Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi
Haber
30 Nisan 2018 - Pazartesi 17:38
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile birlikte gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında, “Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in geçen yıl Ekim ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette, iki ülke ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkartmıştık. Bugünkü görüşmelerimizde stratejik ortaklığın altyapısını güçlendirecek adımları attık” dedi.
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile Köksaray'da bir araya geldi.

 
 
 


Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından resmî törenle karşılandı. Türkiye ve Özbekistan millî marşlarının çalındığı törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tören kıtasını selamladı.

Törenin ardından ülke heyetlerini birbirine takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelerine geçti.

Törende; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da hazır bulundu.

“Türkiye ile Özbekistan arasındaki stratejik ortaklığımızı güçlendirecek adımları attık” 

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile birlikte, ortak basın toplantısı düzenledi. Köksaray’da düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE VE ÖZBEKİSTAN, İMZALANAN ANLAŞMALARLA UZUN BİR YOLCULUĞA ÇIKIYOR”

Yaptıkları görüşmelerde Türkiye-Özbekistan arasındaki siyasi, askerî, ekonomik, ticari, kültürel ve savunma sanayi alanlarındaki konuları ve bundan sonraki süreçte neler yapabileceklerini ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel ve küresel meselelerde de görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in geçen yıl Ekim ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette iki ülke ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkardıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü görüşmelerinde stratejik ortaklığın altyapısını güçlendirecek adımları attıklarını ve ortaklık bildirisiyle beraber 25 maddeden oluşan tüm anlaşmaların imzalanmış olduğunu belirtti.

Türkiye ile Özbekistan’ın bu anlaşmalarla artık uzun bir yolculuğa çıktığına inandığını, iki ülkenin atacağı adımların ve yapacakları işlerin olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzaladıkları ortak açıklama ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasını ihdas etmeyi kararlaştırdıklarını ve konseyin ilk toplantısının önümüzdeki dönemde Türkiye’de icra edeceklerini kaydetti.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEKTE KARARLIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki iş birliğini ekonomiden savunma sanayine, eğitimden kültüre, çevrede enerjiye, tarımdan turizme her alanda daha da güçlendirmekte kararlı olduklarını, imzaladıkları anlaşmalarla ilişkilerin ahdi zeminini güçlendirmiş olduklarını dile getirdi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin son dönemdeki gelişme seyrinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, ikili ticaret hacminin 2017’de 1,5 milyar dolara yükseldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hacmi 5 miyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, buna yönelik iradeye sahip olan her iki ülkenin bu potansiyeli taşıdığını söyledi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile birlikte katılacakları Özbekistan- Türkiye İş Forumu’nun bu açıdan önemli olduğunu ve karşılıklı yatırımların ve ticaretin artmasını teşvik edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumda Türkiyeli ve Özbekistanlı iş adamlarına karşılıklı yatırımlar için teşvik etmenin gayreti içinde olacaklarını kaydetti.

“Türkiye ile Özbekistan arasındaki stratejik ortaklığımızı güçlendirecek adımları attık”

“ÖZBEKİSTAN, CUMHURBAŞKANI MİRZİYOYEV’İN ÖNDERLİĞİNDE PEK ÇOK KONUDA ÖNEMLİ AÇILIMLAR YAPTI”

Özbekistan’ın, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in önderliğinde ekonomik ve sosyal alanlar başta olmak üzere pek çok konuda önemli açılımlar yaptığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘bir kişi ark kazar, bin kişi su içer’ şeklindeki Özbek atasözüne atıfta bulunarak, “Değerli kardeşim Sayın Mirziyoyev attığı bu cesur adımlarla adeta Özbekistan için, bölgemiz için yeni bir su arkı inşa ediyor. İnşallah bu kanal Özbekistan’ı daha güzel, daha müreffeh günlere ulaştıracaktır” diye konuştu.

Özbekistan’ın çevre ülkelerle ilişkilerini çok iyi bir konuma taşıması sebebiyle bölgenin bir barış bölgesi hâline geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Özbekistan’da turizm sektörünün geliştirilmesine verdiği desteği artıracaklarını, turizmdeki tecrübelerini Özbekistan’la paylaşmak istediklerini söyledi. Bu adımla iki ülke halklarının kaynaşmasının artacağını, Türkiye’deki Özbek nüfusun anavatanlarına daha sık geleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk vatandaşlarının, Türk İslam medeniyetinin kadim şehirleri olan Semerkant, Buhara, Hive gibi şehirlere ev sahipliği yapan Özbekistan’a ilgilerinin artacağından emin olduğunu sözlerine ekledi.

“BUHARİ ENSTİTÜSÜ İLİŞKİLERİMİZDE ÖNEMLİ ADIM OLACAK”

Türkiye ve Özbekistan’ın işbirliğiyle Buhara’da kurulacak olan Buhari Enstitüsü’nün iki ülke ilişkilerinde önemli adım olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki genç ilahiyatçıların buradaki kardeşleriyle beraber eğitim-öğretim alma fırsatı yakalayacaklarını ifade etti. İki ülke olarak, yine Özbekistan’da İmam Maturidi ile ilgili de bir akademinin oluşturulması konusunu ele aldıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu adımların atılmasıyla birlikte Türkiyeli gençlerin Özbekistan’a ilgisinin artacağını, bu alandaki ilimlerini, kaynağında tahsil etme fırsatı bulacaklarını kaydetti.

Yarın, iki ülke halklarının müşterek tarihinde müstesna yeri olan Buhara’yı ziyaret edeceğini aktaran ve “Türk İslam medeniyetinin bu kadim şehrinde ecdadımızı bir kez daha rahmetle yâd edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke vatandaşlarının, bu gece idrak edilecek olan Berat kandilini kutladı ve gecenin her iki ülkenin birliğine, beraberliğine, dayanışmasına vesile olması temennisinde bulundu.

ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI MİRZİYOYEV: “TÜRKİYE, ULUSLARARASI PLATFORMDA İTİBARI GİDEREK ARTMAKTA OLAN BÜYÜK BİR DEVLET”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini, geçen yıl Türkiye’de gerçekleştirdikleri yüksek düzeyli siyasi temaslarının devamı olarak nitelediklerini belirten Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Türkiye Cumhuriyeti’ni; büyük, siyasi, ekonomik ve askerî potansiyele sahip, uluslararası platformda itibarı giderek artmakta olan büyük bir devlet olarak gördüklerini vurguladı. Türkiye’yi dünya platformunda güvenilir ve önemli bir ortak olarak kabul ettiklerini kaydeden Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, “Kardeş halklarımızın gelişmesi ve esenliği yolunda pekişmekte olan geleneksel dostluk, uzun vadeli iş birliği bağlarını yeni düzeye çıkarmak için tüm güç ve imkânlarımızı seferber edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından verilen resmî öğle yemeğine katıldı.

“Türkiye ile Özbekistan arasında 5 milyar dolar ticaret hacmi hedefliyoruz”...

Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş adamlarımızı, girişimcilerimizi Özbekistan’a yatırım yapmaya teşvik ediyoruz ve edeceğiz. Tarihî İpek Yolu’nun parçası olan, birbirine kardeşlik bağıyla bağlı ülkelerimiz çok daha büyük başarılara birlikte koşacaktır” dedi.

 

Resmî ziyareti vesilesiyle bulunduğu Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile birlikte Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katıldı. Özbekistan Expo Merkezinde gerçekleşen forumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Özbekistan’ın Orta Asya nüfusunun yarısına yakınını barındıran, güçlü tarım sektörüne ve sanayi potansiyeline sahip, zengin doğal kaynaklarını barındıran bakir yatırım alanları bulunan kardeş bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün Orta Asya ülkelerine ve Afganistan’a komşu tek ülke olmasıyla da coğrafi konumu bakımından önemli bir avantaj teşkil ettiğini söyledi.

“TÜRKİYE, ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ’Nİ İLK TANIYAN DEVLETTİR”

Özbekistan’ın 27 yıl önce bağımsızlığını kazanarak bayrağının yeniden göklerde dalgalanmasının, Türkiye’de coşkuyla karşılandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Özbekistan’ı ilk tanıyan devlet olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin, Özbekistan’ın bağımsızlık sonrasında millî ekonominin tahkimi yönünde attığı adımlarını bütün gücüyle desteklediğine ve Türk yatırımcıların ve müteşebbislerin Özbekistan’ın kalkınmasında etkin rol oynadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016’da Semerkant’a yaptığı ziyaretinin, yepyeni bir dönemin kapılarını açtığını belirtti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in geçen yıl yaptığı Türkiye ziyareti ile bu ilişkinin kuvvetlenerek stratejik ortaklık düzeyine yükseldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyareti ile ilişkiyi bir ileri aşamaya taşıdıklarını, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyini kurduklarını ifade etti.

“ÖZBEKİSTAN, MİRZİYOYEV’İN LİDERLİĞİNDE ÇOK ÖNEMLİ REFORMLAR GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Bugünkü görüşmeleri sonrasında, iki ülke arasında ortak bildiri dâhil 25 anlaşmanın imzalandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında iş adamlarına hitaben şunları söyledi: “Tabii imzalar gayet güzel, ama bunu hayata geçirmek, bunu uygulamaya geçirmek asıl güzel olanı. İşte bunu bakanlarımız, bizler takipçisi, sizler de iş adamları olarak uygulayıcısı olacaksınız. Yani konuşup, oturup, yazıp-çizip masada bırakmak bizim işimiz değil. Biz konuştuk, yazdık, imzaları attık, bundan sonra uygulaması size ait. Varsa önümüzde bir taş bir engel, kaldırmak da bize ait, bakan arkadaşlara ait.”

Dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye’nin, 81 milyon nüfusu ve 390 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle çok büyük bir pazar olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, müteahhitlik sektöründe Türkiye’nin dünyada 2’inci sırada bulunduğunu, 2016 yılında dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketi listesinde 46 Türk firmasının yer aldığını hatırlattı. Özbekistan’ın ise Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in liderliğinde her alanda olduğu gibi ticari alanda önemli reformlar gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin yeni teknolojilere, yatırıma, kalkınmaya verdikleri değerle zamanın ruhunu yakaladığını gösterdiğini kaydetti.

“ÖZBEKİSTAN’A HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRME YOLUNDA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Türkiye olarak Özbekistan’a hedeflerini gerçekleştirme yolunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılış törenine Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov’un da katıldığını hatırlatarak, “Böylece Özbekistan nasıl Asya’nın doğusuyla batısını, güneyiyle kuzeyini bağlıyorsa, Özbekistan ve Türkiye birlikte Asya’yla Avrupa’yı bağlayan birer merkez hâline gelecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında oluşturulacak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin rastgele bir protokol olmadığını vurgulayarak bundan sonra iki ülke bakanlarının sürekli karşılıklı çalışacaklarını, her yıl ülke liderlerinin başkanlığında toplanarak adeta bir bakanlar kurulu toplantısının yapılacağını hatırlattı. Bunun ülkeler arasında başka bir heyecanı ve girişim ruhunu beraberinde getireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlişkilerimizin stratejik düzeye çıkarılmış olması sadece tarihî değil, siyasi ve ekonomik gerçekliklerin de tescilidir. İlişkilerin düzeyinin yükseltilmesinin ötesinde, geleceğe yönelik ortak bir vizyona sahip olduğumuzun da göstergesidir” şeklinde konuştu.

Geçen yıl aldıkları kararların meyvelerini vermeye başladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize muafiyeti ve İstanbul-Semerkant uçak seferlerinin başlamasının iki ülke insanını yakınlaştırdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’de ikili ticaret hacminin yüzde 25 artarak 1,5 milyar dolara ulaştığına, 2018’in ilk iki ayında ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 53 artış kaydettiğine dikkat çekti.

“ÜLKELERİMİZ ÇOK DAHA BÜYÜK BAŞARILARA BİRLİKTE KOŞACAK”

Bu başarının, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Türkiye’yi ziyareti sonrasında kat edilen ilerlemenin de bir göstergesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaret hacminde hedeflerinin 5 milyar dolara ulaşmak olduğunu ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İş adamlarımızı, girişimcilerimizi Özbekistan’a yatırım yapmaya teşvik ediyoruz ve edeceğiz. Tarihî İpek Yolunun parçası olan, birbirine kardeşlik bağıyla bağlı ülkelerimiz çok daha büyük başarılara birlikte koşacaktır. Burada çok önemli bir noktaya dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Ülkelerimizin birbirine ekonomik ve ticari yaklaşımı sırf kâr ve maddi kazanç amaçlı değil, olmamalıdır. Ekonomik, ticari ilişkilerimizi aramızdaki kardeşlik bağlarını güçlendiren birer sıçrama tahtası olarak görmeliyiz. Tıpkı iki kardeş gibi, biri yükseldikçe diğeri de yükselen, iyi ve kötü gününde dayanışma içinde olan, birbirine asıl bu yönden bağlı ülkeler olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. Birbirimizin kazancını kendi kazancımızdan daha önce tutmak kardeşliğimizin gereğidir; açıkçası biz bu inançla hareket ettik, ediyoruz.”

“ÖZBEKİSTAN’LA DOSTLUĞUMUZ ESKİ VE EBEDİDİR”

Karşılıklı fayda ve güven temelinde daha da ileriye gitmek için herkese büyük bir sorumluluk düştüğünün altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zeminde yapıcı diyalogun korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şunu hiçbir zaman unutmayın: El birliği içerisinde aşamayacağımız sorun bulunmuyor. İrade ve kararlılık oldukça inşallah tüm yollar açılacak, her şey çok daha kolay olacaktır. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, bizim Özbekistan’la dostluğumuz eskidir ve ebedidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan programı kapsamında, Yaslı Ana Anıtı'nı ve eski Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Anıtı’nı ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Özbekistan, Cumhurbaşkanı, Mirziyoyev, ile, bir, araya, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı