenim Kurumumuzun destekleri var. Tabi bütün bu öğrenciler başarılı bir şekilde neticelendirdikten sonra ülkelerine döndüklerinde de inanıyorum burada çok çok faydalı hizmetler vereceklerdir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda “80 milyon nüfusa biz sahibiz, 27 milyon nüfusa da sizler sahipsiniz, 107 milyon yapar, 107 milyon nüfusla bizler beraber çok şeyler yaparız” dedi.

İş Forumu’na katılımı ile Mozambik’teki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turunun son durağı olan Madagaskar'a hareket etti.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Mozambik, Cumhurbaşkanlığı, Sarayında,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
62
0
6
5
19
30
2
Galatasaray
60
0
7
3
19
29
3
Beşiktaş
59
0
4
8
17
29
4
Fenerbahçe
57
0
4
9
16
29
5
Trabzonspor
46
0
7
10
12
29
6
Kayserispor
44
0
10
8
12
30
7
Göztepe
43
0
10
7
12
29
8
Demir Grup Sivasspor
41
0
12
5
12
29
9
Kasımpaşa
40
0
11
7
11
29
10
Evkur Yeni Malatyaspor
38
0
11
8
10
29
11
Antalyaspor
35
0
12
8
9
29
12
Teleset Mob. Akhisarspor
34
0
13
7
9
29
13
Bursaspor
33
0
14
6
9
29
14
Aytemiz Alanyaspor
32
0
15
5
9
29
15
Gençlerbirliği
30
0
13
9
7
29
16
Atiker Konyaspor
29
0
14
8
7
29
17
Osmanlıspor FK
29
0
14
8
7
29
18
Kardemir Karabükspor
12
0
23
3
3
29
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv